8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Pražské povstání německýma očima

Ferdinand Seibt (*9.5. 1927 ve Střižovicích na Litoměřicku, +7.4. 2003 v Mnichově), profesor Rúrské univerzity v Bochumi, první předseda Collegia Carolina v Mnichově, medievalista, husitolog, životopisec Karla IV., autor obsáhlých dějin evropského středověku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vaňura 6.5.2015 23:13

Soudruzi! Došli jste na hranici Východního Pruska

a zanedlouho budete šlapat po zemi, ze které pocházejí nejhorší fašistické zrůdy...

Toto je začátek rozkazu, který byl čten vojákům Rudé armády. A rudoarmějci se chovali podle toho, Churchill dokonce kvůli tomu intervenoval u Stalina. 

Němci se na území SSSR chovali jako dobytek, ale sovětská propaganda jejich zločiny ještě zveličovala. Ve filmu Ona brání vlast např. němečtí vojáci pro zábavu házejí kojence pod pásy tanků. Tento film měla Rudá armáda všude sebou a promítala to i našim lidem.

P. Vaňura 6.5.2015 22:52

Protože si dobře pamatuji, jak velká byla po r. 1968

u nás nenávist vůči Rusům (dokonce taková, že i na havárii v Černobylu, navíc na Ukrajině, reagovali mnozí se škodolibostí, nebylo to pro ně selhání jaderné energetiky, jako pro naivní zápaďáky ale zcela logický a očekávaný důsledek obecné komunistické zhovadilosti) dovedu si dobře představit, že po daleko krutějším Protektorátu se našlo málo lidí, kteří by se Němců někde zastali. No a když někdo dal průchod své nenávisti k Němcům, nebylo to pro ně nic nepochopitelného. Např., v Brně byl zbořen Německý dům, kulturní centrum brněnských Němců. Naprosto nesmyslné jednání, ale stalo se.

T. Krystlík 6.5.2015 17:57

Článek jsou bláboly českého nacionalisty a němcožrouta,

které nemá cenu vyvracet.

P. Švejnoch 6.5.2015 9:19

Takhle to ale dopadne vždy

když se hybnou silou událostí stane lůza. Je úplně lhostejné, zda se jedná o lůzu německou nebo českou. Dovedu si představit, jak z ušlápnutého nýmanda, který se za okupace bál i jen projevit svůj názor (pokud dotyčný rovnou nekolaboroval), se 5. května 1945 stal udatný a spravedlivý příslušník Revolučních gard, který zúčtoval s tím "německým póvlem" - obzvlášť pokud byl tento "póvl" úplně bezbranný (typicky ženy).

Ale na to, aby bylo tohle člověk pochopil, nemusí být účastník Pražského povstání. Pánové, kteří prošli dvouletou ZVS (tam, kde fungovala "mazácká vojna") mi jistě potvrdí, že největší a nejkrutější šikanisti nováčků byli ti, kteří byli v prvním ročníku, coby "bažanti", ti největší přizdisráči, bonzáci a vlezdoprdelisti. A tak, aby si kompenzovali svou vlastní prvoroční nedostatečnost, vybíjeli se na těch aktuálně slabších.

A tak je to vždy, když lidská nula dostane do ruky jakoukoli moc nad jinými.

Tímto se samozřejmě nechci vůbec dotknout památky těch, kteří se v květnu postavili německé okupační správě a jejím ozbrojeným složkám. Takové chování považuji za statečné, jakkoli bylo spíše bezvýznamné - jak z hlediska skončení války, tak svým rozsahem i pozdním zahájením.

J. Vintr 6.5.2015 12:36

Re: Takhle to ale dopadne vždy

Hlavním příkořím, za které se Češi mstili, byl mindrák ze strachu z Němců ...

B. Volarik 6.5.2015 9:14

Jistěže si nebyli vědomi žádné viny...

Podobné s muslimy. Islamofašisté uřezávají nemuslimům hlavy a považují to za naprosto normální, v podstatě pro muslimy povinnou činnost. Za povšimnutí stojí, že tzv. umírnění muslimové (bývalí černoši, tolerantní nacisté, demokratičtí komunisté a ostatní jednorožci) také necítí žádnou vinu za zrůdnost Islámu.

F. Kusák 6.5.2015 9:02

A dále,

v důsledku II. světové války zaniklo svobodné Československo, celé národy a státy se ocitly pod vlivem stalinovy říše. Byl likvidován jakýkoliv odpor bolševickou genocidou. Lidé, kteří si idealizovali komunizmus v důsledku výsledku války nebo jen proto, že byli demokraticky vychováni se pak nestačili divit. Nejen nekonečné válečné útrapy, ale pak dalších 40 let hnusné totality a i to, co prožíváme nyní, kdy máme možnost demokraticky řídit tuto zemi, to jaksi neumíme a morálně nezvládáme. Tak tam někde na začátku stojí německý nacizmus se svou nepochopitelnou brutalitou. S Němci jsem se nyní často stýkal, mám je rád, ale relativizovat důsledky války s nimi nebudu. A většina těch slušných to ani nevyžaduje.

V. Podracký 6.5.2015 9:50

Re: A dále,

Někdy dochází s Němci a jejich přisluhovači u nás k určitým rozporům. Oni si vytvořili zvláštní způsob omluvy. Oni se omlouvají, ale chtějí, abychom se recipročně omlouvali i my. Jenže ona není v této věci reciprocita. Pomsta, kterou provedli Češi byla reakce, kterou Němci vyprovokovali. Přece proboha nelze očekávat, že po těch hrůzných německých zločinech budou se Češi chovat jako miláčci. Navíc je problém definovat do jaké míry byly ty oběti pomsty nevinné. Schwanzerbergovo kecání o babičce v horách, která za nic nemohla, je typicky indukované rakouským prostředím, ve kterém strávil většinu života.

P. Švejnoch 6.5.2015 10:04

Re: A dále,

Sama pomsta po dokonaném zločinu je problematická (tedy podle některých - já osobně s tímhle problém nemám),

ALE: Pomsta na nevinném, jehož spojuje s pachatelem zločinu pouze společný jazyk, je naprosto nepřijatelná a neomluvitelná.

V. Podracký 6.5.2015 11:45

Re: A dále,

Samozřejmě, v právním prostředí. Když někdo právní prostředí rozvrátí, jako nacisté, nemůže najednou chtít, aby se s nimi právně jednalo. Oni nastavili nacionální vidění světa, oni jednali tak, že jiné národy byly pro ně bezprávné jen svojí národní příslušností. Najednou chtějí, aby s nimi někdo jednal podle jiných pravidel? Vždyť to ani nejde.

P. Švejnoch 6.5.2015 12:03

Re: A dále,

Pane Podracký, já tehdejší situaci na jedné straně chápu. Respektive, "chápu" asi není to správné slovo (už třeba jen proto, že jsem nebyl přímým účastníkem)... Tedy jinak - dokážu si tu situaci vysvětlit - ale nesouhlasím s ní.

Píšete o právním prostředí, ale já si myslím, že to není otázka právního prostředí, spíš je to otázka výchovy, slušnosti, etiky či morálky (ať už to nazveme jakkoli). A pak také určité racionální úvahy. Protože, pokud si nechci vypěstovat skupinu lidí, kteří budou cítit křivdu nespravedlivého trestu a proto budou do konce života (i v dalších generacích) cítit touhu po pomstě, nemohu trestat nevinné.

A krom toho je tu ještě ten moment, který jsem popsal ve svém příspěvku výše. Myslím si totiž, že ty pogromy na německé obyvatelstvo byly z větší části dílem lůzy, nikoli lidí, kteří si byli sebou a svými předchozími postoji jistí. A to mi na tom taky dost vadí.

F. Navrátil 6.5.2015 15:10

Re: A dále,

V té době t.j. v roce 1945 mně bylo pouze 10 let, ale vše si velmi dobře a hlavně neskresleně pamatuji. Po celou válku jsme většinou všichni Němce nenáviděli. Můj otec, který byl důstojníkem prvorepu-blikové armády se styděl za to, že jsme prakticky bez jakéhokoliv odporu kapitulovali a nemalá část našeho národa celkem bez problémů kolaborovala. Velké průmyslové podniky se úspěšně podílely na zbrojní výrobě, jako dnes si pamatuji naprostý souhlas většiny občanů našeho malého městečka s tím, že židům byl zabaven veškerý majetek, byli zbaveni všech základních práv a repatriováni neznámo kam. Až když bylo každému jasné, že Němci musí válku prohrát, začalo ubývat konfidentů a udavačů. Když jsem na vlastní oči viděl, jak hrdinné RG zastřelili bez jakýchkoliv důvodů čtyři německé zběhy, kterým mohlo být maximálně 2O let, tak jsem pochopil, že bohužel i náš národ má lidské zrůdy, které jsme do té doby přisuzovali pouze Němcům. Je s podivem, že většina těch, kteří skutečně byli Němci pro své názory a činy pronásledováni a souzeni se takto nechovali. Týrat a vraždit civilní osoby Německé národnosti bez jakéhokoliv důvodu je naprosto neomluvitelné a svědčí to pouze o naprosté bezcharakternosti. Tak jako prve i dnes se stydím, když slyším, že to je satisfakce za to co nám Němci, kteří rozpoutali druhou světovou válku způsobili. Díky svému otci, který již v průběhu války odsuzoval Stalinovo režim, který se podle jeho názorů v ničem nelíšil od německého nacismu, jsem byl schopen chápat, že hrdinstvím je boj proti zlu, ale ne msta a násilí.

P. Švejnoch 6.5.2015 17:10

Re: A dále,

Pane Navrátile, děkuji Vám, že jste přispěl názorem člověka, který tu dobu pamatuje. Myslím, že Vaše vzpomínka do jisté míry potvrzuje to, o čem jsem psal já. A hlavně - v otázce tichého i zjevného souhlasu českého obyvatelstva s okupačním děním - velmi přesně odpovídá vzpomínkám mého otce, který byl ještě o pár let starší než Vy (přesněji o sedm) a za války byl také obyvatelem menšího města (v té době "městysu"), kde se pochopitelně všichni znali...

J. Vintr 6.5.2015 18:52

Re: A dále,

Nejhorší je to, že člověk, který tohle násilí na nevinných lidech vahou své (zcela nezasloužené) "morální" autority a (rovněž nelegální) politické moci přímo vyprovokoval, schvaloval a "prezidentským dekretem" učinil beztrestným, je dodnes oslavován a jsou mu stavěny pomníky ...

J. Vintr 6.5.2015 13:11

Re: A dále,

Oni, oni, oni ... Žádná kolektivní vina neexistuje. Všechno, co bylo zlého, dělali konkrétní lidé a ti za to nesli v různé míře zodpovědnost. Rozhodně to nebyli všichni Němci.

P. Vaňura 6.5.2015 23:02

Ve válce je nepřítelem ten, kdo nosí nepřátelskou uniformu

A měl byste se seznámit např. s britskou propagandou během WW1, to sami Britové kritizují až dnes. Němci byli obecně nazýváni "Hunové," např. "Hunes sink hospital ship." Když byla při náletu Zepelínu na Londýn z výšky 7000 m náhodou zasažena škola, tisk psal, že byla bombardována úmyslně (i když trefit se z té výšky na tak malý cíl bylo tehdejšími prostředky nemožné, za WW2 ostatně také).

Takže nepřítelem není jen nepřátelský voják ale NEPŘÁTELSKÝ STÁT a jeho obyvatelé! Total Krieg...

J. Vintr 7.5.2015 1:45

Re: Ve válce je nepřítelem ten, kdo nosí nepřátelskou uniformu

V průběhu války je takovéto zjednodušování pochopitelné, protože relativizování "viny" protivníka by oslabovalo "bojovou morálku". Po skončení války je ale takovýto přístup naprosto neomluvitelný.

F. Žůrek 6.5.2015 5:30

Někteří lidé jsou někdy horší než hyeny

Ne všichni lidé, to bych zdůraznil, ale někteří jsou skutečně takoví. Pokud jste se s nimi nesetkali, tak buďte rádi.

Existovali také za okupace (1939-1945) udavači,  velice odporní lidé. Občas napsali na Gestapo udání a čekali, kdy konečně bude odveden soused. Když se nedočkali, tak psali opět znovu.

Mnohá lidská škodolibost je příšerná.

P. Lenc 6.5.2015 8:47

Re: Někteří lidé jsou někdy horší než hyeny

Ano, bohužel.Ale takoví někteří byli po celé okupované Evropě.Ale je třeba si znovu a znovu uvědomovat, že to nebyli Češi, Francouzi, Holanďané, Dánové atd., kdo tyto země napadl a okupoval.A že po celé Evropě docházelo vůči Němcům po válce k nechutným  excesům je také pravda.Znovu píši bohužel.Znovu je však třeba připomenout, že kdo tuto situaci způsobil  byli Němci a jejich politika neuvěřitelného vraždění a teroru, na které odpovědělo do té doby bezbrané obyvatelstvo, nejen u nás, tak jak odpovědělo.Tím nechci omlouvat poválečné dění, ale ta tehdejší nenávist vůči Němcům byla, musela být strašná, daleko silnější než nějaké racionální uvažování.