17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

Ó, božská viditelnosti!

V dnešní turbulentní době připomínající poměry těsně před válkou, těsně před summitem předáků Evropy, usoudil hlavní lidovec Pavel Bělohrádek, že sestřelí ministra obrany Martina Stropnického. Jako důvod si vybral ministrův komentář k něčemu, o čem už několik dnů psaly všechny noviny a co bylo jasné každému, kdo není padlý na hlavu, že Češi vyměnili pět svých lidí za Libanonce Fajáda.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Brzák 12.2.2016 23:41

Re: Mno, co k tomu dodat?

Nesouhlasím - pokud nepředložíte statistický průřez alespoň evropskými národy týkající se této povahové "kategorie", budu to brát jen jako Vaše osobní zklamání, které, jak chápete, nutně zkresluje.

M. Mařák 12.2.2016 23:58

Re: Mno, co k tomu dodat?

Myslím si, že práskači jsou společným rysem každého národa, ale nevím, jestli jim to každý národ dokáže odpustit a dělat jakoby nic jako my, Češi, Moravané a Slezané.

R. Brzák 13.2.2016 0:07

Re: Mno, co k tomu dodat?

Myslím si, že schopnost práskat je obecně schopnost lidská, stejně tak, jako vstříc sebevětšímu nátlaku odolávat. Vše záleží na konkrétních podmínkách.

Ale co se týče odpouštění, to je vlastnost spíše "božská" (malinko si zabíhám ke country, pardon...) - a netvrdím, že jsme jí v mojí zemi nějak více nadáni...

P. Lepew 12.2.2016 22:04

Pane Šviku a nesmějte se mi

Když jsem se pokoušel o jakousi duchovní cestu kdysi dávno (ale ne zas tak dávno), dostal jsem se do fáze kdy jsem "zcitlivěl" (barvy, prostředí, ale hlavně lidé). Fakticky mi začalo být v blízkosti některých lidí fyzicky špatně, speciálně ve velkých skupinách lidí jsem to nedával.

Je to něco co se normálně překonává, nebo je to nějaký osobní problém?

Taky to samozřejmě mohl být důsledkem mého samouckého vševědoucího přístupu, ale nedělal jsem nic jiného než se snažil meditovat (jenom vyčistit hlavu a upravit dech) a časem se mi začala sama od sebe měnit strava - třeba maso jsem prostě nechtěl.

A nesmějte se mi :))

D. Švik 12.2.2016 22:18

Re: Pane Šviku a nesmějte se mi

Pokud "správně" meditujete, tak pravděpodobně to první na co narazíte, je, že se začne pročišťovat podvědomí od "negativních" otisků. Na vnitřní úrovni, to můžou být změny nálad, změny vnímaní, nejistota....na úrovni těla, nejrůznější nemoci, na vnější úrovni nejrůznější situace, které asi označíme, jako ne zcela příjemné. Můžeme se tak cítit s lidma, se kterýma máme s minulosti nepříliš dobré vazby atd. Není to osobní problém, je to známka toho, že dobře praktikujete- prostě to odchází pryč. Překonává se to, že buď zatnete zuby, nebo si dáte pauzu. Na úrovni buddhistické tantry existuje krátká meditace, která funguje jako určitá ochrana- prostě toho z podvědomí pustí jen tolik, kolik zvládneme.

P. Lepew 12.2.2016 22:21

Re: Pane Šviku a nesmějte se mi

Díky. Na mne to bylo moc (bylo to zatraceně fyzické, jako kdyby na mne sprostě křičeli) a ten divný špatný pocit ve větších skupinách lidí zůstal ještě hodně dlouho. Pauza se v podstatě zvolila sama - ne každý na to má.

Pěkný večer.

D. Švik 12.2.2016 22:24

Re: Pane Šviku a nesmějte se mi

I vám.

V. Novák 12.2.2016 22:19

Re: Pane Šviku a nesmějte se mi

A není to tak, že metody vhodné pro mnicha v Himálaji, který potká za den tak leda jiného mnicha - a to jen když oba chtějí - nejsou vhodné pro člověka, která je nucen žít ve velkoměstě a setkávat se se stovkami, spíše tisíci, cizích lidí - a pokud možno se s nimi nepomlátit?

My nepotřebujeme "zcitlivět" - my potřebujeme být zatraceně necitliví, abychom to přežili... I ti lidé kolem...

P. Lepew 12.2.2016 22:22

Re: Pane Šviku a nesmějte se mi

Proto jsem skončil, začaljsem mít vážné problémy normálně fungovat. Ale určitě to bude individuální a s nějakým vedeném to také půjde lépe (obzvlášť pokud je to mezifáze, jak píše pan Švik)..

D. Švik 12.2.2016 22:31

Re: Pane Šviku a nesmějte se mi

Je to samozřejmě individuální. Pokud budete používat nějakou mírnější techniku, jako třeba šine (zklidnění mysli) nebude to zasahovat tak hluboko do podvědomí a po počátečním zjištění "jak jsme zahlceni myšlenkami", se mysl uklidní a dostaví se příjemná radost z prožitku klidu.

R. Brzák 12.2.2016 22:25

Re: Pane Šviku a nesmějte se mi

Nejsem budhista - ale znecitlivění neznamená, že nejrůznější vlivy nepřijímáme, jen je neregistrujeme. Ony na nás stejně působí, vzrůstajícím stresem, jenž se ukládá a jednoho dne...

Zcitlivění znamená, že si povšimnu toho, co má na mně vliv. To samo o sobě nic neřeší - ale co mi vadí, to mne donutí "řešit". Tak se mohu v životě lépe přizpůsobit, nebo najít místo, kde se tlakům a vlivům vyhnu.

P. Lepew 12.2.2016 22:29

Re: Pane Šviku a nesmějte se mi

Asi máte pravdu, ale když máte fyzické problémy v jakékoliv větší skupině lidí (cítíte moc divné věci mezi nimi i k Vám, agresi a taky jejich strach), tak to ve velkoměstě prostě nedáte. :))

D. Švik 12.2.2016 22:32

Re: Pane Šviku a nesmějte se mi

Nikde jsem nic o nějakém znecitlivění nepsal. Nevím, na co přesně reagujete.

R. Brzák 12.2.2016 23:45

Re: Pane Šviku a nesmějte se mi

na pana Nováka...

M. Mařák 12.2.2016 22:22

Re: Pane Šviku a nesmějte se mi

První, na co při meditaci narazíte, je obrovské množství neustálých myšlenek a neschopnost soustředění se na jednu konkrétní věc, třeba na plamen svíčky, vizi vašeho Boha, prázdno a podobně...

P. Lepew 12.2.2016 22:24

Re: Pane Šviku a nesmějte se mi

V tom problém nebyl. Každý den o kousek lépe. Každý den trochu klidněji.

Problém byly ty vedlejší účinky.

M. Mařák 12.2.2016 22:36

Re: Pane Šviku a nesmějte se mi

Nevím přesně, co máte na mysli. Třeba já jsem byl dlouho vegetariánem, ale na cholesterolu se meditace a vegetariánství nijak pozitivně nepodepsaly.

:-)

P. Lepew 12.2.2016 22:40

Re: Pane Šviku a nesmějte se mi

Hlavně to "zcitlivěné" vnímání světa kolem a zejména ostatních lidí. To nebylo vůbec dobré. Maso mi přestalo jet tak po půl roce praktikování - nijak jsem o to neusiloval, prostě mi nechutnalo.

M. Mařák 12.2.2016 22:55

Re: Pane Šviku a nesmějte se mi

Těžko říct, jsou to individuální věci, nevím, jakým způsobem jste meditoval a podobně...

P. Vandas 12.2.2016 22:01

Tak vám nevím, jak je to s tím kravínem?

Syřan blbě pyskoval a to, ani já nenesu dobře, zejména, když je to křesťan za které jsem se zasazoval. . Ale když čtu, tu úžasnou snahu ty pindy vyvrátit, překroutit, zatajit, přeonačit a i jinak udělat z černého bílé, tak se mi zdvihá žaludek z těch vítačů, co se bojí o svá koryta. :-):-):-) Nejlépe bude tu pomoc zkrátit a nepustit přes čáru, ani nohu.

P. Han 12.2.2016 22:06

Re: Tak vám nevím, jak je to s tím kravínem?

Četl jsem i jeho výroky a pokusy o uvedení na pravou míru... vypadá to, jako by mu tak třikrát vyměnili noty.

P. Lepew 12.2.2016 22:08

Re: Tak vám nevím, jak je to s tím kravínem?

Je to trochu trapas. Obzvášť když Prima nechala zdá se udělat druhý překlad a ten potvrdil první.. Hatefree opět ukázali své kvality.

P. Vandas 12.2.2016 22:13

Re: Tak vám nevím, jak je to s tím kravínem?

Trochu divný mi ten výrok přesto připadá. Totiž ta asociace syřanova. " Kravín". Nevím, že by Syrii byly běžné "kravíny", jako synonymum pro smradlavou díru? :-):-):-) Zejména s pikantním vysvětlením, že bydlí v patře bez výtahu. Kravín v patře neznám , ani já. :-):-):-) Jestli to nebude nakonec něco jako legendární " Kolik třešní, tolik višní." :-):-):-)

P. Lepew 12.2.2016 22:16

Re: Tak vám nevím, jak je to s tím kravínem?

Může být. Ale jak jsem dnes psal Kadlecovi - dokud nějaké serioní médium nezaútočí na Primu (a záměrně špatný překlad takového rozhovoru by byl extrémní průšvih), budu vždycky věřit televizi oproti aktivistům z Hatefree. Nadšení podle mého vylučuje nadhled.

P. Vandas 12.2.2016 22:18

Re: Tak vám nevím, jak je to s tím kravínem?

To souhlasím. Ti lžou, jen otevřou rypák. :-):-):-)

J. Fialová 12.2.2016 22:15

Re: Tak vám nevím, jak je to s tím kravínem?

Generace 21 (panu Danovi Drápalovi bych i věřila): Nesprávný překlad tlumočníka, který s redaktorem přijel. Podle nahrávky rozhovoru v mobilním telefonu jiného účastníka.

Pokračování z jiného zdroje (těžko říct jestli důvěryhodný nebo nedůvěryhodný, proto ho zde neuvádím): Tím tlumočníkem byl muslim, který nesnáší křesťany - takže je chtěl při této příležitosti poněkud zdiskreditovat.

P. Lepew 12.2.2016 22:18

Re: Tak vám nevím, jak je to s tím kravínem?

Prima prý nechala překlad ověřit dalším tlumočníkem a ten konstatoval že je přesný.

P. Han 12.2.2016 22:20

Re: Tak vám nevím, jak je to s tím kravínem?

A měl to být soudní překladatel. Se vší úctou k našim soudům, mám pocit, že nikoliv překladatelé tam melou kraviny.

P. Han 12.2.2016 22:21

Re: Tak vám nevím, jak je to s tím kravínem?

Resp. kravíny. Mimoděk se mi cosi povedlo. :-)

J. Fialová 12.2.2016 22:25

Re: Tak vám nevím, jak je to s tím kravínem?

No, nechme se překvapit. U pana Drápala píšou:

"Správný přibližný překlad inkriminované pasáže zní: „Přijeli jsme sem s otevřeným srdcem, abychom v této zemi žili. Během několika dnů našeho pobytu v České republice jsme se přesvědčili, že Češi jsou velmi milí lidé, kteří nás přijali a zabezpečili nám všechny naše potřeby. Doufám jen, že dostaneme vhodné bydlení. Zbytek věcí se postupně zabezpečí, protože jsme sem nepřijeli jíst a odpočívat, ale pracovat. Moji synové jsou zruční lidé, kteří se dokáží postarat o potřeby svých rodin. Pokud by nám ale bylo nabídnuto nevhodné místo na žití, pracovat bychom nemohli“.