3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

Zhroucení snu o konci dějin

Dějiny pokračují, momentálně je to pád importované demokracie v afghánském Kábulu. Každá taková událost nasvětluje směšnost teorie o konci dějin, který nastane, jakmile svět zjistí, že demokracie a tržní hospodářství je ten nejlepší systém: on sice je, ale nebere to tak ani velká část naší veřejnosti, natož pak primitivní společnosti, které by mohly pozitivní výsledky realizovat až n enté generaci za sto let, možná déle.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Grundmann 16.8.2021 0:24

Afghánci a Afghánky nechtějí bojovat za stát, který jim vnutili politici ze Západu, založený na myšlenkách západních intelektuálů. Žádná takový stát nemá v žádné islámské zemi šanci.

M. Grundmann 16.8.2021 0:32

Západním myšlenkám se dobře daří u Kurdů, ale jejich přístup k islámu je dost vlažný. Mnoho jich i od islámu přechází k jiné víře. Kurdové by asi mohli žít v západní progresivistické společnosti.

K. Nový 16.8.2021 0:32

Jejich volba. Teď budou mít Taliban.

M. Grundmann 16.8.2021 0:35

Taliban je pro ně asi lepší volba. Nerozbíjí rodinu jako západní ideologie. Takový je asi smysl současných dějin.

F. Brabec 16.8.2021 1:14

Rodiny myslite, jak Taliban vyzaduje dodavky manzelek pro sve bojovniky?

K. Nový 16.8.2021 1:18

Evidentně otcové, bratři, ... nemají zájem tomu nějak bránit.

M. Grundmann 16.8.2021 9:13

To je zajímavá otázka a odpověď na ni není jednoduchá. Západní ideologie prosazuje úplnou nezávislost žen na svém okolí a možnost vést svůj osobní život zcela podle svého. Tedy i možnost zcela ignorovat názory svých rodičů a ostatních členů rodiny a možnost zcela ignorovat jakákoliv společenská pravidla i morálku.

Z tohoto pohledu může být rodinná politika Talibanu pro místní muže menší zlo než západní přístup k rodině.

M. Grundmann 16.8.2021 9:08

Podle mě je islamismus hlavně radikální antifeminismus. Příklad Islámského státu ukázal, že dodávání manželek pro své bojovníky výrazně posiluje sílu a stabilitu režimu, pro který není podobná politika v rozporu s jeho hodnotami. Obávám se, že tímto způsobem dosáhl Taliban takové motivace své armády, že se stal neporazitelným. Je tedy otázkou, zda bude kopírován dalšími hnutími či nebude.

Západ měl velmi silný ideologický vliv na islámský svět až do poloviny 70. let minulého století. V té době začalo odmítání západního procesu emancipace žen v islámských zemích a došlo postupně k úplnému odklonu a odmítnutí západních myšlenek v tomto prostoru. První velkou změnou bylo svržení íránského šáha a tento nový režim se v Íránu drží až dodnes. Afganistan prošel podobným vývojem stejně jako sousední Pákistán. Představa, že by v tomto prostoru mohlo dojít k emancipaci žen, mi připadá dnes nesmyslná.

Metody Talibanu mi trochu připomínají některé neslavně známé metody nacistického režimu. Školy pro ideální manželky SS, lebensborn apod. přispěly k popularitě a vnitřní stabilitě tohoto režimu. Považovat podobné přístupy jako naprosto nemožné mi připadá jako chyba.

V. Zadák 16.8.2021 0:32

Dobít si svou zem do úplného zničení.

K. Nový 16.8.2021 0:33

Kdyby bojovali před pár měsíci, byli by v lepší situaci.

Nebojovali.

Jejich volba.

Důsledky si musí nést sami.

J. Jurax 16.8.2021 0:32

Možná by bylo lépe poslat je si svou zem zpět dobýt.

T. Kohout 16.8.2021 5:39

Ale oni nechtějí natvrdo bojovat o naše zájmy. Naměkko, to by ještě šlo, ale natvrdo určitě ne. A navíc, naše zájmy nejsou jejich zájmy. To byla jen naše chiméra ovlivněná všeobecnou propagandou.