2.6.2024 | Svátek má Jarmil


Diskuse k článku

Marná snaha

Zvláštní vyslanec OSN a Ligy arabských států (LAS) pro Sýrii Kofi Annan uznal marnost svého úsilí o sjednání příměří, nedejbože míru v Sýrii. Jako důvod uvedl situaci v Radě bezpečnosti. "Svět je plný šílenců, jako jsem já," prohlásil pak a vyjádřil naději, že se tudíž najde jiný idealistický prostředník, jakým se snažil být on.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Fritscher 3.8.2012 7:49

Re: To je problém náboženství,

Jste si jistý že v době "vyhlášení" anglikánské církvě za vlády jindřicha VIII na začátku 16 století byl Anglický král "only" reprezentantem a dalších několik desíti až století potom, já tedy ne, a to je to o čem mluvím, když použiji slovo "TRADICE" .......... :o))

P. Pavlovský 3.8.2012 7:45

Re: To je problém náboženství,

"Jednota trůnu a oltáře" je samozřejmě pouze historická metafora. Jde o to, že bez "odluky církve od státu" není demokracie a nejsou ani občanská práva.

V Británii sice došlo za Jindřicha VIII. k "ukázkovému spojení oltáře a trůnu", to máte pravdu, ale už po pár desítkách let byl - 1649 - popraven Karel I. a tím jakýkoli absolutismus v tomto státě definitivně skončil.

Britská královna je sice hlavou anglikánské církve, ale ostatní křesťanské církve mají v Británii absolutní svobodu (bohužel, i ty islámské), jak se krásně projevuje např. v Severním Irsku.

Podstatené je, že v GB (a v demokraciích vůbec) můžete být přímo ostentativní atheista a nic se vám nestane. Do jisté míry to lze i v Izraeli, ale zkuste si  v jakékoli islámské zemi - prohlásit, že Bůh není, a že na nic takového nevěříte! Já bych Vás na život nepojistil:-).

(To píši jako věřící člověk!)

A. Fritscher 3.8.2012 7:54

Re: To je problém náboženství,

S tím plně souhlasím akorát jsem chtěl naznačit, že zrovna spojení oltáře a trůnu se v Británii myslím, ( pokud budeme vycházet z úspěšnosti země a to nejen hospodářské ale i kulturní ), docela POVEDLO. A jeli to vyjímka potvrzující pravidlo, a nebo jen jeden z vlivů na to aby sociální vazby dokázaly něco takového v sociálním společenství, ( další vliv může být zrovna ta ostrovní "izolace" ),  to ví jen Bůh a Janyška z Hayekem :o))

P. Pavlovský 3.8.2012 8:07

Re: To je problém náboženství,

"Spojení oltáře a trůnu"  v konstituční monarchii s rozvinutou demokracií je vlastně už jenom folklór. Jinak by v Británii nebyli možní atheističtí republikání a vůbec lidé podobných světonázorových a politických orientací.

Jenom na vševládnoucí náboženství ovšem totalitu převádět nelze,  nacismus i komunismus si vystačily bohatě i bez náboženství, resp. proti němu.

P. Hofman 3.8.2012 8:10

Re: To je problém náboženství,

Ono i z té konstituční monarchie je v Británii už dávno monarchie parlamentní. Vývoj se nedá zastavit.

A. Fritscher 3.8.2012 8:24

Re: To je problém náboženství,

........ oba a všichni tři pánová máme pravdu. Akorát to časové zaměření máme každý pozdržený na jiném časovém úseku. V každém případě je pravda, že vývoj se nedá zastavit.

Akorát je potřeba si neplést vývoj s expanzí které hrozí právě s těch pro nás velmi málo se vyvýjejících oblastí. Islám je pro nás moc "zkostnatělý", a velmi málo se zaobírající osobní svobodou jednotlivců. Mně vyhovuje stav taková jaký je a mohlo by se klidně i OPLOTIT.

O výhodách plotu mezi moji a sousedovou zahradou jsem už psal :o))

P. Hofman 3.8.2012 7:27

Re: To je problém náboženství,

Ano, je to tak.

L. Písařík 3.8.2012 6:23

Islámské jaro a ufoni.

Viděno z létajícího talíře: Je to vůbec možné, že ti lidé se rvou jak prašiví psi, místo toho, aby spolupracovali a snažili se o zlepšení života a sebe vůbec? Dát jim naše znalosti? Vždyť toho opět využijí k tomu, aby do sebe bušili ještě víc. Tak je budeme pozorovat, jestli jednou přijdou k rozumu, tak jim pomůžeme. Ale bude to vůbec někdy? To neví ani jejich Aláh nebo Bůh nebo Šiva, či jak ho jmenují.

P. Pavlovský 3.8.2012 2:44

Demokracie a islám, vylučují se navzájem?

Od arabského jara ke standardní demokracii je vzdálenost světelného roku! Zatím ji neurazil ani jeden stát světa!

P. Pavlovský 3.8.2012 2:43

Demokracie a islám, vylučují se navzájem?

Od arabského jara ke standardní demokracii je vzdálenost světelného roku! Zatím ji neurazil ani jeden stát světa!

P. Velebný 3.8.2012 0:27

....jaro, ale co pak?

...arabské jaro, jásá levice...ale co bude až "jaro" skončí....

P. Sulc 3.8.2012 3:50

Re: ....jaro, ale co pak?

No co, nakonec prijde zima. A hloupi idealiste a vsechny ty druhy pitomych nadsencu se bude ptat: jak je to mozne, my jsme jim prece prali demokracii. Proc je to ted jeste horsi nez to bylo s diktatorem ?   //proto, ze ten starej uz mel nahrabano dost, ten novej teprve zacal nahrabavat. A nez se nakrade miliarda ci dve, chvili to trva, to pak musi byt na lid prisnost.//

K. Křivan 3.8.2012 7:36

Re: ....jaro, ale co pak?

Pane Sulc, mluvíte mi z duše.