3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

DŮCHOD: To se budem prima mít…

Když tak poslouchám mediální tance okolo šesti- či pětitisícového dárku, který bych mohl dostat pod stromeček, napadá mne dávný hit, jehož refrén je nadpisem tohoto textu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Zlesa 3.9.2020 9:06

Je dobře, že autor článku začal o důchodovém systému přemýšlet. Je ale teprve na začátku a až si to trochu více promyslí, pak ať s tím teprve otravuje ostatní. Je to komplexní problém a je třeba odpovědět na VŠECHNY otázky...

Z. Ukolébavka 3.9.2020 9:01

Autore, od věty :"důchod můj i důchod mé manželky" jsem už dál nečetl. Chybí vám pohled těch lidiček, kteří platí bydlení jen z jedné penze. Mnozí z nich jsou z chudších částí republiky, což jejich aktuální důchody neposunuje do výše vašeho. Takže jestli jste na tom tak skvěle, můžete s chotí chodit po Praze a toto přilepšení rozdrolovat žebrákům do klobouku. A klidně vemte celou pražskou kavárnu a dejte svou snobárnu nějak patřičně najevo. Třeba ráčkováním a krátkými kalhotami. Dámy můžou pískat na prsty.

F. Navrátil 3.9.2020 8:55

Existence a životaschopnost důchodového systému nespočívá výhradně v počtu narozených dětí, ale především ekonomické výkonnosti populace. Země s nízkou porodností a vysokou ekonomickou výkonností mají bohaté důchodce, země s nízkou ekonomickou výkonností a s vysokou porodností mají jen výběrové důchodové systémy nebo nemají žádné. Proto považuji za zbytečné nimrat se v nastavovaných parametrech důchodového systému, ale věnovat se výkonnosti ekonomiky.

J. Nevrkla 3.9.2020 8:14

Líbí se mi návrh Trikolory, že by děti mohli posílat nezdanene procento platů svým rodičům důchodcům.

P. Zinga 3.9.2020 8:04

Ano, důchodový systém je z doby 1 000 x menší produktivity a x-krát většího podílu lidské práce na produktu. Je zkrátka technologicky překonán. Cestu vidím v důchodu, financovaném z daní. Plus osobní, přilepšovací systém. Myslím, že něco podobného mají ve Švýcarsku.

F. Sojka 3.9.2020 7:12

Tak!

J. Kavalír 3.9.2020 6:13

Jakákoli důchodová reforma je jen pokusem o přerozdělení stávajícího balíku peněz ve prospěch té či oné skupiny na úkor ostatních. Záleží na tom, kdo je zrovna u moci a za jakou voličskou skupinu "kope".

Z. Koutecký 3.9.2020 2:53

Inu, pokud potřebujeme více "hejlů", měli bychom si asi vzpomenout proč je tolik "Husákových dětí". Investovat do nemovitostí, cenných papírů apod., jistě, ale kolika lidem tu na to asi tak z výplaty zbývá? Svěřovat své peníze soukromým pojišťovnám na 30-40 let jednak moc nevynese, jednak je dost pravděpodobné, že po té době bude na Vašem kontu pusto a prázdno. Příkladů kolem nás je habaděj. Státní kasa hospodaří asi s 1,5 bilionem dluhů, občanstvo je rovněž podobně zadlužené a ročně mu hrozí milion exekucí, včetně dětí a cca 90 tisíc důchodců. Teď si k tomu vláda půjčí, tuším, dalších asi 500 miliard. Kolik z toho skončí v kapsách starobních důchodců? A kolik miliard daní ročně je odkloněno do daňových rájů a kolik peněz se už utopilo třeba v nekonečné válce v Afganistánu a ještě se tam bude vyhazovat dalších x-let? Proč máme jednotnou daň z příjmu, když většina úspěšných států v EU má daň progresivní, která i u nás vždy byla až do roku 2008? Co nám přináší neustálé rozevírání příjmových nůžek? Hrozí bankrot důchodovému systému? Zatím spíše bankrotovaly banky. To taky něco stálo v duchu zásady privatizace zisků a socializace ztrát. Dluh Řecka se nijak nesnížil, když zkrouhli důchody. Ano, je o čem přemýšlet, ale komplexně a neříkat jen "pomož si sám a Bůh ti pomůže".