10.5.2024 | Svátek má Blažena


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Poslední slova na Měsíci

astronauti se 14.12. ve 23:56 SEČ šťastně odpálili na měsíční orbitu, kde z Challengeru šťastně přestoupili na Americu, a s ní se šťastně (19.12. v 20:24 SEČ) vrátili zpátky domů na Zemi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Vašíček 19.12.2022 17:14

Je mi Vás líto. S tímto přístupem je jakýkoli úspěch pro Vás asi utrpení. Jakákoliv výzva musí být předem zbytečná a její řešení mrháním prostředků.

Celý kosmický program a výzkum má mnoho rozměrů, které se následně promítají do našich přízemních životů.

Např., kromě suchého zipu, uvedu další. Nebudu hledat konkrétní technické "vynálezy", které z toho vzešli.

V rovině politické a vojenské - kosmický program vzešel na obou stranách z vojenských programů. Generálové chtěli co nejrychleji a co nejdál dostat co nejvíce ničivého materiálu. Jedno z technických řešení bylo využít raket s dráhou zasahující do vesmíru. Když tato nosiče měli, tak, naštěstí pro nás, se velmoci vrhli na závody o vesmír a měsíc. Kdyby tyto závody nebyly, tak je pravděpodobné, že by některého generála napadlo poměřit si pindíka s protivníkem pomocí jaderných zbraní.

Takto se vyblbli na podstatně mírumilovnější zábavě. Navíc to přineslo obrovský vědecký a technický rozmach. Pro řešení dílčích problémů vznikly nové vědní obory. Nové technické směry.

To už zasahuje do roviny technologické. Bez požadavku na velmi pevné a lehké a odolné materiály by nebyla poptávka po jejich vývoji. Nebyly by třeba. Stejně tak solární panely, malé jaderné reaktory, radioizotopové baterie, atd.

Lidstvo potřebuje hledat nové horizonty a upínat síly k jejich objevování. Pokud toto upadne, tak se dostaví stagnace. Budou se řešit marginální problémy - je transžena žena a může s ostatními ženami do sprch i když má mužské ústrojí? :-)

Se stagnací se nenachází nová technická řešení. Tyto poznatky pak můžou chybět při řešení životně důležitých pozemských problémů.

Teorie relativity je stále TEORIE. Pořád se hledají důkazy, aby to mohl být zákon relativity. ;-)

J. Jurax 18.12.2022 18:20

Nesouhlas.

M. Ilsner 18.12.2022 10:13

když nevíš, tak nic nepiš

a že nejsi štastný za to si můžeš sám hlupáku

I. Pávek 18.12.2022 9:52

;-D Ale pane Hnyku! A na co přitom zkoumání šutru přišli? A to určitě nejsou vědci formátu tady našeho Semtebra! Rozšířili snad Mendělejevovu tabulku prvků o jiné, neznámé? Rozbourali Standartní model nebo teorii relativity? Já osobně vím jen o jednom zlepšováku a to je suchý zip. Fyzikální a chemické zákony platí jednoznačně a drtivě v celém nám známém Vesmíru a Měsíc není výjimkou, vždyť ho máme za humny. Bilión dolarů co zato mohlo být tady, na Zemi! Člověk byl stvořen k životu tady na Zemi a trvale nemůže bez zázemí naší Země nikde žít a nikdy nebude mít prostředky (energetické) jak se odsud dostat. Jsem já, nebo kdokoliv jiný šťastnější, že vědci doposud zkoumají šutry z Měsíce? Moje babička věřila, že Měsíc je ze stříbra a hvězdy jsou jeho sestřičky. A byla šťastná. Já, kromě jiného, vím že Měsíc je naprosto pustý svět a hvězdy jsou vzdálené obdoby našeho Slunce. A jsem šťastnější? Nejsem. Kdysi, dávno, jsem taky tleskal, dnes by si ty ruce useknul - toto je velmi zkrácený stručný výtah z mého poznání -

V. Braun 18.12.2022 9:15

O Apollu 17 je pěkný dokukentární film.

L. Žaloudek 17.12.2022 20:02

Jj, a když tu byl podruhé, tak s ním spadl vrtulník - že je to on?

J. Jurax 17.12.2022 19:13

Nesouhlas.Rv

P. Hnyk 17.12.2022 18:38

Ano byl to hlavně politický cíl, ale ty šutry dodnes vědci zkoumají. Možná mě řádíte mezi lůzu, ale domnívám se, že je potřeba zkoumat a jít v poznání vpřed.Tleskám vědeckému poznání. I v pustinách.

Přeji pěkný den.

R. Langer 17.12.2022 6:47

Trefné! R^

I. Pávek 17.12.2022 6:32

Tehdy to byl politický cíl a byl splněn. Kromě šutru se tam nic nenašlo a jen se potvrdilo, že nic ze života jak jej známe na Zemi tam nemůže existovat. Na vojenské využití a cíle tehdy nikdo neměl. Po uplynutí 50 let se situace změnila a jediný cíl je vojenské využití té pustiny (pokud to dovolí mimozemšťané). Dobývat z jedné pustiny další pustinu na Marsu je směšné. Takže se můžeme jedině dočkat rubačky robotů našich supervelmocí na přivrácené (to by bylo divadlo) nebo odvrácené z mimozemšťany. A lůza, ta tomu bude tleskat, alespoň se nebijou tady.

J. Sinnreich 17.12.2022 4:21

Gene Cernan, narozeny r. 1934 v Chicagu mel slovenskeho otce Ondreje Jiriho Cernana a ceskou matku, Ruzenu Cihlarovou.