1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

Více otázek než odpovědí

Nedovedu si představit, že by se našel čtenář Neviditelného psa, jemuž bych dokázal sdělit něco, co by už nevěděl. Úvodem tedy jen shrnu. Krok Putinova Ruska je neočekávaný, nepochopitelný, mění pravidla hry ve směru těžko odhadnutelném.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pokorný 25.2.2022 4:54

Ano.R^

T. Hamet 25.2.2022 4:53

Tak nestihneme. On ten původní energetickej průmysl taky nevyrostl za měsíc na zelený louce. Když nebudem prodávat energii z JE na burzu do Lipska a pak ji třikrát dráž kupovat zpátky, tak nemáme vůbec žádnej problém s elektřinou. S ropou a derivátama asi trochu jo, ale za rok se to zvládnout dá.

J. Pokorný 25.2.2022 4:50

Nemáte automaticky právo vstoupit do jakéhokoli spolku. Máte pouze možnost si zažádat o členství a spolkem je rozhodnuto, zda ano, nebo ne. A je úplně jedno, jestli jsou to zahrádkáři, nebo NATO.

J. Novotny 25.2.2022 4:40

To opravdu do příští zimy nestihnete.

T. Hamet 25.2.2022 4:37

No tak posílíme jádro a vrátíme se k uhlí. Furt lepší, než posílat přes 300 mega do země, kde je za dva dny někdo nedohledatelně rozkrade. A i kdyby ne, tak se taková částka prostě rozpustí, protože v takovým konfliktu je miliarda základní měnová jednotka. Ale tady ty prachy chybět budou.

M. Mařák 25.2.2022 4:35

Ano, blbost zelených dementů se projevila ve své nahotě.

T. Hamet 25.2.2022 4:32

Já Putina rouhodně nehájím, ale Vy jste asi vážně moc rozumu nepobral.

L. Dočekal 25.2.2022 4:31

Rusko je za tím plotem historicky,NATO se tam stěhuje

J. Novotny 25.2.2022 4:30

Odpojení od SWIFT by znamenalo, že západní firmy nebudou mít jak zaplatit za plyn a ropu z Ruska. U plynu je naše spotřeba (ČR), zejména na teplo, větší, než je naše celková výroba elektřiny, nemáme to jak nahradit, už to není o ceně, ale o přežití příští zimy. U ropy máme teoretickou možnost náhrady, prakticky ten výpadek není jak celosvětově nahradit.

Putin je na takový scénář připraven, EU je chycena s kalhotama dole, protože rezignovala na energetickou bezpečnost a diversifikaci zdrojů energií - zejména na jaderné elektrárny (což zcela jistě bylo s přispěním Ruských fondů),

M. Mařák 25.2.2022 4:24

Ruský imperialismus je pro svobodný svět mnohem nebezpečnější než islámský terorismus, Rus se zase bohužel ukázal v pravém světle. Mrzí mne to, jsou prostě pořád ještě nepoučitelní. Putinův narativ svým způsobem dokáži pochopit, ale tohle je neomluvitelné, to je jako bychom začali vyhlazovací válku se Slovenskem.

P. Labaj 25.2.2022 4:15

Ono to s tím zabavováním vil a kont bude mít určitě reciproční účinek na druhé straně. A v Rusku a Bělorusku je docela dost fabrik zahraničních firem. Nadávno jsem kupoval na auto gumy Michelin. A ejhle - Made in USSR. Navíc po sankcích kolem Krymu tam toho spousta firem postavila proto, aby obcházeli sankce tím, že to budou vyrábět tam. Tak tohle asi pro změnu propadne Rusku/Bělorusku, když my jim sebereme zase jejich aktiva.

J. Jurax 25.2.2022 3:17

Když ono Germáni jednak mají s Rusy historicky špatné zkušenosti, jednak s nimi v současnosti čile kšeftují a jednak polovinu spotřeby plynu mají z Ruska a jsouce dozelena zblblí, vyřazují uhelné a jaderné elektrárny a tím plynem je chtějí nahradit.

P. Motyka 25.2.2022 3:10

Co jste od toho naseho stareho osla cekal?

T. Hamet 25.2.2022 2:01

Čína se k tomu kroku-aspoň navenek-taky nepostavila dvakrát vstřícně. Stejně jako Recept Enddogan. Myslím, že Putin ještě zalituje.

A. Dudík 25.2.2022 1:56

POSTOJ PRESIDENTA USA MNĚ VELMI ZKLAMAL !!!

___________________________

Takové bezzubé sankce jsou na pytchu !!! ;-O;-O;-O

M. Grundmann 25.2.2022 1:35

Podle mě jde o cílenou strategii ze strany USA. Pravděpodobně věří, že Rusko na Ukrajině neuspěje a výrazně se oslabí. Co to znamená pro nás ? Jsme spojenci USA a toto spojenectví je pro nás nejlepší volba. Je pro USA a pro nás další oslabení Ruska výhodné ? Nejsem si tím jist. Na druhou stranu jsem si jist jednou věcí : rozhodně tento plán nestojí za utrpení Ukrajinců. Děláme tedy společně velkou chybu.

M. Grundmann 25.2.2022 1:29

Podle mě je třeba vždy analyzovat, jaké rozhodnutí je v daném okamžiku nejlepší. Hitler si nikdy mír nepřál a chtěl válku. Podle mě Putin válku nechtěl (zcela racionálně) a byl k válce donucen okolnostmi. K tomuto závěru je možné dojít při sledování jeho chování a proslovů po dlouhou dobu. Při sledování chování Hitlera byl zcela zřejmý opak.

O. Roldan 25.2.2022 1:25

oprava: Odporné.

M. Grundmann 25.2.2022 1:24

Vy ale mluvíte o něčem jiném. O proslovu Putina v okamžiku, kdy všechna jednání již definitivně selhala. Mimochodem, právě díky těmto proslovům jsem okamžitě poznal, že se Putin vzdal naděje na diplomatické řešení a že je o válce rozhodnuto. To jsem taky zde napsal minulý týden.

Pokud jde o nějaké právo, tak nic takového v mezinárodní politice neexistuje. Je to pouhá iluze, které někteří lidé věří. Proto o právu nějakého státu něco dělat nemá příliš smysl diskutovat. Toto právo existuje pouze v okamžiku, kdy jej uznávají ostatní státy. Vyhrazovat si nějaké právo, které ostatní popírají, je pouhá demagogie.

To, že někdo má či nemá strach, neznamená, že jsou jeho rozhodnutí učiněná ve strachu rozumná. Někdy mohou mít katastrofální důsledky jako každé rozhodnutí učiněné na základě emocí.

O. Roldan 25.2.2022 1:24

EU v čele s Němci se zase vybarvili - Ukrajinu podporují jen naoko a hlavně aby to moc nebolelo. Opdorné.

O. Roldan 25.2.2022 1:22

Putin se pustil do ruské rulety. Buď rychle vyhraje a bude doma za hrdinu, nebo začnou Ukrajinci opravdu kousat a Putinovi bude muset čekit rostoucí opozici i doma v Rusku, což je pri něj horší než sankce.

O. Roldan 25.2.2022 1:20

To máte sice pravsu, ale na druhou stranu alceptovat, že někdo má nesmyslné nároky je ustupováni nebezpečnému bláznovi, čili starý známý appeaséent.

A kam appeasment vede, to už snad všichni víme.

M. Varadinková 25.2.2022 1:01

Máte pravdu. Ale bylo to ze strany USA jen pouhé nepochopení, nebo cílený záměr vyvolat právě válku Ukrajiny s Ruskem? Viz George Friedman https://youtu.be/8tD71d6wcwY

A. Holík 25.2.2022 0:52

Opravdu myslite, ze Putinuv nazor, ze ukrajinska vlada je fasisticka a touzi po jadernych zbranich s umyslem pouzit je proti Rusku, je nedorozumeni ?

A co se tyce mezinarodniho prava, nejde o to, zda Ukrajina pujde nebo nepujde do NATO, ale zda na to ma pravo. A to ma, a nikdo na zapade si nedovoli mu ho upirat.

Rusko mozna nechce NATO za plotem .. ale Ukrajina zase nechce za plotem Rusko .. a taky s tim nic nenadela. NATO je v zasade spolek zemi, ktere se boji Ruska, na zaklade jasnych historickych zkusenosti.

M. Grundmann 25.2.2022 0:19

Vůbec není pravda, že byl útok Putinova Ruska neočekávaný nebo nepochopitelný. Problém je v tom, že si na Západě v podstatě nikdo nechce přiznat, že by nějaké politické rozhodnutí mohlo vést k vyvolání války nebo jiných násilností. Implicitně se předpokládá, že každý bude respektovat jakákoliv politická rozhodnutí, jakkoliv jsou pro druhou stranu nepřijatelná. A právě tato podivná víra v respektování politických rozhodnutí znemožňuje pochopit současný konflikt na Ukrajině.

Na začátku 90. zuřila v Jugoslávii válka, ale Bosna a Hercegovina byla zatím oázou míru. Pak přišli někteří místní politici s myšlenkou, že vyhlásí jednostranně přes nesouhlas bosenských Srbů nezávislost. Tito bosenští Srbové varovali, že tento politický akt povede k válce, ale ostatní se jim vysmáli a odmítli o čemkoliv jednat. Místní parlament vyhlásil nezávislost a po tomto politickém aktu vypuklo příšerné krveprolití.

Dnes jsme svědky podobné situace. Jedna strana prohlašuje, že je pro ni vstup svého souseda do NATO naprosto nepřijatelný. Druhá strana nebere první stranu vážně a nevěří, že by toto jejich politické rozhodnutí mohlo vést k válce. Válka vypukne a lidé jsou opět nesmírně překvapeni. Podobně jako za války v Bosně Hercegovině. Nikdo nechce vidět, že existuje přímá souvislost mezi politickými rozhodnutími a následujícím vojenským konfliktem.

Pokud si je někdo ochoten přiznat, že za určitých okolností může na první pohled bezvýznamné politické rozhodnutí vyvolat válku a utrpení, pochopí najednou celou dynamiku pro ostatní nepochopitelných konfliktů a katastrof.