14.5.2021 | Svátek má Bonifác


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Chvála polních cest

Nejdříve se rozoraly meze. Aby s získala cenná úrodná půda. Ale protože se přecejen potřebovaly nové velké krásné stroje někam dostat, vznikly prašné cesty místo nich. Vedoucí po polích, samozřejmě. Po cenné úrodné půdě. Tyhle cesty jsou zvláštní tím, že se každý rok rozorají, osejí, zvláčí - a pak se znova projedou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Kočí 19.4.2020 11:02

Článek mi mluví z duše. Brečel bych nad úvozovými cestami v okolí Lipnice nad Sázavou. Všechno zavezeno odpadky a pohřbeno.

L. Písařík 19.4.2020 10:25

Staré polní cesty pozbyly významu, když vznikly velké lány, v závislosti na nich pak i velké stroje, které potřebují rovný terén. Hodně jich taky ubylo se vznikem motorové dopravy, kde se dala přednost kvalitě vozovky před kratší vzdáleností. Zanikly i pěšiny, třeba ty, které sloužily k cestě z malých vesnic do farního kostela - pěšky se už moc nechodí. Také pěšiny podél vodních toků, v mládí jsem takovou chodil z bydliště na zastávku školního autobusu. Stezka, nijak neudržovaná sloužila průchodu tak 4-8mi lidí a nezjištěnému množství zajíců. Dnes po víc jak 50ti letech ji najdete v terénu jen podle paměti a několika dosud nezmizelým detailům. Pokud je někdo hledá, lze se spolehnout na mapy z počátku 20. století, tehdy se ještě pěšky chodilo. A na kapličky a kříže osamělé v polích, kolem nich jistě cesty vedly.

V. Heidlerová 19.4.2020 8:14

Původní "polňačky" zanikly zastavováním půdy paneláky, ale též velkou pohodlností majitelů zahrádek, políček, sadů i větších polí, kam se dříve chodilo pěšky nebo s trakačem, nebo drkotalo koňským povozem. Dnes se běžně jezdí auty, postrachem se stali motorkáři, kterým musíte i ze zbytku cestiček uhýbat třeba při venčení pejsků a procházkách. Z pěšinek se stávají rozježděné, široké plochy, které dokonce nechávají obecní úřady zavážet v lepším případě štěrkem, v horším odpadem. Cyklostezky se dle mého mínění staly pohromou a zbytečnou investicí z dotací, jenom aby se prostavěly dotace. Místy si na ně dovolí i auta. Zanedlouho budou z cyklostezek autostrády, protože lidé strašně zlenivěli, ze života vyřadili pohyb a úctu ke krajině. Jednou je bude budoucnost odstraňovat.....Všeho s mírou.

P. Princ 19.4.2020 11:06

Opravdovým postrachem se stali především volně pobíhající trhači, takže musíte být neustále ve střehu, zejména máte-li s sebou malé děti. Na diskusi s majiteli těch čtyřnohých mazlíčků je škoda kyslíku ("Co je vole?")

P. Princ 19.4.2020 11:28

Jestli se nepletu, tak Váš eufemismus "venčení" ve skutečnosti znamená močení a kálení ve veřejném prostoru.

F. Žůrek 18.4.2020 18:04

Ano, tady jsou základy ničení přírody: dnes jen auta, těžké trakrory, kombajny... Původní venkov již docela zmizel a člověku je velice smutno... Tož tak, opravdu.

J. Kanioková 19.4.2020 12:37

1*****

T. Kohout 18.4.2020 12:51

Jen dotaz: viděl jste "pole" v Saskatchewanu, Dakotách, kdekoli "tam"?

R. Polášek 18.4.2020 12:31

Taky jsem to s těmi cestami za komunistů zažil. I když tady je převážná většina takových starých cest dávno nějak znevýznamněná. V lese dávno zarostlé, často novými majteli rovnou začleněné do jejich nově osázených lesů, v polích dávno rozorané.

H. Rybnická 18.4.2020 8:47

Opravdu krásný článek. Nedalo by se to kříšení starých polních cest zavést i na Moravě? Ovšem pro znovuobnovení staletých polních cest by se asi v některých místech muselo zbourat kus panelových sídlišt.

A. Pakosta 18.4.2020 7:49

Dík za pěkné povídání, pane Kovanici. Ještě to chce naučit se opravit píchlou gumu u kola, je to ostuda, být zâvislý na servisu!

J. Basler 18.4.2020 7:43

O starých cestách píše i V. Cílek, některé jsou i stovky let staré. Jsou fajn, ale okolo Prahy jich ubývá. To je škoda, pro kolo jich je potřeba. Na těch polích cest přibývá, máte pravdu, vyrazím na ně odpoledne...

Parafrázuji sousede: Psáno v Praze na Lukách v sobotu 18. dubna 2020

P. Victorin 18.4.2020 7:49

Matematicky řečeno, o polních cestách, nejen v okolí Prahy, platí

nepřímá úměra: "S nárůstem velkoskladů ubývá polí /pochopitelně vč. polních cest/".

P. Victorin 18.4.2020 7:11

Článku nevytýkám vůbec nic, představuje autorovy dobré názory, je čtivý a ilustrovaný /dá-li se to o doplnění fotografiemi tak říci/ hezkými fotkami. Mám pouze jedinou věcnou připomínku k tomuto jednomu autorovu tvrzení marginálního významu "... sesílil/x/ jsem tělesně i duševně... /citace/". Podle mne "duševní zesílení" nemůže nikdo oprávněně konstatovat sám o sobě. Musí je o komkoliv z nás konstatovat především lidé z našeho okolí...

x)Poznámka: Správně ČJ má být "zesílil"

V. Braun 18.4.2020 1:33

K chvále polních cest i ke chvále lidí, kteří je udržují případně obnovují se kdykoli rád připojím.