1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

Tři hlavy nestačí

Trochu jsem pozvedl obočí (to je citát), když jsem viděl fotku z nějaké slovenské demonstrace, na které nesli šibenici s oběšeným Ficem navlečeným do vězeňského mundúru. Tak co? Oběsit, nebo zavřít? Měli by si v tom udělat jasno.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Kolář 17.3.2018 10:12

Re: Pěkně napsáno

Kde by dnes pracovití Vitnamci byli,.. nebýt sebezničujícího "vítězství" před cca 50 lety... To si pomohli ..

M. Kolář 17.3.2018 10:12

Re: Pěkně napsáno

oprava ...."vietnamci" ..

P. Rajman 17.3.2018 9:40

Despotům se nevzdoruje jen proto,

jen pro to, že je má člověk šanci je porazit. Mnohdy své zločiny přežijí bez újmy a často bez řádného soudu. Despotům se vzdoruje (podobně jako kolektivním ideologickým diktatůrám právě pro onen servilní kolektiv, který ideologii hlásá nebo se despotovi klaní. Poklonkování je totiž stejné nebezpečné a někdy i nebezpečnější než ideologie, protože potlačuje lidskou svobodu, bez které je demokracie nemožná. Putina, Orbána i další politiky lze považovat když ne přímo za diktátory, tak za despoty, kteří se od diktátorů liší jen nepatrně. Nemají svou moc fixovanou de jure, ale jen de fakto. Přesto každý politik, který vede stát nemusí být despota. Stačí m tomu, aby respektoval platné zákony tak, jak to pregnantně vyjádřil již největší Čech všech dob, totiž král a císař Karel IV. Proto je také tak nebezpečné mít premiera, který má se zákonem problém a navíc nemá důvěru zvoleného parlamentu.

J. Jelínek 17.3.2018 9:45

Re: Despotům se nevzdoruje jen proto,

Despota, diktátor, tyran, doživotní prezident, Velký kormidelník, Vůdce. Jaký je rozdíl?

P. Vandas 17.3.2018 9:45

Re: Despotům se nevzdoruje jen proto,

A kde jej vidíte? :-):-):-)

O. Uživatel 17.3.2018 9:47

Uživatel požádal o vymazání
R. Brzák 17.3.2018 9:55

Re: Despotům se nevzdoruje jen proto,

hm, a jak se ten despotismus a moc na hradě projevuje? Tedy, co brání našemu parlamentu uplatňovat svoji moc? Je to parlament, který má veškerou moc v rukou. Prezident má jen takovou moc, kterou mu parlament (ze strachu o místečka pro své poslance) přenechá...

O. Uživatel 17.3.2018 9:59

Uživatel požádal o vymazání
M. Moravcová 17.3.2018 10:33

Re: Despotům se nevzdoruje jen proto,

Všiml jste si, že volby jsou tajné? Nenávistníku?

F. Doušek 17.3.2018 10:35

Re: Despotům se nevzdoruje jen proto,

Tak. Po plcích poznáte je.

R. Brzák 17.3.2018 10:58

Re: Despotům se nevzdoruje jen proto,

Pane Čepku, nikdy!

Ale nevím, jakou to má souvislost s tématem, které rozvíjím? Jen proto, že je mi Zeman více než nemilý, přeci nebudu přehlížet zcela zřejmé věci.

Jakožto anarchikapitalista odmítám nad sebou nejen Zemana, ale obecně princip někoho, kdo mne má zastupovat a přitom nebýt jakkoliv zodpovědný. Zrušit prezidenta! Zrušit tzv. politickou odpovědnost politiků - anebo jim odebrat moc.

P. Rajman 17.3.2018 10:15

Re: Despotům se nevzdoruje jen proto,

Poslední vaše věta je totální blbost. Parlament nepřenechává prezidentovi koho jmenuje premierem. Ten může jen návrh prezidenta odmítnout, pokud k tomu dostane příležitost.

R. Brzák 17.3.2018 11:00

Re: Despotům se nevzdoruje jen proto,

Parlament nesouhlasící s premiérem se může usnést na svém rozpuštění. Základem demokracie je diskuze a její odraz ve volbách.

P. Rajman 17.3.2018 10:08

Re: Despotům se nevzdoruje jen proto,

Uvádím pouze mezi dvěmi. Zatímco diktátor má svou pozici uzákoněnou despota pouze "drží demokracii pod krkem" pomocí svévolného výkladu jinak demokraticky zamýšlené ústavy.

P. Vandas 17.3.2018 10:11

Re: Despotům se nevzdoruje jen proto,

To jsou jen bezopsažné řeči. Ústava je přesně znějící zákon a ten buď dodržuje, nebo porušuje. Nějaké "držení pod krkem." je nesmysl. :-):-):-)

P. Vandas 17.3.2018 10:12

Re: Despotům se nevzdoruje jen proto,

:-):-):-) to bezobsažné se mi nějak nepovedlo, co? :-):-):-)

M. Kolář 17.3.2018 10:17

Re: Despotům se nevzdoruje jen proto,

To je příliš formalistický pohled na ústavnost ,.... Důležitá je také "materiální" stránka ústavy a též ústavní zvyklosti... Koneckonců, demokracie má základ přirozenoprávní, tedy jaksi "nepsaný" .. :)

P. Vandas 17.3.2018 10:24

Re: Despotům se nevzdoruje jen proto,

U tvorby Ústavy jsem byl přítomen, ne že bych ji snad tvořil, ale slyšel jsem zblízka výklady tvůrců od Jičínského počínaje, přes Cepla až po Kesslera. Proto je stručná, aby ji bylo možno vcelku rozlišitelně dodržovat, či porušovat. Tudíž ne každé obohacení činem nad rámec Ústavy je možné hned nazvat Ústavní zvyklostí. :-):-):-)

M. Kolář 17.3.2018 10:41

Re: Despotům se nevzdoruje jen proto,

Jistě, naše Ústava (já psal o ústavnosti obecně) patří mezi tzv. "stručné". Vlastní chod institucí dále doformovává "ústavní praxe", zvyklosti, atd.. Má svou pružnost,a to záměrně... Ale nikoliv prostor k porušování .. O konečné stabilitě právního státu nakonec stejně ovšem rozhodují nikoliv právní souvislosti, ale spíše hlubší kulturní vzorce dané společnosti .Ty se nakonec prosadí ...

P. Vandas 17.3.2018 10:50

Re: Despotům se nevzdoruje jen proto,

do jisté míry s Vámi souhlasím, nicméně o konečné stabilitě právního státu rozhoduje spíše než kuturní vzorce, mezinárodní situace. Všechny zásadní změny naší Ústavy byly vyvolány měnící se mezinárodním postavením , či ukotvením státu. Pravzor naší Ústavy byla Ústava USA a i když ji komunisti pod nátlakem SSSR znásilnily k obrazu ruskému, tak její podstata zůstala ta prvorepubliková. :-):-):-)

P. Rajman 17.3.2018 10:18

Re: Despotům se nevzdoruje jen proto,

Vandasi jste mnohem hloupější než jsem si ještě před hodinou myslel. Abyste si ale napravil reputaci. Řekněte, k čemu tu máme Ústavní soud.

P. Vandas 17.3.2018 10:27

Re: Despotům se nevzdoruje jen proto,

Ale to přece není překvapivé. Vedle Vás hned tak někdo neobstojí. :-):-):-) A k čemu Vy máte Ústavní soud opravdu nevím. Co mně se týče, tak jej mám k tomu, aby Ústavu v případě Ústavní žaloby závazně vyložil.

P. Rajman 17.3.2018 10:33

Re: Despotům se nevzdoruje jen proto,

Nevytáčejte se a odpovězte, když jak říkáte je všechno tak pregnantní. A nebo mlčte s šancí, že za chvíli se na Vaše plácnutí zapomene.

P. Rajman 17.3.2018 10:35

Re: Despotům se nevzdoruje jen proto,

a vy vyjdete z diskuse posílen

O. Uživatel 17.3.2018 10:32

Uživatel požádal o vymazání
J. Housa 17.3.2018 10:43

Re: Despotům se nevzdoruje jen proto,

Ústava není přesně znějící zákon, stejně jako jakýkoliv jiný zákon není přesně znějící. V praxi se uplatňuje vždy nikoliv zákon, nýbrž výklad zákona.

P. Vandas 17.3.2018 9:45

Re: Despotům se nevzdoruje jen proto,

A co to ten Z Boží vůle Císař a Král Karel IV. tedy vlastně řekl? :-):-):-)

O. Uživatel 17.3.2018 9:48

Uživatel požádal o vymazání
P. Vandas 17.3.2018 9:52

Re: Despotům se nevzdoruje jen proto,

To, že řekl? :-):-):-)

O. Uživatel 17.3.2018 9:54

Uživatel požádal o vymazání