6.8.2020 | Svátek má OldřiškaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ŠAMANOVO DOUPĚ: Ach, ty střetyŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 20, poslední: 8.6. 2019 9:21, přehled diskusí

Velmi dobře napsáno. :
Autor: I. Schlägel Datum: 8.6.2019 9:21

Jednodušší jedinci to nepoberou. Děkuji.

Transparency International:
Autor: K. Nový Datum: 5.6.2019 21:41

Ať má klidně tisíce poboček.

Zatím jsem Transparency International vděčni př. za mizerné silnice, protože zadavatel musí vybrat nabídku s nejnižší cenou (i když může mít o kvalitě budoucí práce pochybnosti).

Řešení:
Autor: K. Nový Datum: 5.6.2019 20:56

Dotace z EU odmítnout, příspěvek ČR do EU snížit o stávající výšku dotací, snížit o to daně a zahraniční dotované zboží zdanit.

A bude po problémech.

Etický kodex:
Autor: K. Nový Datum: 5.6.2019 20:54

Etický kodex není zákon a platí pouze pro firmu, která si ho schválila.

Cílem toho :
Autor: J. Kraus Datum: 5.6.2019 11:02

všeho humbuku je zřejmě zničit a roztrhat obří a úspěšnou firmu, zbytky pak převést do rukou cizích majitelů. Příkladů nejen z ČR by se našlo dost. Možná jde především o velké a výnosné akvisice Agrofertu v Německu, takové ponížení si Němec nedá líbit. Ustrašený a stresovaný pan Babiš jako by těm predátorům šel na ruku. Etický kodex, ach jo. Nelze nevzpomenout na dobu po Vítězném listopadu, kdy se na nás, naivní a poctivé dobráčky, vrhli západní supové a jak pomalu, velmi pomalu jsme poznávali, že nikoli altruismus, ale posměch a pohrdání k hlupákům je základem jejich konání. Mimochodem mluvil jsem s jednou starší už účastnicí demonstrace, nenápadně abych se neprozradil, a ona si myslí, že Babišovi ten Agrofert stále patří. O svěřeneckých fondech neslyšela.

Re: Cílem toho :
Autor: Z. Lapil Datum: 5.6.2019 13:38

Formální: fond je svěřenský, nikoliv svěřenecký. Ale to nic, dověděl jsem se to před necelou minutou a podtrhovač překlepů to neví doteď.

Že paní o těch fondech neslyšela, to je asi celkem jedno, protože:

"Babiš bude mít nyní roli tzv. obmyšleného. Majetek by mu byl z obou fondů vydán v případě, že přestane být veřejným funkcionářem, případně pokud by omezení ze zákona o střetu zájmů přestala platit. Babiš zdůraznil, že se společnostmi už nemá nic společného a je zvědavý, do jaké míry to budou v příštích týdnech a měsících respektovat političtí konkurenti či někteří novináři".

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/babis-vlozil-akcie-svych-firem-do-sverenskych-fondu.A170203_121839_ln_domov_ELE

Neboli jeho ty fondy nejsou, ale na jejich prosperitě má přímý zájem. Mmch - nenápadně se jmenují AB private trust I a AB private trust II.

Re: Cílem toho :
Autor: M. West Datum: 5.6.2019 16:53

Tak ze vy jste se zucastnil demonstrace jako spion? To jsou ti spekulanti kdyz jsou nenapadni abyste se neprozradil:):) a potom rozsirujete ty sve moudra . To vam nepomuze on si udela kazdy sam usudek o celem deni vseho:)

Jděte do háje s etickým kodexem!:
Autor: P. Zinga Datum: 5.6.2019 10:31

Kde chybí argumenty, nastupuje morálka.Pokud vím, usiluje se o právní a nikoli morální stát, autore!

Takže podstatné je, porušil-li Babiš zákon či ne. Dodržováním morálky se nikdo milionářem nestal.

Sám se sebou ve střetu zájmů ? :
Autor: K. Janyška Datum: 5.6.2019 9:00

Ne, to není. Valí to hlava-nehlava- I přes mrtvoly... Dzp.

Znáte tu pohádku pro děti::
Autor: A. Bocek Datum: 5.6.2019 7:32

"Jak statečný úředník Agrofert kontroloval ".Tak vám ji milí voliči povím. " Bylo nebylo v jedné krásné zemi uprostřed Evropy........

Pravdoláskové kecy jednoho, jehož miláčkové:
Autor: F. Houžňák Datum: 5.6.2019 6:56

prohráli volby a protože se považují za nadřazené a lepší lidi, mají to za smrtelnou urážku. Samozřejmě se jedná o útok na Českou republiku za to, že ústy a jednáním Babiše odmítá dovážet agresivní muslimské parazity. Něco jako tenkrát Nova, kterou stejná pravdolásková svoloč věnovala Lauderovi jenom proto, že nenáviděla schopného Železného.

Re: Pravdoláskové kecy jednoho, jehož miláčkové:
Autor: M. West Datum: 5.6.2019 7:12

Me by zajimalo o kom to tady pisete? Prohrali volby povazuji se za nadrazene lidi to myslite ty miliony lidi kteri nesouhlasi s Babisem Zemanem a jejich mafianskou naturou? O zadne lepsolidi a uz vubec ne a nadrazene se nejedna je to vymysl nazvu na ktery prisel vas moudry prezident Zeman Jen vam lezi v zaloudku ty desetitisice lidi na Vaclavskem namesti to je to. Na zaver Zelezny a schopny? Zlodej prvni tridy ,tak jako Babis .

Re: Pravdoláskové kecy jednoho, jehož miláčkové:
Autor: P. Zinga Datum: 5.6.2019 10:33

Ano, pane Weste, jsou to ty miliony, které prohrály volby s většími miliony. Tomu se říká demokracie, jestli Vám o tom ještě nikdo neřekl.

Re: Pravdoláskové kecy jednoho, jehož miláčkové:
Autor: M. West Datum: 5.6.2019 15:39

Ja o voze a vy Petre o o koze:):)

O střetu zájmů musel vědět každý občan :
Autor: Z. Rychlý Datum: 5.6.2019 1:43

s IQ nad 80. Vadilo to pár lidem. Žeby jeho voličům toto najednou začalo vadit? Ts, ts. Jsem si jist, že tomu fňukalovi preference porostou spíš k těm 40% a ne 20%, jak píše pan Kovanic.

Jen vyvolejte předčasné volby, vy naivní snílci, budete se diviti, jaká pouliční demogracyje z toho vyleze. Za sebe říkám, že vlády umělců a dramatiků už bylo požehnaně. Prosil bych něco méně vzletného. Něco, co chápe, že ženská je ženská, a chlap je chlapem. Demokracie, která tohle nechápe je mi k ničemu a je třeba se jí bát, protože je to karikatura demokracie.

Ve státě, kde je občanům etika:
Autor: Z. Rychlý Datum: 5.6.2019 1:22

ukradená, jsou etické kodexy na dvě věci. Bohužel.

Pár poznámek:
Autor: P. Bouda Datum: 5.6.2019 0:27

Ne, nejsou to "evropské peníze", nejsou to dokonce ani eurounijní peníze (EU skutečně není to samé, co Evropa), jsou to peníze, které členské státy, včetně ČR, odvedly do EU a které EU takto milostivě přerozděluje zpět. Tolik první faktická poznámka.

Zadruhé, definice "střetu zájmů" stažená z wikipedie je v případě stávající polízanice nazývané "předběžná auditní zpráva Komise asi stejně použitelná, jako třetí bradavka. Bylo by fajn citovat aspoň definici střetu zájmů ze zákona č. 159/2006 Sb., o střetu zájmů, zejména ustanovení, na která se odvolávají autoři oné předběžné auditní zprávy, když už se hodláte pouštět do rozborů toho údajného Babišova.

Zatřetí, citace etických kodexů Agrofertu jsou fajn, pokud by/ byl ovšem Babiš jeho zaměstnancem. Problém je, že on momentálně není dokonce ani jeho akcionářem.

Začtvrté, od předběžné auditní zprávy k trestímu stíhání je pořádný kus cesty. Minimálně proto, že výklad Komise ohledně § 4c zákona o střetu zájmů je pouze jeden ze dvou možných, současně je to výklad, který zaměňuje pojmy "ovládaná osoba" a "skutečný majitel" (ono to opravdu není totéž) a hlavně, ve zprávě není uvedeno, jakým způsobem Babiš vykonává rozhodující vliv skrze stávající uspořádání svých majetkových poměrů. Pokud jej vykonává, resp. reálně může vykonávat, pak musí ovlivňovat zprávce svěřenských fondů a skrze něj následně Agrofert a skrze tento koncern následně jednotlivé společnosti jej tvořící (nedosti na tom, že ovládající osobou je ex lege vždy řídící osoba koncernu, viz § 74 odst. 3 zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích). Podotýkám, že výkon rozhodujícího vlivu nemůže být pouze teoretický, že musí být založen na alespoň nějakých skutečnostech.

Re: Pár poznámek:
Autor: Z. Lapil Datum: 5.6.2019 13:27

Ad 2: Střet zájmů podle zákona opravdu nemusí být úplně totéž, jako střet zájmů podle rozumu. Podle rozumu Babiš ve střetu zájmů je: coby ministr financí a posléze premiér (spolu)rozhoduje o dotacích podniků, z nichž má prospěch. Což nemusí být důvod k jeho odsouzení dle zákona, ale určitě je to důvod k jeho nezvolení. Smutné je, že si to třetina lidí nemyslí (u voleb nemyslela) nebo to mají za dostatečně malou vadu na kráse.

Ad 3: s tím se autor vypořádal: Babiš má z prosperity Agrofertu prospěch. Jistě totiž existuje legální způsob, jak ho dokáže převést zpátky na sebe, až ho jednou přestane premiérování bavit.

Re: Pár poznámek:
Autor: P. Bouda Datum: 5.6.2019 21:20

Podle mne to nefunguje ani "podle rozumu". V koncernu Agrofert je cca 250 obchodních společností, myslím, že je pod Babišovu rozlišovací schopnost vůbec vědět, která z nich žádá o jaké dotace. Babiš pak z pozice ministra financí, kterým byl, ani nyní z pozice premiéra, o dotacích nerozhoduje. To je agenda hluboko pod jeho kompetencemi. Ovlivnit mohl nanejvýš rámcové nastavení dotačních programů, ale i v tomto ohledu měla konečné slovo EU, která nastavení dotačních programů schvalovala a stanovila si řadu podmínek, které musely být splněny.

Babiš má z fungování Agrofertu prospěch, ale podstatné je, že jej nyní de iure nevlastní a akcie nabyde znovu až poté, co přestane být aktivním politikem. To není málo, protože to vylučuje minimálně riziko střetu zájmů v krátkodobém a střednědobém horizontu.

Navíc samotná zpráva potvrdila minimálně to, že ze strany Babiše k žádným pokusům o "přihrání veřejných zakázek" nedošlo. Takže zůstává otázka výkladu § 4c zákona o střetu zájmů. A tam jsou možné dva výklady.

Re: Pár poznámek:
Autor: Z. Lapil Datum: 6.6.2019 10:02

(Trochu mám zmatek s přihlášením. Snad to neposílám 2x.)

To všechno je hezký, ale byli by špatní šéfové těch 250ti podniků, kdyby Velkému šéfovi nedali vědět, kde by potřebovali zatlačit. A když ne Velkému šéfovi, tak nějakému šéfíkovi: já bych potřeboval trochu přitlačit, samozřejmě nic, s čím by byl nějaký problém. Vyřídíme to spolu nebo to pošleme vejš?

Celý problém s Babišem nebo s kýmkoliv v jeho situaci není podle mě v tom, že by snad svými lumpárnami vedl zemi zu grunt (jak zmíněno: "by mohl dělat" zdaleka neznamená "dělá"), ale s tím, že místo práce "jeho" vlády (hlasovací maraton o 800 pozměňovacích návrzích na EET; to řešej každou hospodu zvlášť nebo co?) se řeší tu Čapí hnízdo, tu milenka jeho syna nebo co to ten kluk ve Švýcarsku (nebo v Rusku?) vyváděl, dnes vracení dotací... I pitomá výměna jednoho ministra se řeší jen a pouze z hlediska, jestli odvolá nebo neodvolá toho chudáka státního zástupce, co mu ten bordel s převáděním na nového majitele a zpět (Čapí hnízdo) přistál na stole. Nebýt tak nedůvěřivý ke spikleneckým teoriím, tak by mě možná i napadlo, že ten prach víří schválně, aby mu nebylo vidět na prsty.

Není v tom samozřejmě zdaleka první ani sám. Berlusconiho taky furt někdo žaloval, ale dle (jedné jediné) VELMI zprostředkované zprávy z Itálie "je každýmu jedno, s kým spí, ale je potřeba se ho zbavit a tohle by se mohlo hodit". A vyprávět by jistě mohl i Trump.

Díky za rozhovor :-)