1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

Svatozář nad věrozvěsty

Slováci prosadili, že na zpodobnění Cyrila a Metoděje bude kolem jejich hlav svatozář. Kolem této otázky se strhla žabomyší válka a je dobře, že naši sousedé bitvu vyhráli. I to byla bitva za Prahu, bitva o to, zda se nakonec budeme stydět za naše křesťanské kořeny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Brabencová 15.12.2012 8:48

Re: :-))))))))))

Tak to opište ve zkratce.

J. Hejna 15.12.2012 8:48

Re: Korene Európy.

Spatlal jste všechno dohromady.

Česky se říká "před hodně staletími" nikoli "hodně století zpátky", Vy ago.

P. Lenc 15.12.2012 8:47

Po delší době

naprostý souhlas s Astonem.

Č. Urban 15.12.2012 8:43

Re: :-))))))))))

Ano, nejde to vložit, zkoušel jsem to též !!

V. Hajková 15.12.2012 8:42

Re: :-))))))))))

Zajímavé-  takže  článek  o  Janouškovi  vložit  jde!   Když  jsem  chtěla  před  chvilkou  vložit  článek  o   protestech  o  svinském  komunistovi   politruku  SLOUPOVI   a  připravované demonstraci  proti  němu  v   Karlových  Varech  -  příspěvek  vložit  nejde!   Pěkně  se  redakce  PSA-  vybarvuje!

Č. Urban 15.12.2012 8:38

:-))))))))))

http://zpravy.idnes.cz/reportaz-ze-setkani-s-romanem-janouskem-fdk-/domaci.aspx?c=A121214_232224_domaci_neh

P. Schuster 15.12.2012 8:32

Re: Demokraci je založena na křesťanství,

Přesné, křesťanství je základ euroatlantické společnosti, Každý americký prezident vyznával nějakou víru, naposledy katolíkem byl J.F. Kennedy. O prezidentech evropských státu, ti již bohužel neplatí. A o EU už vůbec ne

D. Polanský 15.12.2012 8:26

Demokraci je založena na křesťanství,

dokonce je jeho základem. Když nebude, nebude demokracie. Představa vybudování demokracie na svobodě náboženského vyznání je jedna obrovská iluze.

P. Hofman 15.12.2012 8:18

Evropská demokratická společnost

...se vyznačuje mimo jiné tím, že uznává svobodu vyznání. Umožníme-li tedy zobrazování křesťanských symbolů, nezbude nám nic jiného, než umožnit to samé i ostatním náboženstvím. Odkaz na to, že v křesťanství jsou přece naše kořeny a v ostatních náboženstvích ne, je pak v tomto kontextu nicotné.

J. Boleslav 15.12.2012 8:13

Dnes naprostý souhlas

J. Boleslav 15.12.2012 8:05

Re: Hm ..

S první větou souhlas, se druhou ani omylem. Římská říše rozhodně neupadla z důvodu přechodu na křesťanskou víru.

J. Boleslav 15.12.2012 8:03

Re: Svatozář?

Jsou jistě důležitější věci než svatozář, v tomo případě jde ale o princip. Zda budeme islámu a jeho ochránci Bruselu stále ustupovat.

J. Boleslav 15.12.2012 8:01

Re: :)))))))))) To je sice hezký, pane Prokope

Když už sem musíte psát svoje blbosti, tak aspoň lidem netykejte. Je to porušení pravidel diskuse na tomto webu.

J. Boleslav 15.12.2012 7:59

Re: Přiznávám bez mučení, křesťan nejsem.

Naprostý souhlas.

J. Němec 15.12.2012 7:59

Svatozář?

I jako křesťan říkám, že svatozář je blbost. Jde jen o pokus zakrýt opravdu důležité věci. Upadá morálka i celá západní civilizace právě i důsledkem odklonu civilizace od základních křesťanských hodnot, na kterých je zbudována. Jinak si jen hrajeme na křesťany v tom, co nás nejmíň bolí.

J. Boleslav 15.12.2012 7:58

Re: Korene Európy.

Logika skutečně nedá. Pokud mluvíte o věšení a upalování jinověrců, mluvíte o období v Evropě hodně století zpátky. O době, v níž dosud žije například islám. Kořeny euroatlantického světa křesťanské jsou, i když Vám to tak nepřipadá. To na věci nic nemění, Aston má naprosto pravdu. Navíc, ten popisovaný souboj Slováků s Bruselem o svatozáři na mincích je právě o bruselském idiotském ustupování islámu, který Evropu ohrožuje. Nebo jste snad slepý?

V. Vérosta 15.12.2012 7:50

Re: Korene Európy.

Přesně tak, klíčem k "úspěchu" Evropy je antika a pak hnutí osvícenců, kteří nás obohatili o kritické myšlení. Evropa je tím čím je díky vítězství nad bigotním středověkým křesťanstvím, tím, že se dokázala z náboženských pout vymanit, že oddělila církev od státu.

G. Antal 15.12.2012 7:48

Re: :)))))))))) To je sice hezký, pane Prokope

Nuž, tak tak.

Pravé modly sú vždy a len PRAVICOVÉ! Nech už to pre teba znamená čo koľvek.

Ale máš pravdu, máme náboženskú slobodu - nik ti nebráni klaňať sa svojim Idolom. Veď kto by sa divil tvojmu oltáriku k uctievaniu Kalouska, či Klausa. Jediných s patentom na pravdu.

G. Antal 15.12.2012 7:43

Korene Európy.

Nuž logika nepusti:

Pokiaľ sme v histórii Európy každého inoverca upálili, obesili, alebo vyhnali .... tak sa Európa utápala vo vojnách. Alebo chce autor článku povedať, že obyvatelia Európy boli v minulosti MENEJ kresťanský ako dnes? Keďže momentálne v Európe žiadne vojny nie sú.

Ak pominieme náboženské vojny, keď jeden druhého podrezával s menom Ježíša na perách (napr. Bartolomejská noc), tak nám ostanú ešte veľké vojny, ako tá 100-ročná medzi najkresťanskejším kráľom Francúzska a najkresťanskejším (tituli udelené Pápežom) kráľom Anglicka. Tá 30-ročná začala nábožensky, ale prerástla v rabovaciu. A potom tu máme tie posledné svetové, kde delá a tanky kropili svätenou vodou a vojaci umierali s menom Boha na perách. A nezastavili ich kresťanské krajiny, ale neznabožské, bolševické Rusko. Aká irónia.

Inak kresťanstvo sa ani netají, že svoju moc získalo "Ohňom a Mečom", nakoľko bolo treba vyvraždiť milióny, ktoré dobrovolne neprijali lásku a mier kresťanstva.

Pokiaľ by sme mali hovoriť o koreňoch Európy tak sú to Antické korene. Nakoľko Antika bola pokrokovejšia a nám bližšia ako o stredoveké kresťanstvo. Bola ďaleko vyspelejšia a aj preto sme sa po skončení "temného obdobia" ľudstva (stredovek), nevrátili na začiatok kresťanského letopočtu, ale až do odbobia Antiky. A naviazali na korene demokracie, slobody, vzdelanosti a kultúry. Korene ktoré na chvíľu prerušilo krvou, prenasledovaním a svätou inkvizíciou kresťanstvo. 

G. Antal 15.12.2012 7:28

Re: Hm ..

Hmm...

Problém by som videl, že rímske légie víťazili pokiaľ vzívali bohov ako Jupiter, Juno, Hefaistos ...

Keď prešli z orlíc na kríže ríša šla dole vodou...

V. Hájek 15.12.2012 7:25

Re: Hm ..

Omyl, za starověku vojáky posilovala hlavně naděje na kořist

O. Uživatel 15.12.2012 7:20

Uživatel požádal o vymazání
P. Kolar 15.12.2012 6:10

Krestan nekrestan

Krestan nekrestan - clanek ma pravdu.

P. Pavlovský 15.12.2012 4:18

Re: Přiznávám bez mučení, křesťan nejsem.

Nevidím důvod k povolování staveb mešit s minarety (v islámských státech se křesťanské kostely také nestaví), islámských škol, k maskování na veřejnosti (k čemu pak bezpečnostní kamery, k čemu fotky v idetifikačních průkazech včetně řidičáku či pasu).

Šátky na hlavách - s Pánem Bohem (včetně Alláha), ale pak je třeba připustit i půlmetrové kříže ři Davidovy hvězdy na prsou.

Pokud turbany, fezy atp. ve veřejném prostoru (v místnostech úřadů, škol atd.), pak jistě i kipy.

Pokud jde o výuku náboženství, pak ve státních školách raději ne, raději jen ve školách soukromých. Dost na tom, že jsou tu vojenští kaplani a kněží, docházející do věznic. (Možná, že budou časem potřeba do věznic i imámové. Rabíni nejspíš ne.)

P. Pavlovský 15.12.2012 4:17

Přiznávám bez mučení, křesťan nejsem.

Oni ovšem křefsťané kvůli tomu už pár století nikoho nemučí. (Nebylo tomu tak vždyky, srov reconquistu ve Španělsku a následné zaházení s mohamedány i židy.) Nevím alespoň o původně  křesťanském státu, který by dnes nebo i sto let zpátky nutil své občany ke křesťanství.

               Nečinily tak ani ty hrůzné totality, komunistická od 1917 či nacistická od 1933. Dokonce i fašisté, kteří dokázali být třeba ve Španělsku velice bigotní, nekřesťrany tolerovali. Hitler byl antisemita, nikoli antijudaista, proto se před Osvětimí nebylo možné zachránit konverzí. Víra obětí mu byla lhostejná.

         Podíl křesťanství na euroamerické kultuře je ovšem nepopiratelný, jakkoli jde z valné části o zprostředkování pohanské řecko-římské antiky a judaismu, co do textů  řeckých latinských a hebrejských (Bible je v hebrejštině a v řečtině, vulgáta v latině). Tím čtvrtým a posledním jazykem, uznaným oficiálně až v 9. století za bohoslužebný a tedy přípustný v liturgii, je STAROSLOVĚNŠTINA.

Nic proti arabštině a arabské kultuře vůbec, její podíl na zprostředkování řecké antiky středověké Evropě je neoddiskutovatelný, ovšem tím to také končí. Nemusím být křesťan, abych mohl být konzervativec.

 Nevidím proto nejmenší důvod ustupovat v Evropě ve veřeném prostoru islámu. Chce-li jej  někdo v soukromí provozovat, prosím, ovšem i tak v rámci našich zákonů. (Tedy žádná šaría s mnohoženstvím,   trestáním za odpadnití od víry, s nerovnoprávným postavením žen atd.)

V. Ondys 15.12.2012 0:36

:)))))))))) To je sice hezký, pane Prokope

ale pochybuju o tom, že to zakážete našim konzumentům se společensky nejpříkladnější vírou v jejich levicové modly s populistickými bludy o RaJi už :)))))) zaručeně jednou.

V. Ondys 15.12.2012 0:30

Re: Hm ..

Za starověku prý především víra posílila vojáky římských légií a dovolila jim i umírat za společnou věc...

M. Prokop 15.12.2012 0:27

Viděl bych to mírně jinak.

Žádné náboženství (ani křesťanské) by se nemělo "montovat" ani do politiky, ani do obecních nařízení, státních svátků etc.

V. Ondys 15.12.2012 0:14

:)))))))))) Mírumilovní levičáci by byli prostě v hajzlu

kdybychom se jako Evropané tmářsky vrátili ke křesťanství a čelili přílivu na naše území v tradičním sporu klíčové kompetence :))))) k Bohu.

A. Holík 15.12.2012 0:13

Hm ..

Nemam zadnou velkou uctu ke krestanstvi .. mam ale uctu k nabozenske svobode .. a bohuzel nekteri, nac chodit kolem horke kase, muslimove .. ji ve svem programu nemaji a vyzaduji ji jen pokud se jim hodi. Nabozenska svoboda neni krestansky vynalez .. to tedy ani omylem.