29.6.2024 | Svátek má Petr, Pavel


Diskuse k článku

Vláda přišla o krk

Vsázel jsem na pud sebezáchovy a vida, nevyšlo to. Dámy Jakubková a Zubová jakož i páni Schwippel a Tlustý podtrhli vládě koberec pod nohama a uspíšili proces, který s největší pravděpodobností povede k jejich politickému zapomenutí - to se týká obzvláště dam. Pány ještě může Václav Klaus pasovat do rytířského stavu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
David 25.3.2009 2:37

Re: Těšte se!

Karlák.

Pokud by to byla vláda s komoušema, a to by byla, tak je dobře, že to Topolánek zkusil.

Paroubek nevládne ale právě to hovadina Tlustého a spol. výrazně zkrátila Topolánkovi období a možnosti, kdy mohl sbírat "kladné plusové body" a dohánet socdem. Stejně tak zkrátila období, kdy by se některé socanské kreatury znemožnily tak, že by je socani nepoužili. Sice by zůstal ve hře Paroubek i Zaorálek, ale Rath by třeba zůstal na hejtmanství.

Pavel Kořenský 25.3.2009 2:50

Re: Těšte se!

Takže počítače :-)

No, přiznám se, že taky nevím, proč Tlustý tuhle pitomost udělal (tedy myslím si, že vím, ale nechme to pár dnů odležet, ono se to ukáže). Nicméně k nijak zásadnímu zkrácení období nedošlo, protože řádné volby by měly být 2010, teď je jaro 2009 a pokud budou mimořádné volby, tak dřív jak do podzimu to nestihnou.

O nějakém znemožnění socanských kreatur nemám pražádné iluse, protože jejich elektorátu právě tyto kreatury (Paroubek, Jandák, Rath, Zaorálek atd.) imponují a vyhrávají jim svým přístupem volby. Oni to totiž voliči levice posuzují jinak, což je jedna z věcí, kterou v minulosti ODS hrubě podcenila.

David 25.3.2009 3:07

Re: Těšte se!

Nemohu souhlasit. Nejde o typický socanský elektorát. Dlouhodobě, a to nejen v ČR, je situace pravice/levice vyrovnaná, v ČR pak velmi vyrovnaná. A ty kreatury pak vliv na výsledek voleb mají, a to zcela zásadní.

Vidím to třeba přímo v rodině. Ač žena nemůže ODS těžce vydejchat, tak pod vlivem toho, jak se Paroubek vybarvil, jak vzrostl vliv Ratha, je pro ni socdem prostě neakceptovatelná. Mám dost známých z okruhu lidí "pravdy a lásky". Jakou láskou zahrnovali ODS je známé. Ovšem pod vlivem Paroubkových a Rathových vnitropolitických a Zaorálkových zahraničně politických koncepcí se v nich probouzí nejzákladnější instinkty, řekl bych disidenské instinkty, a socany s těmito kreaturami v žádném případě neberou.

Máme demokracii a to v evropském politickém prostoru znamená, že někdy levice vládne. T.č. je ale česká levice výrazně mimo proud toho, co západoevropská levice je. A pokud to tzv. středoví nebo tzv. nekmenoví voliči poznají, tím větší šance je, že v této sestavě se k moci socani nedostanou. A to chce čas, aby to ti nekmenoví voliči poznali ....

paštun višnu 25.3.2009 4:26

Re: Těšte se!

Situace pravice/levice je vyrovnaná proto, že pravice jde doleva. Když vstoupím do KSČ(M), moje pravá ruka bude vůli levé pořád stejně vpravo, čili zůstanu pravo/levě vyvážený ;-). S politickou scénou je to stejné.

paštun višnu 25.3.2009 4:27

Re: Těšte se!

ne vůli ale vůči

Pavel Kořenský 25.3.2009 2:22

Re: Těšte se!

Jinak tedy můj příspěvek byl hodnotově zcela neutrální.

Nepsal jsem, že by mně to nějak těšilo nebo děsilo, jen jsem napsal, že to považuji za celkem realistický scénář. Nic víc nic míň.

O tom, ze Bém, Jančík nebo Birgi jsou gauneři nemám nejmenší pochybnost. Ale kdokoli jiný bude prostě stejný nebo horší. To taky jen konstatuju jako fakt.

David 25.3.2009 1:36

Pane Kořenský, dozajista situace odpovídá prolevicovým náladám lidí ...

   .... a budeme mít, to co většina chce. Po řádných či mimořádných volbách.

   Leč proč s tak výraznou blamáží před EU a z hlediska summitu EU-USA i před zámořskými spojenci? Pochopitelně pád menšinové vlády není konec světa a v (neprezidenských) demokraciích to je standardní věc. Zde ale příliš vykukuje, že šlo o naschvál k unijnímu předsednictví (prováděné vesměs Topolánkem a jeho věrnými) - a to se s ČR na unijní úrovni potáhne ještě řadu let po té, co skončí nejen předsednictví, ale i tahle vláda (kdyby vydržela třeba až do voleb). 

   V neposlední řadě - pro řadu lidí na Západě, a to decision makerů, je pod úroveň jejich rozlišovací schopnosti, že pád vlády v Maďarsku a v ČR je z jiných důvodů. A být házen do jednoho pytle se zeměmi jako je t.č. Maďarsko, problém je.

Pavel Kořenský 25.3.2009 1:42

Re: Pane Kořenský, dozajista situace odpovídá prolevicovým náladám lidí ...

Ale já se přece nepřu, podle mně byla blbost tu vládu odstřelit, to jsem psal k večeru už pod minulý úvodník.

Na druhou stranu jaksi nelze přehlédnout, že hlasování o nedůvěře vládě iniciovala ČSSD a její příznivci tom hlasitě tleskali a těšili se na to nejen ve zdejších diskusích, ale i jinde na Internetu.

A jsme celkem normální demokracie, tak holt k hlasování došlo a nějak dopadlo. Nechápu, proč je kolem toho takový povyk.

Chce většina obyvatel aby tu vládla levice ? Nejspíš ano. Bude mít sestřelení této vlády dopad na ekonomiku ? Nepochybně.

A pokus se týká EU, nad tím lze mávnout rukou. Stačí se podívat kdo z profláknutých figur z EU hlasitě lituje pádu té vlády. Zatím nejvíc zakňučel šéf socialistů v EP a pak taky B. Posselt.

David 25.3.2009 1:52

Re: Pane Kořenský, dozajista situace odpovídá prolevicovým náladám lidí ...

Posselt je figurka. Schultz - z kterého, tedy jeho proslovů, je mi skoro až doslova blití- ale figurka není. Ale ani on není ten hlavní. Jádro rozhodování je Rada, Komise (jako orgán EU) a úřednické špičky Komise (jako úřadu). A ti na tuhle pakárnu nezapomenou. A nebudou si ji spojovat s socanama (kteří nás tam navíc v nejbližší době budou zastupovat), ale s ČR. A ať se nám to líbí či nelíbí (v tom se asi shodneme, že), tak více se o této zemi už nerozhoduje v Sněmovne, Senátu atd., ale v Bruselu. Při tzv. neformálních jednáních. A tam ministři v demisi a ani ti, kteří nedodrželi během předsednictví status quo, moc silné slovo nemají. Výkon moci v EU se nám může nelíbit, ale je vhodné, si neoslabovat pozici z hlediska těch mechanismů, jak je moc skutečně vykonávána. Tohle nás bude bolet.

To samé a ještě delší lze napsat o ekonomice - ale tam jsem evidentně ve shodě, takže jsem stručnější.

Pavel Kořenský 25.3.2009 2:00

Re: Pane Kořenský, dozajista situace odpovídá prolevicovým náladám lidí ...

Mám obamu, že to dost přeceňujete. Nejspíš se v Komisi vymění Špidlo za Topolánka a pojede se dál, močálem černým, podél bílých skal.

Ale pořád nechápu, proč kvůli tomu někdo na Webu tak vyšiluje. Rozumný člověk spíš řeší kam přeregistrovat firmu, kterou nemovitost v ČR prodat, kam se přestěhovat a tak.

David 25.3.2009 2:09

Re: Pane Kořenský, dozajista situace odpovídá prolevicovým náladám lidí ...

Nemovitost už mám v prodeji, smlouvy podepsané, čekám na úředníky. Firma bude následovat. Jenom ty děti zatím neumí dost dobře anglicky. No ... co se dá dělat.

A vyšilování? No to snad není můj případ. Jenom mně mrzí, když ledaskdo je ještě větší debil, než jsme všichni doufali (doufám, že to nevztahujete na sebe - jde o politiky a mnohé jiné diskutéry). A snad taky trošku kopnu do těch, co se tak bezelstně radují, že jim snad od zítřka budou létat pečení holubi sami do tlamy. My oba přeci víme, že nebudou. Setsakramensky nebudou.

Mimochodem - máte krásný překlep .. hned druhé slovo. Jsem si při Vašich názorech hodně jist, že tohle tedy nemáte.;-)

Pavel Kořenský 25.3.2009 2:24

Re: Pane Kořenský, dozajista situace odpovídá prolevicovým náladám lidí ...

To není překlep, to píšu pravidelně od posledního výsledku voleb v USA.

Jinak máte naprostou pravdu, pečení ptáci nepřiletí a Kocourkovské publikum se velmi rychle začne ptát "Kdo za to může" :-)

David 25.3.2009 2:32

Re: Pane Kořenský, dozajista situace odpovídá prolevicovým náladám lidí ...

No kdo? To nevíte? Vy, já ... prostě všichni ti podnikatelé, manžéééři a jiný zlodějíííí. Z čehož se tedy nepodělám, ale takový vývoj mně netěší.

Pavel Kořenský 25.3.2009 2:36

Re: Pane Kořenský, dozajista situace odpovídá prolevicovým náladám lidí ...

Ano, já to vím a celkem s tím i počítám. Proto jsem psal to co jsem psal. Že bude nejlepší to se zájmem z povzdálí pozorovat a koukat na to, jak si Paroubek nebo někdo jiný poradí s výpadkem výběru daní.

MZ 25.3.2009 3:36

Re: Pane Kořenský, dozajista situace odpovídá prolevicovým náladám lidí ...

No, říká se,

že první opouštějí potápějící se loď krysy..... bez urážky. Vaším odstěhováním se zjevně elektorát nevylepší, napak buřtovoličů relativně přibude. Když to máte tak dobře srovnané, proč se raději nesnažíte to nějak změnit ? Je mi z vás hořko.

fake 25.3.2009 1:32

je vidět,

že dost lidí nechápe co tahle nedůvěra vládě znamená, především příznivcům Lisabonské smlouvy by mělo dojít, že LS nebude přijata, odpůrcům ODS nedochází, že ODS ztoho vyjde posílena a už jí bude totálně jedno co se bude do předčasných voleb dít, protože se ani nic důležitého nemůže dít, začne totální volební kampan. No a příznivci socanů zjistí, že si Jyrka trochu lépe zaonanoval, ale to je tak asi všechno.

Pavel Kořenský 25.3.2009 1:36

Re: je vidět,

No, mám obamu, že LS přijata bude. Se zbytkem bych celkem i souhlasil :-)

David 25.3.2009 1:41

Re: je vidět,

Celkem souhlas, osud LS je závislý na míře zhrzenosti ODS.

David 25.3.2009 1:23

Drobné opáčko z české ústavy

    Vláda v demisi vládne .... tak dlouho, než prezident jmenuje vládu novou. Na parlamentu, tedy Topololánkově vlivu nad klíčovou částí parlamentu, to vůbec nezávisí. Jediný termín tam je, za jak dlouho musí nová vláda předstoupit před parlament a požádat o důvěru. Když ji nezíská, stejně vládne (v demisi) - až do voleb. 

   Mám o Klausovi (a jeho spojencích Paroubkovi a Filipovi) mínění, že by mne tímto scenářem vůbec nepřekvapili. Každej by si tam přišel na své. Klause a komouši na zamítnutí Lisabonu (to by neuděla Paroubek či ta pseudovláda, ale zhrzená ODS v Senátu), komouši a soceni nakopání Američanů do koulí a přivinutí k ruském dubisku a všichni pak věc pro ně nejradostnější - ponížení Topolánka a jeho ODS (měnící se z Klausova fan klubu na běžnou pravicovou stranu). Jen každý si do Topolánka kopne z jiných důvodů.

Pavel Kořenský 25.3.2009 1:28

Re: Drobné opáčko z české ústavy

No, pokud považujete ODS pod vedením Topolánka za běžnou pravicovou stranu, tak máte asi jinou definici pravicové strany než mám já. A to říkám jako volič ODS.

V mém pojetí pravicové strany jaksi socialismus místo nemá. Nad pádem vlády nijak nejásám, ale současné pojetí ODS, které je víceméně lepším béčkem sociální demokracie než odbory opravdu nemusím.

Pavel Kořenský 25.3.2009 1:29

Re: Drobné opáčko z české ústavy

oprava "která" jsem chtěl napsat.

David 25.3.2009 1:40

Re: Drobné opáčko z české ústavy

Ta vláda dělal tak pravicou politku, jak pravicový pravicový parlament vzešel z voleb. Proto že Zelení jsou všude na světe levice (byť to pan Brusík neví), tak tu Topolánek dělal dva roky pravostředovou vládu s jasně levicovým parlamentem. Nadávat mu za to, že to nebyla vláda pravicová, je prostě naivní. A nesmutnit z toho, že levici lidi jako Tlustý pouští k moci dříve, než je nutné, či dříve než se ODS (m.j. s pomocí unijního předsednictví) politkcy zkonsolidovala po výprasku z posledních voleb, je ... no řekněme nemoudré.

Pavel Kořenský 25.3.2009 1:51

Re: Drobné opáčko z české ústavy

No tak to bych celkem ostře nesouhlasil.

Jednak tato vláda nedělala nic pravostředového, ale prováděla politiku dost levostředovou a dělat to nemusela. Příkladem mohou být poplatky u lékaře (nebylo nutné lidovcům ustupovat) či eko-daně (nebylo nutné ustupovat Zeleným) nebo třeba ta LS, kterou Topolánek protlačil přímo proti usnesení kongresu ODS.

Za druhé, pokud by vláda nepadla teď, padla by později nebo by to v příštích volbách ODS projela totálně. Zde je potřeba se zamyslet nad tím, jestli to nebyla ze strany ODS tak trochu taktika. :-)

Za třetí, pokud si elektorát Kocourkovské kotliny přeje levicovou vládu, nelze tomu demokratickými prostředky zabránit. S tím nikdo nic nenadělá. Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co se proti tomu dá dělat.

David 25.3.2009 2:03

Re: Drobné opáčko z české ústavy

   Jak už píše Gaston - na to obsazení Sněmovny byl Topolánek pravicovější než Klaus.

   LS je nejbolestivější, ale zrovna na vůli ODS nejméně závislá. Vondra to cca před rokem řekl jasně - nenašli jsme spojence. A metoda "sám hlavu proti zdi", ač je oficiálně povolená (rozhodování shodou, že), tak je neproveditelná; u tak velké věci dokonce i velkou zemí, nejen ČR. I v případě Francie byla euroústava zastavena až po druhém nesouhlasu (a očekávaném v dalších zemích). Na LS prostě ukázkově platí, že politika je umění možného. A věřte, že mně LS hodně vadí.

  Ekodaně, rušení polatků - je toho víc. Diktát pidi stran při rovnováze v parlamentu. A jak zdůrazňuji - levicovém parlamentu. Třeba u těch poplatků to už byla čistě akce parlamentní (protivládní) většiny, kterou vláda jen nějak (úspěšně) torpédovala a uhájila alespoň něco. Dle mého zrovna velmi elegantní prosazení vůle menšinové vlády proti opoziční většině.

  Ano, lid si přeje vládu levice. Máme demokracii - mají ji mít. Proč to urychlovat? Zejména když pravice na předsednictví sbírala ztracenou popularitu a levicoví hejtmani, alespoň někteří, ty ulevici tak hezky demaskovali.

MaR 25.3.2009 2:03

Re: Drobné opáčko z české ústavy

No já bych zase ostře nesouhlasil s tím, že Topolánkova vláda dělala levostředovou politiku - to jste trochu přehnal... Ano z většiny šlo o středovou politiku, ale pravicové tendence (např rovná daň či regulační poplatky) bych rozhodně nalevo nazařadil :o)

Stěží to byla taktika ze strany ODS jež díky předsednictví rostly preference - když už taktika, tak ze strany Paroubka, který nemohl déle riskovat další ztrátu preferencí.

Elektorát je napůl rozdělen mezi pravici a levici, rozhodují tedy podružnosti typu osobních nevraživostí, momentální prospěch a podobné vznešené vlastnosti.

Pavel Kořenský 25.3.2009 2:08

Re: Drobné opáčko z české ústavy

Jak rovná daň ? Vždyť ve skutečnosti rovná nebyla a celková výše daní se víceméně nezměnila.

Jak regulační poplatky, když se neplatí za děti, jsou zastropované na komické sumě 5000 ročně a je to jen 30 Kč ???

Promiňte, ale já si skutečně nemyslím, že by se tyhle ptákoviny daly nazvat pravicovou tendencí. Pravicové reformy by musely vypadat zcela jinak. Celkem chápu, že je v té konstelaci ODS prosadit nemohla, ale neříkejme tedy, že to byly pravicové tendence.

Gaston 25.3.2009 1:45

Re: Drobné opáčko z české ústavy

Tomu se musím smát. Dozajista dodnes vzpomínáte na "pravicovou, přímo tchtcherovskou" stranu ODS pod vedením Klause. Pravicový kecy-levicový skutky. Až to musel napravovat socialista Zeman. Zajímalo by mne jak byste si to vykonávání pravicové politiky představovoval. S Paroubkem v rámci nějaké oposmlouvy č.2? Měl byste konečně uznat, že tato vláda byla koaliční a že nutně nešlo válcovat malé strany. To co se přesto podařilo byl na naše poměry malý zázrak.

Pavel Kořenský 25.3.2009 1:56

Re: Drobné opáčko z české ústavy

Já si to nijak nepředstavuju. Už od voleb v roce 2006 zde vyjadřuji konsistentní názor v tom smyslu, že ta vláda neměla nikdy vzniknout a na třetí pokus měl být tenkrát pověřen sestavením vlády někdo z ČSSD a levici mělo být dopřáno totálně se znemožnit ve třetím volebním období.

Jinak s hodnocením ODS pod vedením Klause bych nesouhlasil. Pravda je, že nebyl schopen dotáhnout některé detaily jako třeba totální deregulace nájemného už počátkem 90. let, ale nelze mu upřít zásluhu například za docela úspěšnou privatisaci. A to, že privatisace v ČR proběhla nejlépe ze všech zemí bývalého Východního bloku se fakt okecat nedá, to je realita podložená čísly.

MaR 25.3.2009 2:08

Re: Drobné opáčko z české ústavy

Máte pravdu, že by se socani totálně znemožnili (hlavně po příchodu krize...), ale nejsem si jist zda by to spíše nevehnalo zoufalé voliče ČSSD do náruče komunistů či podobných šaškáren. Spekulovat cobykdyby je VELMI ošidné.

Pavel Kořenský 25.3.2009 2:10

Re: Drobné opáčko z české ústavy

No tak by je vehnalo. No a co ?

Pokud to lidé většinově chtějí, stejně to dostanou, tomu nelze zabránit. Lze se jen osobně zařídit tak, aby to člověk mohl pozorovat jaksi s odstupem.