28.5.2024 | Svátek má Vilém


Diskuse k článku

Poprask kolem ledu v Grónsku

Oteplovači zřejmě propašovali svoje alarmistické teze do nejnovějšího vydání The Timmes Atlas of the World. Grónsko je tam namalované obklopené bažinami, jenže fotky z vesmíru ukazují, že je Grónsko zamrzlé tak, jak v poslední době jsme zvyklí (v minulých dobách bylo ovšem jiné, nezamrzlé, proto se mu říká Zelená země, ale to bylo hrubě před industriální érou).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Václavíková 20.9.2011 23:13

Ještě jsem chtěla zareagovat na zmínku o kibucu.

Mně to přišlo až svým způsobem zvrhlé, jak odevzdali děti společné výchově a vzali si je až na víkend.

J. Anděl 20.9.2011 23:24

Re: Ještě jsem chtěla zareagovat na zmínku o kibucu.

Něco takového může fungovat jen s vědomým chtěním všech zúčastněných.

Primitivnější národové takhle však fungovali.

Tady je jistý problém individualizace - vznikla nejmenší jednotka, zvaná rodina, která má na starosti celou výchovu potomků. Nejplodnějším a pro početí věkově nejvhodnějším je člověk někdy ve dvaceti, kdy však ještě nemá moc zkušeností a kolikrát ani schopnost všechen čas, plány a představy přizpůsobit potřebám dítěte. Ve výše uvedeném modelu se však zkušenosti sdílejí. Tady nám to trochu suplují prarodiče, ale ani ti nejsou nafukovací.

Teď ovšem nechci tvrdit, že je takový model dobrý, jen že jsem o tom četl a tyhle argumenty mi dávaly smysl. Každopádně u nás to zkrátka a jednoduše fungovat nemůže, je to jen hypotetické.

J. Václavíková 20.9.2011 23:27

Re: Ještě jsem chtěla zareagovat na zmínku o kibucu.

Do 2- 3 let to fungovat nemůže, dítě potřebuje kontakt s matkou. A i pro starší dítě je to hodně stresující situace. Nevím o tom, že by tohle někdy někde fungovalo.

J. Anděl 20.9.2011 23:32

Re: Ještě jsem chtěla zareagovat na zmínku o kibucu.

Aha, omlouvám se, nepochopil jsem ten model přesně. Nepochopil jsem, že je od matky dítě odděleno zcela. To, o čem jsem četl, byl komunitní model, kde je matka vždy k dispozici, jen na ní neleží celé břímě rodičovství.

Funguje to v některých komunitách. V takových, ve kterých potřebu dítěte pro kontakt s matkou (a další, nevím, jestli znáte třeba knížku Koncept kontinua - provokativní, ovšem zajímavé čtení o rodičovství) berou dost vážně a respektují.

R. John 20.9.2011 23:29

Opět mísení historie , náboženství a myšlenka na Mesiáše, ovšem v podobě komunismu.

  Takže jim to přišlo normální, v ghetech žili po staletí, s  náboženskou vírou se rozešli a nahradili jí vírou v komunismus. Moše a Golda byli komunisti, i když se s komunismem později rozešli. Kolik jen ve světě bylo komunistů židů, zejména v Rusku. Možná že kibuc kromě ekonomiky ještě přinášel myšlenku sounáležitosti, pocit bezpečnosti a naplnění snu o spravedlnosti.  Zejména po holokaustu. Dnes jsou slavné kibucy dávno zaniklé, ty poslední se drží ze všech sil, ale individualismus se prosadil a prosazuje i v Izraeli.

J. Václavíková 20.9.2011 23:33

Re: Opět mísení historie , náboženství a myšlenka na Mesiáše, ovšem v podobě komunismu.

Ať je to jak chce, na těch dětech to byl zločin!

R. John 20.9.2011 23:45

To vidíme my , oni to viděli jinak.

   nakonec, byl to sovětský model , u nás byly v padesátých letech také týdení jesle. Co se jeví jako dobré dnes,bude zítra opuštěno. Takový je svět.

J. Václavíková 20.9.2011 23:48

Re: To vidíme my , oni to viděli jinak.

Tak dobrou noc.

R. John 20.9.2011 23:49

I Vám paní Václavíková, dobrou. :-)