17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

Protikuřácký zákon trvá

Osmašedesát poslanců ze 172 přítomných si přálo zákon změnit, jednadevadesát jich ho podrželo. Zákon se tedy měnit nebude. Nápad na zřízení kuřáren v restauracích byl jako z Marsu, změna v tom smyslu, že by se zrušila odpovědnost hostinských za to, že podají alkohol dospělé osobě, u níž panuje podezření, že pak bude vykonávat činnost, kterou by mohla někoho ohrozit nebo poškodit majetek byla rozumnější.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Valenta 30.5.2018 11:07

Re: Je to dobře.

Psal jsem o naší hospodě a zahulená byla "kvalitně" (svlékal jsem se už cestou domů).

K. Janyška 30.5.2018 8:32

Astone, ano. Neříkejte, že nestudujete kompozitvní teorii.

Tam je to přesně tak. Ale je mmožné, že jste jen moudrý sám od sebe.

A odporné kouření cigaret ? Odporný vzdušný socialismus, tedy příkaznictví, kouřem. Soukromé právo ho zakazuje tam, kde jsou lidé, kteří si dým z cigater nepřejí.

Bohužel, tak to lidé, a zfanatizovaní kuřáci závislí na něm, nevidí. Bodejť... Dzp.

P. Hlosta 30.5.2018 8:41

Re: Astone, ano. Neříkejte, že nestudujete kompozitvní teorii.

Zfanatizovaný nekuřák je totéž. Co má co kecat do toho, jestli soukromě podnikající chce obsloužit kouřící ve svých prostorách? Ale to už je tak obkecané téma, že nic nového v něm nenajdeme pro hádku. Hádat se můžeme jen na staré známé téma.

R. Tesařík 30.5.2018 8:48

Re: Astone, ano. Neříkejte, že nestudujete kompozitvní teorii.

Tady bych si dovolil nesouhlasit. Nekuřák nemá povinnost chodit do kuřáckých hospod.

K. Janyška 30.5.2018 9:01

Re: Astone, ano. Neříkejte, že nestudujete kompozitvní teorii.

Ale to si nerozumíme. Já nemám nic proti označeným kuřáckým hospodám. Ať se tam kuřáci třeba udáví a jdou-li tam i nekuřáci, ať se udáví s nimi. Nemají tam co pohledávat, když se jim to nelíbí.

Jsem ale pro striktní zákonné oddělení těch dvou podivných světů. A to na bázi práva soukromého, ne veřejného. To ať funguje jen jako pravidla vládnutí a když zákon rozhodne, že se nebude kouřit na veřejných místech, ať to tak je. Ale bacha, dětem rodiče v bytech kouřit také nesmějí. Je to jakoby je trápili píchanci nožem. To se také nesmí... Dzp.

P. Boublíková 30.5.2018 9:09

Re: Astone, ano. Neříkejte, že nestudujete kompozitvní teorii.

"Morálně" se to nesmí, ale fakticky se to asi smí, nebo snad rodiče kouřící doma dětem pronásleduje sociálka? Přitom děti nemohou z bytu odejít na rozdíl od nekuřáka, který se ocitl v zahulené hospodě.

A tak je to se vším - furt se řeší nějaké zástupné problémy, ale se skutečným zlem nikdo nehne.

R. Tesařík 30.5.2018 9:13

Re: Astone, ano. Neříkejte, že nestudujete kompozitvní teorii.

Těch peněz z daně..:-))

P. Smatlak 30.5.2018 8:55

Re: Astone, ano. Neříkejte, že nestudujete kompozitvní teorii.

A ,že to nikomu stovky let nevadilo,i když to někde bylo špatné.A kvůli kouření se lidé nezbíjejí a a ni nebyli války a lidé i když jim ten kouř je logicky nepříjemný a některým cvokům i v nepatrném množství což většinou je zatímco u drog ,automobilú a jiných skutečně nebezpečných znečišˇtovatelů a třeba alkoholu to neplatí.A nemyslím si,že i když se nekouř rak,že je většina lidí šťrasnější.Je to jen zástupný problém neproblém,aby se zakrzlo to co je pro společnost a lidstvo,skutečným nebezpečím,a ,že takových stonásobně a více škodlivých věcí než je kouření je , je holý faklt,ale většina se bojí to přiznat,protože by nebyli in .Až se jednou zakáže s prominutím prdění,kýchání a lidé budou chodit ne jak chtěljí ale v zástupu a nebudou smět se rozhodovat jak sami chtějí nebo budou muset potichu mluvit a jíst jen to co se jim doporučí tak už není o čem diskutovat.A to s těmi potravinami,kde se živí tisíce lidí tím,že mnám neustále říkají co je zdravé a co ne,i když to každý normální člověk ví,,ale není to dobré,tak nakonec se dostaneme do situace kdy budou v restauracích vařit jen to co je zdravé i když tonebude nikomu šmakovat a pokud ne tak bidou pokuty a nebo se zavřou.Toto jestli je svoboda,tak raději budu žíti skromě a chdě ale bez toho,že mě kdejaký moula a chytrolín bude určovat jak mám žít a všichni nebo většina jim to ještě schválí.A jak to vždy doladlo,kdyý dav tblbnul vidíme ,diktatůra války a Hitler byl potrom podle toho co s eděje nakonec demokrat,i když opak je pravda jako to co se dneska děje.

K. Janyška 30.5.2018 9:02

Re: Astone, ano. Neříkejte, že nestudujete kompozitvní teorii.

Nevadila spousta věcí. Ale civilizaci nezastavíte... Dzp.

P. Hlosta 30.5.2018 8:32

Cosi o návyku ;-)

K té návykové látce jak ji nahradit, bych řek, že návyk nahradit nelze. Lze jen přestat s návykem a v tom je problém. Pamatuji časy našich rodičů, jak bylo zcela běžné, že si skoro každý bral prášek, že ho bolí hlava. Byla to úplná posedlost představou, že z práce bolí hlava a proto je třeba koupit analgetikum a jíst prášek za práškem. Spousty lidí, o čemž ani není statistika, se staly toxikomany a to i pro lékařovo doporučení užívat například Algenu, což byl tehdejší lék volně dostupný v lékárnách. Když se přestaly volně prodávat určitá analgetika, lidé přecházeli na jiné léky, popřípadě začali zcela evidentně chlastat. Takoví havíři, aby dosáhli vůbec na rekord, který znamenal vítězství socialismu, fasovali Fermetrasin, což by byl sen každého dnešního feťáka. To pak jely výkony...

Dnes se léky jen stěží dají zneužívat tak všeobecně, jako tomu bylo v padesátých a šedesátých letech. Procento závislých lidí ale si myslím se nezmenšilo. Jen je rozprostřené v jiných druzích závislostí. Momentálně je trend rušení závislosti na cigaretách. Lidé pijí ve velkém různé nápoje k povzbuzení a cosi si k tomu vezmou, případně jsou kofeinem tak prolití, že už ani na něj nereagují. Regály obchodů jsou stále plné různých povzbuzujících, uklidňujících a jinak návykových tovarů.

Sociální návyk je nejsilnější ze všech návyků. Alkoholik si umí i představit, že nevypije ten den, ale že nepůjde do hospody, když tam pobýval denně... Soustavně denodenně čtyřicet a více let pracující si jen stěží umí představit, že do práce nepůjde a to až do smrti smrťoucí. Při důchodu je proto nevrlý(á) a hledá si všemožné záminky se vracet na pracoviště, kde skončil. Tohle je ale nekritizovaná závislost. Jen mnozí mladší jsou názoru, že důchodce je na obtíž. ;-) Ale pozor! Důchodce chce kouřit! To je smradlavé prase! ;-))

J. Anděl 30.5.2018 8:44

Re: Cosi o návyku ;-)

Mám naopak zkušenost, že náhrada je asi nejsnazší způsob řekněme snížení destruktivity návyků.

Ano není to totéž jako opuštění návyku, není to osvobození lidského ducha od lpění. Ale lepší než nic, myslím. Tím spíš, je-li dobrovolné.

P. Hlosta 30.5.2018 8:51

Re: Cosi o návyku ;-)

Náhrada návyku není srovnatelná s původním návykem. Pokud pijete kafe, začněte s náhražkou kávy a tím i kofeinu a to důsledně, jako se to chce u nikotinu. Pak zjistíte, že vám je náhražka k ničemu a přestanete prostě pít kafe a kofeinové nápoje. Tak je to jednoduché! Prostě přestat s návykem. No a právě to je ten základní problém, jestli přestat navyklý chce, či ne.

Jinak, zapomněl jsem upozornit, že v Česku není zákaz prodeje a koupí cigaret, jako i zákaz kouření tabáku. Jen omezení v kouření v určených prostorách a to veřejně přístupných. Tabák sám o sobě není natolik nebezpečná látka jako jiné zakázané a přesto užívané a nadužívané?

J. Anděl 30.5.2018 9:06

Re: Cosi o návyku ;-)

Já třeba konzumaci alkoholu nahradil chilli papričkami (efekt) a v hospodě, pokud vyjímečně jdu, piju birel (chuť). Pil bych asi klidně colu atp, ale je strašně sladká.

P. Boublíková 30.5.2018 8:47

Re: Cosi o návyku ;-)

Lidí užívajících antidepresiva nebo léky proti úzkosti (možná je to totéž, nevyznám se v tom podrobně) je mnoho, musela bych se podívat na nějakou statistiku, ale řádově jde o několik desítek % dospělé populace, možná až polovinu. Přitom jde o návykové látky měnící psychiku, fakticky tihle lidé nejsou sami sebou. Léky jsou sice na předpis na rozdíl od dávné Algeny, ale kdo chce, ten je dostane. K tomu si vezměte, že každý desátý řidič má něco upito... Podle mě cigarety jsou do značné míry umělý problém, i když je fakt, že závislák na práškách nesmrdí (ale pivař jo a to hodně).

R. Dubravský 30.5.2018 8:56

Re: Cosi o návyku ;-)

Máte pravdu, antideprsiva jsou silné drogy s komplexním účinkem. Přestat užívat antidepresiva je těžší než přestat kouřit. Abstinenční šok je takový, že je to na delší hospitalizaci. A jak se potom změní povaha člověka se dá těžko předpovídat.

P. Hlosta 30.5.2018 8:57

Re: Cosi o návyku ;-)

Smrad je subjektivní pocit. Co jeden má za smrad, druhý má za vůni, či běžný pach. Když vejdu do místnosti plné potu a parfémů žen i mužů, jsem z toho na téměř zvracení. Já to prostě nesnáším. Rozhodně nemohu pro to vyklidit prostory, nejsem k tomu povolán, abych zakazoval. Když naposled jsem pobýval vynuceně v hospodě, pochopitelně se tam už nekouří, pak jsem po příchodu domů byl manželkou vyzván, ať svlíknu ze sebe ty smradlavé hadry, že smrdí kuchyní hospody a ona že je vypere.

Tolik o smradu. ;-))

J. Václavíková 30.5.2018 9:10

Re: Cosi o návyku ;-)

Látky bránící zpětnému vychytávání serotoninu nejsou návykové ani psychotropní, tedy ve smyslu změny vnímání.

R. Dubravský 30.5.2018 9:19

Re: Cosi o návyku ;-)

Jsou. Vyzkoušel jsem sám na sobě.

J. Václavíková 30.5.2018 9:26

Re: Cosi o návyku ;-)

Bavíme se o téže skupině léků? Nepíšu o Lexaurinu apod.!

P. Dostál 30.5.2018 8:29

Vůz před koně

Jak se zdá z příspěvků, odpor k Cermatu je všeobecný, přijde mi však, že jeho důvody nikoli. Tak nabídnu ještě jeden pohled. Cermat je státní organizace. Dělá (nijak dobře) to, co má zadáno. Zadáno má udělat maturitu. Ale nikdo neřekl, co je cílem maturity, proč ji stát požaduje (a požaduje ji, střední vzdělání s maturitou je součástí požadavků na řadu vázaných živností). Když ale nikdo neví proč, nejde říct, co má maturita testovat. Jediným vodítkem jsou rámcové vzdělávací programy. Takže se udělá výběr otázek které jednak jdou dobře hodnotit, jednak příliš okatě netestují pouze znalosti, ale i dovednosti a kompetence (protože jsou součástí RVP) a jednak se do RVP pro střední školy vejdou. Proč se vyberou zrovna takové otázky, jestli půlka z nich netestuje to samé a co znamená, když student nějakou otázku nezvládá, to je jedno, není součástí zadání. Proč se ale pak divíme, že se nám výsledná podoba maturit nelíbí a obviňujeme Cermat? Když nevíme, co chceme a každý chce něco jiného - těžší maturity, větší úspěšnost, menší byrokracii, různou úroveň podle škol - nemůžeme se divit, že to nedostaneme.

P. Hlosta 30.5.2018 8:38

Re: Vůz před koně

Je to oběť za byrokratismus, který se nám vžil. Představujeme si všeobecně, že byrokracie je nutná. Tedy máme problém a to přímo byrokratický. ;-)

P. Jansky 30.5.2018 8:22

nevím jestli to někoho zajímá

ale systém maturit byl trochu jiný než popisuje Neff.. maturovalo se z matiky češtiny ruštiny + odb. předmět.. na češtinu a matiku byla písemka předem.. ráno v 8 rozhlasem vyhlásili celostátní témata a už se jelo.. čas celé dopoledne.. na ústní zkoušku se otázky tahaly .. v přípravě bylo kolem 60ti otázek z každého předmětu.. vůbec to nebyla lehká zkouška.. přesněji byla to nejtěžší zkouška kterou člověk v životě dělal.. teprve na vš zjistil že to opravdu byla brnkačka..

M. Moravcová 30.5.2018 8:31

Re: nevím jestli to někoho zajímá

souhlas

F. Šimek 30.5.2018 8:21

Ještě nedávno se tady chechtali.......prej

Abramovič nesmí do GB...:-) když sem říkal, že to nejni konec,tak sem byl ""PEPEK VYSKOČ""".Dneska je občanen Izraele a klíďo píďo se chodí dívat na svůj FC CHELSEA...to nemá chybu ......:-)))

M. Moravcová 30.5.2018 8:16

S vyjádřením

k maturitám souhlasím bez připomínek.

Ke kouření, tomu průzkumu nevěřím ani že proběhl, natož jeho výsledkům. To bych nesměla vídat tolik kuřáků na ulici, před firmami, před hospodami, před nádražím, v autech. Nevěřím.

S. Lazárek 30.5.2018 8:21

Re: S vyjádřením

Kouření je zřejmě jediný zlozvyk, který vašemu tělu objektivně nepřináší nic, co by mu prospívalo. Nic.

R. Sorge 30.5.2018 8:23

Re: S vyjádřením

A jak prospívá alkohol ?

S. Lazárek 30.5.2018 8:28

Re: S vyjádřením

Pokud je součástí např vína nebo piva a pijete ho s mírou, pak ano, to se ví poměrně dlouho. Pokud Vás to zajímá, jistě si o tom na netu najdete mnoho zajímavého.

R. Sorge 30.5.2018 8:32

Re: S vyjádřením

Názory se na to liší a prospěšný snad může být jen v minimálním množství, v jakém ho téměř nikdo nepije.

S. Lazárek 30.5.2018 8:46

Re: S vyjádřením

Nemáte pravdu.