21.5.2024 | Svátek má Monika


Diskuse k článku

Svět podle Hájka

Prezidentská amnestie ze závěru Klausova úřadování se opět stala centrem zájmu, když Zemanův kancléř Mynář označil Jakla a Hasenkopfa za její skutečné autory. Jen čerti, on sám a asi Miloš Zeman vědí, proč pan Mynář nasypal tuto informaci do ucha lidem z Práva, nicméně stalo se a specialista pro boj ve chlívě Petr Hájek zvedl zahnojenou rukavici a ve svém webu Protiproud udělal interview sám se sebou, z něhož vyplynulo, že všichni kromě Klause, Jakla a jeho samotného jsou smečka idiotů a padouchů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ryba 14.5.2013 18:52

è

è

P. Vandas 29.4.2013 23:15

Dobrou.

J. Ryba 29.4.2013 23:22

Re: Dobrou.

čau, jdu taky, vědka už ani netuší, co je přímá a nepřímá úměra

P. Boublíková 29.4.2013 23:28

Re: Dobrou.

No to bohužel netušíte vy, že čím více částic, tím více rozptýleného svtěla a tedy přímá úměra, nikoliv nepřímá...

Těch konin, co jste dnes vyplodil.. až bůh brání.

Jinak taky oběma dobrou.

M. Martin 29.4.2013 23:39

Re: Dobrou.

Po přečtení zdejší diskuse jsem došel k závěru že bývalý poslanec Rybotrollojílek je ještě větší debil než Skupík na Lidovkách.Amen.

J. Václavíková 29.4.2013 23:55

Re: Dobrou.

No vidíte, o Vás je taky jasno.

M. Martin 30.4.2013 23:43

Re: Dobrou.

Soudružko generálová Václavíková vy udržujete konečník Rybojílka v čistotě že se vás moje hodnocení bývalého poslance tak dotklo?

J. Ryba 29.4.2013 23:57

Re: Dobrou.

....měří se intenzita dopadajícího světla....ta klesá s počtem částic

P. Boublíková 30.4.2013 5:20

Re: Dobrou.

Vám naprosto chybí základní představa celé nefelometrie, kterou se měří množství částic: na částice dopadá světlo z přístoje (intenzita dopadajícího světla je pochopitelně KONSTATNÍ - není důvod ji měnit a musel by ji měnit přístroj), toto světlo se rozptyluje na částicích a čím je částic více, tím více je odraženého a rozptýleného světla - až po určitý limit (jakmile částice dosáhnou určité koncentrace, začnou si navzájem "stínit", na ty, které jsou "v zákrytu" světlo nedopadá a tím pádem už množství odraženého a rozptáleného světla už nneí přímo úměrné počtu částic).

P. Boublíková 30.4.2013 5:36

Re: Dobrou.

Pokud chcete měřit světlo odražené částicemi, říká se metodě nefelometrie, pokud chce měřit zbývající světlo v původním směru (jehož intenzita opravdu KLESÁ s počtem částic), nejde o nefelometrii, ale o TURBIDIMETRII http://www.wikiskripta.eu/index.php/Turbidimetrie

J. Ryba 30.4.2013 9:30

Re: Dobrou.

nechápu, proč do toho stále taháte nefelometry, osobo, měříme absorbované světlo, netaháme v batohu přístroj jak kráva :-)))))

P. Boublíková 30.4.2013 9:42

Re: Dobrou.

Pokud měříte jen absorbované světlo, neměříte množství částic dýmu ve vzduchu.

J. Ryba 30.4.2013 0:05

Re: Dobrou.

http://www.ped.muni.cz/wchem/sm/hc/fchlab/Fotometr.htm

měří intenzita dopadajícího záření, ne rozptyl

P. Boublíková 30.4.2013 5:25

Re: Dobrou.

Nyní píšete o absorpční fotometrii, kterou se množství částic stanovat nedá. Absorpční fotometrií se měří koncentrace ROZPUŠTĚNÝCH látek, roztoky musí být zcela čiré a nesmí obsahovat žádné nerozpuštěné částice. Takto se kouř ve vzduchu vskutku měřit nedá.

Jen na okraj - tento semestr mám cvičení se studenty každý všední den a akždý všední den nám běží v laboratoři asi deset různých fotometrů...

Ale ani při absorpční fotometrii, kterou si vytrvale pletete s nefelometrií, se neměří intenzita dopadajícího záření - tu určuje přístroj, nýbrž intenzita záření buďto prošlého (měří se transmitance) nebo zadrženého (měří se absorbance, což je daleko rozšířenější) absorbujícím filtrem.

J. Ryba 30.4.2013 9:38

vy jste tak užasně chytrá....a mazaná

Common applications of a photometer are the determination of stellar brightnesses in astronomy and the measurement of light that is absorbed by liquids or gases, indicating the concentration of certain substances. In analytics, a photometer is primarily used for determining concentrations. The measuring principle of most photometers is based on the fact that the brightness in the measuring point is inverse proportional to the square of its distance from the light source.

P. Boublíková 30.4.2013 9:48

Re: vy jste tak užasně chytrá....a mazaná

Na měření koncentrace plynů musíte mít speciální vzduchotěsné kyvety, toto už není vůbec běžná metoda (zcela obecně se plynné vzorky měří chromatograficky).

Věřte nebo ne, množství aerosolových částic ve vzduchu neboli kouř (v konkrétním případě z cigaret) bylo možné měřit jen nefelometricky (případně turbidimetricky, ale tato metoda se myslím používá mméně často). V obou případech jde o odlišný princip než jaký využívá absorpční fotometrie, o které tu stále píšete.

Nevím, jestli jsem chytrá a mazná, ale fotometrie je úplně nejběžnější analytická metoda v biochemii, biochemii jsem studovla na VŠ a věnují se jí celý svůj profesní život. Je to prostě znalost profese, nic víc a nic míň.

J. Ryba 30.4.2013 0:26

netuším, o čem se ještě hodláte hádat

Functionality of a photometer

The sample to be analysed is in a cuvette through which light emitted by a light source is passing. This generates a signal in the photosensitive receiver which is proportional to the intensity of the light entering the cuvette. The signal is amplified in the photometer by an amplifier and displayed in a specific display unit. The attenuation of light by the sample in the cuvette is dependent on the concentration of the examined substances in the sample. The substances dissolved in the liquid absorb light of a certain colour. In most photometers, the sample is illuminated by monochromatic light, generated with the help of a prism, a spectral filter or a very special light source. Often a sample is dyed with reagents to determine the concentration. The intensity of the colouring is therefore a measure of the concentration, acquired with the help of a photometer.

http://www.labexchange.com/en/m/device-archive/geraetearchiven/g/photometers-spectrophotometers/?tx_labexchange_pi2%5Barchiv%5D=1

P. Boublíková 30.4.2013 5:47

Re: netuším, o čem se ještě hodláte hádat

Opět píšete o absorpční fotometrii, kterou se měří koncentrace barevných roztoků (ROZPUŠTĚNÝCH látek) a nikoliv koncentrace částic v luftě.

Zmatlal jste dohromady, co se dá - fotometrii, nefelometrii a dokonce i turbidimetrii. Nechápu, proč máte ambici vyjadřovat se k věcem, které jste nestudoval, nikdy se jimi prakticky nezabýval, narychlo jste si něco přečetl v jednom odkaze a vůbec tomu nerozumíte. Na rozdíl od vás mám všechny tyto metody nejen nastudované, ale běžně jsem je používala a používám v praxi (i když ne zrovna k měření kouře).

Pak jste ještě nepochopil, že k vyjádření poměru nějakých hodnot musím mít napřed ty hodnoty vyjádřené pomocí absolutních veličin (nějakých - v případě množství částic v luftě to nemusí být přímo množství částic v luftě, ale třeba intenzita světla částicemi odraženého a rozptýleného) a pak teprve mohu hodnoty porovnat pomocí poměru, procentuálního vyjádření atd.

Další věc je, že jste o chromatografické analýze dechu ve VF tvrdil, že je to metoda stanovující vlastnosti kouře, což není pravda.

No zkrátka napsal jste tady tolik nesmyslů, že by bylo dobré zalézt deset metrů pod zem a tam se stydět. Proč píšete o věcech, kterým vůbec nerozumíte???

P. Boublíková 30.4.2013 5:49

Re: netuším, o čem se ještě hodláte hádat

Přehledně jsou všechny optické metody vysvětlené např. tady

http://www1.lf1.cuni.cz/~kocna/biochem/text11.htm

J. Ryba 30.4.2013 9:40

Re: netuším, o čem se ještě hodláte hádat

Common applications of a photometer are the determination of stellar brightnesses in astronomy and the measurement of light that is absorbed by liquids or gases, indicating the concentration of certain substances. In analytics, a photometer is primarily used for determining concentrations. The measuring principle of most photometers is based on the fact that the brightness in the measuring point is inverse proportional to the square of its distance from the light source.

P. Boublíková 30.4.2013 9:52

Re: netuším, o čem se ještě hodláte hádat

Špatně jsem se trefila do vlákna, takže ještě jednou: Na měření koncentrace plynů musíte mít speciální vzduchotěsné kyvety, toto už není vůbec běžná metoda (zcela obecně se plynné vzorky měří chromatograficky).

Věřte nebo ne, množství aerosolových částic ve vzduchu neboli kouř (v konkrétním případě z cigaret) bylo možné měřit jen nefelometricky (případně turbidimetricky, ale tato metoda se myslím používá méně často). V obou případech jde o odlišný princip než jaký využívá absorpční fotometrie, o které tu stále píšete.

Kromě toho, fotometrem se skutečně měří koncentrace (jak píše tento váš vlastní příspěvek) a nedávno jste tvrdil, že diplomant žádné koncentrace neměřil - takže jste opět v rozporu sám se sebou, jako obvykle.

P. Boublíková 30.4.2013 9:46

Re: netuším, o čem se ještě hodláte hádat

Na měření koncentrace plynů musíte mít speciální vzduchotěsné kyvety, toto už není vůbec běžná metoda (zcela obecně se plynné vzorky měří chromatograficky).

Věřte nebo ne, množství aerosolových částic ve vzduchu neboli kouř (v konkrétním případě z cigaret) bylo možné měřit jen nefelometricky (případně turbidimetricky, ale tato metoda se mylsím používá mméně často). V obou případech jde o dolišný princip než jaký využívá absorpční fotometrie, o které tu stále píšete.

P. Boublíková 29.4.2013 22:35

Taky mám dotaz

Jesliže chci srovnat dvě místnosti a zjistit, ve které z nich je více částic (osob, psů, much nebo čehokoliv jiného), jak jinak to můžu udělat, než že zjistím absolutní hodnoty počtu (u částic samozřejmě ne v celém objemu místnosti, ale jen v malém objemu nějakého vzorku vzduchu)?

Jdu chvilku něco dělat a dík za vysvětlení....

J. Ryba 29.4.2013 22:39

Re: Taky mám dotaz

převedu počet částic na nějakou veličinu - intenzitu dopadajícího světla v místnostech A a B (je tam pravděpodobně nějaký přepočet podle nějaké křivky pro daný přístroj) a tyto veličiny srovnám.... :-)

V. Vašek 29.4.2013 22:40

Re: Taky mám dotaz

Hele, Pytlik má taky svůj mozek, to nevypadá na gůgl.

J. Ryba 29.4.2013 23:00

Re: Taky mám dotaz

zato vám visí mícha na háčku....v druhé místnosti se nekouří a je stavebně oddělená, čili dle počtu vajglů je to čirý nesmysl

P. Boublíková 29.4.2013 22:46

Re: Taky mám dotaz

Teoreticky by to tak šlo - ale v praxi to tím nefelometrickým měřením (kterému vytrvale říkáte fotometrické) nejde.

Právě proto, že rozptyl světla je přímo úměrný koncentraci částic (čili počtu částic v definovaném objemu) jen v určitém rozmezí, pak se lineární závislost skutečně zakřivuje a v této oblasti už se nedá přesně měřit. Při vysokých koncentracích částic dokonce přístroj ukazuje pořád již stejnou hodnotu bez ohledu na to, jak moc vysoká ta koncentrace je.

Takže jestli skutečně porovnával jen intenzitu rozptýleného světla na částicích a neměl žádnou kalibraci, kterou by si potvrdil rozsah linearity, měříl koniny.

J. Ryba 29.4.2013 22:58

Re: Taky mám dotaz

vždyť to nemuselo být ani nefelometrem ani fotometrem s nástavcem :-)))

taky mohl měřit absorpčním fotometrem, pro uč. vlnovou délku, co já vím? :-))))

určitému rozdílu koncentrací odpovídá nějaký rozdíl naměřených hodnot dle nějakého vzorce, resp. křivky pro daný přístroj :-) s tím byste si jako CSc měla poradit, ne? :-)

P. Vandas 29.4.2013 23:02

Re: Taky mám dotaz

Ten nástavec ovšem mění situaci. Pokud potřeboval student na ten svůj falometr nástavec, něco s ním nebylo v pořádku. :-) Já vždy a zásadně měřil bez nástavce.

J. Ryba 29.4.2013 23:09

Re: Taky mám dotaz

:-))) aj zvonka Akadémie to tak vyzerá