23.6.2024 | Svátek má Zdeňka


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
25.2.2008 11:56

nijak se s vámi nepřu v tom, zda je lepší svoboda či totalita

Podle mého to, jaký byl život zkraje 50tých let není tak důležité jako to, kam to který politický systém dotáhl za dalších 40 let a co svým obyvatelům nabídl v podobě kvality života měřenou jeho průměrnou délkou. V tom je třeba hledat opověď na to, co je lepší.

IS 25.2.2008 12:51

Re: Výchozí stav byl v roce 1989 lepší než v roce 1945 !

Proč čekat 40 let. Dost lidí to nestihne.

ocelin 25.2.2008 11:55

Autore,

mohl byste ty radiofarmaka kontaminovaná plutoniem jmenovat nebo dát odkaz ? Mne to zaujalo.Děkuji předem.

IS 25.2.2008 12:32

Re: Plutonium v radiofarmakách je blbost, výplod fanatických ideologů.

To ovšem neznamená, že se nevyskytne nějaký zmetek. Shnilé maso na regálech nebo stažené vražedné léky jsou teď běžné, jen komunsitům se nic neodpouští.

ps 25.2.2008 13:01

Re: Re: Plutonium v radiofarmakách je blbost, výplod fanatických ideologů.

Komunistům se toho odpustilo nejvíc. Justičními vraždami počínaje a zruinovanou ekonomikou konče.

Kobylka Lajda 25.2.2008 19:57

Re: Re: Re: Plutonium v radiofarmakách je blbost, výplod fanatických ideologů.

R^R^R^V

R 25.2.2008 11:09

není to tak jednoduché.

Ono to není tak jednoduché. Pro nějakého schopného živnostníka nebo podnikatele či sedláka znamenala už komunistická revoluce v roce 1948 prudký pokles jeho životní úrovně, který se mohl vyrovnat až za nějakou desítku let, pokud držel ústa. Pro nějakého podomka na vesnici nebo nějakého řadového chudého dělníka v nějaké dělnické kolonii naopak znamenala komunistická revoluce začátek skutečné změny k lepšímu a ten vzestup pokračoval až zhruba do 70 let. Protože prostě výchozí situace takových lidí byla skutečně měřeno dnešním pohledem, co se týká úrovně bydlení, co se týká dostatku potravin a dostatku peněz tak nízká, že jakékoliv zcivilnění byl pokrok. Někdy odhaduji kolem roku 1965 - 75 se ale u nás vzestup zastavil, protože se vyčerpaly hospodářské limity centralizované komunistické diktatury, zatímco v západních státech vzestup pokračoval dále.

F2 25.2.2008 11:29

Re: není to tak jednoduché.

Kde berete informace o kvalitě a úrovni života lidí před rokem 48 ? Jak chudý byl "chudý" dělník a pomocník sedláka na statku?

Lída 25.2.2008 11:44

Re: Re: není to tak jednoduché.

No, ten byl opravdu chudý. Informace beru od pamětníků. Jiná věc je, že jeho životní úroveň by se určitě poměrně výrazně zvyšovala i bez vítězného února.

IS 25.2.2008 12:35

Re: Re: Re: není to tak jednoduché.

Bez vítězného února bychom jistě byli národem milionářů. Jen není jasné, odkud se berou bezdomovci, umírající na ulicích, nebo romská ghetta. Kolik let se budou naši líní kapitalisté  vymlouvat na komunisty?

ps 25.2.2008 13:04

Re: Re: Re: Re: není to tak jednoduché.

Jestli to nebude tím, že romská gheta se odnikud nevzaly ale byly tady pořád jen se o nich nesmělo mluvit. A bezdomovci seděli za příživnictví nebo na psychiatrii.

Lída 25.2.2008 15:47

Re: Re: Re: Re: není to tak jednoduché.

Co melete o milionářích? A kdo se tu vymlouvá na komunisty? Nikdo tu taky neříkal, že by byl každý milionářem. Jen že když stoupá celková úroveň hospodářství, tak se zlepšuje i postavení těch nejchudších. Nebo vy máte pocit, že třeba v Rakousku jsou dodnes děvečky, které pracují prakticky jen za stravu a mizerný byt nebo že tam chodí děti do školy bosy?

R 25.2.2008 13:36

Re: Re: není to tak jednoduché.

Ono každý převrat zaktivizuje některé lidi a ti se pak stanou tahouny režimu. Problém totality a diktatury, jakékoliv je ten, že až se ti tahouni režimu unaví, zestárnou, začnou dělat chyby a brzdit vývoj, totalita je dále drží u moci místo toho, aby byli zavedeným způsobem  odstraněni a místo nich nastoupili jiní tahouni.  Jak je to běžné v demokracii.

Co se týká úrovně života podomků, já si ještě pamatuji poslední starší baráky, které se u nás v 70 letech na vesnici rekonstruovaly, poslední kadibudkové hajzlíky a poslední domky s jedním vodovodním kohoutkem v celém baráku. Koupelna s vanou nebo sprchou nebo automatická pračka bylo tehdy scifi. Docela inspirující je i čtení ještě starších pamětí nebo jiných děl. najděte si třeba v autobiografii Josefa Lady Kronika mého života, kde se narodil a vyrůstal.

Xury 25.2.2008 11:33

Re: není to tak jednoduché.

Obávám se, že onen vzestup úrovně byl v podstatě dosažen na úkor těch ostatních (tzv. "vykořisťovatelských") vrstev. Jinými slovy jde o to, jestli rostla ekonomická úroveň státu obecně nebo se jen zlepšily podmínky těch chudších na úkor těch bohatších. Osobně se domnívám, že i přes určitý ekonomický růst (způsobený hlavně krátkodobou mobilizací zdrojů), došlo spíše k tomu druhému. Od poloviny 60. let už nebylo co mobilizovat a tím pádem začalo zaostávání, které  se prakticky až do roku 1989 prohlubovalo.

R 25.2.2008 13:51

Re: Re: není to tak jednoduché.

Co se týká na vesnicích různých ukradených statků, chlévů a dobytka, domnívám se, že mohly vylepšit životní úroveň těch chudých jen na velice krátkou dobu formou spotřeby nahromaděných zásob potravin, jinak ne. Ty statky, chlévy a dobytek byly snadno získaný majetek, kterého si družstevníci nevážili a podle toho s ním zacházeli a taky z něho získali méně než by získali původní majitelé. Teprve po letech, když kromě nejodolnějších staveb všechno ostatní bylo spotřebováno, začala být vidět masivní podpora zemědělství státem a teprve v 70 a 80 letech se začaly stavět nové družstevní haly a velkoprovozy a teprve ty začali považovat družstevníci za svůj skutečný majetek. Ironií je, že po roce 89 družstevníci, kteří kolikrát už ani vyvlastnění po roce 48 nezažili a znali jen ty nově postavené haly, tak o ně přišli, ať v rámci restitucí nebo přes nějaký tunel, jev v tehdejším zemědělství velice častý.

R 25.2.2008 13:55

Re: Re: Re: není to tak jednoduché.

Jak to tak po sobě čtu, tak masivní podpora zemědělství mohla být v 80 letech jedna z příčin nadcházejícícho hospodářského kolapsu státu. Ona naběračka vybírající z kotle tehdejších československých korun štědře peníze na různé podpory diktované politikou komunistů už začínala vyškrabovat ze dna. Listopad 89 přišel v pravý čas.

janík 25.2.2008 14:39

Re: Re: Re: Re: není to tak jednoduché.

Pane, listopad 89 přišel, bohužel, minimálně s dvacetiletým zpožděním.

JJ 25.2.2008 21:36

Re: není to tak jednoduché.

A meli by se tak spatne, jako ve Svycarsku ci Rakousku (priklad zemi neznicenych valkou). ;-D;-D;-D

jana 25.2.2008 11:02

šamanovy.....

Vážený autore.určitým způsobem máte pravdu,Patřím mezipoválečné ročníky.a nelituji toho.Měla jsem se určitě lépe než moje dcery ,které ted´ vychovávají děti.Papaláši byly co si vozili léky apd.,ale tolik zlodějů státní kasy nebyly.ONI se totiž bály sami sebe.Ale ti DNEŠNÍ se nebojí opravdu ničeho a co je státní jim jakoby patřilo.A to nemluvím o velkokrádežích soukromých podnikatelů,jako jsou bankovní krádeže,bytové fondy a spousta jiných lumpáren,Velicce laciná je vaše angažovanost na základě otírání se o bývalý systém.at´ už byl taký nebo onaký,Udělejte něco lepšího a začněte kritizovat současné pilitické dění v jiném režimu.Určitě tam najdete tolik špíny jako to bylo kdysi.Ale jedno nepopřete,žilo se nám opravdu lépe.Zkuste to změnit.S úctou Jana.VV

povídám 25.2.2008 11:07

Re: šamanovy.....

Jano,díky za rozumná slova,ale to víte "sytý hladovému nevěří",zdravím a hezký den,také Jana.VVVVVV

MUDr Jiří Kilian 25.2.2008 11:19

Re: šamanovy.....

Je to věc hierarchie hodnot. Já jsem spokojen s tím, že je tu svoboda. Až v ní busou ještě lépe fungovat státní moce, budu spokojenější. Ale to, že nefungují tak dobře, to je důsledkem svobodných voleb v parlamentní demokracii. Dříve to bylo důsledkem  diktátu. To, co máme nyní, způsobili jsme si sami, to dříve nám bylo nařízeno. Chápu, že člověka nejvíce mrzí to, co si sám zavinil. Mně se ale , v přeneseném smyslu slova, dýchá lépe.

Jura Jurax 25.2.2008 11:21

Re: Re: šamanovy.....

Bravo, doktore R^R^R^

S/kepticu/s M/aximu/s 25.2.2008 12:21

Tento naivní doktor je k uzoufání trapný.

Co jste si způsobil sám? Vykradení státu, rozprodání lukrativního majetku atd., atd.? Čím jste si to způsobil, že jste nešel oběsit na prvním stromě někoho z té dřívější komunistické "elity" dnes přebarvené na modro?

MUDr Jiří Kilian 25.2.2008 13:39

Re: Tento naivní doktor je k uzoufání trapný.

Ono rčení mělo ukázat, že sami jsme si způsobili volbami to, co máme, že máme stát a státní moce, jaké si zasloužéíme. To se mnohým nelíbí,  ale je to mnohých přičiněním.  Ale je to ze svobodného rozhodnutí, což já mám za podstatné.

Jura Jurax 25.2.2008 11:27

Re: šamanovy.....

To máte různé - já jsem taký poválečný ročník (1949) a ač jsem se za bolševika neměl zas až tak špatně, hlad jsem neměl a od výplaty k výplatě jsme vždycky přežili, i vystudovat jsem mohl a dokonce jsem dvakrát dostal rekreaci ROH a dvakrát jsem se dostal dokonce i do Budapešti ... ale stovky malých blbostí mne deptaly. A byl jsem na tom určitě hůř než teď moji potomkové, jimž mohu - i když pochopitelně mají taky své problémy - jen závidět.

MUDr Jiří Kilian 25.2.2008 11:29

Re: Re: šamanovy.....

zavidět ne tak zcela, si myslím, já jim to přeju, při revoluci mi bylo jasné, že naše generace je odepsaná, ale ohled na budoucnost je největší věc.

IS 25.2.2008 12:39

Re: Re: Re: Kiliánovi, usnadníte budoucnost odchodem na věčnost?

Využijte svobodu z plna života, uvolněte budoucnosti cestu a nezatěžujte ji zbytečným a neproduktivním plýtváním. Každý má právo na eutanázii, dí poslanec Štasný za ODS.

jirka.s. 25.2.2008 18:07

Re: Re: Re: Re: Kiliánovi, usnadníte budoucnost odchodem na věčnost?

Ano, fandím poslanci Šťastnému! Ještě by měl prosadit tu euthanásii pro takové jako jsi ty povinnou! ;-D

witch 25.2.2008 11:48

Re: šamanovy.....

Je jasné, že dneska se děje leccos, ale tady jde spíš o nebezpečí zapomenutí a usnutí na pomyslných vavřínech. Pokud si necháme namluvit nostalgické kecy o jistotách, jsme jen krůček od dalšího maléru. Ano, nadávejme, kritizujme dnešek, žádejme veřejnou kontrolu korytářů. Je to na nás, na lidech - proto se současným pokusům o slušnou přítomnost a budoucnost říká demokracie. Odřená, ale jsoucí. No a co se týče třeba dětí v osmdesátých letech: myslíte, že v severočeském kraji se jim žilo dobře? Rodily se s vrozenou bronchitidou, výhřezy míchy, ženy poterácely - záleželo na kvalitě a složení inverze. Ve druhé polovině sedmdesátých let bylo dost případů, že se dítě v matce rozložilo a ta umírala na otravu krve. Ultrazvuk počátkem 80.let to moc nevylepšil, doktoři matku "sledovali"  dva  měsíce, někdy možná déle. Na pražské dětské klinice jsem byla svědkem, jak doktoři kradli na Sanopzu jednotlivé pilulky antibiotik pro dusící se hyperalergické děti. Už v 80. letech totiž bylo "venku" normální ATB se 24.hodinovým účinkem, inzulínové pumpy atd. Jo a mimo SČ kraj se v Čechách ještě ve druhé půlce 80.let čekalo na ultrazvuk kolem 3 měsíců a dostala se tam mamina pouze s vážnými problémy. Tohle všechno nesmíme zapomínat!

Jahus 25.2.2008 12:11

Re: Re: šamanovy.....

R^R^R^