5.7.2024 | Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje


Diskuse k článku

Rozdělení jako správný krok

Mečiar slavil sedmdesátiny a Václav Klaus byl jeden z těch, kteří mu zaslali blahopřejný dopis. Tak je to správné, slušné a noblesní. Tak či onak, Vladimír Mečiar se do slovenských dějin významně zapsal a to, že je z politiky pryč, neznamená, že je třeba s ním zacházet jako s hadrem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Václavíková 30.7.2012 9:41

Re: Československo

A ne konfederaci?

J. Bořický 30.7.2012 9:36

Re: Československo

 "Klikněte " si na Clevelendská dohoda.Tan se dovíte více.

P. Moravčík 30.7.2012 9:47

Re: Československo

Predpokladám, že o tomto všetkom ste hovoril už pred vojnou s okresným hajtmanom :-). Ten Internet má jednu vlastnosť, ktorú akosi nedoceňujeme - borí mýty. Pre viacero vlastností som mal vždy (a mám) Čechov v úcte - vzdelanosť, rozhľad, národnú "asertivitu", kultúru... Bolo mi síce jasné, že Gaussova krivka platí aj tu, ale vždy som ju tak podvedome posúval doprava. Internet mi názorne a dosť nemilosrdne ukazuje, že vzdelanie ešte neznamená schopnosť objektívne hodnotiť fakty, že v mnohých Čechoch prežívajú predsudky a neschopnosť adekvátne vyhodnotiť fakty. Možno Vám fakty len chýbajú, horšie by bolo ak by ste ich zámerne ignorovali (malý príklad - podarené hodnotenie Povstania ako otáčanie kabátu, keď už "bolo všetko jasné". No nebolo, inak by nebolo prehralo). Ale ako potom, podľa týchto budějovických Benedekov, hodnotiť Pražské povstanie? Vidieť triesku v oku druhého...

Každé rozvedené manželstvo má svoje príčiny a obyčajne na jeho rozpade majú svoj podiel viny obidve strany. Bude dlho trvať, kým sa miera zavinenia a príčin objektívne zhodnotí - ak ešte o to niekto bude stáť. Treba to prijať a nesústreďovať sa na resentimenty, ostalo ešte dosť na čom sa medzi nami dá stavať.

Po na Slovensku neslávne známom Vaculíkovom článku v LN "Naša slovenská otázka", bolo jasné, že Československo v danej spoločenskej a ekonomickej situácii nemôže prežiť. Na rozdiel od Astona si myslím, že doteraz nepoznáme skutočné dôvody Mečiarovej ochoty pristúpiť na rozdelenie. Skôr si myslím, že k mu k tomu dali popud ultimatívny prístup  Klausa (v tom dobrom slova zmysle), a tie jeho morálne a charakterové vlastnosti, ktoré ho neskôr priviedli k pádu (a dodnes to nepochopil). Autokrat, sebastredný manipulátor a patologický luhár sa nikdy nemôže stať štátnikom. Mečiar, samozrejme :-)

J. Václavíková 30.7.2012 9:55

Re: Československo

Asi se tu nepohybujete často, jinak byste zřejmě věděl, že pan Křivan je tu brán jako nositel dosti extrémních názorů, takže hodně diskutérů už ani nereaguje na některé evidentní nesmysly. Jinak pokud si tu dobu vybavuji, byl Mečiar tak trochu obětí svého Pyrrhova vítězství. Ale i Češi už tehdy neradi seznali, že společně to dál nepůjde.

P. Moravčík 30.7.2012 10:23

Re: Československo

Ďakujem za upozornenie, pani Václavíková, tiež ma to mohlo napadnúť.

K tomu nešťastnému Mečiarovi - ako ho tu poznáme skôr prevláda názor, že si už predstavoval aký pašalík s neobmedzeným vplyvom si zo Slovenska vybuduje, paradoxne si neuvedomil, že hlavne vďaka dlhoročnému súžitiu s Čechmi (a Moravanmi, aby som neurazil :-)) už Slováci nie sú ten poddajný národík, ktorému môže beztrestne tlačiť do hlavy kaleráby. Aj keď na svoj trest za hriechy ešte stále len čaká, pani Bradáčová buď nám vzorom.

J. Václavíková 30.7.2012 10:52

Re: Československo

Teď se situace vyvinula následovně- hezčí hrušky jsou za sousedovým plotem :-) K Vámi zmiňovanému úvodu- ten rozdíl není v nějaké chytrosti, pouze se mění míra aktuálního populismu a míra ovlivnitelnosti občanů. Ten je teď bohužel na vzestupu. Nevím, jak moc u vás, u nás se to tak jeví. Ale nedáme se a aspoň tady na Psu s ním statečně bojujeme......řečmi :-)

P. Moravčík 30.7.2012 13:59

Re: Československo

Aj keď som "starý pes", stále verím, že neexistuje vopred stratený boj. Držím vám palce, pretože váš úspech neostáva izolovaný a inšpiruje aj tú druhú stranu. Veľa úspechov a ešte raz - nie je to dubiózna snaha.

M. Prokop 30.7.2012 10:01

Re: Československo

S tím "povznášením" chudých oblastí dotacemi z centra se nějak nedaří nikde. Ani v přeslavné a přemoudré EU.

Jinak celkem souhlas.

J. Bořický 30.7.2012 8:20

Zde se hovoří,

že mělo být referendum.Ale Čechů je víc než Slováků.Češi nechtěli rozdělení a tak jak by asi dopadlo referendum ? Co by referendum vyřešilo ?

E. Heusinger 30.7.2012 8:22

A to Vám nedocvaklo,

že v takových případech se referendum provádí odděleně?

J. Bořický 30.7.2012 8:25

Re: A to Vám nedocvaklo,

To jistě lze.Ale potom,proč by bylo u nás.A propos-kde se v minulosti dělalo oddělené referendum ? To aby mi to docvaklo.Navíc ,ironie nepatří do slušného dialogu.

E. Heusinger 30.7.2012 8:36

Proč v Čechách?

I zde by se mohli občané vyslovit pro odtržení. Klaus mohl argumentovat odstřižením penězovodu a možná, že by mu na to plno Joudů skočilo.

Dvacet let po odstřižení penězovodu a Kalousek  dělá dluhy.

P. Hofman 30.7.2012 8:25

Re: Zde se hovoří,

Jednu závažnou věc: bylo slušné, demokratické a z právního hlediska správné zeptat se občanů, co si o tom myslí. Rozdělení by to asi nezabránilo, dějiny se valily dál, ale my bychom byli prokázali, že doby, kdy za nás rozhodovali ti nahoře, bez toho, aby se nás zeptali co si o tom myslíme, jsou už nenávratně pryč.

J. Bořický 30.7.2012 8:31

Re: Zde se hovoří,

Jak píši výše,tak by bylo předem jasné,jak by dopadlo referendum u nás v Čechách.Bylo by to pouze vyhození peněz.Ale Slováci si přeci mohli sami u nich udělat nezávisle referendum.Bylo to na jejich představitelích,že to neudělali.Ale i zde bylo předem jasné,jak by dopadlo.Jinak souhlasím,že by referendum bylo čistější,ale stálo by to nějaké peníze.Stálo by to ale zato? Nevím.

K. Křivan 30.7.2012 8:40

Re: Zde se hovoří,

"Kdo chce kam, pomozme mu tam."  Slováci chtěli nezávislost. Takže nemělo smysl, dělat české referendum. Nemůžete držet toho, kdo chce odejít. 

J. Boleslav 30.7.2012 9:00

Re: Zde se hovoří,

Navíc, kdyby Češi chtěli v referendu nadále společný stát a Slováci ne, jak ukazovaly všechny průzkumy, co potom s tím? Referendum by bývala byla za dané situace naprostá pitomost.

E. Heusinger 30.7.2012 9:04

Ach bože,

referendum by bylo formulováno pro odtržení. A v konečném výsledku (pro odtržení) by platil logický součet.

Už je to jasné?

J. Václavíková 30.7.2012 9:37

Re: Ach bože,

Ne, myslím, že by platilo to, že každá z částí se mohla svobodně rozhodnout pro odtržení.

E. Heusinger 30.7.2012 9:40

Paní Václavíková,

logický součet 1+0 =1 , kde 1 znamená odtržení jak jsem předeslal už dříve.

E. Heusinger 30.7.2012 9:43

Re: Paní Václavíková,

Pro logický součet platí:

0 + 0 = 0

0 + 1 = 1

1 + 0 = 1

1 + 1 = 1

J. Slanina 30.7.2012 10:05

Re: Paní Václavíková,

Hezkýýýý, Šoustale. Úžasná prezentace tvých vědomostí. Až se dopracuješ ke dvojce, dej zase vědět. I když, nevím, nevím....

E. Heusinger 30.7.2012 10:31

Prosba,

mohl by někdo prosím vysvětlit tomu blbovi Slaninovi principy výrokové logiky?

P. Hofman 30.7.2012 8:15

Rozdělení Československa

...bylo obrovskou ztrátou pro oba národy.

My jsme byli jistě pro Slovensko přínosem, když jsem z národa s vazalskou, na Maďarech a i Polácích závislou populací učinili národ vzdělaný, přiměřeně sebevědomý a schopný se o sebe postarat.

Slováci nám zase přinesli schopnost jiného pohledu na svět a množství překrásné přírody, kterou jsme vášnivě rádi navštěvovali jako svůj domov.

Rozdělení však asi nešlo zabránit, neb slovenské tlaky na samostatnost byly vyhecovány do maxima. Na naši straně se zase projevil deficit demokracie a právního státu, neb něco takového bez referenda žádný slušný demokratický politik neudělá.

Dnes se nám zdá dobře, že to takhle dopadlo. Z dlouhodobějšího hlediska je však rozpadu Československa škoda. Hlavně ale pro Slováky mohou ještě v budoucnu nastat krušné chvíle. Držím jim palce, aby je zvládli.

I. Gellner 30.7.2012 8:24

Re: Rozdělení Československa

Jen si tak představuju přípravu toho referenda. Kde a jak proběhne? Zvlášť se počítají hlasy v Čechách a na Slovensku? Ale Čechů je víc. Dohromady? A jaká musí být účast? A jak, boha jeho, bude formulována otázka? Pro federaci bude muset bít odpovězeno kladně nebo záporně? (to je velmi důležité), Hraje nějakou roli národnost?

Ještě dneska bysme formulovali. Zaplaťpánbu za duo Klaus/Mečiar.

P. Hofman 30.7.2012 8:27

Re: Rozdělení Československa

Referendum v naši ústavě nebylo závazné, proto by na faktech rozdělení nezměnilo nic. Byla by to však známka dospělosti.

J. Boleslav 30.7.2012 9:01

Re: Rozdělení Československa

A blbosti za oknem vyhozené peníze.

P. Rajman 30.7.2012 8:08

Slovensko je napřed

a "české brzdy" jeho sebevědomí jen posilují.

K. Drobková 30.7.2012 7:28

V doupěti atomového boha ...

Trochu mimo téma, ale moc zajímavé a poučné. Návštěva bývalé raketové základny sovětských vojsk na Ukrajině v době konání EURA. Přátelé motorkáři se nesoustředili jenom na fotbal ....

http://www.motorkari.cz/video/fora/oblibena-mista/v-doupeti-atomoveho-boha-46429.html

L. Brabencová 30.7.2012 8:13

Re: V doupěti atomového boha ...

Pěkná videa. Na Čro2 od 8.30 Hoffman. Poslechnu si ho.

P. Boublíková 30.7.2012 7:06

Válka o pomlčku

Jistě si na ni pamatujete. V té době jsem se setkala s několika kolegy z výzkumných ústavů SAV v Ivance pri Dunaji, což nebyli žádní nacionalističtí primitivové, ale elita slovenského národa. Avšak neleželo jim v té době v hlavách nic jiného než pomlčka, na které striktně trvali, tudíž mi spadla čelist (o nějaké pomlčce jsem skoro nic nevěděla) a zvolna mi začalo docházet, že rozpad federace bude nevyhnutelný.

V roce 1992 už jsem byla na mateřské a ačkoliv jsem si běžně nepouštěla televizi, jednoho dne jsem si ji náhodou odpoledne pustila a zrovna začínal Havlův abdikační projev po vyhlášení svrchovanosti Slovenska. Protože jsem považovala za svůj domov celé Československo, rozbrečela jsem se. Ale už v době jednání Klaus-Mečiar jsem byla s rozpadem ČSFR smířená jako s nevyhnutelností.

S úvodníkem souhlasím, jen možná mohl obsahovat podrobněji sled událostí předcházejících rozpadu federace, zejména zmínku o vyhlášení svrchovanosti Slovenska v létě roku 1992.