20.10.2020 | Svátek má Vendelín


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Moc krásné a pravdivé povídání

Před týdnem jsem tady k výročí konce Druhé světové války v Evropě zveřejnil takový, až ekumenický, text Sousedé. Natolik ekumenický, až mi za něj nikdo nevylál. Byl jsem i pochválen za „moc krásné a pravdivé povídání“. Mno…

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Müller 17.5.2020 8:05

Musela to být těžká doba. Ani si neumím představit co ta generace, která se narodila na začátku 20 století musela vydržet. Narodili se do Rakouska-uherska, jako děti či dospívající přečkali první válku, první republiku v plné síle a pak druhou válku, padesátá léta, Ruskou okupaci. Můj děda se konce komunistů nedožil, ale babička z toho měla radost každý den. Z dnešní doby, kdy je jeden komunista na hradě a druhý premiérem, by byla zase smutná. Každý máme v rodinách pohnuté osudy, některé z nás zavazují k čestnosti, jiné k prohnanosti. Je to volba každého. Autorovi za článek děkuji.

J. Vintr 17.5.2020 2:11

Češi se po válce nemstili Němcům za utrpení, které museli za války snášet (které nebylo ve srovnání se všemi lidmi v té svinské době nijak zvláštní, daleko víc trpěli i ti čeští Němci, kteří museli na frontu, kde jic velká část padla nebo byla zmrzačena), ale za potupu, kterou představovala jejich (pochopitelná a oprávněná) podělanost před Němci během okupace.

J. Hrdlička 17.5.2020 11:20

Super logika, protože někde trpěli více, tak se ty u nás vypálené vesnice a zavražení lidé přehlédnou, není důvod si stěžovat, spíše bychom měli milému okupantovi poděkovat, že neřádiol tak, jak jinde. .

Mimochodem, ubohost je nazývat přirozený strach za okupace podělaností. strach je normální lidská vlastnost.

J. Vintr 17.5.2020 12:35

Ti zavraždění se zaručeně nemstili. Myslím že ani ne lidé, kteří byli v koncentráku nebo jim zahynul někdo z rodiny. "Mstili" se výhradně lidé, kterým se za okupace nic zvlášť špatného nedělo a dost často to byli právě kolaboranti a udavači, kteří tím chtěli zahladit stopy a umlčet případné svědky.

J. Hrdlička 17.5.2020 16:35

Docela by mě zajímalo, odkud to tak přesně víte, kdo se mstil, ale ptát se na to by byla asi ztráta času.

Ani nevím, proč by kolaboranti a udavači měli cítit nějakou frustraci za zbabělost, takto se jejich činnost necharakterizuje.

F. Houžňák 17.5.2020 20:37

My za to nemůžeme, že jste podělaný kolaborant a udavač, to si musíte vyřídit sám se sebou. A mluvte výhradně za sebe a ne za jiné.

J. Vintr 18.5.2020 0:09

Vy budete mít zřejmě velký problém s chápáním psaného textu a celkově s logikou. Kdybych byl za války udavač nebo kolaborant, tak budu nejspíš už pár let pod drnem. A za vás můžu mluvit také těžko, pokud vám tedy není víc jak pětadevadesát let.

Z. Lapil 17.5.2020 23:07

Podle mě nemístně zobecňujete.

P. Staronový 18.5.2020 0:03

Obávám se, že tohle je ten komunistický výklad dějin, jen s opačným znaménkem.

Pitomá generalizace.

M. Šejna 16.5.2020 14:56

Mě soudruzi odboráří společně se ZV KSČ chtěli nechat vyhodit z práce v roce 1989, půl roku před sametem, za protisocialistickou činnost na pracoviští.

Ti samí lidé pak zakládali na našem pracovišti OF a mě označovali za kolaboranta s čs. komunistickým režimem.

Mentalita některých lidí zůstavá stejná, ať tu máme jakýkoli režim. Bývalí udavači udávaji i teď a rychle se přizpůsobují novým poměrům.

P. Victorin 16.5.2020 7:08

Hezké povídání, dokumentující "pachuť", našeho údajného "osvobození" Sověty...

S. Prosek 16.5.2020 1:21

Honzo ja tech pribehu znam, a nektere jsem i prozil. Asi prot jsem rad kde jsem a Cesi ani Evropa me nechybi.

Napsal jsi to krasne:)

P. Kmoníček 16.5.2020 12:25

No, a co na to Drobný, Kania, několik Nováků a další jejich soukmenovci, či spíš soudruzi ?