20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Co všechno jsme nevěděli v roce 1968

Tak byl pro mne v mých šestnácti neznámý, že jsem mámě na její zvídavý dotaz celkem lhostejně odvětil: „Nějakej Tupček.“ (Jak jsem nepřesně odposlechl z televize.) Nevěděli jsme o něm nic.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Farda 20.8.2023 21:49

Sákryš, trestuhodně jsem zabudl na chvalně známou Butyrku! :-/

J. Farda 20.8.2023 21:42

Bývalí ukrajinští váleční zajatci se reportérům britské BBC svěřili, že je Rusové ve vězení brutálně mučili. Dostávali elektrické šoky a ruští důstojníci je často bili. Byli podvyživení a stávalo se, že bez dostatečné lékařské pomoci zemřeli.

https://www.denik.cz/staty-mimo-eu/vaka-rusove-muci-ukrajinske-zajatce.html

Sprostá pomluva, žádné mučení - jen převýchova! Převýchova k lásce k bratrskému Rusku a jeho SpecVojOper internacionální pomoci proti nacistickofašistické kijevské klice satanistických narkomanů! A neomezená ruská pomoc při této převýchově úspěšně čerpá z osvědčené sovětské tradice ZAKů (zaključonych) v nápravných zařízeních typu Glavnoje upravlenije Lagerov, případně i v Ljublance či Matrosskoj Tišině. 8-oR^

V. Petr 20.8.2023 21:03

Naprosto žváníte. Maďarsko bylo poraženým státem v sovětské okupační zóně. Polská exilová vláda nechtěla přijmout sovětské podmínky a tak si SSSR prostě najmenoval vlastní čistě komunistickou vládu. Polský ozbrojený odpor proti SSSR trval i po válce. A Rakousko bylo po WW2 rozděleno na 4 okupační zóny jako Německo a Vídeň měla 4 zóny jako Berlín! Takže SSSR mohl buďto vytvořit "Rakouskou demokratickou republiku" ve své okupační zóně nebo přijmout neutralitu celého Rakouska!

O. M. 20.8.2023 19:41

Nesmysl. Osudy států střední Evropy byly rozhodnuty na konferencích v Jaltě a Postupimi. "Rakouští občané" vyprovodili sovětská vojska jen díky úsilí a podpoře Američanů (ti nehodlali připustit opakování německého scenáře a vznik "východního Rakouska") a tomu, že se z přímého područí vykoupilo (stálo je to nějakých 8 miliard šilinků).

V. Mokrý 20.8.2023 18:54

NEVĚDĚLI JSME I TO,

že Západ o tom věděl už týden.

J. Dlouhy 20.8.2023 13:07

Nehazel bych vsechno jen na Benese, i kdyz s vetsinou vasich namitek vuci nemu souhlasim. Hodne pravdy mate i v te dobrovolnosti. V roce 1948 volilo dobrovolne komunisty vic nez 40% (?) Cechoslovaku.. Zrejme to same bylo i v ostatnich zemich. Proste byli to komuniste, co prodali sve zeme Sovetum. Levicova socialisticka/komunisticka morova nakaza vetsiny obyvatel je problem dodnes.

K. Pavlik 20.8.2023 12:50

No s tim Rakouskem to bylo trosku jinak. Rakusane jeli do Moskvy a tam naslibovali kde co (napriklad neutralitu kterou stale vicemene dodrzuji) kdyz rusaci odtahnou.

P. Čech 20.8.2023 11:36

Dovoluji si Vás poněkud poopravit. Zabranou gubernií, jak říkáte byla pouze DDR jako pozůstatek okupační zóny SSSR po válce. Československo, Maďarsko, Polsko etc do sféry vlivu SSSR vlezly dobrovolně. Je třeba si vzpomenout, že sovětské vojenské posádky byly i třeba v Rakousku a odtud je však rakouští občané rychle vyprovodili. Československo se také mohlo stát neutrálním státem se vším všudy, jen chtít. K tomu bylo ovšem třeba prezidenta, který nebyl zbabělec a který by nepodlézal Stalinovi. Zde je nutno si uvědomit, že Edvard Beneš byl zvyklý existovat jako prezident jen díky kompromisům, která nikdy nikam nevedou. Jsou totiž v ž d y horší než kterýkoliv z původních předpokladů. Vidět je to i dnes. Stavět fungování státu na volné soutěži politických stran v souvislosti s volebním systémem podle zásad poměrného zastoupení je cestou nikoliv ke skutečné demokracii, ale do pekel.

J. Dlouhy 20.8.2023 10:58

Mate pravdu, pane Cechu, per definition. Proto jsem take pouzil pojem "okupace" v uvozovkach. Faktum ale zustava, ze od roku 1948 bylo Ceskoslovensko zabranou gubernii Sovetskeho svazu, tak jako treba DDR, Polsko, Madarsko etc. Kde vsude uz ruske vojenske posadky byly. V Ceskoslovensku na kontrolu gubernie do roku 1968 zrejme stacili jen kagebaci...Premisteni vojenskych posadek mezi guberniemi v ramci vlastniho imperia nelze podle me nazyvat okupaci...Svobodu jsme ztratili uz v roce 1968, ne az v roce 1968...

P. Čech 20.8.2023 8:56

Je to opět jen novinářská zvyklost, používat obecná tvrzení, která nejsou vůbec na místě. Je to totiž jednodušší a docela to působí na hlupáky, líné používat svůj vlastní mozek. A takových neí málo, to mi věřte. Novináři toho mistrně využívají ve svůj prospěch.

P. Čech 20.8.2023 8:51

Nemáte pravdu, pane Dlouhý. Pojem okupace totiž znamená přítomnost vojsk nějakého státu v době míru na území státu jiného. A do srpna 1968 u nás žádná cizí vojska nebyla. To, o čem nepřesvědčivě mluvíte byla vblastizrada našeho pana prezidenta, Edvarda Beneše, který po volbách v roce 1946 nemusel jmenovat Gottwalda premiérem. Mohl jmenovat třeba Jana Masaryka, který měl podporu ČSSD a situace se mohla vyvíjet zcela jinak. Ve svém vlastizrádném tažení Beneš pokračoval v únoru 1948. Tehdy se zde nekonal žádný puč, ale zcela ústavní převzetí moci, kterému opět prezident Beneš mohl ústavním krokem zabránit. Mohl např. Gottwalda odvolat z funkce a jmenovat předsedu vlády jiného. Tak by měl postupovat skutečný prezident republiky a ne jako obyčejný vlastizrádce, jímž jmenovaný byl již od roku 1938. Ctělo to jediné. Řídit se textem platné ústavy a nevymýšlet nějaké ústavní "zvyklosti", tak , jak to děláne dodnes.

P. Čech 20.8.2023 8:38

O té sovětské okupaci s e nemluví každý rok, pane Kostelanský. Aby s e o ní mluvilo, musela by o ní spontánně mluvit většina populace. A to není. Žvaní o tom zejména přitroublí novináři, kteří v dané době snad ani ještě nebyli na světě a kteří o tom ví houby stejně jako i o jiných problémech, kterými nás, pamětníky, "oblažují". Skutečnou pravdu však nikdo mnehledá a žvaní se o nejakých "reformních" komunistech. On totiž žádný komunista není a nemůže být reformním. Už proto, že sama reforma je změnou k lepšímu A rok 1968 v ČSSR změnou k lepšímu nebyl jedny vlastizrádce tehdy vystřídali vlastizrádci jiní. Ti, kteří podesali Moskevský protokol.

P. Čech 20.8.2023 8:28

Ale věděli, pane Kovanici, věděli. Nevěděly to v roce 1968 jen děti, mezi které jste tehdy patřil.

" se měl stát kompromisem mezi nespokojenými Konzervami a nespokojenými Reformisty"???

O jakých "reformistech" to zde mluvíte? Nikdo, ani ten reformista ze špatného kompromisem dobré neudělá. Aby jakýkoliv reformista udělal ze špatného dobré, tedy reformu, což je změna k lepšímu, kompromis hledat nesmí. Musí staré zavrhnout a vymyslet něco nového a to komunisté v roce 1968 nedokázali. Nedokázali se oprostit např. od lásky k Sovětskému sbazu a zejména od své příslušnosti ke komunistické ideologii. Sám pojem "reformní komunista" nemá žádný vnitřní význam a je tak jen pojmovým nesmyslem Komunista je prostě komunista a zůstane jím až do smrti, byť si bude říkat jakkoliv.

J. Lukavsky 20.8.2023 7:30

Zajímavé je, že sám Gorbačovo popřel, že by s Reganem o nějaké dohodě o nerozšiřování NATO vůbec jednal. No možná si o tom u píva povídal Podržtaška č. 6 a Podržtaška č. 7 z druhou stranou.... No evidentně ale ve stanovách NATO chbí věta "Novým členem NATO se může stát jen ta země kterou odhlasují ostatní členové NATO a schválí SSSR/Rusko." J.L. end

J. Lukavsky 20.8.2023 7:26

No a dneska už kupř. víme, že 1/3 Čech osvobodili (poté se stáhli) USA, pomník demarkační linie je kousek od Č.Budějovic. A také, že Prahu mohl osvobodit Patton o 3 dny dříve, víme že USA masivně podpořily SSSR na začátku války vojenským materiálem a Hitler tu první zimu neustál, víme, že Gorbačev žádný písemný slib o nerozšiřování NATO nedostal ba ani nežádal, také cosi víme o Katyni, Kursku, Černobylu... prostě víme toho o hodně víc. J.L. end

I. Krahula 20.8.2023 6:35

Dvojnásobnou vraždu spáchal polský voják. 21. srpna 69 v Brně již dvakrát vraždili našinci, nikdy nepotrestaní. Byl jsem u toho.

I. Krahula 20.8.2023 6:27

Myslíte, že my, dnes staří koko, jsme nevěděli o činnosti sovětských „poradců?“

V. Mokrý 20.8.2023 5:54

R^:-):-)R^

V. Mokrý 20.8.2023 5:52

Hlavně tomu bránil prezident A. Novotný !

V. Mokrý 20.8.2023 5:50

:-)R^1*

J. Dlouhy 20.8.2023 3:05

Mate pravdu, pane Kostelansky. V roce 1968 to nebyla zadna okupace, jen presun vojsk v ramci imperia. Ceskoslovensko bylo okupovano/zabrano Sovetskym svazem uz od 2. svetove valky. "Osvobozenim". A pucem 1948.

J. Kostelanský 20.8.2023 0:51

Jestli si někdo myslí, že obhajuji ruskou okupaci, je to jeho problém. Já se jenom snažil uvést, že když dva dělají to samé, tak to není to samé. Aneb není okupace jako okupace.

J. Kostelanský 20.8.2023 0:51

Za okupaci bych to považoval v roce 1968 a pár měsíců, max. let poté. Pak to spíš byla taková tichá okupace nebo spíš neokupace, zvláště ve srovnání s okupací nacistickou.

Pokud se člověk o politiku v 70. a 80. letech moc nezajímal, ani nevěděl, že v Československu jsou přítomná vojska Sovětské armády. V novinách se o tom nepsalo, v TV nemluvilo, to samé platilo na školách. Rovněž potkat sovětského vojáka na ulici nebylo snadné. Mně se nepřihodilo za celý svůj život, a to jsem studoval v krajském městě. Přitom sovětská armáda byla umístěna ve městě vzdáleném jenom 20 kilometrů (abych byl přesný, dva nebo tři krát se mi během cestování s rodiči podařilo na silnicích shlédnout kolonu vojenských aut. Zda v nich byli Rusové nebo naši, to jsem jako dítě neuměl rozlišit). Sovětské vojáky jste mohli potkat akorát ve městech, kde byli dislokováni. Ti vojáci ovšem nemohli jezdit, kam se jim zamanulo. Když už se nich mluvilo, tak většinou v souvislosti s lukrativními kšefty, které místní s nimi dělali.

Na rozdíl od nacistické okupace, u nás:

1. nebyl žádný ruský protektor

2. nebyly nápisy na obchodech a úřadech v ruštině

3. filmy nebyly povinně doplněny ruskými titulky

4. na ulicích nebyli vidět sovětští vojáci, spíš se tvářili, že tady nejsou (mluvím o 70. a 80. letech). Jaký je to rozdíl proti ostentativnímu prezentování americké vojenské přítomnosti během přesunu vojsk po českých dálnicích. Na mně to vždycky působí jako když si vlk, medvěd nebo jiné zvíře pravidelným ochcávaním stromečků značkuje region, který mu patří.

5. nebyly nucené prace v Sovětském svazu. Dělat se tam jezdilo, to ano, ale pokud vím dobrovolně a lidé byli placeni v tuzexových korunách.

Proč to uvádím? O té "ruské okupaci se mluví každý rok, několik týdnů před i po výročí. O té německé se nehovoří takřka vůbec. Přitom zvěrstva, co napáchala nacistická vojska za 6 let, jsou nesrovnatelně větší s tím, co napáchala sovětská vojska za 21 let.

P. Pilík 20.8.2023 0:10

Můj dědeček byl 3 roky v Mauthausenu a v Dachau, takže mám informace z první ruky. Jistě, Hitler a jeho žáci se dobře naučili, jak se to dělá. Rozdíj je jen v tom, že o koncentrácích se toho napsalo hodně, zatimco gulagy se staly neviditelnými a pravda o skutečných československých koncentrácích vybublala až v 60. letech.

P. Pilík 19.8.2023 23:56

On si to všechno prožil, do gulagu se dostal když za války (byl nadporučík u dšlostřelectva) cenzura zachytila jeho dopis kamarádům sloužícím na jiném frontu ve kterém napsal něco kritického o Stalinovi. Pokud jste četla všechny díly, tam popisuje jeho a jeho přátel boj s věrchuškou za politické vězně, protože stalinismus byl sice odsouzen, ale přesto fungoval ve skutečnosti dál a podle současných událostech a Putinových výnosů je velice trvanlivý.

V. Čermák 19.8.2023 23:48

Já jsem četl Jeden den Ivana Denisoviče. A četl jste i knihy o Německých Koncentrácích? Tak ty byly určitě horší.

Takže ne tamto, ale Toto bylo to pravé Zlo, paní Lukešová by vám to mohla doVysvětlit..Rv...

V. Čermák 19.8.2023 23:42

Stále čekám na Seznam těch Velkých Putinových válek, a NIC. Takže klidně i zhasněte, ale lampu nechte svítit...;-D

Š. Hašek 19.8.2023 21:38

R^

Š. Hašek 19.8.2023 21:27

Jo. Tedy ano.

Š. Hašek 19.8.2023 21:25

R^

A nějaký Dubček si myslel, že bude poroučet velmocím, tedy zejména SSSR. No, chlapec se sirkama ve stohu .....