17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Když ďábel létá

Zprávy typu, že aerolinky Ryanair prorazily mezi deset největších znečišťovatelů ovzduší v Evropě, nejsou prioritní pro letecké firmy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
E. Pawlica 5.4.2019 9:33

Re: Víra vs věda

Dovolím si vám jako sedlákovi se zdravým rozumem vysvětlit, že Ryanair je coby letecký přepravce na tapetě jako PRVNÍ NEUHELNÝ producent CO2, který se probojoval do první desítky šampionů. Dá se to přirovnat k prvnímu českému šampiónovi ze sta přeborníků v zápase sumó, před nímž je už jen devět lepších Japonců.

To je jen malé vysvětlení na okraj, jak se to jeví mně. Odpovědi na zbývající vaše otázky by zajímaly i mne, ale předpokládám, že zde se jich nedočkáme.

J. Poláček 5.4.2019 9:42

Re: Víra vs věda

Děkuji pane Jank za názorné vysvětlení. Takhle jsem se na to nepodíval.

P. Rada 5.4.2019 10:57

Re: Víra vs věda

Racionálních argumentů je dnes už plný informační systém - např opakovaně upřesnované zprávy IPCC navazující na jednotlivé recenzované odkazy. Zkuste pro začátek alespon toto:

www.klimatickazmena.cz/download/.../4.%20kapitola_uhlíkový%20cyklus.pdf

R. Mayer 5.4.2019 12:58

Re: Víra vs věda

Vážený pane Rado,

do textu se Vám vloudila chybička, správně má být "opakovaně upřesňované výmysly a lži IPCC". To, co produkuje IPCC nejsou vědecké práce.

P. Rada 5.4.2019 16:16

Re: Víra vs věda

Pane Mayere chybka se při čtení vloudila spíše Vám. IPCC sice přímo neprodukuje vědecké práce ale produkuje na základě konsensu nad vědeckými pracemi. Dělá jim další recenzi. Proto jsem také psal o odkazech v ní uvedených.

Pokud ale o nějaké "chybičce" v takové zprívě víte - a jste schopen ji prokázat - proč si ji necháváte jen pro sebe?

J. Poláček 5.4.2019 14:37

Re: Víra vs věda

Děkuji za odkaz.

R. Langer 5.4.2019 20:14

Re: Víra vs věda

Blbe.

J. Krásenský 5.4.2019 5:20

"Zdražit"

je jedna otázka, druhá je však ta, kdo ze zdražení bude mít prospěch - ke komu poputuje rozdíl mezi hodnotou tržní a předepsanou, aby to nedopadalo jako teď, kdy peníze za tzv záchranu planety užívají obchodníci s deštěm - pardon s CO2 odpustky, s biopalivy, "obnovitelnými zdroji" energie, za ničení polí monokulturami řepky, kukuřice, třtiny a palem, za lány fotovoltaických panelů a větrníků, za zničení lesů škůdci... Dnes je zřejmé, že za globální ochranou Země se skrývá jen další neohlodaná kost globální ekonomiky nařizované státy a mezinárodními organizacemi vylobované finančníky a velkopodnikateli. Planeta z toho prospěch nemá téměř žádný. Kdyby měli tito obchodníci se strachem vydávat podílově stejné množství prostředků, jako lidé s příjmy od mediánu níže, z toho co jim zbude po odečtení reálných životních nákladů, pak by se i letecká doprava zredukovala na zlomek současného stavu. Jenže by tu byl velký převis peněz (daleko vyšší než dnes) a vyvstala nerudovská otázka kam s nimi. Státu ne, ten to neumí a úřednický moloch je zneužívá ke své neomezené vládě. Školství? Jistě, jenže dokud si budou studenti sami diktovat, v čem se chtějí vzdělávat, je to jen další černá díra. Do zdravotnictví? Už teď připomínají farmaceutické firmy obchod s narkotiky, je pro ně výhodnější léčit než vyléčit. Kultura? Není viditelnější krize, než ta, která je v kultuře způsobená dostatkem zdrojů. Jak poznáte kvalitu mezi tolika narcisy?

Rozdíl v příjmech se od vítězství ekonomického liberalizmu zvětšil o několik řádů, ohrožuje svobodu jednotlivce, svobodu společnosti. To je stav známý od antického řecka, nejpozději od Aristotela. Liberaliznem k nesvobodě. Vláda oligarchů. To jsou paradoxy, pane Vaněk.

Moje kritika není konstruktivní - nevím co s tím. Ale co vím, ža tato cesta nevede k "záchraně planety", ale k totalitě dosud nepoznaných rozměrů.

P. Rada 5.4.2019 11:13

Re: "Zdražit"?

Totalitou doposud opovrhovaných rozměrů je když už tak nejspíše právě součastná lidská ignorace poznaných přírodních zákomů a zákonitostí.

Konkrétně Vy jste se "totálně" upnul "zdražením" na pojem prospěch, peníze , odpustky .... Peněžní systémy se ale makroekonomicky UŽ zcela oddělili od jakéhokoli hodnotového krYtí (dříve zlatem...). Jednotlivce v obchodech přitom běžně klame, že penězům vidí v sousedních regálech přiřazeny cenovky.

Takto hromadně přehlížíte to základní, že se totiž život lidí dnes už dominantně vymkl symbiotickému charakteru pro odstoupení od cíle kterým je pokles entropie a upuštění od jednoznače objektivní směny přes jouly a kilogramy při založení fiktivní ekonomiky která se jak bublina na lidské bezbřehé fantazii o možnostech nafukuje na základě neobnovitelné těžby surovin a tvorby nerecyklovatelných externalit.

V. Petr 5.4.2019 13:10

Neobnovitelným zdrojem byl už pazourek!

A dokonce pralidem už nestačil jeho přirozený zdroj, náhodně nacházené pazourkové pecky, a začali ho neobnovitelně těžit...

P. Rada 5.4.2019 16:25

Re: Neobnovitelným zdrojem byl už pazourek!

V tom trochu souhlas - i když neuvádíte nic o jeho měrné spotřebě, externalitách ani celkové době používání a neporovbnáváte to s dnešní situací měrné spotřeby. Zkuste si porovnat měrnou energetickou spotřebu tehdy a dnes. Já tvrdím že je o dva řády vyšší. Milionkrát rychleji jak vznikalo přitom spotřebováváme uhlí o jiných surovinách raději nemluvě.

Za poslední půlstoletí lidstvo přitom spotřebovalo tolik fosilů jak za celou epochu dříve.

Ale proč se s tohoto ale nepoučit?

R. Langer 5.4.2019 20:15

Re: Neobnovitelným zdrojem byl už pazourek!

Blbe.

J. Pospíšil 5.4.2019 4:38

Jasně,

ono by se toho dalo zdražit, aby si lidi moc nedopřávali. To by ta uhlíková stopa byla tak nízká, že by rostlinky neměli co jíst.

P. Rada 5.4.2019 11:34

Re: Jasně,

Pomíjíte to podstatné - totiž, že rostlinstvo... při svém zániku také produkuje CO2 nestačí proto lidmi uvolnovaný CO2 než z atmosféry odebírat. Celé biosféra planety je sestavena s cca 550GtC přičemž lidé systém přikrmují 100x více jak spopečná činnost která tak akorát stačila na udržení rovnováhy ve celoplanetární výměně - uhlíkovém cyklu.

Právě také proto koncentrace v atmosféře stále rostou!

https://scripps.ucsd.edu/programs/keelingcurve/wp-content/plugins/sio-bluemoon/graphs/mlo_two_years.png

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/iea-emise-oxidu-uhliciteho-byly-loni-rekordni/1737451

V. Petr 5.4.2019 13:37

Jen bych uvedl, že celá EU se na emisích CO2 podílí

jen 9% (bývalo to ještě nedávno 14%) a 1,4 miliardová Čína už dnes dohnala EU v produkci CO2 NA HLAVU!!! a stala se tak jeho zdaleka největčím producentem. Čína dnes produkuje 3x!! tolik CO2, jako celá EU (30% světových emisí)! Mimochodem, EU už s 6.6 % podílem dohání Indie a Německo s jeho 2% dohání i Irán a dokonce i mnohem méně lidnatá Saudská Arábie (1.7%)!

V článku zmiňovaná letecká doprava produkuje 1.5% světových emisí CO2, námořní doprava 1.8%.

Z tohoto hlediska se šílenství EU, týkající se energertiky a dopravy jeví jako VĚDOMÁ SABOTÁŽ EVROPSKÉ EKONOMIKY, ostatně jako vše, co EU dělá!

R. Langer 5.4.2019 20:16

Re: Jasně,

Blbe.

J. Jurax 5.4.2019 1:06

No jo, kdyby si ti záškoláci uvědomili, že demonstrují za to, že o prázdninách nebude dovolená s potápěním u Rudého moře, nýbrž pod stan na Mácháč, neboť uhlíková stopa cesty pěšky nebo na picyglu na ten Mácháč je nesrovnatelně nižší, možná by jejich nadšení dostalo trhliny ...

J. Novák 5.4.2019 8:50

Re:

Ono by studentské nadšení dostalo obrovské trhliny už v případě, že by měli jít demonstrovat v ve svém volnu, protože Fridays For Future je jen synonymen pro Three-days Weekend.

Odposlechnuto jinde: "Našim studentům leží na srdci vysychání deštných pralesů, ale kytky na školní chodbě nkdo z nich nezalije."

M. Krčmář 5.4.2019 9:30

Přesně tak,na každé škole jsou sta až tisíce potenciálních zalévačů kytek ,uklízeček,aj vymalovat by ta holota zvládla. To by bylo ušetřených nákladů ,a jelikož by žáci o prázdninách ve školách malovali a všemožnými prácemi svou školu zvelebovali,zbyl by jim čas tak maximálně jet o výkendu na ten Mácháč,jejich uhlíková stopa by se rapidně snížila sama od sebe. Doufám,že tito nečtou NP,jikak budou příští pátek demonstrovat u nás před domem,a nebude to mít nic společného s životním prostředím.

P. Rada 5.4.2019 11:23

Re:

Těm všem nejspíše půjde na rozdíl od Vašeho relativního pohodlíčka jednou o životy. Tedy o to v životě podstatné a je jen dobře, že na to byli upozornění alespon několika mélo svými spoluvrstevníky.

Konkrétně Vy a pan Jurax i Novák... by jste je zřejmě nejraději ponechali ve stejné nevědomosti jakou sami nosíte.

M. Krčmář 5.4.2019 11:38

Nevím jak jste došel k mé nevědomosti ,je to přesně naopak,jen se domnívám ,že k vědomostem dojdou cestou pátečního stávkování. Můj příspěvek byl samozřejmě myšlen v nadsázce ,i když zalejt kytky by asi zvládli. Plně s nimi souhlasím,že situaci je třeba řešit ,jen si nemyslím,že k cíli dojdeme zavíráním JE,či zničením průmyslu. To s těmi JE již pochopila i Gréta,nyní by ještě měli pochopit,že náš podíl činí oněch 9%,takže by měli protestovat v Pekingu a nikoli v Praze. Než příště začnete házet lidi do jednoho pytle ,račte se jich nejdříve zeptat,co si myslí.

V. Petr 5.4.2019 12:05

O životy jim může jít pouze v případě, pokud si nechají

zemi zaplavit migranty a budou příliš líní a zbabělí na to, aby šli do války!

Na to totiž ve skutečnosti dojela většina civilizací. Prvními "barbary," kteří takto zničili vyspělou civilizace byli staří Sumerové! Civilizační pokles trval několik set let !!!!

J. Beaufort 5.4.2019 22:13

Re:

dnes nemůžete chtit na škole od děti nejakou praci, neřikam že jsem se mi za mlada přetrhli, ale nějake dilny byli, pracovni vyučovani, školni zahrada, hřište kolem a pod., různe akce v ramci svazu telovychovy a podobně, na střední též.

M. Krčmář 6.4.2019 5:42

Já bych jim dal,šmejdum!

J. Beaufort 5.4.2019 22:08

Re:

celkem souhlasím