3.6.2024 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

Proč do Chorvatska?

Je to otázka společenská, taky ekonomická a též politická. Češi si na Jadran zvykli a každoročně jich tam jezdí skoro milión. Byl jsem tam naposledy před dvěma roky: bylo tam draho, mizerné služby a buzerace.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pavel Kořenský 3.6.2008 23:05

Re: Re: Tohle je jeden z nejčastěji používaných argumentů.

No, takhle se uvažovalo kdysi. Potraviny (resp. zemědělské produkty) se považovaly za strategickou komoditu.

V dnešní době to už neplatí, protože není problém (tedy lépe řečeno bez byrokratických omezení by nebyl problém) nakoupit zemedělské produkty kdekoli jinde.

Pokud nedodá víno Francie, dodá ho Chile. Pokud nebude obilí z Kanady, dodá ho Ukrajina nebo co já vím, třeba Argentina.

V době, kdy v obyčejné prodejně Ovoce-Zelenina v naší čtvrti mají koncem dubna čerstvé třešně letecky dovážené z Austrálie skutečně nejsou potraviny strategická komodita. Tedy pokud se "doma" produkuje a prodává dost jiných věcí, aby bylo potraviny za co koupit.

Halladin 3.6.2008 23:12

Re: Re: Re: Tohle je jeden z nejčastěji používaných argumentů.

A co když ty potraviny nebudou ? . Světové zásoby jsou nizké jako nikdy nebyly....

Pavel Kořenský 3.6.2008 23:14

Re: Re: Re: Re: Tohle je jeden z nejčastěji používaných argumentů.

No, já bych lidi nepodceňoval. Pokud by skutečně hrozilo, že potraviny nebudou, tak se lidi vykašlou na byrokraty a začnou zase pěstovat obilí místo řepky. Maximálně někde pověsí za hrdlo pár Zelených na vzrostlé stromy. Nebo se přestanou potraviny rozdávat do všelijakých pochybných zemí v Africe a jinde.

Halladin 3.6.2008 23:19

Re: Re: Re: Re: Re: Tohle je jeden z nejčastěji používaných argumentů.

Už hrozí..... Potraviny jsou drahé, a mohou chybět. Stačí jedno sucho v Austrálii, či jinde....

Pavel Kořenský 3.6.2008 23:24

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tohle je jeden z nejčastěji používaných argumentů.

Ale houby. Mohou chybět leda tam, kde si je lidé nemohou dovolit koupit, protože nic neprodukují.

Normální civilisovaná část světa si potraviny koupí vždy, maximálně se přestane přežírat a házet půlku večeře do popelnice.

vlk 3.6.2008 23:24

Rezervy...

Halladin 3.6.2008 23:33

Re: Rezervy...

Byly za socíku. Dávno nejsou ty strategické rezervy na několik let.

vlk 3.6.2008 23:39

I obchodní firmy mívají nějaké rezervy,

ne každá jede bez skladu jako montovny...

...ovšem že by neurodilo najednou na celém světě? A i kdyby, asi by to udělalo cenový šok bez ohledu na rezervy.

S dotacemi a podobnými inštrumenty je prostě ten principiální problém, že neexistuje přímá vazba poptávka-výroba. Dokonce ani dost dobře nevíme, kolik toho vlastně potřebujeme a za kolik vyrábíme. A z toho se žádným direktivním rozhodnutím vymotat nedá.

Pavel Kořenský 3.6.2008 23:40

Re: Re: Rezervy...

No, vzhledem k víceméně volnému pohybu zboží není důvod budovat nákladné strategické reservy. Chybějící potraviny se prostě koupí jinde. Pokud by skutečně hrozil nebo nastal hlad, tak se lidé na byrokratické bariéry vykašlou i kdyby to mělo znamenat, že rozvěsí byrokraty na sloupy veřejného osvětlení.

Pavel Kořenský 3.6.2008 22:59

Re: Re: To se musíte zeptat heykalistů ;-)

No, to je zajímavá otázka (teď bez invektiv, píšeš rozumně, není důvod rozumně nediskutovat).

Pokud je zrní z Kanady levnější, je lépe jej kupovat tam. Pokud bude z Kanady moc drahé, je lépe jej nakupovat jinde nebo třeba změnit montovnu zpět na pole.

Soběstačnost v zemědělství je v dnešním globalisovaném světě poněkud drahý přežitek a proto je IMHO nesmyslné zemědělce dotovat. Zejména například v rámci EU.

Není jediný důvod, proč by například rajčata pro celou EU nemělo pěstovat třeba Španělsko, které má pro jejich pěstování o něco vhodnější klima než Holandsko a na rozdíl od holandských štědře dotovaných a energeticky náročných (vytápěné skleníky) se ta španělská alespoň dají jíst.

Zemědělská politika EU je nešťastné dědictví francouzského socialismu a ochrany drobných francouzských zemědělců :-(

Dr. Um Beat 3.6.2008 23:08

Re: Re: Re: To se musíte zeptat heykalistů ;-)

Takze me z toho vychazi ze argument proti dotacim je to ze kdyz to bude vyhodne mohou byt montovny jeden rok kovertovany na pole a dalsi rok na golfova hriste a pak zase na neco jineho.

To bych rekl ze je z rozlicnych duvodu idiocie.

Sobestacnost v zemedelstvi v jedne zemi asi nesmysl je ale nejaky vliv si stat asi nad prisunem zradla nechat musi protoze co kdyz se nas nekdo rozhodne zlikidovat?

Pavel Kořenský 3.6.2008 23:22

Re: Re: Re: Re: To se musíte zeptat heykalistů ;-)

No, tak u té konverze pole-montovna-golfové hřiště si nejspíš vlastník toho pozemku umí spočítat návratnost investic. Pokud ne, tak zkrachuje a pozemek koupí někdo jiný, kdo to umět bude. To mně přijde celkem rozumné a nikoli idiotské.

Pokud se týká toho zlikvidování, tak to skutečně není tak jednoduché. Jak by se mohl v dnešním světě jen tak někdo rozhodnout nás (nebo jakýkoli jiný stát) zlikvidovat omezením přísunu potravin ? Toho lze docílit leda námořní blokádou, vojenským obklíčením atd. a to jsou situace, které se obvykle řeší zcela jinou složkou státu a tou je armáda.

Jinak kdykoli můžeš (tedy ve smyslu importéři mohou) nakoupit potraviny kdekoli jinde.

Dr. Um Beat 3.6.2008 23:33

Re: Re: Re: Re: Re: To se musíte zeptat heykalistů ;-)

Nu jestli ti prijde rozumne na poli jeden rok pestovat obili, druhy rok konvertovat na montovnu, a treti na golfove hriste, tak mame velmi rozlicne pojeti toho co je konservativni, kde jsem se domnival ze vy modri magori se povazujete za konzervativni.

Vedlejsi efekty a dlouhodone naklady takovych oscilaci jsou nesoumeritelne vetsi nez okamzity zisk a nejak mi z toho vseho vychazi ze jste ideologicky zaniceni inversni marxisti kteri nejsou schopni domuyslet ty sekindarni a terciarni implikace.

Pavel Kořenský 3.6.2008 23:44

Re: Re: Re: Re: Re: Re: To se musíte zeptat heykalistů ;-)

No ja nepsal, že mně to přijde rozumné. Já koneckonců žádné pole nemám. Ale pokud ho někdo má, nejspíš si umí spočítat co se mu nejvíc vyplatí, takže bych mu do toho raději nekecal. A pokud si to spočítat neumí, tak zkrachuje a jeho majetek koupí někdo, kdo si to spočítat umí. Nic víc, nic míň.

Právě proto mně přijde poněkud slabomyslné, aby do toho majitelům polí kecal formou kvót a dotací nějaký úředník, který pole také nemá a krávu viděl leda fialovou v reklamě na čokoládu.

Halladin 3.6.2008 23:07

Re: To je už stará dobrá

Co já vím, tak při neúrodě jsou brambory dražšíí. To co píšeš je sice pěkné, teoreticky zemědělec může, ale...

Supermarket řekne mlékařům, že dají za litr mléka ve škatuli maximálně tolik, a tolik. Mlékař vezme kalkulačku, a řekne zemědělcům, že od nich koupí nadojené mléko maximálně za tolik a tolik..

A šmytec.

Anebo zemědělec ty brambory neprodá, protože je supermarket  koupí z polska, kde je zemědělství dotované tj,. že vůbec neplatí za zaměstnance sociální pojistné.

vlk 3.6.2008 23:11

Když mi Polští daňoví poplatníci chtějí dotovat potraviny,

nevidím žádný důvod, proč jim to neumožnit. Zemědělci jsou (měli by být) podnikatelé jako všichni ostatní (snad opravdu s výjimkou krajinotvorby v exponovaných oblastech).

Halladin 3.6.2008 23:16

Re: Když mi Polští daňoví poplatníci chtějí dotovat potraviny,

Polákům se sami živí lidé, kteří by jinak byli na podporách, napomáhají získávání deviz, dávají práci konzervárnám, a půda je obdělávaná, a nezarůstá plevelem.

Ovšem ty supermarkety si trochu zaignoroval.

vlk 3.6.2008 23:23

Zaignoroval.

1) přijali jsme takové podmínky, které prakticky likvidují menší zpracovatele a krámky. Nepovažuju to za správné...

2) jestliže hypersuper mají levnější suroviny odjinud, proč by měli kupovat dražší? Snad pokřivení jinou mírou dotací? Tak dotace zrušme a bude jasno :-)))

Halladin 3.6.2008 23:39

Re: Zaignoroval.

Nejde o ceny, nenakupují jinde laciněji - tedy ne vždy. jde o to, že mají takový podíl na trhu, že si mohou diktovat ceny- a zemědělec nemá alternativu.

Chybí konkurence.

Buď prodáš hypermarketu - anebo neprodáš vůbec.

vlk 3.6.2008 23:45

Jak praví zákon zachování hmoty,

nikdo nemůže setrvale vyrábět pod výrobní náklady. Prostě to nelze. Nebude-li nikdo schopen za požadované ceny vyrábět, cena se zvedne.

Halladin 3.6.2008 23:25

Re: Re: Když mi Polští daňoví poplatníci chtějí dotovat potraviny,

Nehledě k tomu, že pokud by těm polákům vypadla konkurence, zdvihnou ceny na úroveň , kterou žádali naši zemědělci. takže výsledek - nemáme zemědělce, platíme jim  ( bývalým)podpory, kupujeme draho a pole máme zarostlé plevelem.

A když už se nadává na EU a biopaliva, začal s tím Bush,

Pavel Kořenský 3.6.2008 23:12

Re: Re: To je už stará dobrá

No to vypovídá o jediném, totiž o tom, že dotace jsou blbost jak v Německu, tak v ČR i Polsku.

A jen byrokratická nařízení brání zemědělcům či mlékařům říct supermarketu "Sorry, my si to prodáme jinde a jinak" a stáčet mléko do přinesených lahví či bandasek.

Ještě těsně před vstupem do EU jsme kupovali mléko výhradně čerstvě nadojené a chlazené v kravíně a nejen my, ale celá vesnice a z chalupy domů jsem vozil cca. 20 litrů týdně pro známé. Bylo tak dobré, že jsme z něj doma dělali i máslo. Dneska to bohužel už nejde a s trhem to nemá pranic společného.

vlk 3.6.2008 23:13

U nás to jde stále.

Nevím však, zda je to oficiální...

Dr. Um Beat 3.6.2008 23:17

Re: U nás to jde stále.

To sice zni velmi romaticky ale ve velkem to je neproveditelne.

vlk 3.6.2008 23:19

Ve velkém to opravdu nejde.

Možná dobře. Ve velkém by to bylo zase dokurweenee ;-)

Dr. Um Beat 3.6.2008 23:23

Re: Ve velkém to opravdu nejde.

No tak me z toho vseho vychazi ze - v kombinaci s tim jak je zemedelstvi ovlivnitelne pocasim - by ponechani zemedelstvi na neviditelne ruce volneho trhu vyustilo v nezadouci oscilace. Cimz nechci rict ze dotacni system neni dokurweny protoze lidi dokurwee uplne vsechno.

vlk 3.6.2008 23:28

Oscilacemi?

Jistě, jenom to umožňuje nastavení reálné cenové hladiny a efektivní přesun výrobních sil a kapitálu. Ovšem oscilace příliš velké nejsou žádoucí, právě proto jsou potraviny zařazeny mezi strategické komodity a existují státní rezervy. To je zásah státu, který nekritizuji. Ale jako obvykle to jde dělat dobře nebo špatně.

Pavel Kořenský 3.6.2008 23:31

Re: Re: Ve velkém to opravdu nejde.

No, ty oscilace jsou jak vidíme jaksi pořád. Na podzim a v zimě se bilo na poplach jak raketově rostou ceny dotovaného a regulovaného mléka a mléčných výrobků a o pár měsíců později je zase mléko moc levné a vylévá se na pole.

Fakt si myslím, že kdyby do toho úředník nestrkal pazoury a bylo by to ponecháno volné ruce (či jinému orgánu) trhu, byly by oscilace mnohem mírnější a pozvolnější.

A z čistě obecného hlediska se domnívám, že zrušení veškerých zemědělských dotací a kvót by mělo ještě jeden zásadní přínos. Totiž podstatné zvýšení cen potravin, což by nám (myšleno euroatlantická civilisace) jen prospělo. Lidé by se odnaučili plýtvat, přestali by se přežírat a ti chudší by začali přemýšlet nad tím, že nemohou mít maso 7x v týdnu, když nic kloudného nedělají, místo toho aby dumali nad tím, kde si vzít další spotřebitelský úvěr na ještě větší plasmovou TV.

Dr. Um Beat 3.6.2008 23:47

Re: Re: Re: Ve velkém to opravdu nejde.

S tim zvysenim cen celkem souhlasim.

CO se tyce oscilaci nemluvim o oscilacich uvnitr zemedelstvi ale mezi zemedlestvim a vyuzitim pudy pro jine ucely, i.e. postavit montovnu nejaky cas trva, i.e. alespon rok, to same vice versa, takze z tojoto pohledjy je to blbost. Trh tam muze fungovat tak ze jeden roku se pestuje repa druhy brmbory a treti obili, ne ze jeden rok je tam pole druhy montovna a pak letiste,

Pavel Kořenský 3.6.2008 23:57

Re: Re: Re: Re: Ve velkém to opravdu nejde.

No, buď realista. Nikdo z pole nedělá fabriku na auta nebo letiště s kalkulovanou návratností jeden rok.

Spíš by volný trh (tedy trh nekurweeny dotacemi a kvótami) fungoval tak, že majitel prosperujícího letiště vyrobeného z pole si koupí pole někde jinde, tak pěstuje momentálně nedostatkové a drahé zemědělské produkty a ty na své letiště dováží a dále distribuuje.