Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

jiri

15. 9. 2008 18:28
Chybicky se vloudi -

Rimanum stacila jedna legie (Legio X Fretensis), zhruba 5400 legionaru a 600 nebojoveho personalu. Vlastni rampa je pouze zhruba 10 metru vysoka, Herod zapomnel "ohoblovat" kamennou rampu vedouci k pevnosti (pro detaily doporucuji Gil-ovu zpravu).

0 0
možnosti

janoryna

15. 9. 2008 16:27
objektivně ti zeloti nicaž tak moc nebyli.

stejně jako husiti. ale pro nás malý národ jsou příkladem, že i velkým jde pěkně zatopit !

0 0
možnosti

JK

15. 9. 2008 13:15
Někdo by

 se měl zastat Římanů – Jerusalem obléhaly ne více než čtyři legie a byla (podle Flavia) celkem ostuda, že to takové síle trvá tak dlouho. A teď se možná pletu, ale tuším, že po jeho dobytí tři z nich odešly do svých posádek a pouze desátá legie odčiňovala svoji porážku z počátku války čištěním  zbytku země. Massada zbyla až na konec a vzhledem k vojenské cti Římanů i logistice je nepravděpodobné, aby tam bylo legií víc, natož deset.

0 0
možnosti

JK

16. 9. 2008 17:27
doplnění

Po dobytí Jerusalema odvedl Titus s sebou do Egypta legii pátou (ta šla dále do Moesie) a patnáctou (dále do Pannonie). Legie dvanáctá, která na počátku války podlehla Židům, byla odvelena do Arménie k Eufratu. V Jerusalemě byla ponechána legie desátá, zle poškozená na počátku obléhání výpadem židů z města, a od této chvíle až k dobytí Massady je o ní ve Flaviovi několikrát zmínka. Nyní citujme Josepha Flavia samotného: „…po je ho smrti následoval jako místodržitel v Judei Flavius Silva. Když viděl, že je celá ostatní země válkou podrobena a jediný pouze hrad že ještě stojí v odboji, sebral v těch místech všechno vojsko a vytáhl proti němu.“ Dále píše o nutnosti dovážet z dálky nejen potraviny, ale i vodu.

0 0
možnosti

Schumacher

15. 9. 2008 13:14
Bylo to jinak.

Obránců Masady bylo méně a v podstatě to byli teroristé. Římské velitele dlouhé obléhání už nudilo a disciplína vojska upadala nečinností.  Hlavním důvodem obsazení Judeje byly vnitřní politické problémy  a potřeba nějak  v cizině zaměstnat vojáky odvyklé práci , protože hrozilo, že při návratu domů budou dělat randál.  Dobytí bylo snadné, protože obráncům došla voda. Voda na Masadu byla donášena ze vzdálenosti desítek kilometrů a ve skále vyhloubené cisterny nebyly bezedné. Hrdinný odpor je legendou na úrovni  Starých pověsti českých. Na Masadě se přísahy nekonají ne kvůli údajné nepřístojnosti sebevraždy obránců, ale proto, že trvání na vyvrácené legendě bylo shledáno trapným. Přes to Masada, která je pozoruhodným příkladem římského stavitelství   je cílem výprav nejen turistů, ale tamních školních výprav, při kterých dětem do hlav cpou vyvrácené nesmysly. Aby tomu dodali vážnosti, doprovázejí je adolescentní skautíci vyzbrojení omlácenými  flintičkami. V podstatě všechny historické artefakty, které v Izraeli stojí za zhlédnutí, postavili Římané, nebo vznikly pod římským vlivem. Architektura, infrastruktura, řemeslná výroba. Bez římského vlivu a bez tlaku, který přispěl k vytvoření diaspory v cizině, by tamní obyvatelstvo kočovné kultury bylo na úrovni okolních  nyní přežívajících v uprchlických táborech.

0 0
možnosti

Petr Benes

15. 9. 2008 13:35
Re: Bylo to jinak.

Zrejme vam uslo, ze na uzemi Izraele byla vyspela civilizace uz pred Rimany. :-P

0 0
možnosti

Hanák

15. 9. 2008 11:45
česká gramatika

Nepíše se správně Zélot - Zéloti (Zéloté)? Jinak zajímavé.

0 0
možnosti

Gramatik

17. 9. 2008 9:50
Re: česká gramatika

Zéloti nebyli národ, ale náboženská skupina uvnitř židovského náboženství - tedy ne jako Češi mezi ostatními Evropany ale jako husité mezi křesťany... - zéloti.

0 0
možnosti

soudruh tovarnik

15. 9. 2008 11:13
Zdar Samane, byl jsem tam akorat tyden pred Tebou

Ale vyslapli sme si to pesky po tom naspu, kerej tam Rimani postavili. Byl to zazitek.

0 0
možnosti

MF

15. 9. 2008 9:40
Dobré

Jenom 10 legií bylo cca 45000 vojáků.

0 0
možnosti

Hnyk

15. 9. 2008 9:11
Šaman zase píše jako kdyby byl před 2000 lety osobně u toho..

Průběh boje proti Zelotům na hoře Masada je známý pouze z knihy Farizeje jménem Joseph ben Mathitjahu  alias Flavius Josephus, velitele židovského vojska v Galileji během povstání r. 66. R. 67 zajat Římany, stal se poradcem římských vojsk při obléhání Jeruzaléma a za svoje zásluhy dostal římské občanství.

Zeloté bylo hnutí jehož jméno se odvozuje od řeckého zelos, zanícení a biblické postavy Pinchas ben Eleasar - zaníceného Žida. Ten se "vyznamenal" tím, že přepadnul Žida který šel do postele se "ženou nečisté krve" v jeho stanu a oba je zavraždil. Neboli Pinchas byl prototyp vynálezce a vykonavatele starozákonných "norimberských zákonů" v jedné osobě. V přeneseném smyslu se od starovéku pojem zeloti používá pro fanatiky.

Co se týče židovských hnutí v době římské okupace, nejlepší je se podívat na film Život Briana od skupiny Monty Python.

...................................................

0 0
možnosti

Kolombo

15. 9. 2008 8:54
Hm, a nebylo

by účelnější, než se pobít navzájem, pokračovat v pobíjení Římanů?

0 0
možnosti

richard

15. 9. 2008 19:17
Re: Hm, a nebylo

V okamžiku, kdy obležená pevnost padá do rukou útočníka toho moc nezbývá. Buď se nechat od Římanů znásilnit, dívat se jak vám znásilňují vaši ženu, jak vaše děti znásilňují a prodávají otrokářům, dívat se na římský meč, který podřezává vaši polomrtvou ženu a pak čekat na ránu z  milosti pro sebe, anebo udělat to, co Židé v Massadě. Některým národům nebylo a některým národům není ani dodnes radno padnout do zajetí, někdy snad je opravdu lepší rychlá smrt, než to, co se stane pak.

0 0
možnosti

Mejla

15. 9. 2008 6:53
Kdo by to řekl, že v Izraeli je tolik hor, asi se tam podívám.

.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz