26.6.2024 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

Méně peněz z EU

Evropská komise předložila návrh na dlouhodobý rozpočet EU na roky 2021 až 2027, tedy z dnešního pohledu na osm let dopředu. Kde ty vody za osm let budou…

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Hájková 3.5.2018 8:03

Zdejší

stupidní slinty - starých senilních a finančně negramotných dědku číst je ztráta času! Z NP se stal pěkný hnojník typu ""NOVINEK"" a PL !

Tak si tu hezky užívejte ty své ubohé žvásty - :-))))) pá- pá

J. Fialová 3.5.2018 8:29

Re: Zdejší

Tak hezký den přeji, ""MLADÁ"" paní, pá- pá :-)))))))

J. Hejna 3.5.2018 8:30

Re: Zdejší

No sláva.

J. Schořík 3.5.2018 8:33

Re: Zdejší

Konečně můžete napsat něco smysluplného. Zatím jste předvedl jen urážku pana Fridricha.. Argumentace nula..

P. Spáčil 3.5.2018 8:56

Re: Zdejší

Tak pá pá, soudružko Hajková.

Ale Vy to stejně nevydržíte a zítra ráno tu budete zase. (:-)

V. Novák 3.5.2018 9:37

Re: Zdejší

I ten den se počítá...

F. Žůrek 3.5.2018 7:48

Rozdělování peněz z Bruselu je příšernost

J. Chaloupka 3.5.2018 9:20

Pletete se, to je socialismus.

A každému socialismu jednou dojdou peníze, těch druhých. A potom bude opravdu třetí evropský a možná světový konflikt. Doufám, že se ho už nedožiji, ale moji vnukové asi ano.

M. Prokop 3.5.2018 9:31

Re: Rozdělování peněz z Bruselu je příšernost

Přerozdělování obecně, nejen z Brusele.

Z. Lapil 3.5.2018 7:42

Co je to právní stát

Nehodlám tu otravovat definicemi, jen připomenout, že právní stát není totéž, co stát demokratický. Právním státem jednoznačně byl Sovětský svaz (Gulag byla zřízena - zní to divně, ale je to správa táborů - zákonem a provozována podle zákona) i ČSSR (Slánský i Horáková byli popraveni na základě přinejmenším formálně regulérního soudního procesu).

Právo má - jako snad všechno v tomhle vesmíru - dvojí použití. I ten nůž může být užitečná kuchyňyská pomůcka i vražedná zbraň.

Možná: justiční vražda (Horáková i Slánský) je možná jen v právním státě.

F. Houžňák 3.5.2018 9:40

Máte to nějaké popletené,

zkuste si nechat vyložit od nějakého právníka, co to znamená právní stát.

Z. Lapil 3.5.2018 17:57

Re: Máte to nějaké popletené,

To už tu bylo. Najdu iks odkazů a vy mi řeknete, že nejsou dost dobré a že to nemá cenu komentovat. Tůdle.

F. Houžňák 4.5.2018 7:00

Ale mně je to jedno, mě nemusíte přesvědčovat

nějakými odkazy, já vím, co znamená pojem "právní stát". A je mi taky lhostejné, jestli to víte vy, co mi je po tom. Já jsem vám chtěl jenom prospět, abyste se poučil a příště se neztrapňoval nějakými podobnými scestnými úvahami, neřkuli bláboly.

D. Bystriansky 3.5.2018 7:39

Dotace potřebuje Německo!

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/470954-na-policisty-v-nemecku-zautocily-dve-stovky-migrantu.html

P. Kučera 3.5.2018 7:20

Skutečnost není jen a jen hodna eurokritiky.

Jsme členy spolku, který je přes všechny Astonem vyjmenované deficity ustaven a řízen demokraticky. Já tedy vidím mnohem větší deficity demokracie (zasahování do soudní moci, podřízení veřejnoprávních médií vládě...) právě v Maďarsku a Polsku. Ano, uvítal bych CELOEVROPSKÉ strany s kandidátkami ve všech zemích i dvoukomorový evropský parlament (sněmovna lidu a sněmovna států). Ovšem my přece dobře víme, jak komplikované bylo dohadování ve 2federaci, takže jednací řád a způsob rozhodování ve 27federaci by nesměl připustit, aby třeba Malta nebo ČR dokázaly zablokovat celý kontinent. Tedy: co největší subsidiarita, ale ve společných věcech vždy jen (podle důležitosti) prostá nebo 3/5 většina v každé komoře, podle důležitosti. A vyjednávání: V4 (kdyby se dohodla) tam by měla váhu Franice!

A s těmi dotacemi? Protože mám v těle ještě špetku hrdosti, je mi hanba, že náš stát bude další dekádu pozitivním (poměr příjmů a plateb) příjemcem dotací. Už bychom se měli snažit být spíš čistými plátci než příjemci. Ale hlavně, líbí se mi model USA: tam do federálního rozpočtu odevzdávají státy celých 20% svých rozpočtů (v EU je to jen nepatrný zlomek) a za tyto peníze se zajišťují celofederální infrastruktury (silnice, železnice, energetika, měna), obranu, o zahraniční politice nemluvě. Ale každý stát z těch svých 80% jede "na svoje triko" a svoje dluhy musí sám splácet - až do bankrotu. Dotace jednotlivým státům jsou dost výjimečné (jasně účelově definované), které musí každý rok schválit sněmovna USA.

Závěr: nenadávat na deficity demokracie v EU, ale být kvalifikovaně a chytře aktivní v unijních orgánech. Zatím jen mlčíme a pak nadáváme, to nám jde výborně. Ale je to hanba.

Dobrý den.

V. Hájková 3.5.2018 7:26

Re: Skutečnost není jen a jen hodna eurokritiky.

Co dodat- skvěle napsáno!

P. Hlosta 3.5.2018 7:40

Re: Skutečnost není jen a jen hodna eurokritiky.

"mlčíme a pak nadáváme...." To jako myslíte koho? Politické předáky? Nezdá se že by nadávali. Kdyby aspoň to! Nebo myslíte běžné občany? No rozhodně nemlčíme a na sociálních sítích si to vyříkáváme, až je mnohdy stydno za hulvátství některých, viz. zde Hájková např.

Vaše moralizování v rámci EU dotací je špatně napsané! Běžný občan není ten, kdo ovlivňuje celé roky EU!, Natož dotace odtamtud. A ti, co ovlivňují, jsou horních deset tisíc, co dokáží i krást cokoliv a berou to za normu. Takže s nimi začněte i skončete. Nejlépe ve volbách do obcí a pak pokračujte dál! Potom můžete brát do úst ostatní kolem sebe a povšechně konstatovat bez specifikace o koho jde.

P. Kučera 3.5.2018 9:59

Re: Skutečnost není jen a jen hodna eurokritiky.

Pane Hlosto, myslím především naše poslance v EU. Nemají odpracováno.

V. Braun 3.5.2018 11:34

Re: Skutečnost není jen a jen hodna eurokritiky.

Tak naposled někdy před dvěma dny náš premiér v demisi "brečel" nad tím jak nám EU nedovolí, abychom si z EU dotací platili co chtěli. To tedy k tomu nadávání. Přitom dotační programy si píšou přímo národní státy.

J. Holíček 3.5.2018 7:43

Re: Skutečnost není jen a jen hodna eurokritiky.

Pohádka pro Hájka.

Demokraticky řízený spolek? Víte co je demokracie? Cha, cha, cha.

Trošku naivní, trošku bláhové. Troška by to ale určitě vzal jako scénář pro zábavný film. :-))

D. Bystriansky 3.5.2018 7:47

Re: Skutečnost není jen a jen hodna eurokritiky.

Tady se někdo po 512té utrhl z řetězu, celoevropské strany...

P. Černoch 3.5.2018 8:04

Re: Skutečnost není jen a jen hodna eurokritiky.

USA

Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) odhaduje, že schodek v letošním fiskálním

roce, tedy do konce září, stoupne o 21 procent na 804 miliard dolarů.

Pokračovat v růstu má i v příštích letech a v roce 2020 překoná jeden

bilion dolarů.To asi není úplně dobře?

P. Kučera 3.5.2018 10:02

Re: Skutečnost není jen a jen hodna eurokritiky.

Pane Černochu, ne, ten není dobře. Jde mi o základní rozdělení a určení financí. Nikde není ale záruka, že se bude nějaký stát chovat nezodpovědně. Pokud mu to budou občané tolerovat, bude se vesele pokračovat...

Z. Lapil 3.5.2018 8:12

Re: Skutečnost není jen a jen hodna eurokritiky.

Neskvěle napsáno. USA je federace. To EU ještě(?) zdaleka není. Dokonce coby zarytý euroskeptik tvrdím, že kdyby byla, bylo by to lepší než současný paskvil, kde vláda (která ovšem není vláda) přijímá směrnice (nebo nařízení? Nikdy nevím, která je která), které jsou povinny jednotlivé státy odsouhlasit, respektive "implementovat do svého právního řádu". Povinný souhlas - co je to za nesmysl? Dobrovolně povinné akce pamatuju ze školy...

I v těch USA - aspoň předpokládám - existují zákony přijaté na federální úrovni a platné všude v USA, a zákony státní. Rozhodně si nedovedu představit, že by Trump pravil "a do dvou let všichni přijmete zákon, že - a já si rejpnu - budete svítit jen zářivkami.

Co je ale důležitější: druhá komora parlamentu obsahuje stejný počet hlasů za každý stát (mimochodem - není nás už 28? Ne že by na tom TEĎ záleželo). To se rovnalo právu veto ve dvoučlenné federaci, je-li členů 28(?), je i společné hlasování V4 plus libovolné U9 (Uskupení devíti - včetně Německa a ostatních největších) menšinové.

Ve skutečnosti něco podobného funguje už teď - menší státy mají v Evropském parlamentu relativně větší zastoupení a kritérium souhlasu obsahuje jak počet států (velké Německo nepřehlasuje ty ostatní) tak počet obyvatel (malá Malta nepřehlasuje ty ostatní).

Neboli - tvrdím já - jakýsi systém respektující jak počet států, tak počet obyvatel, existuje, ale je to nepřehledné a těžko předvídatelné. Mít dvě komory a v každé potřebovat (50%+1) hlasů je přehledné jak pro politiky, tak pro občany. Mezi námi - nefunguje náhodou přesně takhle Kongres a Senát v USA?

J. Chaloupka 3.5.2018 9:23

Problém vidím v tom, že Evropa NEMÁ jeden jazyk,

a francouzsky nebo německy mluví jen málokdo tak dobře, aby mohl vyhodnotit, kteří kandidáti zastupují i ČR.

Z. Lapil 3.5.2018 18:05

Re: Problém vidím v tom, že Evropa NEMÁ jeden jazyk,

To je určitě kus pravdy, ale český parlament MÁ jeden jazyk a nevšiml jsem si, že by se odtamtud linulo něco srozumitelnějšího.

Vlastně jste mě přivedl na myšlenku, že babylonské zmatení jazyků možná není příběh o rozdělení lidstva na různojazyčné národy ale prostě a jednoduše o blábolení.

P. Kučera 3.5.2018 10:05

Re: Skutečnost není jen a jen hodna eurokritiky.

Pane Lepile, milý euroskeptiku. Shodneme se v tom, že EU je třeba zdokonalit. Já jsem pro federaci, vy vlastně taky. Teď zbývá jen na tom pracovat.

Z. Lapil 3.5.2018 17:51

Re: Skutečnost není jen a jen hodna eurokritiky.

Zcela bez emocí: za funkční mám jak Evropu samostatných států (protože dobré ploty dělají dobré sousedy), tak federaci (proti samostatným státům mi přijde složitější a tím méně stabilní: každý biolog vám řekne, jak důležitá je pestrost biotopu pro jeho stabilitu - viz například Komenský: když nemohl pracovat pod Habsburky, prostě se přestěhoval a "Evropa" tak o jeho dílo nepřišla).

Pro současnou situaci nemám jiné slovo než paskvil. Tvrdím, že kdyby tomu místo Junckera a Mogherini(?) šéfovali Roosewelt, Thatcherová a de Gaule (ani tím si nejsem jist, jak se píše), nebyl by výsledek o mnoho jiný.

J. Holíček 3.5.2018 11:37

Re: Skutečnost není jen a jen hodna eurokritiky.

Dal jste si práci Lepile, a je to vidět. Ostatně, na politologii máme dost vyštudovaných nemakačenků, na pohádky byl nejlepší Andrzén. Hájka ale pohádky baví, všiml jsem si, že od Kučery zvlášt. :-))

Těch států je momentálně skutečně 28, protože UK se zatím počítá. I v tom máte pravdu. :-)))

Z. Lapil 3.5.2018 17:34

Re: Skutečnost není jen a jen hodna eurokritiky.

Nejsem politolog a doufám, že ani nemakačenko. Když ale vidím, respektive poznám zkratkovitou úvahu, mám za správné to dotyčnému sdělit. Buď poučím neznalého, nebo rejpnu do trola nebo - i to se mi stává - se nakonec dozvím, že ten hlupák jsem já.