9.2.2023 | Svátek má Apolena


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Je to bezpečné?

Úvodem dvě příhody ze života, které mám z první ruky, neb mi je vyprávěli očití svědkové, respektive účastníci. Ta první se stala asi před dvěma roky mému dlouholetému příteli z řad scifistů, mimochodem šéfredaktorovi jednoho českého sci-fi časopisu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kyška 13.7.2021 18:15

Dobrý den, pane Novotný,

vracím se k vašemu článku se zpožděním několika dní a pokud vás bezpečnost litiových baterií opravdu zajímá, doporučuji vám video-přednášku firmy Honywell, která se právě tímto zabývá. Je v angličtině, je velmi názorná a poučná. Je napěchovaná informacemi. Zmiňuje i některé incidenty, o nichž píšete. Jmenuje se "How to Prevent Thermal Runawas in Li Ion Batteries". Je z ledna 2020, tedy stará rok a půl. Tady je odkaz:

https://www.youtube.com/watch?v=aUqS6beG52w. Diskutovat by se mělo vždy o "něčem", nejde smysluplně diskutovat o "ničem". Podle mého názoru by jakákoliv rozumná diskuze na toto téma měla proběhnout až PO shlédnutí této přednášky. S pozdravem.

P. Kubáč 12.7.2021 12:48

Bezpečnost baterií a jejich energetická hustota spolu přímo souvisí. Čím je v baterii více energie, která se má uvolňovat řízeně - tím více je tam energie, která se může uvolnit neřízeně v případě nehody.

Z legrace vždycky doporučuju, jako ilustraci, film Terminátor 3, kde Arnold zahazuje poškozený "fůzní článek"

Nehody mnoha-megawathodinových baterií - budou neuhasitelné požáry, případně výbuchy ne nepodobné výbuchu ledku v Bejrůtu - neřkuli atomovému hřibu - jako v Terminátorovi.

L. Novák 11.7.2021 18:02

Je legrační, jak s ideologickým násilím státem/EU vynucovanou a štědře dotovanou výstavbou nesmyslného množství tzv. "OZE" narůstají problémy s jejich neekonomickým využíváním daným už principem jejich funkce (jen 15% provozu instalovaného výkonu během roku) a z toho vyplývajícím zaváděním ještě dražších opatření na uložení energie v době, kdy o ni nikdo nestojí. Další komplikace s tím spojené se násobí do naprosto absurdních rozměrů, které hrozí ekologickou katastrofou z jejich využívání...

EU ZELENÝ ABSURDISTÁN způsobený ZELENOU MAFIÍ.!!

EKO, EKO, ejchuchů!!! :-P

O. Karen 11.7.2021 18:52

Svým způsobem je dobře, že tak spěchají se zákazem spalovacích motorů. Sejde se to s rušením elektráren a pak budou blackouty min. 1x týdně. Pak i lidem, kteří se o politiku nezajímají, dojde, že ti ve vedení EU nemají žádný plán, a vypráskají ji bičema z Brusele.

P. Rada 11.7.2021 19:01

Blackouty skutečně i v Česku hrozí. To prostě proto, že lokální zdroje byly mnohde zlikvidovány bez výstavby záloh. V Česku to bylo nedávno po vychřici kdy popadalo VN připojení jednoho bloku JETE. Tehdy byly tisíce lidí bez proudu a to i při štěstí, že se schodou okolností už chystala záloha za odstav a ta relativně rychle naběhla:

https://cz.energyhub.eu/sk/articles/524279/bourka-vyradila-z-provozu-temelin-porazila-tri-stozary

L. Novák 11.7.2021 22:54

Idiote prolhaný, už zase meleš blbosti?

P. Rada 11.7.2021 19:06

Smysl či nesmyslnost výstavby energetického zdroje se dá posuzovat podle řady kritérií. jedním s neobelhatelných je efektivita těžby energií v dané lokalitě. Řada OZE má ale s tohoto pohledu výhodnou pozici kterou "Absurdistány" nerespektují.

https://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI

M. Šejna 11.7.2021 12:06

jestli jsem autora dobře pochopil, tak je nebezpečné stavět velká bateriová úložiště nebo vyrábět elektromobily, protože občas někomu shoří mobilní telefon nebo power banka.

Autora ale vůbec nenapadlo psát o nebezpečnosti mobilních telefonů a powerbank, které se dnes používají v milionových kusech po celém světě a nikdo něřeší, že občas nějaký ten mobil majiteli bouchne u ucha.

Proto všem kritikům bateríí doporučuji vrátit se zpět k drátových telefonům s pevnou linkou. Místo pover-bank by si měli koupit benzinový generátor elektřiny. ;-)

H. Kotaz 11.7.2021 12:20

Ne, je to o tom, že zatím není dořešeno a na úrovni klasických technologií.

M. Šejna 11.7.2021 12:30

nejsou dořešeny power banky a mobilní telefony?

L. Novák 11.7.2021 13:41

Blbečku, to jsou svou kapacitou nepatrné akumulátorky, u nichž bylo problematické přehřívání už dávno ošetřeno elektronickými obvody zabudovanými uvnitř, aby ohlídaly tepelné přetížení při vybíjení a nabíjení. U akumulátorů s o několik řádů větší kapacitou, jak vidno, problémy zůstávají, a nahodilý výskyt destrukčních událostí bude stále častější vzhledem k zelenými EU mozky prosazovanému masovému využití v energetice a dopravě. O tom, jak se budou lithiové akumuátory chovat při dopravních nehodách a mechanickém poškození, toho z praxe zatím mnoho nevíme. On si taky těžko někdo soudný koupí elektromobil přeplácaný elektronikou, který dokáže uvěznit řidiče v hořícím a jinak nepoškozeném autě, jak se stalo začátkem července v USA.

P. Rada 11.7.2021 15:11

Když už nadhazujete soudnost - zkuste ji taky aplikovat. Pokud jde o hořící automobily tak totiž ty co jsou na relativně dospělé technologii spalovacích motorů hoří už dnes 11x častěji jak elektromobily jejihž rozvoj je relativně "v plenkách".

https://elektrickevozy.cz/clanky/spalovaci-auta-hori-55x-casteji-nez-elektromobily-v-cr-shorelo-0-elektroaut

L. Novák 11.7.2021 17:38

Demente bolševický, to sis zase nagooglil propagační web pro elektromobilitu a článek z roku 2019 se starými daty, kdy bylo elektromobilů mnohem míň než dnes. Takže si ten článek a data z něj strč do (_,_)! !!:-P

Nejrychlejší vůz Tesla se jen tři dny po dodání vzňal. Řidič se dostal ven silou, otevírání dveří selhalo (2.7.2021)

https://www.lidovky.cz/byznys/nejrychlejsi-vuz-tesla-se-jen-tri-dny-po-dodani-vznal-ridic-se-dostal-ven-silou.A210702_125637_ln_ekonomika_lidr

P. Rada 11.7.2021 18:55

"Debilita" se projevuje poklesem vlivnosti rozumových projevů dotyčného. Tací pak třeba staví úsudek o mnohařádově větším celku na extrémních jednotlivostech.

R. Tichý 11.7.2021 14:37

Doufam, ze az vyhori bateriova elektrarna, do ovzdusi se uvolni toxicke zplodiny, nastane odchod od tohoto zrudneho experimentu. Obdobne jako odchod SRN od jadra kvuli tsunami v Japonsku.

A. Šír 11.7.2021 14:54

Oprávněný strach z cunami v SRN...

P. Rada 11.7.2021 15:19

Německo má především oprávněné obavy s terorismu který Vy pomíjíte a který je podstatně zákeřnější.

Německo zároven nemá většinu jaderek na mořském pobřeží největšího oceánu svěrta který by eventuální havárii mohl z větší částí poklidit jak měli s Fokušimou štěstí v neštěstí podobně precizní japonci a má přitom také vysokou hustotu osídlení.

Proto leckde a důsledně právě v Německu, došlo k tzv "zátěžovým testům" při kterých se ukázala potenciální plošná zranitelnost třetí generace reaktorů lidským faktorem. Ty už s těchto důvodů nikdo nedovoluje stavět a těch stávajících se soudní co možná zbavují včasným odstavem.

J. Pankovic 11.7.2021 16:16

Nemecko mà opràvnené obavy z terorizmu poté, Co tam Merkelbàba natahala slimàky ;-)

Česko mà opràvnené obavy z poblbû jako Bursîk a Rada:-):-):-)

P. Rada 11.7.2021 17:28

Kvituji s povděkem, že věcně nemáte k důvodům průběžných odstavů JE v SRN které jsem uvedl výhrady. Je to totiž sousto které jen tak někdo u nás nezkousne i proto, že naše situace je bezpečnostně obdobná. To dokonce tím spíš, že dokonce vojenské skaldy u Vrběnic se s největší pravděpodobností staly terčem dokonce státního terorismu.

L. Novák 11.7.2021 17:42

Největším rizikem jsou zelení ;-O idioti jako ty a Greenpeace, pro kterou tady systematicky šíříš lži, bludy a demagogii. Rv

J. Ráž 11.7.2021 17:42

Pane Šejna, vy jste tak neuvěřitelný demagog, že seriózní s Vámi diskuzi nejde vést.

Srovnávat bezpečnost pár gramové baterie v mobilu s úložištěm, kde je lithia několik tun, mluví samo za sebe.

Fotky, co udělá výbuch baterie v elektroautě lze najít na You Tube a i tam je nepatrné množství lithia, oproti tomu, kolik ho je v úložišti Big Battery Lausitz.

Např. běžné domácí bateriové úložiště energie váží cca 40kg, Když to bouchne, což při dnešní absenci důkladných bezpečnostních předpisů vyloučit nelze, máte dům v oblacích.

L. Novák 11.7.2021 18:08

R^R^R^ !!

P. Rada 11.7.2021 19:18

Pane Ráži hovořit o "neuvěřitelné demagogii" v technologické oblasti kde jsou i velmi výkonné celky poskládány z prakticky totožných mikrokomponentů které využívá spotřební elektronika je právě o nezohlednění aspektu až o klamném řečnickém vyjádření - tedy demagogii.

Já s Li-ion i LiFePo akumulátory už dlouhodobě experimentuji a i když energii v nich uloženou respektuji tak zároven vím, že potenciál výbušnosti mají tyto akumulátory oproti uhlovodíkům, benzinovým parám.... zlomkový s celé řady fyzikáln-chemických omezení.

Vy znáte nějaký případ kdy 40kg baterie vyhodila "dům do oblak" - nebo jste se takto sám demagogicky projevil?

P. Rada 11.7.2021 6:37

Ze scifi oblasti je ohledně LIPO akumulátorů spíše výrok:

... "Tento efekt může způsobit pouze velmi silný tepelný záblesk, byť trvající jen zlomek sekundy."...

Pokud by si autor předně ověřil potenciály velikosti energie akumulované v jednotce hmoty lithiového akumulátoru oproti chenicky vázané v běžných palivech (rozdíl min 10x v neprospěch lithia) a doplnil takové poznání o možnosti rychlosti jejího uvolnování (rozdíl mim 10tis x v neprospěch lithia) - nemohl by soudně hájit bludnou absurditu o "tepelném záblesku".

Pokud ovšem někdo např. hodlá za každou cenu špinit vědní disciplínu ekologii - tak pod její hlavičku rád umístí výplod kde jaké lidské záště a hlouposti v jednom balení.

R. Langer 11.7.2021 6:40

Co to tady zase meleš za nesmysly, ty tupé Zelené bolševické hovado? Alespoň si nějaký ten požár akumulátoru najdi na YouTube, technický analfabete, abys viděl, co zase meleš za nesmysly, hňupe. ;-€

P. Rada 11.7.2021 7:04

Požárů jsem viděl pane Langere dost ale žádný od "TEPELNÉHO ZÁBLESKU TRVAJÍCÍHO ZLOMEK SEKUNDY" který by vyprodukovala domácí hračka poháněná Li baterií.

Pokud jde o zvídavé pak gravietrická hustota energie u olověných aku jena úrovni 30Wh/kg ... u NiMHkolem 100 ... a dnešní Li-ion do 300 Wh/kg. Tuto energii ale všechny typy Li aku uvolnují ještě řídově pomaleji jak tomu bylo u olověných akumulátorů.

Záblesky od výbuchů chemických trhavin na bási uhlovodíků - to je jiné kafe.

J. Pankovic 11.7.2021 9:41

Dokončil si aspoñ ZDŚ?

Tam by ti ukàzali na hodine chemie, co dokàźe tŕeba Sodik, klimakteriologu pablbny

Brouk Pytlik je v porovnàni s tebou odbornik :-P

P. Rada 11.7.2021 10:55

Máte zřejmě pejoraivně laděné pochybnosti o mě osobně - ale nic s toho co jsem uvedl o měrné energii akumlované v hmotnosti Li-Ion článků nesdělujete. Tak to vyznívá, že jste se "Sodíkem" mimo realitu.

J. Pankovic 11.7.2021 16:18

o Radovi nikdo źàdné pochybnosti nemà ;-D;-D;-D

J. Anděl 11.7.2021 9:45

To je zavádějící protiargument, protože nereaguje na gró článku. Tím je podle mě pochybnost o dostatečné bezpečnostní legislativě a standardech u velkých bateriových úložišť.

Jestli standardy existují a zadpovídají laické otázky autora třeba kolem kontaminace a množství vody atp. , pak není vůbec nutné zdržovat se nějakým tepelným zábleskem.