31.7.2021 | Svátek má Ignác


ŠAMANOVO DOUPĚ: Očkování na konci tunelu

17.4.2021

Tak jsem konečně dostal možnost zaregistrovat se na očkování proti covidu. Chodívám spát až po půlnoci, a tak, než jsem v úterý večer vypnul počítač, jsem si řekl, že ozkouším funkčnost tolik hanobeného registračního systému. Bylo totiž pět minut po půlnoci, tím pádem středa, tím pádem den, od které se může nechat očkovat další kohorta občanů, tentokrát nad 65 let. (Přičemž neplatí ročník, ale přímo den rožďénija.) Začátkem února jsem prosil a naléhavě žádal, aby byly vytvořeny kohorty pro očkování podle věku, a ne, aby se do systému k registraci nahrnuli všichni občané přes 65 let - jak to tehdy plánovala vládní očkovací strategie. Jsem rád, že se tak nakonec stalo, hezky postupně, i když jsem si tím posunul možnost registrace až na tenhle týden.

A šlo to dobře. Líp, než když jsem v neděli vyplňoval on-line dotazník na sčítání lidu. Do toho jsem se přihlásil přes bankovní identitu, a přitom ocenil, že se mě automat už neptal na zbytečnosti. Jenom nad jednou kolonkou jsem se pozastavil, nad tou dobrovolnou, kde se měl lid vyjádřit ke svému náboženskému přesvědčení. Ačkoli avizována, ona kolonka v dotazníku nebyla! Žádná kolonka k vyznání víry - pouze příslušnost k církvi! No, to jste si, vy volové, mohli vytáhnout z veřejných statistik jednotlivých církví! Protože třeba ani židé, ani muslimové či budhisté církve nemají. „Výraz církev je označení pro společenství křesťanů,“ praví wiki, takže nějací zavilí progresivisté by již měli připravovat žaloby na stát, který nedodržuje Ústavu, totiž svobodu náboženského přesvědčení, neb sčítá pouze křesťany. Což je, jako by sčítal housky a rohlíky, ale ostatní pečivo rasisticky opomenul.

Leč zpátky k registraci. Formulář je jednoduchý, až primitivní, avšak účinný (jak pravil přítel Cimrman). Žádné hraní na bankovní identitu, žádné zoufalé „našeptávání“ adresy, které zbytečně násobí přenosové pakety. Ledva jsem odeslal číslo svého mobilu, už mi naň pípl PIN1 k registraci. Zaregistroval jsem se, přičemž jest nutno uvést místo budoucího očkování. To si vybírá klient sám. Učinil jsem tak obmyslně: Podíval jsem se inženýrským a scifáckým zrakem na statistiku jednotlivých očkovacích míst, které se v Praze naskýtají. A vybral si Ústřední vojenskou nemocnici ve Střešovicích, protože podle reportu vytíženosti tamní statistika vypadala nejlíp: 1012 brutto registrovaných osob čekalo na možnost volby termínu očkování, přičemž během dne si termín očkování dostalo možnost vybrat 907 netto registrovaných osob. I stalo se, jak jsem očekával (statisticky odhadl): Po poledni téhož dne mi přišel PIN2, načež jsem si zamluvil nejbližší termín, tedy 26. dubna. Přišel rovnou i termín druhého očkování, posunutý o šest týdnů. Stihne se tak alespoň jednou naočkovat více lidí. (Prosím vás, kolegové novináři, pište NAočkovat, nepoužívejte ten pačeský termín OOčkovat.) A z hlediska ochrany proti nákaze se jeví posunutí druhého termínu očkování dokonce i lepší.

A teď žiju v naději. Objevilo se mi světýlko na konci tunelu. Dlouhá cesta k němu vede. Vakcinolog Prof. MUDr. Jiří Beran, CSc., ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové dlouhodobě prosazuje prioritní očkování skupiny 65+. Parlamentní listy jeho vizi zveřejnily již 29. října loňského roku, tenhle čtvrtek se mu podařilo proniknout na stránky Mladé fronty Dnes. Uvádí zde, že lidé nad 65 let přispívali do kolonky úmrtí na covid 92,5 procenty. Po třech a půl měsících očkování je to v této věkové kategorii stále ještě 90,5 %. Jednu dávku dostalo zatím jen 68 % osob starších 80 let, u osob přes sedmdesát je to pouze 50 %. Ze dvou milionů aplikovaných vakcín jich skupina 65+ dostala jen 60 %, zbytek připadl na nezbytně potřebné mlaďochy. Pan profesor vyzývá, aby nyní, dokud je vakcín nedostatek, nebyly očkovány osoby pod 60 let. Uvolnily by se i nemocnice - protože ta úmrtí probíhají z 90 % právě v nemocnicích.

Taky Jan Vodňanský (*1941) se radoval, že už na něj přišla s očkováním řada. Ve čtvrtek 4. března se při vyšetření před očkováním od paní doktorky dověděl, že je „pozitivní“. Spásnou injekci tak nemohl dostat. Další středu zemřel v nemocnici Na Františku. „Kdyby byl naočkován třeba o dva týdny, o 10 dnů dřív, tak by se to nemuselo stát,“ povzdychl si jeho syn Tomáš ve vzpomínce pro Český rozhlas.

Očkovat je třeba co nejrychleji. Ale vakcínou, která má ověřitelné parametry. V Evropské unii se to dokladuje razítkem Evropské lékové agentury. K tomu razítku je potřeba dodat potřebné dokumenty. Což zatím vakcína Sputnik V nesplňuje, protože Rusko ty dokumenty nedodalo. Ověřitelné dokumenty. Ta ověřitelnost a věrohodnost, co se týče léků a dalších drog v lidském těle v tomto případě jaksi smrdí, protože polototalitní Ruská federace je zemí, která od dob Sovětského svazu nepřestala s dopingovými programy pro své sportovce. A když to přijedou mezinárodní komisaři zkontrolovat, tak je sledují a ohrožují příslušníci tajných služeb.

Populární pan slovenský premiér Igor Matovič na to nedbal, a za zády svých koaličníků i stranických kolegů nechal z Ruska ilegálně dopravit vakcínu Sputnik, jak se ukázalo, tak nejspíš variantu VI nebo X. Složení lektvaru totiž neodpovídalo složení nedostatečně dokumentovaného typu Sputnik V. (Já vím, že to Vé nemá být římská pětka, ale Fau jako Vítězství, co měli i Němci za druhé světové na lokomotivách. Ale klidně by to mohl být pátý klon původního typu, vyzkoušeného na vojácích a jiných státních zaměstnancích.) A Igor už kvůli následující ostudě není premiérem! Místopředseda české vlády, aktuální vítěz stranického klání v ČSSD, Jan Hamáček toho nedbal, a ve své touze po zvýšení katastrofálních předvolebních preferencí se hodlá vydat přímo do Putinovy tlamy, vyrvat z ní ten Sputnik, a to ani neví, že neví, kterej. Bez vědomí koaličního partnera a šéfa vlády Andreje Babiše. Ten má z toho druhé Vánoce, protože mu stačí jen sdělit: Za á, my ty vakcíny z Ruska máme už předsjednány, a čekáme, až co řekne EMA (což značí, že Hamáček je lodyha, když nevěděl o zbytečnosti svého jednání). A za bé: ne neřekl mi o tom (což značí, že Hamáček je lodyha, když se jako dočasný ministr zahraničí o své návštěvě zahraničí svému premiérovi nezmínil). Hamáčku, vy lodyho! Vypadá to, že ČSSD nebude mít ve volbách záporné preference jen proto, že se hodlá nechat infikovat stranou Zelených...

Nevím, čím mne chtějí přespříští pondělí NAočkovat. Doufám, že to vědí alespoň v tom očkovacím centru. Sputnikem (pokud do té doby nezíská razítko od EMA) to nebude. Protože, vy lodyho aktuální ministře zdravotnictví, vaše snaha oščať lékařské normy a platné zákony formou jakési nové „studie“ znamená, že v té studii by polovina lidí dostala jen slanou vodu, tedy placebo. A pak by se sledovaly „možné vedlejší účinky“. A ta pokusná morčata s placebem by byla nechráněna - to jste nám ve svých propagačních prohlášeních zatajil, troubo. Očkování placebem v době, kdy jsou k dispozici už vyzkoušené vakcíny, je kriminální čin, pane Arenberger, kdybyste to náhodou nevěděl.

No, já se už jdu těšit na tu injekci. Měl bych se zatím uzavřít do karantény a nespustit se v „pokoronovirovém“ juchání, které v obecenstvu sleduju už od Velikonoc. Snad do té doby nebudu postižen sraženinou krve nebo srážkou s autobusem.

A vy ostatní se také těšte. Ale radujme se až 14 dní po prvním očkování, kdy covid ještě může škodit, ale nezabije. Do té doby, prosím, jednejte odpovědně sami k sobě i ke svému okolí.

Příjemný víkend přeje Šaman.

Psáno v Praze na Lužinách v pátek 16. dubna 2021

Převzato z Šamanovy hospůdky U hřbitova.Pronájem bytu 3+kk, 91 m2, Vysoké Mýto, ul. Nerudova
Pronájem bytu 3+kk, 91 m2, Vysoké Mýto, ul. Nerudova

Nerudova, Vysoké Mýto - Vysoké Mýto-Město, okres Ústí nad Orlicí
15 500 Kč/měsíc


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.