23.6.2024 | Svátek má Zdeňka


Diskuse k článku

Vysvětlení prosté

Ve dvě hodiny ráno volal policisty historicky první muž, který využil možností nové verze protikuřáckého zákona. Zavolal policisty na muže, který si uprostřed noci zapálil na autobusové zastávce na okraji Prahy. Absurdita nové verze bije do očí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Saša 3.1.2006 17:05

Soudu do toho nic není.

Soud bude až na základě správní žaloby postiženého kuřáka hodnotit, zda správní orgán prvé a druhé instance postupovali v daném správním řízení správně a zda správně provedli dokazování a správně sepsali správní rozhodnutí. A samozřejmě že každý soud zde bude velmi nekompromisní, protože na ouředlníky přece musí být přísnost. Běda, když se ouřad nevypořádá řádně s námitkou kuřáka, že nevěděl a nemohl vědět, kde začíná a končí nástupiště, nebo že mu nebyl jasný pojem "uzavřená prostora".
 
 
JJ 3.1.2006 17:07

Re: Soudu do toho nic není.

Proc nemuzeme mit prestupkovy soud, ktery by to do druheho dne vyresil? To si musime porad hrat na byrokracii cisare pana?
Saša 3.1.2006 17:56

Protože to do druhého dne vyřešit nelze.

Jak prosté.
Na každého se hledí jako na nevinného, dokud jeho vina není prokázána. A jak řekl tuším Julián (ještě než byl Apostatou), kdyby se právo uplatňovalo samotným obviněním, nikdy by nebylo lze prokázat něčí nevinu.
Takže je-li kuřák udán svým spoluobčanem za to, že kouří na zastávce, a odmítne-li přikvapivší motorisované hlídce policistů uzavření veřejnoprávní smlouvy o vyřešení věci blokovou pokutou, musí policie (ať již státní nebo městská) věc písemně zdokumentovat a předat místně příslušné přestupkové komisi (tříčlenné, zřizované starostou obce, jednající za předsednictví osoby s úplným právnickým vzděláním nebo zkouškou zvláštní odborné způsobilosti na úseku přestupkovém). Přestupková komise po obdržení spisu zváží, zda řízení zahájí nebo věc odloží. Pokud věc neodloží (což je právně dosti náročné, neb někdy se tak má stát rozhodnutím a jindy usnesením), oznámí obviněnému zahájení řízení spolu se všemi potřebnými poučeními stran jeho procescních práv a povinností a stanoví termín ústního jednání. K ústnímu jednání musí přizvat obviněného a předvolat všechny zjištěné svědky, a to nejméně s pětidenním časovým předstihem. Při ústním jednání musí provést všechny disponibilní důkazy jak v neprospěch, tak i ve prospěch obviněného. Po provedení důkazů, což zde budou zejména výslechy všech osob na zastávce v dané době přítomných a případných dalších svědků (čumících z oken okolních domů a podobně) musí zhodnotit míru zjištění materiální pravdy oné události a hodlá-li vydat rozhodnutí o vině, pak též musí uplatnit zákonná kriteria pro určení druhu a výměry sankce (při určení druhu sankce a její výměry se přihlédne k závažnosti přestupku, zejména ke způsobu jeho spáchání a jeho následkům, k okolnostem, za nichž byl spáchán, k míře zavinění, k pohnutkám a k osobě pachatele, zda a jakým způsobem byl pro týž skutek postižen v disciplinárním řízení). Pokud vynese rozhodnutí o vině a sankci
Saša 3.1.2006 17:57

Pokračování

Pokud vynese rozhodnutí o vině a sankci, pak pokud se pachatel nevzdá práva na písemné vyhotovení a doručení, musí být rozhodnutí řádně sepsáno a doručeno do vlastních rukou. Uplynutím 15 dnů ode dne následujícího po dni, v němž bylo rozhodnutí pachateli doručeno, nabývá rozhodnutí právní m oci, nepodal-li mezitím pachatel odvolání. Odvolání je nutno předat odvolacímu orgánu, který rozhodnutí přezkoumá a buď je změní, nebo zruší a řízení zastaví, nebo zruší a vrátí zpět prvé instanci k novému prvoinstančnímu řízení. Pokud věc končí rozhodnutím u orgánu druhé instance (což se může stát třeba až po několikátem vrácení věci zpět do prvé instance a následném novém prvoinstančním rozhodnutí a odvolání proti němu), může se pachatel, uznaný vinným, obrátit na správní soud se správní žalobou proti správním rozhodnutím o jeho přestupku kouření na nástupišti MHD. Pokud se mu rozsudek soudu nebude líbit (což se mu nebude v případě, kdy soud správní rozhodnutí nezruší bez dalšího, ani ho nezruší s vrácením zpět správním orgánům k novému projednání), může si za určitých podmínek podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu, eventuelně přímo ústavní stížnost k soudu ústavnímu (nalezne-li v dosavadním řízení záminku k tvrzení o porušení jeho ústavních práv a svobod).
No - je to báječně a mohlo by to trvat pěkně dlouho a být zábavou vpravdě veselou, kdyby prekluse stíhatelnosti přestupku nenastávala již po jednom roce od jeho spáchání. Ani sebepilnější práce a spolupráce obviněného a přestupkových orgánů a soudů nedokáže zajistit proběhnutí této věci všemi institucemi ve lhůtě jednoho roku, takže za přestupek kouření na nástupišti MHD nemusí být pachatel, který není blbý, potrestát vůbec nijak, přestože z veřejných pokladen bude na jeho usvědčení a potrestání vynaloženo několik desítek tisíc korun českých.
Hlavně nesmí být blbý a nesmí přistoupit na blokovou pokutu (což není sankce, není to rozhodnutí, je to smlouva
Saša 3.1.2006 17:59

Dokončení.

Hlavně nesmí být blbý a nesmí přistoupit na blokovou pokutu (což není sankce, není to rozhodnutí, je to smlouva o tom, že veřejná moc se danou věcí nebude vůbec zabývat, zaplatí-li potenciální účastník správního řízení příslušný liberační peníz).
A to samozřejmě platí pro všechna přestupková řízení. A platí to částečně i pro jiná sankční řízení za jiné správní delikty (řízení o sankci za jiný správní delikt je jednodušší než řízení přestupkové).
 
JJ 3.1.2006 18:03

Diky za osvetu

Proste je to uplne k nicemu. Proc to jinde jde a u nas ne?
ibn 3.1.2006 15:32

endlösung židovské otázky měl přivést k ozdravení národa

Tehdy to byla metafora, pri koureni jde o skutecne zdravi.
ibn 3.1.2006 15:33

to bylo na jurapa

N.Z.Namy 3.1.2006 15:43

IBNe,

o zdraví jde skoro u každé lidské činnosti.
Bubik 3.1.2006 15:31

Kuřáci na zastávkách už platili první pokuty

píší nám vpravo Lidovky.cz.______ No vida, takže městská policie má krásnej job: bude ve svých nových octaviích vyjíždět na udání pokutovat kouřící. Ve dne v noci, v létě v  zimě, za sluníčka za deště. To budou mít fofr po 1. červenci, až budou moci ještě k tomu měřit rychlost. To už nebudou mít možná ani čas na dávání botiček. Natož aby měli chuť náladu a čas na udržování pořádku na ulicích, což by dělat zejména měli a nedělají už dlouhá léta.........
Xaver X.X. 3.1.2006 15:22

NoName, ad cigaretu zahazuje na schůdkách do vlaku.

Tady aspoń vidíte, že na hulváty je každý zákon krátký.
NoName 3.1.2006 15:27

Re: NoName, ad cigaretu zahazuje na schůdkách do vlaku.

Dobře, zákon je krátký, a co teda ? Máte nějaký návrh ?
Xaver X.X. 3.1.2006 16:11

NoName, mám, ale neřeknu...:-)

Xaver X.X. 3.1.2006 15:21

Kupte si náplast a vyjde to levněji.

Kupte si nafukovací panu a vyjde to levněji.
Andy 3.1.2006 15:18

je to jedno,

podle novin :
V roce 2007 by tak krabička kvalitnějších cigaret měla stát už přes osmdesát korun, zatímco teď ji lze sehnat i za méně než šedesát.
 
to je vysloveně správná politika, protože průměrní kuřáci jako já přestávají ( z dvaceti jsem na dvou a v pohodě) a maniaci, co to nevydrží, ti na to dostanou sociální dávky a nebo si ukradnou.
 
Takže hulit  se nebude, koks přijde za chvíli levněji
 
 
jura-p 3.1.2006 15:08

Ten zákon vypadá tak, jak vypadá naše společnost.

Samozřejmě, že je ten zákon hloupý. Ani jiný být nemůže. Co je to kouření, kde je vstup na zastávku na chodníku, atd. Ten zákon je přesně takový, jakoby ho psali diskutující na tomto chatu, kdyby se domluvili na jediném textu. Návrhů i tady bylo dost. Např. zákaz kouření na návětrné straně! Ale hlavně, je to totalitní zákon, který, tak jako všechny totalitní zákony, pod záminkou zájmu o zdraví společnosti (dokonce i endlösung židovské otázky měl přivést k ozdravení národa), reguluje to, co má být věcí dohody nebo zvyku. Lidé už nemusejí být slušní, stačí se odvolat na zákon a je to. Příště budou na řadě tlustí, pak brýlatí, nakonec i staří nebo s plochýma nohama. Ti všichni se chovají tak, že zdravá společnost je obtěžována, případně zošklivována. Ale představa toho, že to, co nemá a nemůže být řešino zákonem, může být zákonem vyřešeno, že k tomu stačí ho napsat "správně", je odvěkým přáním hlupáků a nástrojem všech, co umějí ovládat hlupáky.
Sch.nekuřák 3.1.2006 15:17

Kup si náplast a dej se k nám.

Poznáš, že nekouřit se  vyplatí.
Béda 3.1.2006 15:18

Re: Ten zákon vypadá tak, jak vypadá naše společnost.

Dalo by se souhlasit téměř do puntíku. Ovšem, zákonodárci jsou za ty zákony, na rozdíl od zde diskutujících, placeni. A to ne tak úplně nejhůř.
Jedna věc je však jistá. Že takovými zákony každá společnost pomalu přechází od demokracie k policejnímu státu. Každý nový zákon určitě totiž vyžaduje posílení represívních složek.
Saša 3.1.2006 16:06

Tak by mne docela zajímalo,

co si vlastně představujete pod slovy "policejní stát".
Zatím jste se vyjádřil zhruba tak, že policejním státem je takový stát, kde policie dbá na dodržování zákonů schválených parlamentem. Trváte na tom?
Béda 3.1.2006 16:10

Re: Tak by mne docela zajímalo,

Sašo, pod policejním státem v tom smyslu, jak jsem se vyjádřil, si představuji stát, kde už je tolik nesmyslných zákonů, že policistů k dosažení jejich vymáhání je už více než je zdrávo.
Saša 3.1.2006 16:26

Vaše představa je tak žurnalistická,

že bych Vám za ni s chutí nakopal do obou velkých gluteálních svalů.
Policejní stát je terminus technicus. U nás byl policejním státem naposledy Protektorát Čechy a Morava. Od té doby jsme tu policejní stát neměli (a před tím to bylo Rakousko za Bachova absolutismu).
Zlobím se na Vás stejně, jako by se na Vás zlobil epidemiolog, kterému byste tvrdil, že spalničky jsou mírně probíhající spálou.
 
Béda 3.1.2006 16:43

Re: Vaše představa je tak žurnalistická,

Sašo, můžete si kopat virtuálně kam libo. Pokud ovšem chcete tvrdit, že posledním policejním státem byl "Protektorát", tak to máte u mne smůlu. Protektorát nebyl samostatným státem, nýbrž územím pod nadvládou Říše v zastoupení říšského protektora. To by mne opravdu zajímalo, co zde bylo do roku 1989. Jo, Slovensko, to byl samostatný štát, to jo.
Saša 3.1.2006 17:26

Znovu připomínám, že pojem policejní stát je terminus technicus.

Není to stát, v němž by bylo mnoho policajtů. Ani to není stát, ve kterém by vládli policajti. S tím to vůbec nesouvisí.
Stejně jako muchomůrka zelená není zelená.
Policejní stát jsme zde měli od Josefa II. (nastal v průběhu jeho spoluvladařství, nikoli až vydáním regulací magistrátů) do roku 1848, pak za Bachova absolutismu a pak zase od prosince 1938 (ústavní zákon č. 330/1938 Sb. a nařízení vlády č. 317/1938 Sb. a jiné tehdejší  předpisy policejní stát zavádějící) do května 1945.
To, že se Vám ta dvě slova líbí, ještě vůbec neznamená, že jejich designátu rozumíte.
 
 
 
JJ 3.1.2006 20:28

Re: Znovu připomínám, že pojem policejní stát je terminus technicus.

Definici prirozene nevim, ale osobne chapu jako policejni stat zrizeni, kdy neni oddelena moc vykonna a soudni (obvykle ani zakonodarna neni moc nezavisla, ale prvni dve jsou asi nejpodstatnejsi). A v 50 letech u nas tyto byly oddeleny pouze na papire.
NoName 3.1.2006 15:19

Re: Ten zákon vypadá tak, jak vypadá naše společnost.

Dobře, když  zákon ne, tak co ? Jezdím často vlakem a téměr vždy se najde kuřák, který potřebuje kouřit v hloučku cestujících, nejlépe pod cedulí "Zákaz kouření". Na upozornění reaguje obvykle podrážděně, cigaretu zahazuje zásadně až na schůdkách do vlaku. Jaká je šance "na dohodu nebo zvyk" ?
Béda 3.1.2006 15:27

NoName, zbývá jen ta slušnost a morálka

Ve vlaku si to nekouření těžko u nějakého kupříkladu grázla slušným způsobem vynutíte. A průvodčí tuším nemá status veřejného činitele. A ostraha železnic ("osožáci") tuším už neexistuje.
Jinak jsem ten zákon četl a je tam ustanovení o tom, že ve vlaku musí být v každém vagónu alespoň polovina nekuřáckých kupé (nechce se mi to přesně z toho zákona vytahovat). A zajisté uznáte, že z každého kuřáckého kupé to tak trochu půjde po celém vagóně.
JJ 3.1.2006 15:33

Re: NoName, zbývá jen ta slušnost a morálka

Ve slusne zemi se ve vlaku nekouri. Stejne jako v letadle, ci v autobuse.
Béda 3.1.2006 15:58

Re: Re: NoName, zbývá jen ta slušnost a morálka

JJ, pokud takovou slušnou zemí máte na mysli například USA, pak asi máte pravdu. Ovšem, v této slušné zemi váží průměrný občan 130 kg a průměrná občanka 120. Takže to nekouření už je pro zdraví skoro nadbytečné.
JJ 3.1.2006 16:04

Re: Re: Re: NoName, zbývá jen ta slušnost a morálka

K tomu pripojte UK, dnes i Nizozemi, samozrejme Irsko (tam je zakaz i v hospodach a podporoval jej drtiva vetsina Iru vcetne kuraku) ostatni zeme nevim, nemam to zmapovane. Zvlaste v tom NL to prospelo, protoze holandane kouri vic nez cesi - drive byly vagony rozdeleny napul na kuracne a nekuracke (bez dveri) a clovek se tak kouri nemohl prakticky vyhnout.
 
V autobuse a v letadle se nekouri v drtive vetisne zemi.
Béda 3.1.2006 16:17

Re: Re: Re: Re: NoName, zbývá jen ta slušnost a morálka

JJ, alespoň že v tom slušném Nizozemsku tolerujou ten byznys s lehčíma drogama a holkama.