1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Živá kultura

V sobotu 18. května dopoledne jsem vystupoval společně s davy z tramvaje číslo 24 před pražským Výstavištěm. Vpravo nás lákal Pivní festival, ale mraky lidí směřovaly neochvějně vlevo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Leščuková 23.5.2013 22:35

Trochu jiný pohled

Jménem úřadu pro uvádění skutečností na pravou míru: já na veletrhu byla v sobotu taky, a na krámek s českou firmou elektronických čteček jsem narazila poměrně brzy. A bezhotovostně se platit samozřejmě může. Pravda, ne všude.

P. Čása 22.5.2013 15:37

Díky díky

Za připomenutí knihy, kterou jsem před rokem viděl (ale hned nekoupil, chtěl jsem vidět recenze) a pak na ní zcela zapomněl (ztratil lístek s poznámkami). Byla by to škoda.

Ještě kdyby ji šlo koupit jako e-book - a ihned. Prý ji Laser chystal vydat elektronicky , ale nemohu ji najít. Škoda. Takto se kšefty nepohrnou ...

J. Vyhnalík 22.5.2013 15:20

Re: S těmi e-knihami se to vůbec vyvíjí zajímavě

Souhlas. Problém je jinde. Stávající distribuční mechanismy jsou nastaveny na papírové knihy a e-knihy prostě neumějí.

Je běžné, že na Amazonu koupíte papírovou knihu už pár měsíců po vydání s výraznou slevou, protože je třeba uvolnit sklady, ale e-knih se to netýká a stojí často výrazně víc než papírové! Někteří vydavatelé dokonce i dnes vydají knihu napřed papírově a e-verzi naplánují až třeba o rok později. To je v době rychlých skenerů a výkonných OCR čirý nesmysl.

Naopak existují vydavatelství, která se na e-knihy zaměřila od samého počátku a podle toho si nastavila i svůj obchodní model. Nabízejí starší knihy ZDARMA a platit si nechávají pouze za novější. Nabízejí možnost si koupit "beta" verzi knihy a průběžně tak sledovat její dokončení, případně posílat autorovi připomínky atd.

Stávající systém živil spoustu lidí, kteří přicházejí o práci. I já jsem rád chodil do knihkupectví, kde mi prodavači dokázali poradit, zda ta která novinka se mi může líbit. Nebylo to vůbec formální a dokázali být i velmi kritičtí.

R. Langer 22.5.2013 10:46

Re: Mapy na šátku –

Jinak samozřejmě že z papírových map si při dnešních technologiích můžete nechat předlohu přenést dostatečně kvalitně na libovolný materiál...

R. Langer 22.5.2013 10:39

Re: Mapy na šátku –

No, ono co si budeme nalhávat, kdo by si to za ty peníze, za které by se to prodávalo, koupil... ;-)

J. Kraus 22.5.2013 10:07

Mapy na šátku –

za války fasovali britští letci před akcí mapy Francie vytištěné na hedvábí. Později prý byly i mapy dalších území, jak šla fronta. Celá léta komunismu při koupi nějaké mapy nezapomněl jsem poznamenat, že by to měli vydávat i v látkovém provedení. Koukali na mě vždy jako na vola.

R. Langer 22.5.2013 9:49

Re: S těmi e-knihami se to vůbec vyvíjí zajímavě

Jo, a jak tak čtu ten článek, tak s jeho závěry naprosto nesouhlasím, to mohl napsat pouze někdo, kdo je proti čtečkám e-knih evidentně zaujatý. Třeba když vidím 50% cenu a skladnost oproti papírové knize udávanou jako nevýhodu (a ta zmínka o formátech knih je také naprosto nesmyslná), tak je mi hned jasné, odkud vítr vane... :-P

R. Langer 22.5.2013 9:38

Re: S těmi e-knihami se to vůbec vyvíjí zajímavě

No tak to je samozřejmě logické, kolik čteček si myslíte, že čtenář potřebuje? A čtečku si koupí jenom ten, kdo skutečně čte, pro příležitostného čtenáře nemá význam (i když já osobně si to nemyslím, ba právě naopak). No a trh je už prostě nasycen. Ovšem jiná věc je prodej obsahu do čteček, tam pokles určitě nepředpokládám.

P. Pavlovský 22.5.2013 1:50

Jeruzalém je hlavní město Izraele

" Na tom se asi Palestinci, křesťané, židé, Němci a Židé jak vidno, přes všechnu ekumeničnost, neshodnou".

Upřímně řečeno - proč by měli, co je jim, pokud nejsou občany Izraele - po tom?

Tzv. ekumena se týká pouze křesťanských církví, judaismu ani islámu určitě ne, o buddhismu nemluvě.

Nedovedu si představit, že by třeba Německo popíralo Prahu jako hlavní město Česka s argumentem, že po pár staletí v ní většina obyvatel česky nemluvila.

Kdybychom se teď rozhodli, že naší metropolí bude Jihlava, kdo by nám do toho z ciziny mohl kecat? A jaká tam byla početná německá obec!