21.5.2024 | Svátek má Monika


Diskuse k článku

Přání k dvousvátčí

Když čtu statistiky, že polovina Čechů plánuje dovolenou v zahraničí, ani se mi to nechce věřit. Nicméně, něco na tom musí být a je to známka, že není zas tak strašně moc zle, jak to vypadá, když sledujeme zpravodajství.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Hájková 5.7.2022 6:52

R^R^R^!!

P. Kučera 5.7.2022 6:49

Pane Stirský, ale tehdy určitě nešlo o katolíky či protestanty, ale o pravoslavné. Jistě, písmo, ale z Velké Moravy se žádný text nedochoval. Jinak však bylo jen dobře, že se centrum nového státu přesunulo do Prahy, a ačkoli snad Sv. Ludmilu pokřtil ještě Metoděj, tak její potomci už měli svoje křesťanské centrum v Regensburgu a začali psát jednoduchou latinkou. Už 1100 let patříme k Západu.

Jan Hus je pro mne největší Čech. Další v pořadí pak Karel Havlíček Borovský a Josef Hlávka.

L. Harvánek 5.7.2022 6:48

Zejména proto, že naši někteří politici se chovají podlézavě. Asi jako psík, který si chce získat pozornost svého pána.

M. Mařák 5.7.2022 6:46

Pouliční směska je zhruba každý občan EU. Takoví Francouzi by mohli vykládat...

Nemáme se za co stydět a Vaše poníženecké názory jsou opravdu o ničem, řekl bych.

V. Hájková 5.7.2022 6:46

To jste si popletl- krocan se dělá na Den díků vzdání ;-D

V. Mokrý 5.7.2022 6:41

R^

V. Mokrý 5.7.2022 6:41

Já vím, že lidé jmenovaného regionu, jsou taková " pouliční směska ", což Západ nebere v úvahu.

V. Hájková 5.7.2022 6:40

Proč ze sebe děláte boží hovádko ? Paní Novotny , žije ve Spojených státech !

P. Kučera 5.7.2022 6:40

Krocana u nás nevidět, tak to byl pečený kohout.

J. Franke 5.7.2022 6:40

Dobré ráno z oblačné Svobodné Republiky Králický Sněžník

Vzpomínám si, když jsem jako šestiletý předškolák louskal slabiky v dědově kalendáři, zaujalo mě slovo "větrozvěsti" u dnešního dne. Marně jsem špekuloval, co s těmi větry dělali, ale zase to nebylo pro mě až tak důležité. Později jsem objevil 28. října slovo "znárodnění", o kterém jsem také nic netušil a až později jsem zjistil, že šlo o bolševické synonymum pro krádež. O založení republiky téhož dne ani slovo, ostatně další rok její název komouši zprznili přidáním dalšího zbytečného slova do názvu, státní znak zneuctili hvězdou a rozbili do té doby fungující vnitřní uspořádání země na cimprcampr, aby dokázali, že si můžou dělat, co chtějí a třeba Moravsou Třebovou prdli do východočeského kraje. Následky se zhola zbytečnými malými kraji trpíme ovšem dodnes. Naštěstí SRKS se toto běsnění netýká a z vrcholu Sněžníku zdravím všechny lidi dobré vůle, Líšeň pak zvlášť.

M. Mařák 5.7.2022 6:40

Příchod těch dvou azbuk z bibloidní frakce ježíšistů na naše území ve mně žádnou radost nevyvolává, natož abych si myslel, že to je důvod k nějakému svátku, nebo co.

P. Kučera 5.7.2022 6:39

Češi.

Před 16 roky jsme byli se synem ve Švédsku a Norsku, jako vždycky žádná pobytovka na pláži, ale poznávačka pod stanem. Zážitků spousta, mám toho v klábosníku snad na 20 stran. Většina se odehrávala v Norsku, tamní bílé noci spánku moc nesvědčily. Prostory jsou tam na severu hodně volné, turisté k mání jen u profláknutých přírodních "divů světa".

Co nás tam hodně překvapilo, tak skutečnost, že ve velké většině, kdykoli jsme potkali jednou za pár hodin skupinu pěšáků, tak mluvili česky. Sem tam nějaký Němec či Brit. Když Nor, tak na nějaké čtyřkolce a bylo zřejmé, že je v práci. Nakonec jsme kontatovali, že je podivuhodné, jak ti Norové umí perfektně česky, úplně bez akcentu.

Před třemi lety na Maledivách jsme na túře potkali manžele. Pán se nás ptal anglicky na další trasu, vysvětlil jsem mu ji, načež se otočil k manželce a krásnou češtinou jí to sdělil.

Prostě - Češi jsou snad největší cestovatelé na celé Zemi, to je můj subjektivní dojem. Japonci, samozřejmě, taky, ale ti jdou zásadně jen po autobusem přístupných památkách, nikdy nevkročí do volného terénu. Jedou jen přesně po předem daných cílech - tam je jich vždycky hafo. Našinec docela samozřejmě leze v Japonsku po čtyřech na Fudži, když je to Japonec, tak jen a pouze horolezec, turistu by to nikdy ani nenapadlo. V Africe pak na Kilimandžáro. Afričan jen coby průvodce.

Takže tak.

Přeji dobrý den a celé svátky.

M. Dvořák 5.7.2022 6:39

Někdy, bohužel, jako na opice, které právě slezly ze stromů a je je nutno usměrnit poučit a naučit.

M. Mařák 5.7.2022 6:34

Slovanský genom je u obyvatel ČR menšinový, jako byste to nevěděl.

M. Dvořák 5.7.2022 6:33

On nějaký byl?:-)

V. Mokrý 5.7.2022 6:15

Jen k té součásti, bohužel chybí zemské uspořádání, dle 1.republiky v historických hranicích !!

V. Hájková 5.7.2022 6:14

Zdravím - a skromná otázka? Jak jste slavili včerejší největší svátek USA- den Nezávislosti?

V. Mokrý 5.7.2022 6:12

Západ stále kouká na Slovany, obyvatele zemí Koruny české, jako na lidi 2.kategorie.

L. Harvánek 5.7.2022 6:07

V době Konstantina a Metoděje byl vlastně středoevropský prostor osídlen slovanskými národy. Byli to ale pohané a ti byli považováni za něco jako zvěř. Dokonce nesměl křesťan a pohan sedět u jednoho stolu (už našich dějin máme doloženo, že kníže Bořivoj se svou manželkou Ludmilou při návštěvě Svatopluka na Velehradě musel stolovat na zemi a to byl také jedním z důvodů, proč se nechali od arcibiskupa poučit o křesťanství a pokřtít. Tím se stali se Svatoplukem rovnocennými partnery) a jako se zvěří se s nimi zacházelo. A protože Velkomoravskou říši (Čechy pravděpodobně byly i jeho součástí) christianizovali Konstantin a Metoděj jazykem, kterému místní obyvatelé rozuměli, dokázali křesťanství přijmout. Na rozdíl od Slovan polabských christianizovaných německými kněžími jazykem, kterému nerozuměli a křesťanství nepřijali a byli postupně vyhubeni. Přinesli k nám i vzdělanost a také respekt sousedních křesťanských států.

A význam Jana Husa také není zanedbatelný, byl totiž původně katolický kněz (uvádí se, že celebroval i mši za zemřelého císaře Karla IV), který usiloval o obnovu a očistu církve; tedy to, oč usilují dnes církevní koncily. Jen pravděpodobně o nějaké to století přišel se svou aktivitou předčasně.

V. Zavřel 5.7.2022 5:51

:-)Pohrávám si občas s myšlenkami na další vlajky, včetně Brna, Ruska, Slovenska, EU, Polska, Rakouska, .... Jeden den v roce to těm Američanům přeji. Když bylo výročí letu na Měsíc, měli jsme vyvěšenou vlajku USA několik dní. Občas vytáhnu Ukrajinu a Tibet. Možná někdy přijde na řadu i Líšeň:-). Většinu doby máme nad Líšní tu, která signalizuje nejstarší, nějak pokračující, stát (tradici) na našem území. MORAVU.

E. Novotny 5.7.2022 5:50

Biden je stihlejsi. :-)

E. Novotny 5.7.2022 5:45

Jaky?

P. Dvořák 5.7.2022 5:42

. . . a jaký je to rozdíl! ;-D

E. Novotny 5.7.2022 5:41

No jo, ale nechapu, proc se porad diskutuje Bidenuv vek, kdyz Biden je starsi oproti Trumpovi o pouhe tri roky.

D. Stirsky 5.7.2022 5:29

Oba svátky jsou významné. Konstantin a Methoděj byli a jsou výjimeční ve své době i nyní a Hus taktéž. To vůbec nesouvisí s tím, jsem-li praktikující katolík či protestant. Může to být také svátek vzdělanosti (kde jinde jej mají) a svátek odvahy hájit svůj názor až do hrdel a statků. Hus byl vzdělaný rovněž. Smysl mají oba svátky veliký, a to i díky tradici. Staroslověnskému textu (byť s obtížemi) porozumíme i dnes, alespoň jeho základu a Husovu rovněž. Historie není jen to co se událo před 100 lety. Že mnozí nevědí, co se stalo 17. 11. 1989 nebo 21. 8. 1968, je věc druhá.

P. Dvořák 5.7.2022 5:20

Tři vlajky jasně, Morava je součást Česka a to je součást USA.

Ale proč tam nemáte další dvě? Brna jakožto součásti Líšně? :-)

V. Zavřel 5.7.2022 5:16

Pro mě je to už řadu let trojsvátčí. A díky malému stožáru na naší zahrádce mi to umožní vytáhnout tři dny po sobě tři vlajky. USA, Morava, Česko. Většinou je tam moravská. Letos je to 1200 roků od první písemné zmínky o Moravanech. A já si toho cenim. Přeji pohodu do celého Československa, i do Svobodné republiky Králický Sněžník. Zdraví Líšeň.

V. Mokrý 5.7.2022 4:40

ANO,

kdo mohl, tak má volno celý týden, proč by ne.

F. Žůrek 5.7.2022 2:39

Dobré ráno!

Mnozí mají volno či dovolenou po celý týden. Počasí je na Moravě dosti teplé, tak proč si nevzít dovolenou v létě.

Oba dva svátky mají svůj význam.

První svátek je křesťansky významný a druhý svátek říká, že někdy i "tesař se utne", což je také součást naší historie.