6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Kdo je tady energetický šmejd II.

Ve stínu nastupující energetické krize, probíhající ruské války proti našemu světu, nevídané inflace a dalších ztracených miliard za prohranou arbitráž s firmou Diag Human, tedy za odkloněného zájmu veřejnosti, se do oběhu navrátila před šesti lety zavržená změna konstrukce sdružené platby za odběr elektrické energie/práce. Ta změna spočívá hlavně v tom, že se do platby zásadním způsobem promítne cena za jistič, tedy za rezervovaný výkon.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Vašíček 25.8.2022 12:36

Opět ta samá písnička. Když budu šetřit, tak budu bit a peníze ze mě vysají jiným způsobem. Stejné s vodou a pod.

Napřed hledejte úspory, ale dodavatel potřebuje vydělávat a když přestane stačit cena za odběr, tak se nasadí nějaký paušál.

Stejné nás to čeká s elektroauty. Když přestane stačit spotřebka z paliv, stát si vymyslí nějaký jiný fígl. Pokud si budu dobíjet z vlastní střechy, tak bude zpoplatňovat ujetý kilometr bonznutý přímo tím autem. Auto bez napojení na síť nebude funkční nebo bude protizákonné.

O. Vašíček 25.8.2022 12:31

No a na to se to právě chystá. Když budete šetřit, tak se nedostanete po víkendu ani domů. :) Nestihne se to dobít.

O. Vašíček 25.8.2022 12:22

Ale ty trafa někdo musí zaplatit. Pořízení, údržba, výměna. Cena za přenos. Účtuje se to Německu?

R. Polášek 25.8.2022 11:42

Platba za jištič už přece dávno existuje. Akorát většina těch nákladů je vázána na odebranou kilowathodinu , v platbě za jistič je jen malá část skutečných nákladů. Aby lidi neviděli, kolik elektrifikace skutečně stojí. V době, kdy lidi elektřinu vyrábět nemohli, tak to jakž takž fungovalo.

Ale nyní hrozí, že ti, co mají peníze na střešní FV se z placení nákladů na distribuci vymaní a náklady na placení elektrifikace tak z převážné části spadnou jenom na ty, co peníze na FV elektrárnu nemají nebo si FV elektrárnu na střeše nemohou z nějakých důvodů udělat. Proto se ty náklady rozpočítané na kilowathodinu musí přesunout na platbu za jistič.

Alternativou by totiž bylo zvláštní zdanění každé kilowathodiny vyrobené střešními fotovoltaikami ve prospěch distributora elektřiny. A to by bylo ještě mnohonásobně víc neprůchodné než zvýšení platby za jistič.

J. Dobrý 25.8.2022 10:24

Jasne kWh je "zadarno", ale jeji "distribucni cast" uz neni. Tedy alespon ve smlouvach, ktere jsem zahledl. Urcite za ni nic neplatite?

J. Jurax 24.8.2022 23:58

Ano. Hovadné.

Prostě eurobruselské.

J. Novotny 24.8.2022 22:29

I natažené dráty, rozvodny a transformátory mají svou životnost a musí se pravidelně obnovovat.

J. Kalina 24.8.2022 21:31

Prasárna. Jestli se zavede platba za jistič, tak ten kdo to zavede u mne končí. Např. ve vesnici s chatovou osadou je vše dávno nataženo a připojeno a dodavatel dobře ví jaké jsou odběry a špičky na vstupu do obce a jistě maximum není součtem všech jističů, ale nějaký dlouhodobý průměr plus nějaká rezerva. Dávno to funguje a nejsou problémy. Co je problém, že se dotují neefektivní yýroby elektřiny a má to platit mlčící většina. Firem, které např opravují baráky a mají odběr na míchačkách a nevím na čem není zase tolik, takže jdou sice od zakázky k zakázce, ale postupně za sebou a nejede to všechno v jeden okamžik, jak se nám snáží ti lumpové předstírat.

A. Pakosta 24.8.2022 18:18

Dík za odezvu - Taky jezdíte ročníkem 2002? To mě těší. Mám za to, že i když to dvacetileté auto neplní poslední emisní normy, jeho ekologická stopa za těch dvacet let je výrazně menší než sumy těch pěti aut, která ta tu dobu vystřídá "normální" motorista.

J. Strakoš 24.8.2022 18:16

Díky za tip - podívám se

Z. Lapil 24.8.2022 17:56

Kašlu na nuly ;-).

Samozřejmě Giga. Už kdysi jsem se ztratil v bitech a bytech a jak se zdá, elektrosmog mi řádí v mozku i nadále.

Ś. Svobodová 24.8.2022 17:45

Podle naší smlouvy funguje virtuální baterie tak, že každou dodanou kwh dostaneme zpět v noci, nebo když nesvítí. Za "správu" kilowatového účtu si účtují asi 80 Kč měsíčně.

L. Zídek 24.8.2022 17:12

Zářivě bílá nejen pro tebe !

J. Dobrý 24.8.2022 17:09

mega mesicne? Jak to delate?

Jen titulni strana neviditelno psa ma asi 2 mega.

J. Dobrý 24.8.2022 16:59

Jen pro poradek. Malo se to vi, ale v pripade "virtualni" baterie se plati distribucni cast platby za kazdou odebranou kWh a za dodanou nedostane nic.

PS: ne, nejsem "solarni baron", jen si umim zjistit informace.

Z. Lapil 24.8.2022 16:47

Aha - tak úplně zase nekecám, zapomněl jsem na ČEPS - výhradního provozovatele drátů 110kV a více, vlastněného "Jediným akcionářem je Ministerstvo průmyslu a obchodu. "

Viz https://oenergetice.cz/spolecnosti-cr/ceps-s-profil-spolecnosti-cinnosti.

Pokud neznáte, mohla by vás bavit stránka s grafem výroby a spotřeby v Německu; snadno rozpletete výrobu sluneční, větrnou suchozemskou a mořskou, jadernou... Jedině pozor - pohlídejte si aktualizaci, já si ji dal do oblíbených a pokaždé mi naskočí dnes už mnoho měsíců starý graf. Viz: https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/17.08.2022/24.08.2022/today/

Z. Lapil 24.8.2022 16:30

Zdá se, že ve větším omylu jsem žil já. ČEZ Distribuce - podle jejich stránek - provozuje(?!) vedení na území krajů ... a částečně v kraji Zlínském a Vysočina. Dalšími (viz wiki) vlastníky jsou E.ON a PRE distribuce.

Tito vlastníci jsou ale určitě povinni kde co - viz "nezávislí" dodavatelé na způsob Bohemian Energy, kteří svoje dráty nepochybně nemají. A viz vlastní nová přípojka, kterou musí distributor povolit.

A spíš formalita: ČEZ je vlastněn státem ze 70%. To vím z hlavy, tak doufám, že (taky) nekecám.

R. Polášek 24.8.2022 14:51

R^R^

A kdoví jak by to dopadlo už teď, kdyby Brusel neuplácel eurohujetrským stranám voliče masívními dotacemi.

R. Polášek 24.8.2022 14:47

Přesně tak.

Zlomek počítaný z nějakého algoritmu průměrného využití toho odběru, podle mnoha kritérií . Plus možná nějaká přiměřená rezerva.

R. Polášek 24.8.2022 14:43

Tentokrát se Śaman silně netrefil a stal se z něho v tomto článku neználkovský zelený populista.

Dokud mohli klienti distribuční společnosti elektřinu jenom odebírat, mohly být náklady na distribuci elektřiny z velké části uvedeny v ceně za kilowathodinu a společensky se to sneslo. Například když pár bohatých si koupilo chaty někde v horách daleko od jiných obydlených míst a distribuční společnost musela nákladem třeba několik miliónů tahat dráty třeba 5 kilometrů, aby zbohatlíci mohli co druhý víkend spořebovat pár kilowathodin na bazén a na cirkulárku či elektrickou pilu na dřevo do krbu. A ty milióny na to vedení a třeba desetitisíce každý rok na údržbu se rozpočetly do ceny elektřiny ostatních, co si třeba chatu dovolit nemohli.

Jenže jak technický pokrok umožnil, aby každý spotřebitel mohl elektřinu střešní fotovoltaikou produkovat, tak už to rozpočítat do ceny za odebranou kilowathodinu dost dobře nešlo. Fotovoltaická elektrárna totiž, když slunce svítí, svou produkcí snižuje spotřebu, zatímco požadavky na odběr a tím na jistič, když slunce nesvítí, jsou pořád stejné. A pokud odběratel koupí s FV elektrárnou i nějakou tu aplikaci, která formálně někde v distribuční síti jeho vyrobenou elektřinu v létě ve dne "akumuluje" a v zimě, když slunce nesvítí, "zase uvolňuje", teoreticky nemusí formálně spotřebovat z distribuční sítě ani kilowathodinu. Přitom ale pro tu zimu připojení sítě a s příslušným jističem potřebuje stejně jako když žádnou FV elektrárnu nemá. A náklady na údržbu distribuční sítě nutné k jeho připojení přirozeně zůstávají pořád. Ty, pokud jsou rozpočítávány na kilowathodinu , pak platí těm bohatým, co na FV elektrárnu mají, ti chudí, co peníze na svou střešní FV elektrárnu nemají.

Proto je třeba, aby distribuční společnost nebyla inverzním Jánošíkem, který chudé obírá a přidává bohatým, veškeré náklady na distribuci elektřiny musí být přesunuty z účtování za spotřebovanou kilowathodinu na účtování za rezervovaný příkon - jistič.

L. Novák 24.8.2022 14:30

Agregace - to je známý pojem v datových sítích s mnoha uživateli, kde se počítá s tím, že nebudou všichni odebírat maximum datového toku ve stejnou dobu, ale rozloženě (náhodně) v čase. Pak není nutno připojit je na součtovou hodnotu max. datové zátěžě jednotlivých linek, ale jen na zlomek této součtové hodnoty.

S el. vedením je to podobné.

L. Novák 24.8.2022 14:24

Tohle už se řešilo jednou v době, kdy byla A. Vitásková šéfkou ERÚ. Někde v archivu NP o tom budou taky články... Tehdy taky připravili úředníci ERÚ razantní zvýšení plateb "za jistič", ale bylo z toho velké vzbouření na vsi a zvýšení plateb za jistič se nekonalo.

Zazněla spousta demagogie o "výši rezervovaného výkonu", který ve skutečnosti ČEPS reguluje a "rezervuje" podle statistik spotřeby v minulosti. Největší záložní výkon v pohotovosti vyžadují OZE - fotovoltaika a fofrníky. Tak ať jim je strhnou z vyplácených peněz za dodanou el. energii.

Něco jiného je ovšem nutný minimální průřez vodičů, výkon transformátorů atd., který má s hodnotou jističů společného mnohem víc než samotná průměrná spotřeba odběratele.

M. Malovec 24.8.2022 14:22

Dnes jsem četl tři scénáře vývoje na Ukrajině a jejich důsledky. Ty nejčernější jsou rozpad EU. Pro mnohého holt je černá v jiné části spektra. Pro mne je onen rozpad označen bílou.

R. Polášek 24.8.2022 14:18

Kde tam vidíš dezinformaci?

J. Strakoš 24.8.2022 13:38

Aha, měl jsem za to, že ČEZ Distribuce vlastní dráty a je vlastněná ČEZem, který je z poloviny vlastněný státem a z druhé soukromými investory, což některé aktivity státu znemožňuje - takové poloviční řešení.

Pokud je to jinak, rád se nechám poučit (bez ironie).

A. Teply 24.8.2022 13:29

Ještě by měla být zmíněna dezinformace o "rezervované" kapacitě.

V síti neplatí, že "vyšší" jistič (větve) má kapacitu rovnající se součtu kapacit připojených jističů "nižších" (odběratelských). Tj. jistič v nájemním domě má nižší kapacitu, než součet všech napojených bytů - automaticky se počítá se "stochastickým" průběhem odběru.

Pokud by všichni odběratelé spustili odběr ve výši kapacity jističů - větev spadne.

L. Novák 24.8.2022 13:23

Platba za jistič nemá s úsporami nic společného. Jde jenom o maximální příkon spotřebičů, který lze v daném okamžiku připojit (zapnout).

V praxi jde spíš o to, aby např. elektromotor nějakého zařízení po zapnutí a generované krátkodobé špičce v odběru nevyhodil příliš "slabý" jistič. Nebo např. omezí maximální využitelný příkon při nabíjení elektromobilu (tudíž jeho nabíjení potrvá déle).

Z. Lapil 24.8.2022 13:17

Nic radit nebudu, jen napíšu známou pravdu, že čím víc jezdíte, tím méně podstatné fixní náklady jsou.

V mém případě je těch 150km velmi zhruba cesta na nádraží a zpátky. A ano - i moje 20 let staré auto je pro tyhle cesty levnější, než taxík.

Z. Lapil 24.8.2022 13:11

Nechci a ani nemám čas ani schopnosti se v tom hluboce šťourat, ale soukromé (jsou-li tedy ČEZ a E.on a vůbec soukromníci) jsou elektrárny, zatímco rozvodná síť - tedy to, co platíme v ceně jističe - je státní.

Podobně jako silnice a železnice.

I. Lyčka 24.8.2022 12:26

Zkuste a dejte na NP. Pak uvidíme a ohodnotíme.