1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

Vzývání Adenauera

Odvolává se na situaci z roku 1955, ano, deset let po válce, kdy se k NATO připojila i Spolková republika Německo. Stalo se to pod vedením tehdejšího kancléře Konráda Adenauera, proto je tato legenda poválečné politiky dnes vzývána.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Polesny 17.7.2023 6:20

Ty musíš být větší idiot než kdo čekal.

P. Spáčil 17.7.2023 7:39

Tak to už by se mohli při tom škubání přidat i Poláci či Maďaři.

J. Jurax 17.7.2023 2:45

https://www.lidovky.cz/svet/zeme-klimaticka-zmena-otepleni-osn-studie-varovani.A230609_071259_ln_zahranici_hud

Pořád se něco nepovedlo ... asi ta studie ...;-D;-D;-D

L. Novák 17.7.2023 5:37

To vypadá, že nějaký magor pirát ve funkci správce webu cpe čtenářům podle Göbbelsovy zásady tísíckrát opakované lži klimaalarmistickou propagandu... Rv

J. Jurax 17.7.2023 14:19

Anebo je ten správce webu lempl, potažmo vůl ...

S. San 17.7.2023 0:42

Osobně bych Neffovi přál aby o tom "zvěrstvu" - tedy o západních hranicích Polska na Odře a Nise v tom Polsku zkusil pohovořit. Moc dlouho by asi nemluvil. Poláci můžou mít jistě svoje, ale kolaboranty jako u nás kteří označují legální odsun sudeťáckých nácků(schválený všemi vítěznými mocnostmi) jako nějaký zločin byste tam nenašli.[>-]

P. Han 17.7.2023 1:07

"Odsun nácků" u nás proběhl jejich odsunem, či vyhnáním, jak to nazývají jiní, při uznání předválečných hranic Československa, které v českých zemích byly odvozené z historických hranic Koruny české. Proběhly pouze víceméně kosmetické úpravy formou výměny - hlavně s Polskem.Naopak v Polsku v ruské (tedy sovětské) režii došlo k markantnímu posunu hranic - SSSR si ukousl podstatnou část Polska a jako "náhradu" přidělil Polákům část Německa. Následný odsun Němců byl pak logický - najednou se nacházeli hluboko v Polsku. S tím také souvisí i sovětský zábor Královce - logicky by tato enkláva měla připadnout Polsku, ovšem SSSR potřebovalo vojenskou a námořní základnu, s Poláky se nikdo nebavil. Tam tedy nebylo téměř koho "odsouvat", většina Němců již vzala do zaječích. Další prchající civilisty, snažících se uprchnout z Gdaňska na lodi Gustloff, Rusové potopili. Atd., atd.

S. San 17.7.2023 2:10

Z historického hlediska víceméně souhlas, nicméně mi šlo spíš o to poukázat na rozdíl mezi "našimi" kolaboranty a přístupem Poláku. Jak dlouho by asi byl Walesa prezidentem, kdyby se začal skopčákům omlouvat za ta údajná Neffova zvěrstva-tedy za hranici na Odře a Nise?

Mimochodem na předání Královce Polákům by nebylo logického nic-rozhodně z hlediska SSSR ne. A navíc stejně nikdy nebyl jejich.;-)

S. Ševeček 17.7.2023 5:46

Prusko prohrálo zatím všechny výboje a války, obnovení jeho největšího rozsahu v éře národních států není zájmem nikoho.

Curzonova linie byla vytyčena vítězi Velké války zhruba v národnostních hranicích a imperializující nevděčné Polsko by mělo stát v rohu a šoupat nohama.

S. Ševeček 17.7.2023 5:52

Byl to odsun, vysídlení, nikoliv vyhnání.

/na základě rozhodnutí Spojenců. z Polska i západních demokracií rovněž.

Odsun Němců byla věc celé Evropy

První byli vyhnáni Češi v r. 1938 z pohraničí. Následoval v r. 1939 odsun 75.000 Němců z jižních Tyrol, organizovaný Hitlerem. Po pádu Polska byly milionové přesuny uvnitř země a z Německa. Hitler řídil i odsun Němců z Pobaltí, Bessarabie a z Ukrajiny. V SSSR došlo k velikému stěhování Němců a Tatarů. Na konci války vystěhovával Hitler všechny Němce z území, obsazovaného Rudou armádou. Po válce bylo z 12 milionů odsunutých Němců jen 2,200 000 Němců odsunutých z Československa. Němců se zbavovali ve všech osvobozených státech Evropy.

Zajímavý byl odsun z Alsaska-Lotrinska, o které bojovaly Francie a Německo po staletí. Po přechodu fronty tam přišli De Gaulleovi Svobodní Francouzi. Zastřelili 8.000 Němců a stáhli se. Kdo chtěl, odešel.Z ostatních se dobrovolně stali Francouzi! Národnostní otázka tak byla vyřešena.

Prezident Beneš si odsun nevymyslel a neměl by sílu jej prosadit. Už v r. 1940 ustavilo britské ministerstvo zahraničí komisi , která zpracovala studii „Úvahy o transféru“. Opakovalo se to i v r. 1942. Odsun požadovala i polská emigrace a náš domácí odboj, zejména po heyndrichiádě. Americký profesor dr. George Glos, J.S.D., z univerzity v Yale napsal, že „základ k odsunu sudetských Němců (SN) položil Neville Chamerlain ...vystřízlivěl z léčky, kterou mu nastražili pomocí exponentů německé menšiny Henlein a jeho druhové. Anglická konzervativní strana přijala tuto myšlenku a provedla ji. Britská vláda přesvědčila USA a SSSR.“

Stále znovu je třeba připomínat, že o odsunu rozhodla Postupimská konference 2.8.1945. Beneš a další státnici toto rozhodnutí pouze uvedli do právního řádu daného státu. Samotný odsun řídila mezispojenecká komise.

Němců u nás zůstalo kolem 200 000.

V. Kučer 17.7.2023 7:34

Je vidět že Německo životní prostor nepotřebovalo, zato ho potřebuje Rusko.