3.6.2024 | Svátek má Tamara


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jura Jurax 9.3.2006 16:44

Re: přeju ať se knížce daří, ale

K té Tmě - podobné náměty zpracoval kdekdo - napadá mne tak 25 jmen - ale specielně to Bondyho zpravování mělo možná literární hodnotu, jakož i filosofický náboj i ironický nádech, ale číst se to nedalo.
 
Jsa si vědom velikosti jména - pfilozóf je jistě víc než nějaký technik - vřadil jsem ta díla do kategorie možná umělecké (já to nepoznám, nejsa v oboru vzdělán), nečitelné určitě (to se pozná i bez vysoké školy) - a ruče odlifroval do antikvariátu.
ptakopysk 9.3.2006 14:54

Re: Re: Dokážu pochopit, že někdo má čas psát knížky, ale číst je? (Jiránek)

svatá pravda. Já to taky tak dělám :o)))
JH 9.3.2006 14:44

A copak to bylo ?

To je škoda, že tento geniál Kovanic na ten AIDS, hepatitidu A-C core nezkapal.Ty jeho hovadiny číst je skutečně utrpení a on si ještě k tomu myslí jak je IN. Fuj.
arzen 9.3.2006 13:09

Medvídku

další dobrá hláška: "prosim tě, ty seš úplně hysterickej, nač si kupovat knihu, když už máme jednu půjčenou ?!!" (Světáci)
arzen 9.3.2006 12:53

to Honza, Lapil, Kubík

Jasně, ona má smysl asi každá poctivě napsaná knížka, která spatří světlo světa, i kdyby (třeba jen zatím) oslovila  jen jednoho člověka. Problém nadprodukce je ten, že v tom množství samozřejmě snadno zapadne třeba i dobrá věc. Východiskem je utváření jakýchsi modelových čtenářských kmenů, nebo klanů (sci-fi, literatura faktu, beletrie atd.), kteří si ten svůj žánr lépe pohlídají, na druhou stranu to má ten dopad, že třeba básníci žehrají, že je dnes čtou jen ostatní básníci . To téma je v dnešním propojeném světě velice zajímavé. Jak už jsem řekl, já fanda sci-fi nejsem, ale kdybych byl, určitě si Šamanovu knížku opatřím, protože ho z jeho článků znám jako fajn člověka a věřím, že ke svému tématu přistoupil poctivě. A taky se mi líbí, že v rámci rodinného podniku vytvořila obálku (povedla se) dcerka Terka . Doufám, že bude české scifisty zajímat, sdělíte nám časem, jak se prodává ?
Medvídek 9.3.2006 12:49

Re: Dokážu pochopit, že někdo má čas psát knížky, ale číst je? (Jiránek)

Kdo chce číst knihu, ať si ji taky sám napíše !
 
Karel May (aspoň myslím...)
trouba 9.3.2006 12:08

Re: Re: přeju ať se knížce daří, ale

"tak akorát nějaký komix" je vidět, že o tom víte kulový. jako kdybyste se po shlédnutí kameňáku nebo podobnýho skvostu začal stejně pejorativně vyjadřovat o filmu. doporučuju si přečíst např. from hell od alana moora http://www.kosmas.cz/knihy/107119/z-pekla/
kubik 9.3.2006 11:51

Re: přeju ať se knížce daří, ale

"v dnešním světě je ctí tvůrčího člověka spíše už nic dalšího NEPSAT" - opravil bych slovo NEPSAT na NEVYRABET. Napsanou knihu si prectu rad, knihu vyrobenou na zakazku za mesic zavru po par strankach.
Lapil 9.3.2006 10:49

Re: přeju ať se knížce daří, ale

Arzene, samozřejmě máte pravdu. A protože jste viditelně rozumný člověk, nebudu vás urážet představou, že byste mi chtěl psaní a čtení knížek zakazovat. Věřím, že kdybychom si na to téma někdy popovídali, shodneme se, že některé knížky jsou dobré a některé nikoliv.
Archivace je problém jedině tehdy, pokoušíte-li se objektivně vybírat. Já si schovávám, co mě v ten okamžik zaujme. Například:
Manželka manželovi: Dokážu pochopit, že někdo má čas psát knížky, ale číst je? (Jiránek)
Honza Urban 9.3.2006 9:59

Re: přeju ať se knížce daří, ale

No já si radši přečtu sci-fi a pak případně odbornou literaturu. A možná se budete divit, ale existují lidé, kteří čtou tak akorát nějaký komix.
arzen 9.3.2006 9:26

přeju ať se knížce daří, ale

Nedávno jsem se na jednom chatu účastnil zajímavé mezinárodní debaty o budoucnosti literatury. Grády dostala ve chvíli, kdy jeden z účastníků vyjádřil názor, že v dnešním světě je ctí tvůrčího člověka spíše už nic dalšího NEPSAT. Jen v České republice vychází údajně DENNĚ čtyřicet titulů. Jsem vděčný panu Kovanicovi, že poodhalil proces „výroby“ své knížky (to psaní na počty stran zadané vydavatelem atd, to nemá chybu). Mě osobně sci-fi nudí, poznatky s kterými operuje je lepší si přečíst v odborné literatuře a většina příběhů, kterými jsou obaleny v sci-fi je tak přiblblá, že ji snad má cenu číst jen jako humoristický žánr. „Fenomenální“ Neffova tma je podle mě naprosto dutá, naivní patlanina. Podobné náměty už kdysi zpracoval mimo jiné Bondy (Afghanistan, Invalidní sourozenci), jeho texty mají alespoň literární hodnotu, filosofický náboj a ironický nádech. Něco k zamyšlení:„Podle firmy Imation, která prodává počítačové programy k archivaci dat, se jen ve světě literatury produkují za rok “dva exabyty dat”. Neumím si to množství představit, prý kdyby ty informace byly na discích, tvořily by řetěz ze Země na Měsíc. Jak číst takovou nepřehlednou masu dat, informací, sdělení? Co archivovat a co nechat odnést povětřím, o co opřít smysl pro rozdíl mezi relevantním a irelevantním? V epoše tak závratné nadprodukce textů by se mělo skutečně vyučovat spíše creative reading než creative writing. Smyslu prudce ubývá, textů prudce přibývá. Když se nenaučíme číst je tvůrčím způsobem, budou kroužit kolem nás jako neprůhledná clona ze zvířeného prachu.“ „Ve slavné Borgesově povídce Babylonská knihovna je moderní svět pojat jako místo, kde se člověk musí prodrat množstvím nesmyslných blábolů, hromadami slovního harampádí a nesouvislých žvástů, aby se dostal k jedné smysluplné řádce, někteří knihovníci dokonce zavrhují pověrčivý zvyk vůbec v textech nějaký smysl hledat.“
Š 9.3.2006 9:07

Re: Šamane, máš tam chybu

Ve článku, v knize naštěstí ne...
Mirek Šejna 9.3.2006 8:10

Šamane, máš tam chybu

marsovský sol (den) je delší než pozemský a nikoli kratší. Trvá asi 24,5 hodiny.
Neřekl někdo--- 9.3.2006 7:55

Že špičková kniha se špičkovým nápadem trvá týden..kdo to řekl...

Takový autor by měl teď začít a za měsíc tu knihu vydat....Obdivuji trpělivost a šest let je strašně moc, nešlo to protlačit už po napsání ?? Škoda času mezi tím...