30.5.2024 | Svátek má Ferdinand


ŠAMANOVO DOUPĚ: Očkovací story

17.11.2021

Jsem hypochondr. Takže jak jen to bylo možné, zaregistroval jsem se na očkování proti covidu. Začal jsem se na to těšit už od 1. apríle, kdy epidemiolog a člen expertního týmu ministerstva zdravotnictví Roman Chlíbek řekl pro iROZHLAS, že se nejspíš po Velikonocích otevře očkování pro seniory nad 65 let.

odběr

Tedy i pro mne. Přesné datum zatím není známo. Další naději dal temporální ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), který tuhle informaci potvrdil v Poslanecké sněmovně 24. března. A kdy „po Velikonocích“? Prý „koncem týdne po Velikonocích“.

Na spešl stránce ministerstva vnitra Covid portál dodnes visí časová osa, podle které: „14. 4. 2021 - registrovat se budou moci občané 65+, kteří nemají možnost se zaregistrovat jako chroničtí pacienti“ (naposledy aktualizováno ve čtvrtek 14. října 2021 (16:00)).

Chronik jsem několikanásobný, ale ve všech svých víceméně homeopatických chorobách jsem díky lékům v chemické rovnováze. A potom – u kterého doktora lékaře bych se měl registrovat? Na diaporadně to nedělají. A mají tam i těžší případy, kterým třeba budou muset uříznout nohy. Obvoďačka vakcínu celé jaro neměla. A na nejmenované neurologii, kde vakcíny už měli, svolali těžké pacienty z celého Česka. Tedy ty, kteří potřebují doprovod, protože mají problém s pohybem. Doprovod si musí vzít volno v práci, někde za sebe sehnat náhradu, no a pak to do té vzdálené Prahy odřídit. Všichni všechno zorganizovali – a najednou musela nemocnice vakcínu vrátit, a to na rozkaz ministerstva zdravotnictví. Že prej se budou přednostně očkovat hasiči. Nic proti hasičům, ale po všem tom organizování museli zdravotníci zase všechny obvolávat a odvolávat, a ti odvolaní a obvolaní zase rušili svá volna – pokud to ještě stihli. (Neurologie je nejmenovaná, protože informaci sdělila lékařka, která nevěděla, že mluví s novinářem a s ukecaným člověkem. Ale „je redakci známa“.)

Takže jsem se zkusil zaregistrovat jako věkovitý občan hned v úterý po Velikonocích, ale systém mi to neumožnil. Ten správný bod na časové ose, po které se kmeti a kmetice 65+ už mohli zaregistrovat, padl na středu 14. 4. (jen 9 dní „po Velikonocích“). Zaregistroval jsem se vlastně až ve čtvrtek, protože chodívám spát po půlnoci. Nejbližší termín jsem dostal na 26. dubna. No, kdybych si mohl zaregistrovat návštěvu očkocentra dříve, tak jsem tam mohl být už hned čtrnáctého, že. Ale nakonec mne v Ústřední vojenské nemocnici píchli krásně.

Obdržel jsem i škartičku, na kterém byl uveden i další termín po šesti týdnech, přesněji po 42 dnech. Nikoli po třech týdnech, jak bylo prve slibováno. Že prej budu mít lepší ochranu, a taky se s první injekcí (která nakonec byla očkovaným jen málo k čemu) dříve dostane na ty neočkované. Ale od 7. června jsem nakonec očkován dvojmo a držím k tomu taky příslušný certifikát. Papírový. Chytrouše nevlastním a papíru nedojdou baterky.

Načež nastalo léto. Na jedné straně se vylévaly vakcíny, protože objednaní nepřicházeli. (Někteří se nechali očkovat hned a bez registrace, a z registrace byli líní se odhlásit.) Nepřicházeli dokonce ani starobáši, kterých bylo 400 tisíc! Takový divný, nepěkná, zlá věc: 60 tisíc seniorů bylo přitom registrováno u svých obvoďáků a marně čekali na termín – protože těm doktorům tohle svinské ministerstvo zdravotnictví nedokázalo dodat vakcíny!!!

Ta paní ve věku 97 let, kterou zná moje kamarádka, také dlouhé měsíce marně čekala, až ji pozve praktik - až se nakonec raději nechala objednat do očkovacího centra, a dostala termín hned za týden.

To se stalo v červenci. V září jsem šel ke své obvodní šamance pro pravidelné očkování proti chřipce. Ano, patřím k těm pěti až deseti procentům očkomilců, co se nechávají protichřipkově ochránit, a to už nejmíň čtvrt století. Za tu dobu mě chřipka schvátila snad jen jednou, dvakrát. (Podruhé letní, ale to bylo vlastní blbostí…)

A když už jsem tam byl, tak mi nabídli i očkování proti pneumokokovému zápalu plic. Nabídku jsem akceptoval. Tak jsem občansky odpovědnej. Protože jsem občansky odpovědnej, tak mne paní doktorka řekla, jestli nechci taky očkování proti covidu. Na konci srpna dostala konečně první vakcínu! A v tom září objednávala už na listopad… Tak jsem jí ukázal svoji licenci, pardon certifikát.

Jak jsem občansky odpovědnej, tak jsem se taky v neděli zaregistroval na PCR test, a to u zdravobuňky u novobutovické kliniky Lípa. Mohl jsem jít hned v tu neděli, ale už jsem byl po nedělní vycházce a nechtělo se mi znova převlíkat se. Pročež jsem si dal termín na pondělí před jedenáctou, tedy hned brzo ráno po snídani. Ano, jsem odpovědný. Spousta lidí je odpovědných. Třeba náš pan docent z VŠE, který nás, letité studenty, učí fotografovat. Jednou jen, vloni na podzim, jsme byli přítomni osobně v sálku Czech Photo Centre v Nových Butovicích. Pak už kurzy probíhaly pouze distančně, jen několikrát jsme byli na fotovycházkách prezenčně.

No ale, protože jsem očkovanej, tak už jsem si před týdnem konečně zase jednou užíval v potápěčském bazénu v Suchdole. Cvičí se tam a učí používat vybavení frekventanti místního potápěčského centra Alea Divers. (Potápějí se výhradně zdraví lidé – jen si sami zkuste, jak hluboko se ponoříte se zalehlýma ušima!)

Oni se vznášejí v žaketech a neoprénech, s automatikami a se zátěží a se vším možným vybavením, a já se mezi nimi proplétám jen se svým ABC (maska, ploutve, šnorchl) na nádech. Někdy bývá na dně ve třech metrech docela těsno, ale tentokrát jsme hodinu okupovali jinak prázdný bazén jen já a jeden kolega. (Takhle – voda v bazénu byla. Ale jinak liduprázdno.) Kolega se svým ABC hlavně plave na hladině, takže jsem se v tom velkém opuštěném prostoru pod hladinou někdy až bál. Naštěstí jsme tam byli aspoň dva, takže jsme každý měli svého buddyho. (Díky, Martine!)

Ale teď se mám po dlouhé době zase jednou podívat do Lidušky (vlastně Zušky) na Ládví. Prezenčně. Učit se zpívat přes Skype moc nejde. Moje původní paní profesorka je teď dlouhodobě nemocná, obětavě za ni zaskočil jiný pan profesor. O něco mladší než já, ale taky ohrožená skupina. Jsem očkovaný, ale jak jsem se dověděl, mohu přesto roznášet nákazu. No a přes respirátor se moc dobře nezpívá.

Ale! Když už jsem se v té budce firmy Altoa (nápis na kontejneru značí jenom to, že ji poskytla hořovická nemocnice) nechal otestovat, zeptal jsem se její posádky, jestli se mohu nechat naočkovat třetí dávkou, na kterou bych měl mít nárok až po šesti měsících (před chvílí jich bylo sedm). Tedy dříve než na Mikuláše. Že jsem slyšel odborníky doporučovat raději pětiměsíční interval. Všichni mi říkali, že jo, že se už mohu po pěti měsících nechat očkovat třetí „posilující dávkou“. Sláva! Tak jsem překonal drobná úskalí registračního formuláře, odeslal jsem ho a…

Neodeslal. Jen jsem kliknul na políčko Odeslat. Rudou barvou, jak na stěně chrámu, se mi objevil nápis:

„Pro registrovanou osobu nebyly doposud splněny podmínky nároku k posilující dávce vakcíny.“

Prosím vás, osoby odpovědné. Vylejvaj se procházející vakcíny, otevírají se drastické reklamní kampaně, brečí se, že se lidi nechtějí nechat očkovat, vymejšlej se na ně lockdowny, a tady je jeden, kterej se očkovat nechat chce, a to v době lékařsky doporučené, ale registračně nedovolené. (A nejsem jeden. Jsou nás plné Domovy šťastného podzimu!)

Takže se budu moci zaregistrovat asi zase až na Mikuláše – a pak budu já a další propadlíci šestiměsíční ofiš ochranné doby nahranej, protože na jeden či více týdnů ji budeme mít vypršenou – a nepustíte nás ani do bazénu, že? Spíše půjde o více týdnů, protože před Vánocemi se budou chtít všichni nechat naočkovat, ale i proto, že bude právě vyprchávat ochrana očkováním u seniorní kohorty nad 65 let. A třeba zabere i ta nejdrsnější reklama – totiž realita. A pokud nová vláda přistoupí na 3. očkování už po pěti měsících, tak zájemci o očkování vytvoří „hustotní vlnu“.

Ach, vy lodyhy vládní! Nejdříve jste minulý týden otálely s novými opatřeními s výmluvou na to, že čekáte na vyjádření nového covid týmu nastupující vlády, načež jste v pondělí rozhodly, že rozhodnete až někdy příště. Tahle země je fakt bez vedení!

Nevím, jak do tohoto rozjetého covidového, inflačního, energetického zkázonosného vlaku naskočí nová vláda. Alespoň částečně ten vlak pomohl roztlačit pan premiér v demisi. Možná, že se na svou vládní sesli zase vrátí. Až rozhněvaní občané poženou Pětikoalici ze Strakovky, protože plody vlády odcházející bude řešit vláda budoucí. A jistě zase někdo šlápne mimo lajnu hřiště.

Už se těším, až se vláda věcí mých zase navrátí do normálu, ó, lide, navrátí. Abych jí mohl nadávat…

Psáno, zlobeno a doufáno v Praze na Lužinách v pondělí 15. listopadu 2021, dopsáno v úterý 16. o polednách.

Další Šamanovy články, týkající se covidu-19, viz na blogu Šamanovo doupě v záložce Koronavíření.

Převzato z Šamanovy hospůdky U hřbitova.