18.6.2024 | Svátek má Milan


Diskuse k článku

Teď frčí sucho

Nejdřív to byl hladomor a pak se ukázalo, že vyžrání planety se nekoná. Pak se otevřela ozónová díra a noviny jí byly plné a musely se na celém světě kvůli ní vyměnit ledničky a freonové spreje a pak se ukázalo, že se zavřela, přestože freonů přibylo. Následovalo slavné oteplení a poté, co vešlo ve známost, že z větší části to byl podvod pánů placených OSN, je v módě kolísání počasí a k tomu přibylo sucho. Ukázala se naléhavá potřeba strategie proti suchu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Boleslav 16.4.2014 9:48

Re: Chcete vyhrát peníze?

Hokej jsem nikdy nehrál ani nehraju, s Olomoucí ani s nikým jiným. Veškeré sázení je tudíž bezpředmětné. :-)

Z. Švrček 16.4.2014 8:30

Nní to jediná "hrozba",

ony existují i další partičky, které touží po našich penězích.

Třeba ta, která vyrábí televizní strašáky ohledně nezbedných kosmických tělěs, které by mohly být na kolizním kursu se zemí. Jasně přitom říká, dejte nám prachy, abychom to mohli lépe sledovat a vymyslet i prostředky, jak ty šutry či planetky odstrčit od země. Nebude to levné, ale určitě se to vyplatí. Přitom ty planetky a komety tady takhle létají už leta letoucí a pochybuji, že by se toto "nebezpečí" dalo efektivně odstranit. 

Další parta dělá totéž, ale chce peníze na sledování supervulkánů, aby bylo obyvatelstvo včas varováno. Tito jsou méně škodliví, protože jejich strašák je reálnější a nechtějí zase tolik peněz. Suprevulkán totiž zjevně nelze odstrčit, ani uhasit. Vždy ale žasnu nad rozměry jimi předkládané katastrofy a uvažuji, jak a kam by se včas dala evakuovat např. polovina Severní Ameriky, kdyby třeba bouchl Yelowstone.

K tomu suchu - to tady také bylo vždycky. Kdysi, a není to tak dávno - prý jen pár tisíc let, byla Sahara zelenou zemí a souvisí to s pravidelnou pulzací oněch suchých pásem po obou stranách rovníku, přinášejících sucho tu blíže, tu dále. Ovlivňuje to třeba i naše klimatické pásmo, ale je to jen otázka klimatických změn, které již fungují miliardy let. Jediné, co lze ovlivnit naprosto jednoduše je, necpat např. řepku, nebo kukuřici tam, kde se dříve s úspěchem pěstovala pšenice, cukrovka, či brambory jen proto, že se vymýšlí alternativy za ropu, či uhlí. Za tyhle pohromy plynoucí z porušení staletí vyzkoušenýách zemědělských mouder si fakt můžeme sami. Platí to i pro Afriku. např. v Senegalu, kde bylo dříve naprosto soběstačné zemědělství, se nyní pěstuje podzemnice olejná, protože průmysl rozvinutých zemí (Francie např.) pěstování buráků dotuje aby z ní mohli vyrábět olej. Potraviny se tam tedy tuším již z více jak 70% dovážejí. To vše jsou změny, na které se lidstvo musí adaptovat a ne s tím bojovat. Tož tak. 

A k t

P. Gabriel st. 16.4.2014 8:49

Re: Nní to jediná "hrozba",

Pane Švrčku, jenom hlupák se vyhýbá poznání věcí poznatelný a poučení se z poznání. A to i za cenu možných omylů, které se samozřejmě dějí. Vědci, kteří zkoumají významné přírodní jevy ovlivňující životy milionů a miliard lidí, určitě nejsou ti, kteří neoprávněně užírají ze společného krajíce. Těmi jsou spíše ti, kteří si díky všeobecné hlouposti a ignoranci různých chytrolínů a neschopnosti (post?)komunistické justice zjednat právo, přikrádají ve svůj prospěch. Třeba tím, že si nadivoko zprichvatizují cosi, co jim neříká pane a pak to prodají zahraničnímu kupci. Viďte pane Neffe?!

J. Ptáček 16.4.2014 8:28

Boj proti suchu není jednoduchý

Onehdá jsem poslouchal rozhovor s jedním naším vodohospodářem, posluchač mu vytýkal, že přehrady na vltavské kaskádě špatně spočítali neboť nezastavila v r. 2002 povodeň. Vodohospodář mu odpověděl: Vážený, kaskáda se nestavěla kvůli povodním ale kvůli suchu - což je mnohem obtížnější boj nežli proti přebytku vody. Myslím, že sucho je vážné nebezpečí, zejména pro zemi, ze které voda jenom odtéká a nepřitéká téměř nic. Navíc ani tu mořskou vodu nemůžeme odsolovat.

V. Hajková 16.4.2014 8:42

Re: Boj proti suchu není jednoduchý

Je  to  přesně  tak!   ČESKO  má  pouze  vodu,  která  ji  spadne  z  nebe!   Proto  by  se  mělo  postavit  více  retenčních   nádrží!

P. Gabriel st. 16.4.2014 8:57

Re: Boj proti suchu není jednoduchý

Paní Hájková, pane Ptáčku a další, předvádějící zde povrchní mozkovou muskulaturu. O kolik na našem území za posledních 50 let stoupla průměrná teplota? O kolik klesly průměrné roční úhrny srážek? Tušíte, že jsou u nás oblasti, kde je srážkový deficit tak veliký, že opravdu hrozí vážné následky dlouhodobého sucha? Proč tady (ne)moudře, podobně, jako pan Neff, prndáte o věcech o kterých nemáte ani tuchy a ani se moc nenamáháte si zjistit základní informace?!?!?!?!

V. Hajková 16.4.2014 9:08

Re: Boj proti suchu není jednoduchý

Vy   HULVÁTE-   napište  konkrétně-  v  čem  jsem   pindala?   Chci  jednu  větu-  kterou  považujete  za  pindání   vy   ocase!

M. Moravcová 16.4.2014 11:20

Re: Boj proti suchu není jednoduchý

jsou oblasti, kde je srážkový  deficit - jo, jsou, tak tam asi nebudeme provozovat zemědělství.

Zase jsou u nás oblasti kde je vody dost. Možná je to taky našimi pohořími, které odklání dešťové mraky. Proč za to ale trestat lidi strachem. Tak se přizpůsobíme, protože takhle to je už staletí.

P. Hlosta 16.4.2014 8:57

Re: Boj proti suchu není jednoduchý

Ona by se měla hlavně ochraňovat příroda, aby totiž měla schopnost zdržovat vláhu. Kosí se u vás ty trávníky až na drn desetkrát i více do roka? To je také jeden z jevů civilizace dneška. Nejen že se vybije hmyz, ale změní se struktura spodní části půdy, vymizí houby a plísně, bakterie i hmyz a to vše je zapotřebí k udržení schopnosti zdržovat vodu tak potřebnou pro čas sucha. O lesních a křovinatých porostech ani nemluvě. Co spadne z nebe je dar přírody. Přebytek odteče, podstatné se musí zdržovat co nejdéle v půdě.

P. Hlosta 16.4.2014 8:19

Ročně přibude na planetě 80 milionů lidí

Při tom nárůstu lidí na planetě - to je kšeft, co?! Ta spotřeba roste a roste. Ještě že jsme na rozvodí do třech moří. Takříkajíc u pramenů. Naše vodárny drží v majetku Francouzská společnost. U vás to má v majetku kdo? ;-))

K. Drobková 16.4.2014 8:25

Re: Ročně přibude na planetě 80 milionů lidí

Naše obec. Nikomu jsme naši vodárnu a obecní vodovod neprodali. Proto také máme kubík vody za 18 korun ...........

M. Frank 16.4.2014 8:25

Re: Ročně přibude na planetě 80 milionů lidí

U nás v kraji sdružení obcí a měst. Máte to blbý, koho si to volíte?

P. Hlosta 16.4.2014 8:50

Re: Ročně přibude na planetě 80 milionů lidí

To se tak nějak přihodilo...

J. Franke 16.4.2014 8:30

U nás je to podobně...

Rozvody, tedy ty roury, mají v majetku obce. Francouzi jsou v nájmu a parazitují na prodeji vody. V malé vesnici, kde mám chalupu, se nenechali zblbnout a prodávají vodu sami. Tím pádem je zde voda na šestinové ceně než ve městě, kde mám byt.

Podobně je to i s teplem a dodávkou teplé vody. Velká společnost dodává teplo podstatně dráž a také "hospodaří" na kotelnách a rozvodech města. Jen za pět let, kdy jsme se přes veliké úsilí radnice odpojili a postavili vlastní kotelnu pro našich 16 bytů, činí úspora na vytápění a přípravu teplé vody téměř 500.000,-Kč. Kotelna stála přitom 300.000,-Kč. Tak to tady města a obce vedou.

E. Heusinger 16.4.2014 8:35

Dobře těm obcím,

které nepodlehly privatizačnímu šílenství prosazované fundamentalistickou partají ODA.

Bratinka:  Obce nemají mít žádný majetek protože to by byl obecní socialismus.

J. Franke 16.4.2014 9:03

Konkrétně u nás byla geneze legrační.

Vodovod byl postaven v tzv. akci "Z" v roce 1988. Tehdejší správce OVAK jej pro pár nedodělků odmítl převzít a tak se stalo, že zůstal na krku obci už tenkrát. No a když přišli Francouzi, tak je tehdejší starosta poslal do ošklivých končin.

Nicméně se i tak obec nevyhnula jiným hloupým přehmatům. O pár let později málem přišla na buben, kdy megalomanskou stavbu nové školky začala přestavovat na dům pro seniory, ale jelikož stavěla ze státních dotací a nepodařilo se stavbu dokončit v termínu ve smlouvě uvedeném, spadla klec a stát chtěl dotaci ve výši cca 30 mil. vrátit i s příslušným penále. Trn z paty jim vytrhl krajský úřad, který za pomoci senátora stavbu bezúplatně převedl na sebe a dostavěl z ní velice nyní prospěšný domov důchodců se speciální péčí pro lidi nemocné Alzheimerovou demencí. Takže ono na tom Bratinkově šprochu, přeci jen bylo pravdy trochu...

J. Jílek 16.4.2014 8:18

mám věřit Astonovi?

Průmyslové země ukončily výrobu freonů v roce 1996; Evropská unie již v roce 1994. Jako náhrady jsou používány propan-butan, amoniak, voda, kyselina citrónová. Rozvojové země by měly ukončit produkci freonů do roku 2010. V letech 1986 až 1994 stoupla však jejich produkce o třetinu.

Na jaře roku 2011 zpozorovala a změřila družice Envisat v rámci projektu OMI ozónový úbytek nad Arktidou (Špicberky, Skandinávský poloostrov a široké okolí, výrazně zasahující i do evropského kontinentu...http://technet.idnes.cz/satelit-zmeril-rekordni-ubytek-ozonu-slunce-nyni-opaluje-jako-v-lete-123-/veda.aspx?c=A110405_113547_veda_nyv

M. Frank 16.4.2014 8:27

Re: mám věřit Astonovi?

A co to mění na tom, že freonů v ovzduší každý rok přibývá, a azónová díra nad Austrálií zmizela celá?

J. Tolman 16.4.2014 8:08

Blesková zpráva z Ukrajiny

Po ránu nejsou nikde žádné nové zprávy.

V. Hajková 16.4.2014 8:18

Re: Blesková zpráva z Ukrajiny

Jsem  moc  ráda-   že  ukrajinská  armáda-  postupuje  velice  uvážlivě-  aby  byly  co  nejmenší  ztráty  na  životech!   I  když  takový  p.  GELLNER-  to  bude  zcela  jistě  považovat  za  slabost  ukrajinské  armády!

V. Hajková 16.4.2014 8:25

Re: Blesková zpráva z Ukrajiny

Podle informací agentury Interfax Ukrajina speciální jednotky zajaly v

doněcké oblasti blíže neupřesněný počet ruských důstojníků.

L. Brabencová 16.4.2014 7:55

Dobré ráno

Dneska s Astonem souhlasím,neskutečné výmysly a nápady lezou ze snaživých úředníků.Gradovala žárovkami a když už není co vymyslet, tak nastalo suché období. Příští rok bude lejt, doufám,že nám nenařídí zákaz deštníků a nařídí nosit pláštěnky jako ochranu proti jedovatým dešťům.

M. Franková 16.4.2014 8:08

Re: Dobré ráno

Werich blahé paměti vyslovil hezkou myšlenku - Čas, co to je čas. Čas si vymysleli lidi, aby věděli, od kdy do kdy a co za to. U globálního čehokoli, mám tak nějak podobný pocit-))

V. Hajková 16.4.2014 8:12

Re: Dobré ráno

To  je  krásné !  Máte  za  1***

P. Hlosta 16.4.2014 8:14

Re: Dobré ráno

Nádherné bylo od Wericha a Horníčka definice co to je středověk. ;-))

M. Franková 16.4.2014 8:18

Re: Dobré ráno

Také. Je to ze stejné forbíny. Někteří současníci by měli povinně poslouchat.-))

L. Brabencová 16.4.2014 8:53

Re: Dobré ráno

Dobré ráno, Aston je vtipálek.

J. Tolman 16.4.2014 7:52

Stalo se v L.P. 2011

Francie bude kvůli suchu odstavovat jaderné elektrárny

3.6.2011 Francie zažívá nejteplejší a nejsušší jaro od roku 1900, které svými parametry připomíná počasí v severní Africe. Francouzské úřady otevřeně mluví o "krizové situaci", protože takové sucho je v zemi obvykle až na konci července.

Hladiny řek jsou už tak nízko, že hydroelektrárny prudce snížily dodávky elektrické energie a jaderné centrály mají zase problémy s chlazením svých reaktorů. Téměř 80 procent elektrické energie zajišťují v zemi jaderné elektrárny.

Vše komplikuje i skutečnost, že voda čerpaná z řek do chladicích systémů reaktorů má nebývale vysokou teplotu, což opět ztěžuje chlazení. Kombinace těchto dvou faktorů může vést k odstavení jaderné elektrárny nebo k silnému omezení produkce elektrické energie.

Možná by si to sucho nějakou obrannou strategii přeci jen zasloužilo.

V. Hajková 16.4.2014 7:59

Re: Stalo se v L.P. 2011

A  co  letos ??   Je  to  stejné   jako  před  3  roky??

J. Lepka 16.4.2014 8:07

Re: Stalo se v L.P. 2011

Správně ! A proto : vozit vodu do Hamburku vlakem v sudech, jako v Saturninovi !