6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Bolek 10.8.2009 15:29

Radost pohledět

Svého času jsem byl na exkurzi ve sklárně ve Škrdlovicích a pozoroval jsem ten fantastický koncert dovedných rukou tamnějších sklářů. Musím souhlasit s autorem článku - to není řemeslo, to je umění. Je úplně jedno kdo stál u zrodu této výroby, zda Němci, nebo někdo jiný. Dneska tu nádheru vytvářejí české ruce a není vůbec přeháněním, když je označíme slovem "zlaté". Máte můj obdiv, sklářští mistři, kéž by i ostatní lidé odváděli tak skvělou práci jako vy.

GRUNTORÁD 7.8.2009 9:49

Re: Co bylo dříve německé

HONZÁK JE LŮZA RUDÁ?>-

Honza 5.8.2009 20:14

Re: Když autor tak obdivuje šikovné severočeské ručičky

Jenže ti parchanti prodejci levného zboží nakupují v asii za babku - není to jen sklo,porcelán,ale i eletrické spotřebiče,kola,textilní výrobky,jsou toho plné kamiony.

I.K. 5.8.2009 16:13

Re: Co bylo dříve německé

Pane Marate, vy jste ten článek asi špatně četl. Problémy s levnou konkurencí má výroba skla na automatických linkách. Krásné ruční sklo nekončí, nýbrž právě naopak! Přečtěte si to ještě jednou a až budete mít možnost, zajeďte se podívat. Opravdu to stojí zato (i přes oceán).

I.K. 5.8.2009 16:02

Re: Když autor tak obdivuje šikovné severočeské ručičky

To je právě ten omyl, na který se autor snaží ve svém článku upozornit. Důsledkem úpadku severočeské zautomatizované sklářské výroby je neobyčejný rozkvět úžasné ruční výroby, ze které oči i rozum přecházejí. Plagiáty by mohl vytvořit jen umělec stejné úrovně. Takový člověk by se, ovšem, výrobou plagiátů nezabýval.

Marat 5.8.2009 12:38

Re: Co bylo dříve německé

Že by ty  ručičky byly české u německých těl? Vždyť převážná část všeho vynikajícího českého průmylu byla soustředěna v Sudetech. Čechu v tom německém osídlení bylo tůze málo, aby se dalo mluvit o zlatých českých ručičkách. Po zkončení války, pochopitelně po vyhnání původního obyvatelstva, přešly všechny  továrny v Sudetech do českých růkou. To ale nemá s českými zlatými ručičkami nic společného.

Je to škoda, že výroba toho skla končí. Co je to platné, když ubývá zákazníku. Zkončila i výroba českého textilu, rovněž původně německého.

žibřid 5.8.2009 10:49

díky za dobré zprávy!

honzak 5.8.2009 10:12

Re: Co bylo dříve německé

Karl, du bist Trotl...

ok 5.8.2009 8:48

Re: Co bylo dříve německé

Nebojte, žijí tam i místní "poloněmci".

Medvídek 5.8.2009 7:40

Re: Co bylo dříve německé

To že byla sklárna prapůvodně německá neznamená, že tam nyní Češi nedělají krásnou práci, víte ?:-) Podívejte se, jiný příklad - spousta našich historických památek rozhodně není ošklivějších jen proto že byly původně české a později je vlastnili cizinci - ať už z jakéhokoliv důvodu (normálně je koupili anebo jako konfiskát). Tak to prostě je, tak se neroztrpčujte, těšte pohledem na krásnou práci a užijte si to. Moc Vám to přeju. A pokud to neumíte nebo nechcete umět, pak nezbývá než nad Vámi pokrčit rameny a mávnout rukou. Hezký den.:-)

Hnyk 5.8.2009 7:30

Když autor tak obdivuje šikovné severočeské ručičky

Tak bych doporučil návštěvu bavorského města Kaufbeuren, čtvrti Neugablonz. Tam by taky viděl co čeká český sklářský průmysl v brzké budoucnosti. Totiž pomalý úpadek kvůli levným asijským plagiátům. A když by tam byl, tak by taky měl navštívit Isergebigs-Museum.  http://www.neugablonz.info/

Medvídek 5.8.2009 7:26

:o)

Už jsem chtěl říct, pane Kovanici, že mi ta Vaše zátiší připadají přespříliš barevná, ale pakmi došlo že se dívám na regály v podnikové prodejně. ;-D Máte pravdu, jednotlivě nebo po pár kouscích jsou to moc hezké věci a nejsou tak drahé.:-)

Kodl 5.8.2009 6:47

Co bylo dříve německé

je nyní české.Zlaté české ručičky.;-D