Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

ŠAMANOVO DOUPĚ: Prezident musí – nebo nemusí

Milé děti, dnes si rozebereme věty jednoduché. Dám několik příkladů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
ŠH

Já bych se přeřekl ještě víc!

Slova zabíjejí? Slova ničí? Konstatování faktů ničí? Decentní humor ničí?

Mám takový dojem, že i Václav Havel (pokud mu do toho nekecala Šiklová) tvrdil, že "nesmí být bráněno slovům"!!!

Přeji profesoru, doktoru věd, magistru, bakaláři, diplomovanému specialistovi, ....... Lipavskému nehoupající se ministerskou sesli. Vlastně fest houpavou!

Platím ho já!

0 0
možnosti
JF

Pokoušíte se sice, velectěný pane Hašku, být v titulatuře Lipavského velkorysejší než ing. Mynář, ale on je prý opravdu jen graduovaný bakalář. Čeho jste graduovaný Vy, to zde už dlouho velmi přesvědčivě předvádíte - tak Vám dej Pámbu ještě dlouhé zdraví ... :-)

0 0
možnosti
JK

President jmenuje, svolává, vyhlašuje atd. Sluníčko svítí atd. Všude chybí slůvko "musí". Ale chybí tam i formulace "svolává, vyhlašuje, svítí atd. na návrh". Taková maličká podpásovka. Jmenuje na návrh by se muselo změnit na "jmenuje na rozkaz". To by bylo jiné kafe, ale to autorovi nevadí při krásných přirovnáních o tom jak sluníčko svítí, samo od sebe a jak svítit nemusí, ale svítí, přece proto, že je sluníčko. Z toho vyplývá, že president jmenuje, sám od sebe, přece proto, že je president.

0 0
možnosti
Foto

Zásadní je ale Kovanicovo myšlení typu "Havel nemusel, Zeman musí".

0 0
možnosti

P30e68t95r 47Č18e59c34h

18. 12. 2021 8:40

Ústava je zákon, pane Kovanici, dokonce nejvyšší zákon. A ten má kázat, nikoliv popisovat. Ostatně jako kterýkoliv jiný zákon. Na konstatování skutečností není třeba zákonů, k tomu stačí obecná prohlášení . K tomu, aby zákon kázal není obecně nutné používat vždy slovíčko "musí". Čeština je krásný a dokonalý jazyk, který skutečnost dokáže popisovat i jinak. Například v případě jmenování členů vlády je možno namísto "na návrh" použít slovní spojení "podle návrhu". Jestli někdo někoho jmenuje podle návrhu jiného, potom je naprosto jednoznačně jasné, že takto jmenovat musí, aniž by pojem "musí" byl použit. A stejné je to i v případě formulací článků jiných. Ono jde o to, formulovat české zákony jazykem českým a ne právnickým. Tak to vidím já, ovšem jen tehdy, pokud autor ústavy opravdu neměl na mysli skutečnost, že v tomto případě prezident "nemusí".

0 0
možnosti
JK

Doufám, že ústava předpokládá dohodu dvou nejvyšších představitelů státu, vždyť potom všechny ty řeči o sjednocování národa by nebyly nic než kecy. Nakonec k dohodě došlo s tím, že odpovědnost za toho ministra spadá zcela na premiéra, který výhrady presidenta nepovažuje za důležité.

0 0
možnosti
Foto

Jediné co jsem si z toho odnesl, že měl na "fejsu", jak trapně píše, nezvyklý přetlak příspěvků, tedy jeden. No nic, Kovanic, zařadím si Vás mezi Petrušku a spol.

0 0
možnosti
Foto

Kovanic si tu prostě musel prdnout a zasmrdět zveličováním toho, jak se kancléř přeřekl. Hned to Kovanic svedl na Zemana a udelal z neho grázla.

Přitom kancléř se za to přeřeknuti osobně Lipavskému omluvil. :-/

0 0
možnosti
JH

Šejno, kanclěř to přeřeknutí přečetl z předem nachystaného scénáře, nebo ne.! A omluva tam byla napsána taky, asi, asi ne.! Ahoój.

0 0
možnosti
ŠH

Pan Kovanic nezná pravidla českého pravopisu. V těch pravidlech není Lipavský, je tam něco jiného.

Docela dlouhá okecávačka. Opět stačilo napsat, že volil jiného člověka na úřad presidenta republiky.

0 0
možnosti

P94e18t47r 44Č70e21c15h

19. 12. 2021 17:47

Koho pan Kovanic volil, koho jsem volil já či Vy, asi nikoho nezajímá. Každého by ovšem mělo zajímat kolik lidí volilo prezidenta. Ta menšina, která jej nevolila, má ve skutečné demokracii jen jedno právo a to ctít vůli většiny. Ta menšina má celou ředu možností, které mohou příští volbu ovlivnit. Mezi tyto možnosti však rozhodně nepatří nadávky, dehonestace či zpochybňování výsledku voleb. Vyřvávání po ulicích, mávání stupidními hesly nebo dokonce házení předmětů po zvoleném patří do chaosu a zmatku, které jsou předstupněm k anarchii. A přesně to se u nás děje a novináři spolu s úřady a politiky politických stran to posvěcují.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz