21.6.2024 | Svátek má Alois


Diskuse k článku

Přílepek, úpadek a kultura

Říká se tomu přílepek. To se vezme zákon - dejme tomu zákon o dutosti komínů. A šikovný poslanec chce prosadit paragraf o nesmrtelnosti chrousta, takže jako pozměňovací návrh přilepí paragraf o nesmrtelnosti chrousta k zákonu o dutosti komínů. Že je to pitomost? Ovšem, ale zároveň je to běžná praxe v našem parlamentě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
pV. 17.3.2006 17:05

Ovšem pravice o tom nemá nejmenší tušení...

...já měl podezření, že termín bankovní socialismus má ještě hlubší význam :-)
jonáš 17.3.2006 17:12

Re: Ovšem pravice o tom nemá nejmenší tušení...

A já zase, že termíny "osrat" a "obchodního partnera" se v jedné větě vylučujou ;-)
pV. 17.3.2006 17:14

Pravděpodobně ti unikly nové explozivní metody moderního kapitalismu :-)

jonáš 17.3.2006 17:17

Re: Pravděpodobně ti unikly nové explozivní metody moderního kapitalismu :-)

Holt jsem takovej konzervativní staromilec, no. Nemělo by tam bejt aspoň "bývalého"? ;-)
pV. 17.3.2006 17:21

Nemělo. To je právě ten omyl.

Nomura dostane své, banka je také v dobrých rukou, o pivovarech nemluvě. Ovšem kdybychom se pochválili, mohlo by to být těm kořenům nápadné a budou volby... Tak si radši na sebe trochu zapliveme a oni za tu podívanou ještě rádi připlatí :-)
Andy 17.3.2006 17:29

Re: Re: Pravděpodobně ti unikly nové explozivní metody moderního kapitalismu :-)

"bývalého" bych napsala ještě před časem. Ovšem, jak to tak vypadá, prachy nesmrdí nikomu a podvedený obchodní partner uzavře novou smlouvu s tím, kdo ho podvedl, ani nemrkne. Prostě je to kdo z koho.
Televizní společnosti by o tom mohly vyprávět.
O dalších, na nich nabalených, nemluvě.
jonáš 17.3.2006 17:31

Re: Re: Re: Pravděpodobně ti unikly nové explozivní metody moderního kapitalismu :-)

Pokud to bude smlouva na těch 263 "českých" co chce naopak vláda po Nomuře, tak bych nebyl proti --
pf 17.3.2006 16:55

Ze by Kozlowski nebo Sir Black

byli LEVICACI. Darebaci  jiste, ale levicaci?
Jestli ano, tak je v levicove  r i t i cele Zemekoule
Béda 17.3.2006 16:25

Pane Kunetka

"vzdyt se mohlo pockat na run a kazdemu vkladateli vyplatit jeho vklad, a jeste porad by se to vyplatilo..."
Ona už ta IPB byla příliš velká na to čekání na "run". Co si pamatuju, tak okolo 270 miliard bilanční sumy v roce 2000.
Co se týká toho, kolik stojí banka, tak například AGB měla v době uvalení nucené správy bilanční sumu cca 68 mld. Kč a ta řízená likvidace (nazývaná konsolidací) stála daňové poplatníky tak 40 miliard, a to nepočítám 19,5 miliardy jako dárek nově vzniklé GE, dnes Money bank od státu do aktiv. Přitom tak dvě třetiny aktiv AGB určitě nebylo závadných. Takže ta banka vlastně stála v podstatě stejně, kolik měla bilanční sumu. Ekonomický zázrak.
Petr Kunetka, zlocinec 17.3.2006 16:29

Re: Pane Kunetka

Uz musim, ale teze, ze to s IPB neslo jinak nez projet v arbitrazi a dodatecnych nakladech ca celou bilancni sumu, a jeste o ten majetek komplet je pro mne neprijatelna.
I ten run by nakonec stal maximalne 270 miliard - aktiva.
Petr Kunetka, zlocinec 17.3.2006 16:33

Re: Re: Pane Kunetka

Co takhle postup - CNB mela na zaklade nedodrzovani kapitalove primerenosti IPB bankovnimi kanaly varovat, ze ji k datu xy vyprsi bankovni licence. Zaroven se pokusit s Nomurou dohodnout, za jake penize jsou ochotni z tama vypadnout a demonstrovat ochotu ten run klidne vyvolat.
Naklady by byly jiste mensi, nez soucasne. Ale ucite vymyslite neco lepsiho, jste k branzi bliz...
Béda 17.3.2006 16:37

Re: Re: Re: Pane Kunetka

Ono i AGB už v té době byla tak velká, že ČNB zaručila roční záruku za stoprocentní výplatu vkladů stávajícím věřitelům (tedy klientům s aktivními vklady). Tím ten run způsobil ztrátu jen asi 10 mld. z bilanční sumy.
Petr Kunetka, zlocinec 17.3.2006 16:41

Re: Re: Re: Re: Pane Kunetka

Zajimava otazka je, kolik z tech uveru bylo investicnich a kolik "na rychloobratkove zasoby". Vypadek investicnich uveru se v kratkem obdobi neprojevi az tak fatalne, a v dlouhem obdobi se ty penize zase nekde objevi.
Teoreticky taky slo udelat dohodu s CNB, ktera by snizila PMR a nasadila expansivnejsi monetarni politiku...? Promyslim varianty, ale mozna to takhle po siti neni optimalni ;)
Béda 17.3.2006 17:08

Re: Re: Re: Re: Re: Pane Kunetka

No, právě ty lukrativní ne úvěry, ale majetkové účasti s rozhodujícím podílem byly Nomurou vyvedeny v rozporu s mnoha zákony. I v rozporu s předpisy ČNB /banka je nemohla prodat bez souhlasu ČNB/, na rozdíl od těch provozních, tedy normálních nákupů a prodejů akcií na burze.
Béda 17.3.2006 16:34

Re: Re: Pane Kunetka

Pane Kunetka, zapomínáte na to, že by se tím zastavily firmy v půlce hospodářství, jelikož by nebyly pasiva na úvěry. Hezký zbytek dne.
Petr Kunetka, zlocinec 17.3.2006 16:35

Re: Re: Re: Pane Kunetka

Jeste chvili budu, jestli nemizite, takl bych to chtel vymyslet - bude li Vam libo. Co muj druhy navrh? ;)
Béda 17.3.2006 16:41

Re: Re: Re: Re: Pane Kunetka

Mne žádné řešení nenapadá. Pokusit se dohodnout s gaunerem, tedy Nomurou, bylo v té době určitě dle mého skoro nemožné. Oni vyvedli nejcennější kapitálové účasti /jako Prazdroj/ mimo IPB, což bylo protizákonné už i tehdy. Stát se asi těžko může dohadovat s podvodníkem.
Petr Kunetka, zlocinec 17.3.2006 16:47

Re: Re: Re: Re: Re: Pane Kunetka

Gaunera vzdycky muzete uplatit, a jestli by se s nima dalo dohodnout treba na 40 miliardach... Tak nevadi, ze je to gauner, hlavne at je pryc.
Dalsi reseni mnbe napada skutecne do toho riznout, a prijmout opatreni proti zastaveni ekonomiky (snizeni PMR a kapitalove primerenosti, presypat ubery do bank a zadotovat je? - mozna nakonec jeste nebezpecnejsi ;). Ja bych bral tohle, ale nejsem banker ani politik.
Nevim, proste se mi fakt nezda, ze jedine reseni je odevzdat podvodnikovi aktiva a potom mu jeste zaplatit bilancni sumu. MUSI jit neco vymyslet, protoze zahranicne vlastnenych bank tu jeste par mame, a trochu z toho mrazi ;)
Béda 17.3.2006 16:58

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pane Kunetka

Ono ta IPB byla příliš velké sousto i pro ČNB, jelikož i ta ČNB by si musela zase jenom na tu Vámi navrhovanou sanaci vypůjčit. A takové půjčky jsou všude ve světě s krizovým příplatkem. Taky by se v tom případě dal očekávat run na měnu (který ČNB zažila v roce 1987). To přesypání úvěrů do jiných bank je problematické, jelikož naráží na bankovní tajemství a jiné těžké překážky. I kdyby to šlo, tak by to bylo časově náročné a ty přebírající banky by z toho také chtěly vytěžit maximum. Navíc, IPB měla řadu úvěrů velmi špatně zajištěnou. Kapitálovou přiměřenost měla IPB horší už v době, kdy byla uvalena nucená správa na AGB. To se tak nějak obecně tradovalo.  
Banky vlastněné zahraničním kapitálem jsou dnes prakticky všechny. Navíc mám dojem, že brzy některá z nich "zkrachuje" a odevzdá řešení opět státu (mám na mysli ty nesmyslné půjčky občanům bez ručení).
Béda 17.3.2006 17:03

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pane Kunetka

Především to, co navrhujete je vlastně vyvlastnění. A navíc IPB a AGB se vlastnily navzájem /i když IPB měla v AGB více než tomu bylo naopak/. Druhým největším akcionářem byl tuším právě Motoinvest a ti chlapci měli své lidi asi všude.
Petr Kunetka, zlocinec 17.3.2006 17:05

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pane Kunetka

Jak pisi dole... Skoda, ale uz musim vypadnout. Mozna muzeme domyslet na mailu, po vikendu. Dik za myslenky.
Béda 17.3.2006 17:09

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pane Kunetka

Jo, tohle téma určitě nezapadne. Dík za myšlenky i inspiraci.
Béda 17.3.2006 16:43

Re: Re: Re: Re: Pane Kunetka

A on tam byl ještě druhý velký hráč - Motoinvest. Ale to je na rozpuštění v kyselině ještě dnes.
jonáš 17.3.2006 17:00

Re: Re: Re: Re: Re: Pane Kunetka

Nojo, milí generálové, je to sice hezké, když si po létech vyřešíte, odkud se u toho Kresčaku vlastně mělo avansovat, ale z hlediska historických důsledků k prdu ;-)
Béda 17.3.2006 17:04

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pane Kunetka

Jonáši, asi máte pravdu, ovšem není na škodu si připomenout fakta.
jonáš 17.3.2006 17:09

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pane Kunetka

Která? ;-)
pf 17.3.2006 16:59

a co nasledne indukovane skody?

IPB vedla ucty firem. to nic?
A nevzpominate si - Prochazka s Tesarem tenkrat proste vyhrozovali ze druhy den rano odevzdali licenci a zavrou vrata  (a odjedou k teplemu mori). Myslite si, ze run na jednu banku nemuze indukovat nezvladnutelny run na cely system?
Petr Kunetka, zlocinec 17.3.2006 17:04

Re: a co nasledne indukovane skody?

Ja jenom zvazuji, jestli ty indukovane skody (s urcitou snahou o jejich zmirneni) by nebyly mensi. Kazdopadne, pravdu ma trochu i jonas, a hlavne mi za pul hodiny jede vlak.
Panove, diky za debatu. Porad si myslim, ze lepsi reseni bylo, ale uznavam, ze si v teto chvili nejsem jist jake. Jestli Vas neco napadne, tak mi napiste ;)
Hezky vikend,
pf 17.3.2006 16:23

no huhu moc to tu nevirte

ke ztrate kontroly nad IPB doslo za vlady ODS. IPB je holt vrchol bordelu v bankovnictvi zalozeneho ODS. Opravdu, nejdete nejaky priklad z transofrmujicich se zemi, s vyjimkou Sovetskeho Svazu.
 
vlada CSSD to mela zalacnout hned na pocatku. Uz vidim ty orgie ODS rvouci, ze CSSD plati bez boje a pokrikovani, ze huhuhuhuuuu, ze kolik kdo za ten ustup dostal v eurech.chichichi
Petr Kunetka, zlocinec 17.3.2006 16:24

Re: no huhu moc to tu nevirte

Jednoduchy dotaz, jeste nez odejdu. Proc CSSD nepostupovala ve shode se zakonnymi postupy, ale tak, aby otevrela prostor k uspesne zalobe?