3.6.2023 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Stav antisemitismu v českých luzích a hájích

Nejvíce antisemitismem napadená evropská země je (podle místních Židů) Francie. Za „velmi velký problém“ ho považuje 65 % respondentů, za „poměrně velký problém“ pak 35 %!!! (Na „nepříliš velký“ a „žádný problém“ plus „nevím“ zbývá jen 5 %!!!)

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pernicová 2.4.2023 14:09

Mám to podobné jako vy. Předci s židovskou krví byli navíc ortodoxní katolíci a donutili matku, aby mě z Judity přejmenovala na Jitku. :-)

Žiju ve městě, které bylo před válkou německé s velkou komunitou Židů, jedna čtvrti se dokonce jmenuje Židenice a jediná ulice, kde měli odchody Češi to má v názvu.

Kolem celého centra komunisté, do domů po vyhnaných německých, textilních dělnicich, nastěhovali Rómy a teprve dnes se z ,,Bronxu" stává čtvrť, kde jsou i běžné obchody a usadil se v ní i můj optik, Žid jak poleno, který nosí i jarmulku.

Jeho zákazníky tvoří z velké části Romové, chodí k němu pochopitelně ta trošku praktikujich Židů různých národnosti, které do města zavál osud a všichni jsou naprosto v pohodě s jeho jarmulku i lidmi s pejzy, které v jeho odchodě potkávají. Rovněž i s arabským a ukrajinským obchodem, které jsou poblíž.

Tímto dlouhým přispěvkem chci říct, že i v Brně se všechny komunity tolerují a jsem za to moc ráda.

V. Kučer 22.3.2023 13:24

U nás antisemitů moc není. Mnohem víc je grýndýlistů a v současnosti nám vládnou.

M. Krátký 22.3.2023 11:13

Poučné až milé - a děkuji R^R^R^

M. Podlešák 22.3.2023 10:25

Já bych to tak růžově neviděl.

Sám jsem se s antisemitismem setkal na vlastní kůži. Před pár lety jsem si z Maroka přivezl berberskou čepičku, která pro ignoranty vypadala jako jarmulka. S ní na hlavě jsem zažil dvě celkem drastické příhody. Nejprve mě jeden magor za bílého dne u Staromáku srazil do vozovky s výkřikem, že židáci nemají právo chodit po chodníku. Jindy mě dva skinhedi večer napadli po odchodu z bowlingu. kopali mě do hlavy, zlomili mi lícní kost a byl jsem pak v nemocnici s otřesem mozku. snařili se mi vysvětlit, že bych jako žid neměl špinit českou rasu. Stalo se to v roce 1999 ale pochybuji, že od té doby skrytý antisemitismus zmizel.

Policie napadení odmítla vyšetřovat jako rasistické, protože nejsem žid a ty řeči k tomu nestačí. Dotazník vyplňovat nebudu protože nesplňuji ani jeden z bodů.

H. Rybnická 22.3.2023 13:45

Upřímně řečeno, i když se moc nedivím, nejraději bych se u Vás osobně omluvila. Mrzí mne to.

V. Církva 22.3.2023 21:13

Vy přeci podporujete protižidovské antisemity a to z islámských zemí. Omluva se může přijmout teprve až to přestanete podporovat, do té doby je to pokrytectví a lež.

H. Rybnická 22.3.2023 22:20

Nevzpomíním si, že bych se ve věci obrátila na Vás.

J. Ptáček 22.3.2023 9:56

1) Je snadnější milovat lidstvo, než vlastního souseda.

2) Terorista je fanatik, který se vás napřed, PRO VAŠE DOBRO, pokusí předělat, a když se mu to nepovede, pak vás, tentokrát zase PRO VAŠE DOBRO, zabije. Terorista je fanatik neschopný kompromisu.

Amos OZ, nejznámější, nedávno zemřelý, současný izraelský spisovatel, nar. 1939; matka: židovka z Haliče, Polsko, otec: žid z Oděssy

H. Lukešová 22.3.2023 9:19

Izraelský ministr pro záležitosti diaspory Amichai Chilkli vydal zprávu o antisemitismu, na základě které vyšlo najevo, že 68% veškerého antisemitismu, ať už online, verbálních a násilných incidentů, pochází ze strany palestinských Arabů a pro-palestinské levice.

Pravdou je, že čím je kdo více pro-palestinský, tím je více antisemitský. Palestinianismus s antisemitismem úzce souvisí, je s ním velmi těsně spjat. Drtivá většina antisemitů podporuje palestinské teroristy a nenávidí Izrael, jediný židovský stát na světě.

H. Rybnická 22.3.2023 14:01

Paní Lukešová tak jednoduché to není. Kritika na dění ve státě Izrael případně na politice pana Netanjahu nemusí být antisemitismus , je to prostě věcná kritika, kterou ostatně sdílejí zřejmě tisíce občanů Izraele.

Když významný německý novinář a literární kritik Denis Scheck před nějakým časem představoval román Adanie Shibli zvlášt upozornil na "čtení mezi řádky" tedy na úplně normální život palestinské bankovní zaměstnankyně která nesmí překročit hranice určité zony, nemůže si vypujčit auto na vlastní občanský průkaz a je i jinak silně omezena v samozřejmostech civilního života. I když není žádným coulem anisemitka.

H. Lukešová 22.3.2023 15:03

Paní Rybnická, je rozdíl mezi legitimní normální kritikou Státu Izrael, žádný stát není nad kritikou a zákony a popíráním práva Izraele na existenci, znevažování Izraele jen proto, že je židovský stát a usilování o jeho celoplošný bojkot a zničení, jen proto, že se jedná o Stát Izrael.

Je nutné rozlišovat, kdy legitimní kritika Izraele přerůstá v antisemitismus, který se vyznačuje trojím D.

Démonizace, tj. znevažování, špinění, pomlouvání Izraele, jen proto, že se jedná o Izrael, Dvojí metr- na Izrael se kladou jiné nároky než na jiné státy a Delegitimizace, kdy někteří lidé popírají právo Izraele na existenci.

Co vím, tak i v Německu tamější politici schválili, že protiizraelské bojkotové hnutí BDS je antisemitské a antisemitovi Rogeru Watersovi některá německá města zrušila jeho koncerty, což kvituji s povděkem.

V. Církva 22.3.2023 21:22

No jo to už tak bývá že jedno procento slušných lidí, třeba taková Palestinka jsou omezováni kvůli tomu, že je v jejich komunitě 99 procent magorů.

A to určitě je, jinak by dávno došlo k nějakému vyrovnání s Izraelci, nebo odstěhování Arabů z těchto území.

Praženici, kde je mezi mochomůrkami jedna bedla taky jíst nebudete. Divné na tom je to že o té jedné Palestince bude pořád někdo psát a pohoršovat se nad jejím osudem. Je nic moc ale pořád ji nepodřezávají arabští teroristé.

H. Rybnická 22.3.2023 22:22

Nejedná se o jednu bedlu. Jedná se o pravidla daná izraelskou administrací pro civilní a nepolitické občany palestinských území. Stojí za to se řádněinformovat a nepapouškovat stereotypy.

V. Církva 22.3.2023 21:26

I sami Židé přiznávají, že ortodoxní Židovství je extrémní a Izrael má své chyby. Jenže kdo je nemá. Proti Palesticům jsou Izraeleci mírumilovní lidé s demokratickou svobodnou kulturou.

Kritika Nenatjahu je OK ale ne když jde o to aby se nechali od Arabů zahnat do moře.

H. Lukešová 22.3.2023 22:48

Tak pletete si pojmy ortodoxní a ultraortodoxní. Ultraortodoxní judaismus je extrémní v tom smyslu, že má velmi vysoké nároky na dodržování pro jeho vyznavače, ale ultraortodoxní Židé nejsou pro společnost a státy, kde žijí, nebezpeční, nepáchají teroristické útoky na rozdíl od zradikalizovaných muslimů. Jinak souhlas.

R. Dubravský 22.3.2023 8:59

"...lidí, kolem kterých se židovství jen ochomýtlo třeba formou tchyně..."

Vzhledem k tomu, že příslušnost k židovskému národu se dědí po matce, pak ten, kdo má židovku tchyni, má také židovku manželku. To není jen tak náhodné, ba nevědomé, ochomýtnutí. Nehledě na to, že Židé neradi vidí, když se jejich dcery (často nápadně pohledné) provdají za nežida.

I. Pávek 22.3.2023 7:43

Je to prostě šibal ten Jan z Kovanic. No já jsem žádného žida ani židovku na vlastní oči nikdy neviděl ale moc jsem o nich slyšel a ještě víc četl. Z toho vypíchnu tu nemilou věc - při návštěvě ve zbrojovce ukradli výkresovou dokumentaci SA - 24 a pak si udělali na tom základě UZI

H. Lukešová 22.3.2023 9:13

No jo no a Sověti prý díky špionáži manželů Rosenbergových dokázali vyrobit atomovou bombu. Což také nebylo úplně čisté.

V. Církva 22.3.2023 21:31

Tak často se podceňuje jaké svinstvo kolaboranti Rusů dělají. To platilo včera i dnes.

A Rosenbergových je mi líto čím dál míň. Vlastně i oni můžou za to, čím nám dnes vor v zakoně ohrožuje.

O. M. 22.3.2023 10:53

Mohu vás ujistit, že zcela určitě viděl, akorát o tom nevíte.

F. Navrátil 22.3.2023 7:32

V Česku se Židé integrovali do společnosti a nevydělují se. Někdejší lidový antisemitismus neměl náboženské nebo rasové, ale národnostní a sociální kořeny.

V. Církva 22.3.2023 7:02

Myslím, že to autor napsal dobře. U nás je antisemitismus marginální, a to i proto, že se Židé příliš nevydělují ze společnosti. A tak to má být, jakkoliv je to částečně a bohužel i tím, že pravověrní Židé byli vyvražděni. Jarmulku jim nikdo nezakazuje, pobožnosti už vůbec ne, ať se i žení mezi sebou, ale lidé žijící v jedné zemi spolu mají komunikovat.

Žida s jarmulkou a copy jsem pak viděl poprvé když už mi bylo přes 30.

V. Kučer 22.3.2023 9:03

Já jsem ho poprvé viděl při návštěvě Paříže v devadesátém roce. Stál u nádraží s celou rodinou, mladý muž oblečen jak ortodoxní žid, manželka Sára a dvě živé děti. Jak vystřižen z filmů s židovskou tematikou.