2.6.2024 | Svátek má Jarmil


Diskuse k článku

Památník v Rotterdamu

Holanďané odhalili v největším evropském přístavu pomník zasvěcený T.G. Masarykovi a Československé republice. Na vrcholu sloupu s podobiznou TGM je stylizovaná mapa státu, který zahrnoval nejen Slovensko, ale i Podkarpatskou Rus. Pomník byl iniciován z holandské strany a také financován Holanďany. Nevím, jak se vyjadřuje dík v takové věci, tak to aspoň neohrabaně dělám na tomto místě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Anděl 6.11.2015 14:17

Re: A co Havlovo lavička tamtéž

Myslím, že pohodlně leží a odpočívá.

J. Matuška 6.11.2015 13:06

Patrick Joseph Buchanan

někdejší kandidát na amerického prezidenta za republikány a slavný konzervativní komentátor varuje před choutkami Obamovy administrativy angažovat se v souboji o maličký ostrov, jenž se může stát příčinou další mezinárodní krize.

...Pokud skutečně věříme, že nastává Druhé století Ameriky, že čas je na naší straně, a že komunismus je jen mrtvou doktrínou, měli bychom se vyhnout střetům a svou opozici vůči Pekingu projevit - pokud to bude skutečně třeba - tím, že uvalíme clo na večkeré čínské zboží. Takovému vzkazu by čínští oligarchové porozuměli. PROTIPROUD

Jen tak pro zajímavost: Mezi roky 1667 a 1898 byl Guam součástí Španělské Východní Indie. Po porážce Španělska ve španělsko-americké válce připadl ostrov Spojeným státům americkým. Na podzim 2013 bylo na ostrov shozeno 2000 otrávených myší, které by měly řešit invazi hadů bojgy hnědé. WIKI

M. Prokop 6.11.2015 13:49

Re: Patrick Joseph Buchanan

To je vždycky otázka, zda se angažovat dříve, dokud jde jen o maličký ostrov, nebo až později, kdy už se prakticky nedá zacouvat.

Komunismus byl, je a bude vždy mrtvou doktrinou, ovšem problém jsou komunisté. Těch stále žije dost a když se dostanou do problémů, je odvedení pozornosti k vnějšímu nepříteli dost obvyklá taktika. A Čínu problémy čekají zaručeně.

M. Varadinková 6.11.2015 12:34

Nevzpomínám si

že by po mně v posledních 25 letech chtěli policajti občanku. Kromě dopravních kontrol.

J. Kombercová 6.11.2015 13:09

Re: Nevzpomínám si

Na toto téma jsem pátrala v paměti... ani snad za totáče ne. Vždycky jsem byla hodná holka (tohle vyjádření je ode mne ironie, vystihující ovšem skutečnost).

O. Uživatel 6.11.2015 13:12

Uživatel požádal o vymazání
J. Kombercová 6.11.2015 13:15

Re: Nevzpomínám si

Pravda, nejela.

V. Novák 6.11.2015 13:19

Re: Nevzpomínám si

Tak to já si vzpomínám na jedno noční koupání bez textilu a na policajta, který na ten houf Ev a Adamů houkl "Občanský průkaz!".

Nebýt jedním z Adamů, neuvěřil bych...

J. Kombercová 6.11.2015 13:26

Re: Nevzpomínám si

Připomněl jste mi Pucholta, s jeho "občane, cococo..." a proč nás lidi namaj rádi? :)

V. Novák 6.11.2015 13:43

Re: Nevzpomínám si

Já celkem uznávám, že ten příslušník (či orgán) měl právo nás kontrolovat a chápu velmi dobře, že si při té příležotosti prohlédl naše Evy (ne že bych já čuměl jinam) - ale požadovat jakýkoli předmět po osobách, které viditelně neměly kde ho mít, byl takový...

No - ale to byl jediný případ, kyd po mně chtěl OP orgán VB a ne vrátný v ouřadě.

Vlastně ne - ještě jsem musel odevzdat občanku když mi vydávali vojenskou knížku při nástupu na vojnu. Ale to byli vojácí, ne VB.

M. Moravcová 6.11.2015 15:29

Re: Nevzpomínám si

tak to já jsem často odcházela ze zábavy a procházeli jsme všichni esenbáckou uličkou a všichni jsme se legitimovali. To byl takový sobotní půlnoční folklór.

O. Uživatel 6.11.2015 12:32

Uživatel požádal o vymazání
J. Kombercová 6.11.2015 13:11

Re: Jinak k tomu rozdělení Československa,

Já jsem tehdy byla "rozhodnuta" v případě referenda pustit Slovensko z českých spárů, patrně pod vlivem přání Slováků, s nimiž jsem se tehdy stýkala (pracovně).

D. Polanský 6.11.2015 13:21

Re: Jinak k tomu rozdělení Československa,

Myslím, že by to vyhrálo rozdělení. Jsem Slovák a znám nálady. Pochopitelně proti by byli ti, také já, kteří žijí v Česku a nebo na Slovensku a mají rodinné vazby do opačné poloviny bývalého státu. Ale to by nestačilo. V každém případě to byl rozumný krok. Dovolím si tvrdit, že dnes jsou vztahy se Slovenskem na lepší úrovni než za ČSR. To Mečiar a Klaus zvládli dobře.

M. Prokop 6.11.2015 13:51

Re: Jinak k tomu rozdělení Československa,

Byl jsem tehdy na Destakurzu v Děčíně, Češi/Slováci tak půl na půl. Z cca 15ti Slováků JEDEN nevolil Mečiara a nechtěl samostatnost.

O. Uživatel 6.11.2015 12:27

Uživatel požádal o vymazání
J. Anděl 6.11.2015 12:30

Re: Že se to může měnit rychle k horšímu je špatné,

Když to máte fakt těžké, pane Rysi. Opravdu. Páč ti, co po tom baží, si nemyslí, že to bude k horšímu, nýbrž k lepšímu. A myslí si, že teď je to špatné.

A tak to bylo vždycky.

Myslím že s výjimkou hodně, ale hodně depresivních a nemocných lidí, se všechno špatné vždy dělo proto, že lidé chtěli pro sebe to nejlepší, nebo alespoň lepší, než co právě mají.

O. Uživatel 6.11.2015 12:34

Uživatel požádal o vymazání
J. Anděl 6.11.2015 13:58

Re: Že se to může měnit rychle k horšímu je špatné,

No, možná, ale jenom ti ostatní, kteří si to zaslouží, protože jsou hajzlové a svině ;-)

V. Novák 6.11.2015 10:08

Československo nezaložil ani Masaryk ani Kramář.

Rakousko-Uhersko se rozpadlo a roztrhali ho lidé na náměstích, kteří se prostě rozhodli, že už bylo R-U dost. A protože nebylo síly, která by byla ochotná za R-U bojovat, protože se rozpadla i KuK armáda a i honvédi šli radši domů než aby bojovali za jednotu Habsburské monarchie, tak se ty státy udržely.

Vítězům by samozřejmě více vyhovovaio, kdyby R-U zůstalo pohromadě, líp by se jednlo s jedním císařem než plným pytlem prezidentů a regentů - ale i jim nezbývalo, než fait accompli přijmout. Kdyby nepřijali, museli by znovu mobilizovat a nechat vojáky tentokrát bojovat za dosavadního nepřítele...

Masaryk a Beneš a další se mohli zasloužit o vyhádání hranic nově vzniklého státu - i když tu Podkarpatskou Rus přidělily mocnosti Československu jen pro zlost a aby potrestaly Maďary za Republiku rad. No - zem plnou Nikolů Šuhajů mohli Maďarům klidně nechat...

M. Prokop 6.11.2015 10:18

Re: Československo nezaložil ani Masaryk ani Kramář.

Zdá se, že o vzniku Československa mnoho nevíte. Byl to od Masaryka, Beneše, Štefánika a mnoha dalších pěkný kus práce, prosadit jeho vznik a řekněme alespoň v české části historické hranice.

Ano R-U se rozpadlo, nechtěl ho už nikdo, to ovšem neznamená automatický vznik a uznání nástupnických států a jejich hranic.

J. Slanina 6.11.2015 10:26

Re: Československo nezaložil ani Masaryk ani Kramář.

Von kdyby se soudruh podpraporčík nestyděl, tak by byl býval stejně nejraději, kdyby se Československo v roce 1922 přifařilo k CCCP.

V. Novák 6.11.2015 10:52

Re: Československo nezaložil ani Masaryk ani Kramář.

O hranicích jsem napsal, že se o jejich vyhádání Masaryk s Benešem zasloužili - Štefánik už tolik ne. Čili tam nejsme ve při.

Uznání států, které se ustavily samy (resp. ustavil je jejich lid) bylo jediné rozumné východisko v situaci, kdy ty státy - byť s vágně stanovenými hranicemi - už existovaly. Alternativou bylo buď násilné znuvusjednocení R-U, k čemuž nebyla síla ani vůle, a nebo všeobecný maglajz s rizikem revolucí a boje každého s každým - něco, jako probíhalo mezi nově založeným Polskem a Sovětským Ruskem na Malé a Bílé Rusi, případně v Maďarsku kolem MRR - z čehož měli páni diplomati kopřivku.

Takže zbývalo jedině ty státy uznat, a nějak se rozebrat v tom, kudy mají vést hranice mezi nimi - a to, viz první odstavec.

Roli našich vůdců, zejména Masaryka, pěkně předvedl první díl Českého století - Lloyd George rozmetá Masarykovy argumenty pro česko(slovensko)u samostatnost během pěti minut a TGM nedokáže odporovat - protože nemá čím. Načež střih - a TGM je vítán na nádraží co Tatíček Osvoboditel...

Lid rozhodl - a páni v cylindrech uznali co nemohli neuznat.

M. Prokop 6.11.2015 11:18

Re: Československo nezaložil ani Masaryk ani Kramář.

Pokud své informace čerpáte z TV, tak už mlčím, na takovou autoritu nestačím. :-P

M. Prokop 6.11.2015 11:21

Re: Československo nezaložil ani Masaryk ani Kramář.

Co se domácích událostí týče, pěkný je třeba Peroutka, "Budování státu", co se zahraničí týče, třeba "Světová válka a naše revoluce", dva pěkně tlusté díly a třetí s dokumenty. A pochopitelně různé zmínky i v jiné, i cizí literatuře.

A. Trick 6.11.2015 11:52

Re: Československo nezaložil ani Masaryk ani Kramář.

Uveďte nějaký Váš zdroj, který popírá názor ministerského předsedy VB v oné době.

M. Prokop 6.11.2015 13:55

Re: Československo nezaložil ani Masaryk ani Kramář.

To bych ovšem musel ten konkrétní názor znát (a ne z filmu).

Jinak Masaryk i Beneš jednali hlavně s Balfourem.

V. Novák 6.11.2015 12:19

Re: Československo nezaložil ani Masaryk ani Kramář.

Nemlčíte - kecáte. Nevydržíte.

A slyšel jste někdy slovo "ilustrace"?

M. Prokop 6.11.2015 13:56

Re: Československo nezaložil ani Masaryk ani Kramář.

Kdo vám co namaloval? :-P

V. Novák 6.11.2015 15:44

Re: Československo nezaložil ani Masaryk ani Kramář.

Rysíte? ;-P