30.6.2024 | Svátek má Šárka


Diskuse k článku

Zemřel Karel Gott

Mistr upozornil na své fatální onemocnění a zanedlouho odešel ze světa, dalo by se říct noblesně. Zpráva o jeho smrti nějak zasáhla i lidi, kteří se o populární hudbu nezajímají, do této skupiny patřím i já. Ale co je to platné, Karel Gott byl trvalá kulisa našich životů, ať jsme ho poslouchali nebo ne.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Dubravský 3.10.2019 7:42

Jo, a taky toho druhého, který se zrakvil opilý a zdrogovaný a ještě ssebou vzal nevinného.

P. Kučera 3.10.2019 7:38

Ještě nápad.

Máme dnes v Praze problém s jedním pomníkem, kromě květin je pravidelně poléván barvou... Co tak nenápadně v noci sochy vyměnit - velkého maršála za samotného Karla Boha?

J. Vobr 3.10.2019 7:33

JAN NERUDA UŽ TO NAPSAL ZA VÁS

O měkkém srdci paní Rusky

Povídka o plačce paní Rusce, která chodila na pohřby a tam dělala zlou krev, aniž by to snad bylo jejím úmyslem, přišlo jí to úplně normální. V této povídce zemřel pan Velš, velmi zámožný kupec malostranský a paní Ruska přišla do pokoje, kde ležela rakev a byli pozůstalí a jiní ctihodní lidé a začala, že jeho manželka na něj čekala před svatbou 9 let, že si ji neměl brát, že se jí bál, že byla zlá, trýznila ho, chtěla, aby zemřel. Když sousedka, které to povídala odešla (pro četníka), pokračovala, že si měl vzít chudou Tonku, se kterou měl dítě. A tak ji sebrali a předvedli před komisaře, kde byla z této příčiny dost často. Komisař jí zakázal chodit na pohřby, ona byla nešťastná a do půl roku se vystěhovala na Újezd do domu, kolem kterého chodily funusy.

Paní Ruska byla vdova po panu Rusovi už 25 let, on byl hostinský, jsou bezdětní, žije v domě na Selském trhu a chodí na funusy.

Můj soud: paní Ruska byla blázen, nevěděla ani, jaké zlo lidem svými řečmi způsobuje, patřila zavřít do blázince. Zajímavé je, že stačilo, aby jí komisař zakázal chodit na pohřby a ona tam nechodila, v dnešní době by si mohl říkat, co chtěl a ani soudní rozhodnutí by jí v tom nemohlo zabránit. Byly to asi jiné doby.

8-o8-o8-o

P. Kučera 3.10.2019 7:28

O K.G. - z mého života

Poprve jsem to jméno zaznamenal na podzim roku 1963. Nacházel jsem se na východním Slovensku se zajímavým starším kamarádem, dělali jsme túry po Tatrách. I zašli taky do kina. No a v týdeníku se objevil jakýsi Gott, zpívající písničku "Ú ú ú úterý, třetího za a áří, to byl ten den v kalenda a áři, to byl ten den, kdy jsem jí by představen..." Oba nás to svým způsobem zaujalo, podobný styl jsme dosud česky neslyšeli a na 100% prozápadní kamarád pravil: ten kluk má perspektivu. Pak mě zaujala o několik let později písnička Trezor (dovedete si ji představit, že by dnes, v éře MeToo, zazněla např. v USA?), bylo to opravdu vtipné, s nápadem i humorem.

Od malička mě životem provází hudba (aktivně), mám výborný sluch, ale jaksi přirozeně jsem v písničkách vždy dával přednost autorské tvorbě, od Beatles až po Nohavicu. Pokud vím, K.G. nenapsal sám nic. Ano, interpreti jsou veledůležití, a ti nejlepší dokážou vykřesat zážitek i z podprůměrné skladby. Větším interpretem byl (opět - z této, pro mne dost okrajové oblasti) pro mě vždycky Waldemar se svým uličnictvím a spontánním humorem, ale hlavně právě pro svůj interpretační vklad. I takové velepitomé Kristýnce dokázal dát neopakovatelnou poezii, to by tak neuměl nikdo. A zpíval s obrovským vžitím do žánru nejen popík, ale i lidovky, ale nejlíp samozřejmě country - zpívané westeeny. Gott byl z tohoto pohledu hodně jednorozměrový.

Co říct závěrem? Mám asi 600 elpíček a stejné množství cédéček. Hádejte, kolik z nich má na vinětě jméno Karel Gott.

Dobrý den.

R. Meisner 3.10.2019 7:26

Karla Gotta snad nebylo možné nemít rád ,-bude moc chybět. a díky všem těm dnes tady, kteří do to nepletou politiku.

P. Dvořák 3.10.2019 7:24

Řekl bych, že ať už to používal kdokoliv, máto obecnou platnost a vůbec to neznamená, že bychom to nemohli použít dnes.

Tedy: Gott mit uns.

P.S. Takto se jmenoval i vynikající film, kde hlavní roli hrál Rod Steiger. A vůbec nikomu to nevadilo.

V. Mokrý 3.10.2019 7:23

Kéž by mu to zůstalo. R^

J. Franke 3.10.2019 7:19

Dobré ráno ze zatažené Svobodné Republiky Králický Sněžník

Gott mit uns...

Jak by se to krásně hodilo, nebýt toho, že tato slova používaly pruské a pak i německé armády na přezkách svých opasků. Inu, tak aspoň za sebe: "Budiž Ti země lehká..."

J. Vobr 3.10.2019 7:16

CHCE TO SMUTEČNÍ HUDBU !!!!!!

https://www.youtube.com/watch?v=jYVNbSR1c1I

;-(;-(;-(

J. Havelka 3.10.2019 7:15

Komedianti to tak mají. Doufám, že se paní Ivana se zachová opravdu noblesně a ty dva vrchní funebráky pošle do patřičných míst a pohřeb, byť státní, proběhne na odpovídajícím místě. Dům umělců, Národní divadlo. Věřím, že Karel by to také tak viděl. Přemíra zbožňování , jak převádějí média, povede k opačnému výsledku, V.Havel by mohl vyprávět...

J. Kočí 3.10.2019 7:14

Znám jeden příznačný vtip s Gottem z doby normalizace:

Heslo "Gustáv Husák" z encyklopedie roku 2050: Bezvýznamný komunistický politik z éry Karla Gotta.

Myslím, že už to platí dnes.

J. Holíček 3.10.2019 7:11

Rajman je v podstatě takový kverulant ze záliby. Budiž mu k dobru připsáno, že se chová kultivovaně.

Já se obávám, že rozhodnou media, materiálu mají dost a budou ho zužitkovávat tak dlouho, až to začne značnou část veřejnosti otravovat.

P. Boublíková 3.10.2019 7:08

Pěkně sepsáno.

Ano i nám, kteří popík sledujeme jen zběžně, bude tato zářící hvězda na nebi českého pop music chybět. Avšak jeho písně žijí dál.

J. Fridrich 3.10.2019 7:03

Čest jeho památce a soustrast jeho rodině....

P. Hofman 3.10.2019 7:03

Dnes Astone mimořádně pěkný úvodník.

Palec hodně nahoru!

V

V. Mokrý 3.10.2019 6:58

To každopádně.

J. Vobr 3.10.2019 6:54

VZPOMNĚL JSEM SI NA POHŘEB ZASTŘELENÉHO KOČKY !!!

To byla nóblesa !!!

______________________________

;-O;-O;-O

A. Novák 3.10.2019 6:50

dojde možná i k takovým paradoxům, že petice za přejmenování letiště na Gottovo bude mít víc podpisů než měla petice za přejmenování letiště na Havlovo...

Č. Urban 3.10.2019 6:46

Bureš organizuje státní pohřeb? Neměl by mu někdo říct, že Zleman je ještě skoroživý ?

V. Klepetko 3.10.2019 6:26

Chcete naznačit, že v nesvobodném a necivilizovaném světě jsou státní pohřeby pro zpěváky či jiné umělce běžnou záležitostí? :-)

A Johnny Hallyday nebo Le Corbusierx to jsou podle Vás jakési kuriozity? :-);-):-)

V. Klepetko 3.10.2019 6:19

http://www.bulvar.cz/francie-se-louci-tri-prezidenti-motorkari-zakaz-pro-le-penovou

V. Mokrý 3.10.2019 6:01

Jasně bylo řečeno, že se tak bude konat jen když s tím bude rodina souhlasit. Nebo snad to rozhodnutí vlády/Babiše vidíte jako nátlak ?

R. Franz 3.10.2019 5:53

Nejdřív se radím s rodinou, pak rozhoduji. Rozhodnutí vlády, které jsou závislé na vůli občanů (zde pozůstalých Karla Gotta), mají být s těmito předjednána, ne podmíněna. Babiš dal hurá gestem na jevo, že stát nespravije, jak by měl, ale že si ho přivlastňuje. A to je kardinální chyba.

V. Mokrý 3.10.2019 5:41

Ano, mnozí to neumí, bohužel. S tím přejmenováváním mohli počkat, ale dnes se hodnotí ten, kdo byl s tím první.

V. Mokrý 3.10.2019 5:37

Tak přesně.. Dnes se Aston pochlapil, po dlouhé době.

V. Mokrý 3.10.2019 5:33

A proč by měla ?

D. Stirsky 3.10.2019 5:32

Myslím že Gotta nejlépe uctíme tichou vzpomínkou a několika nekrology. Což my ovšem neumíme a tak lze očekávat běsnění a třeštění. Smutek státní, mše v katedrále, přejmenování ulice či náměstí - toť přehnané a pro K. G. vlastně urážlivé.

F. Žůrek 3.10.2019 5:22

Astone, zcela s Tebou dnes souhlasím

Karel Gott nám všem pomáhal překonávat příšerný pokrytecký komunismus. Zejména nám, starším. Jsem také nerozen v roce 1939.

J. Babička 3.10.2019 4:12

Nicméně doufám že souhlasite s ti, o čem byl ten příspěvek

Kdyby byl Aston fair, tak by vyžadoval, aby na oba slavné zpěváky byly brány stejná měřátka.

R. Franz 3.10.2019 4:09

Režimy a výrazné osobnosti se ovlivňují. Ty lepší (režimy) k lepšímu, ty horší k horšímu. Karel Gott tak byl jako výraový zpěvák svědek a tak i trochu i nápověda každé doby, ve které působil. Jaký je tedy dnešek? Kaubojský, Rozpráukový, Onĕginovský, Stěnkorazinovský nebo Bienemájovský? To už si budou muset odpovědět jeho posluchači sami. Karel Gott jim zanechal alespoň malou nápovědu.