16.6.2024 | Svátek má Zbyněk


Diskuse k článku

Veselé velikonoce

Dovolte popřát čtenářům pohodové jarní svátky velikonoční, snad i lepší počasí a především hodně radosti. Jsou to svátky prastaré, oslavující odchod zimy a příchod života v jeho jásavých projevech.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 26.3.2016 2:24

Re: Jsou to svátky prastarší,

"když řada polovzdělanců píše o náboženském tmářství a přitom to byla právě Církev Svatá, kerá brojila proti pověrám, pohanským zvykům, různému věštění a podobně."

No jo, církev svatá brojila proti pověrám a zaváděla pověry své, zaváděla zvyky své (a když pohanské zvyky byly moc odolné, ohnula je k obrazu svému) a tak dál a podobně. Pověra je víra v neexistující jevy nebo bytosti (hejkaly, anděly, vodníky, bohy a bůžky třeba), která v rozporu s racionálním myšlením a bez rozumných důvodů přiřazuje věcem a dějům nadpřirozenou schopnost; představuje nadpřirozené vysvětlení přírodních úkazů etc. Nevyberete si.

"Přeze všechny nepřesnosti to byli zejména kněží a mniši, kteří se věnovali astronomii a popírali astrologii a tak dále."

No jo, třeba Kepler nebyl mnich aniž kněz; Koperník sice ano, ale - cituji z Wiki - V roce 1542 vyšly z tiskařských lisů první dva archy De Revolutionibus (díla, v němž Koperník shrnul své poznatky v celistvou heliocentrickou teorii). ... Koperníkův spis De Revolutionibus zařadila katolická církev roku 1616 na Index zakázaných knih. Ke zrušení zákazu šíření Koperníkovy teorie docházelo postupně. V roce 1820 bylo církví povoleno vytištění knihy, jejíž autor se zastával soustavy Koperníkovy, a v roce 1822 rozhodla příslušná římská kongregace že „tisknouti a vydávati knihy jednající o pohybu Země a klidu Slunce dle všeobecného názoru novějších hvězdářů v Římě je dovoleno." Přesto ještě ve vydání Indexu zakázaných knih z roku 1834 je Koperníkovo dílo uvedeno.Teprve v dalším vydání Indexu z roku 1835 již Koperníkův spis není zmíněn. - konec citátu.

A ještě - postokomunistický "vědecký světový názor" je pozoruhodný termín. Co si pod ním představujete? A že "je televize plná astrologických předpovědí, věštění z karet, hádáni z ruky, z kávového lógru a nevím ještě čeho všeho" - to je kšeft s lidskou blbostí, a výnosný, neboť lidská blbost je nekonečná. Ostatně církev to zná taky - a jestli jí ten kšeft vadí, tak leda jako konkurence.

S. Kalužík 26.3.2016 1:41

Re: Jsou to svátky prastarší,

Naprostý (tedy snad to myslíme stejně) souhlas. Takové přání se panu Neffovi moc nepovedlo. Velikonoce a tim myslím opravdu Velikonoce s velkým V a ne nějaké velikonoční svátky jara jsou opravdu, ale opravdu o něčem úplně jiném. A samozřejmě nejde jen o velké a malé písmeno.Každý si může vybrat, buď navazuje na židovsko křesťanskou tradici a nemusí být zrovna věřící, jen alespoň uznává nějaké tradiční hodnoty a nebo slaví svátky jara. Já se bez skurpulí hlásím k té první části, ovšem úplně doslovně jsou pohanské svátky jara asi starší, než židovská Pascha a křesťanské Velikonoce. A mimochodem, je docela signifikantní, když řada polovzdělanců píše o náboženském tmářství a přitom to byla právě Církev Svatá, kerá brojila proti pověrám, pohanským zvykům, různému věštění a podobně. Přeze všechny nepřesnosti to byli zejména kněží a mniši, kteří se věnovali astronomii a popírali astrologii a tak dále. A podívejte se dnes, v rámci postokomunistického "vědeckého světového názoru" je televize plná astrologických předpovědí, věštění z karet, hádáni z ruky, z kávového lógru a nevím ještě čeho všeho. Docela výmluvné :)

O. Kadlec 26.3.2016 0:39

Jsou to svátky prastarší,

a o jaro jde až v druhé řadě. Mluví o důležitějších věcech: o svobodě a o tom kolik krve to stojí, a jaký to je potom.