4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

Líně si oddychly

Jde o areál Líně, letiště u Plzně, uvažovalo se o tomto místě, že zde Volkswagen postaví gigafactory, tedy obří továrnu na baterie do elektroaut. Zprávou dne 8. prosince je oznámení, že rozhodnutí odkládá, mimo jiné kvůli dramatickému nárůstu cen energií.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Černý 9.12.2022 11:05

Musíte nejdříve ty uliční výbory zřídit ;-D

S. Lazárek 9.12.2022 11:09

Já je na rozdíl od paní senátorky k ničemu nepotřebuju.

L. Frydryšek 9.12.2022 10:57

Kotel. Máte slovo, Michaely Jílkové, bizarní pořad Čt1, který měl zmizet z obrazovky v době, kdy jsem zmizel z jeho sledování a to bylo dávnóóóóóóóó ́.

J. Fridrich 9.12.2022 10:04

"Oplocené Bělorusko. Lidé z diktatury utíkají řekou v neoprenu. Jsou to studenti, ale třeba i ředitelé divadel. „Přes řeku Němen přeplavávají Bělorusové v neoprenech. Když si jich nevšimneme, sami nás vyhledají a žádají o azyl." -

Ale jak je toto možné ? Vždyť v Bělorusku vládne od nepaměti soudruh Lukašenko, věrný přítel soudruha kágébáka Putina, a jistě vládne ve své zemi "spravedlivě" a v souladu s principy občanských svobod a demokracie... Ti lidé snad musí být pomýlení podobně, jak byli u nás ti občané naší země, kteří neschvalovali naši okupaci rusáky v srpnu 1968.

J. Černý 9.12.2022 10:18

Rusáci nás nekupovali ty neoprene. Většinou to byli Ukrajinci ;-(

P. Han 9.12.2022 10:25

Jo? Rozhodlo se to v Kyjevě proti Brežněvově vůli? Pište dál, soudruhu.

J. Fridrich 9.12.2022 10:37

Ty náš hloupej, svým uličním výborem KSČ ovlivněnej blbe.. Už se nauč vyměňovat desky na gramofonu. SSSR měl cca 15 "jako republik", ale násobně víc oproti těm Uzbekům, Tádýikům a dalším bylo rusů, blbe. A ti v tom jejich žaláři národů CCCP všem těm vazalským republikám z Moskvy VLÁDLI, ty TUPANE černíku.. Už si to oprav v té své hloupé makovici.

O. Hávová 9.12.2022 10:48

Jako třeba Džugašvili?

J. Fridrich 9.12.2022 10:59

Chcete jen zpochybňovat tu realitu, a ta je BEZESPORU jasná. V SSSR byli DOMINANTNÍ rusáci... To je jasné i těm lehce zabržděným, takovým, jak jste vy. Ačkoliv byl Sovětský svaz nominálně unií svazových republik s hlavním městem v Moskvě, ve skutečnosti šlo o silně centralizovaný stát. Tak jen pro vás :

Sovětský svaz – Wikipedie (wikipedia.org)

obyvatelstvo

počet obyvatel:

293 047 571 (1991)

národnostní složení:

Rusové (50,78 %, 1991), Ukrajinci (15,45 %, 1991), Uzbeci (5,84 %, 1991), mnoho dalších národů a etnik

L. Frydryšek 9.12.2022 12:18

Okupovala nás Čechoslováky od roku 1968 do roku 1991 sovětská armáda a doufám, že těm, co to nepálí a rodiče je obdarovali dlouhým vedením, nemusím neustále vysvětlovat z kterých to národností byla sovětská armáda složena.

SSSR. (svaz sovětských socialistických republik), dává ve známost že to nebylo Rusko). Hlavní město Moskva. DOMINANTNÍ počet občanů ruské sovětské socialistické republiky.

ČSR (Československá republika) ČSSR (Československá socialistická republika), hlavní město Praha. Dominantní počet občanů Čechů, Moravanů, Slezanů.

V roce 1921 Češi 64, 37 procent Slováci 16 procent.

V SSSR KSSS v ČSR, ČSSR KSČ

A jestli nějakej troubelín chce furt operovat rusákem, který nás okupoval, tak mu nastíním, že dnes na Ukrajině okupuje Rus, Rusáka.

J. Fridrich 9.12.2022 12:36

Svěř se svému lékaři... Nebo se začni doučovat HISTORII VÝVOJE SVĚTA, a hlavně LOGIKU... A už mně ten tvůj polámaný gramofon nepřeposílej... Piš to jen těm svým, stejně postiženým..... Howgh.

J. Fridrich 9.12.2022 14:15

Ahoj rusáku. Jsi kráásný kolaborant s našimi okupanty, které přes 50 roků obhajuješ velmi vehementně, a nepravdivě... Byli to prostě rusáci, kolaborante.

J. Hajský 9.12.2022 9:45

Už delší dobu sleduji, že továrna na výrobu baterií do elektroaut se nazývá "gigafactory". I Aston tento výraz v první větě úvodníku použil. Je to vlastně anglicky "veliká (gigantická) továrna".

Proč se tak říká jen velké továrně na baterie a ne každé velké továrně na cokoli? Je Škoda Mladá Boleslav gigafactory? Nedávno jsem viděl obrázek nějaké letecké továrny v USA, kde se kompletovala letadla. Bylo tam podotknuto, že montážní hala je dlouhá 1,5 km. Ale ani slovo o gigafactory, i když by si to ta továrna zasloužila jednak velikostí, jednak umístěním v anglofonní zeni.

Poradí mě někdo kdo je více znalý jazyka (nebo spíš marketingu) než já?

R. Nešpůrek 9.12.2022 9:50

Protože to zní “světově”, pokrokově ?

Kdo by chtěl ve svém okolí gigantickou továrnu ? Asi nikdo.

Gigafactory už zní lépe ... ;-)

P. Diviš 9.12.2022 9:57

Vzpomněl jsem si na vaši včerejší teorii o ekonomickém "perpetu mobile" a třetím.

Pokud ti dva první cenu vzájemným přeprodáváním vyšponují (což je sice nesmysl, ale budiž) a třetí koupí sice draho, ale dobrovolně, zase nikdo neprodělává. Pokud by ten třetí měl pocit, že prodělává, tak prostě nekoupí.

D͇o͇b͇r͇o͇v͇o͇l͇n͇á͇ směna je výhodná pro všechny, jinak by k ní nedošlo.

O. Vašíček 9.12.2022 10:07

Pokud není možnost volby a jedná se o životně důležitou komoditu, tak koupí a pocit z přemrštěné ceny má taky.

Nějak si nemůžu zvolit, jakým způsobem mi bude proudit elektrika do baráku. Můžu si jen zvolit "virtuálního" dodavatele, kterému platím dle tarifu. Ale, že bych se přímo s JE Temelín domluvil, že budu celoročně odebírat energii mimo distributora, tak asi ne.

R. Nešpůrek 9.12.2022 10:12

Přesně. Předběhl jste mě. “Dobrovolná” není někdy dobrovolná, třebaže se tak tváří.

J. Anděl 9.12.2022 10:21

Tak ona samotná "přemrštěnost" je relativní - tedy je přemrštěná v porovnání s něčím. Třeba s cenou včera. Nejsem si jistý, jestli existuje cena objektivně akurátní. Proto taky je životaschopnější, byť ne dokonalá, tržní tvorba cen, nežli diktované ceny, které tu objektivní akurátnost předstírají.

Když bude přemrštěná neúnosně, tak přestanete večer svítit, stáhnete topení, nebo co já vím, píchnete se načerno na veřejný osvětlení. V některých místech (vím to) jim večer vždycky dvě hoďky na ty seriály běží diesel agregátor.

R. Nešpůrek 9.12.2022 10:28

A jsme zase tam, kde včera.

Já jsem se jenom ptal, jestli, když je mezi dvěma “vzájemně výhodný obchod”, jestli ještě nemusí existovat někdo třetí.

Že vedle “zákona o zachování energie” by měl platit i “zákon o zachování peněz “. ;-)

J. Anděl 9.12.2022 10:43

Když to podle mě nejde proto, že vnímání výhodnosti je subjektivní, a to v prostoru (u každého člověka jiné) i v čase (pro toho samého člověka může být dneska něco jinak výhodné, než jak by to vnímal před deseti lety).

O. Vašíček 9.12.2022 11:19

Tržní cena by vznikala na svobodném trhu a určovala by počet a typ zdrojů pro nasycení trhu. Můžou to být továrny na koktejlová paraplíčka, fabriky na auta nebo elektrárny. Pokud, ale určím, že ta paraplíčka můžu dělat jen z jednoho druhu stromu a to jen určité výšky a tvaru. Že se může zpracovávat jen dřevěnými nástroji, tak vyšponuji jejich cenu. A žádný trh mi neumožní postavit další továrnu, protože těch stromů je málo, nemám dost dřevěných nástrojů, apod.

Svobodný trh bez pokřivení dotací by dávno reagoval na budoucí poptávku po energii stavbou dalších stabilních zdrojů. A asi hlavně bez emisních. Z dlouhodobého hlediska ty JE mají levnější provoz než uhelné.

Ale cesta byla uměle nastavena jinak a tomu odpovídá netržní tvorba cen této komodity.

Krásné je, že aby se nezasahovalo do trhu s energiemi, tak se uměle zdaní výrobci a takto získané prostředky se přerozdělí odběratelům. Co je na tom tržního? Co nutí dodavatele efektivně a levněji vyrábět, když jakoukoli cenu, kterou si nadiktuje, tak dostane. Co nutí spotřebitele šetřit a optimalizovat čas a využití spotřeby, když cena je zafixovaná a výš se nedostane. A nemusí řešit vysoký a nízký tarif.

J. Anděl 9.12.2022 11:52

Jasně, absolutní liberalizace trhu je utopie, regulace v nějaké formě bude vždy - co jiného jsou koneckonců kroky na ochranu volného trhu, nežli regulace? Lidé budou vždy své prostředí upravovat ve svůj prospěch. Ve svůj. Ne v cizí.

Tímto prostředím je i trh. A úprava v něčí prospěch je regulace.

Mou myšlenkou výše však bylo hlavně to, že přemrštěnost je relativní a každý ji vnímá jinak.

O. Vašíček 9.12.2022 11:59

Tomu rozumím. Já zase poukazuji na to, že ne vždy můžeme spoléhat na tržní cenu a ne vždy máme na vybranou.

Pokud se mi nebude líbit cena, tak danou komoditu nemusím pořizovat i když není jiná na výběr. Ale jen pokud na dané komoditě nejsem závislý! Pak musím i netržní cenu akceptovat, protože trh s ní neexistuje.

Můžu se svobodně rozhodnout že nebudu kupovat potraviny a svobodně umřít hlady. (V extrému.)

Ale konkrétně s elektřinou to tak je. Nemám jinou možnost, jak si ji pořídit. Myšleno klasický byt na sídlišti. Ne benzínový agregát, FVE nebo něco podobného. Tam jsem v pasti a buď budu platit nebi nebudu mít. A pokud to přesáhne mé možnosti, tak jsem nahraný. Buď ze mě bude zločinec a budu někde krást nebo třeba umrznu.

Ano, výše ceny je relativní dle mých možností. Chleba za 50 je drahý. Pro někoho za 150 se ještě dá.

J. Anděl 9.12.2022 12:30

V tom s vámi také souhlasím.

Akorát k čemu by ČEZu bylo mrtvé umrzlé sídliště, které neodebírá už vůbec žádnou elektřinu. Nicméně souhlasím, že když máte omezený zdroj, máte omezenou možnost volby, takže není v pravém smyslu konkurence, což u té energie platí obzvlášť, to zcela jednoznačně. I kdyby se vám to nakrásně zamlouvalo, sám si trubku do Ruska nebo Latinský Ameriky nenatáhnete. A zároveň se bez elektřiny už dnešní člověk obejde obtížně, i když je spousta věcí, které nejsou nutné pro přežití. Ale některé (teplo) jsou.

Napadá mě ještě - ale není to "argument" pro nebo proti, spíš doplnění obrazu - i ti lidé v ČEZu chtějí mít dostupné mobily, zahrát si hru, vyprat si oblečení, podívat se na televizi, umixovat si smoothie. Chtějí si na to vydělat, takže se jim vysoké ceny hodí, ale taky chtějí, aby to pro ně někdo (živý, nezmrzlý) udělal, někdo, komu se to ještě vyplatí a aby to nestálo "přemrštěné ceny".

O. Vašíček 9.12.2022 13:12

To je právě ten paradox "tržního" hospodářského cyklu. :-)

Představte si, že máte omezenou komunitu. Máte tam zemědělce, kteří dodávají obilí, vejce. Provozovatele elektrárny, pekaře. Tzn. 4 subjekty a každý chce vydělat peníze na to, aby měl na zbývající komodity. Zemědělec potřebuje energii, rohlík. Pekař energii, obilí (mouku), vejce. Energetik rohlík a vejce. Za kolik budou prodávat svoje komodity, aby se uživili a ještě měli na obnovu technologií? Kolik bude stát rohlík?

Prodávat "moc" draze zabíjí trh - menší obrat, málo zákazníků. Prodávat "moc" levně je taky špatně. Vysoká pracnost s malým ziskem - musím méně utrácet.

Potřebuji dost vydělat, abych mohl dost utrácet a dát vydělat ostatním. Na to musím mít nižší vstupy. Ale dodavatelé chtějí taky svoje. :-)

Zatím to vidím, jak hon za nízkými vstupy obíhá svět. Jde se po levné místní energii, levné pracovní síle, atd. Až se z levné pracovní síly začne stávat drahá, stoupnou ceny energií, protože se "rozvine" daná oblast, tak se to posune dál. Bohužel je Země kulatá a tato strategie se nám začne vracet. Naše ekonomika je vlastně založena na "novodobém" otrokářství. Pokud dojdou otroci, tak se systém zhroutí.

P. Diviš 9.12.2022 9:53

IMHO tak nazval svou baterkárnu Musk a ujalo se to.

J. Hajský 9.12.2022 10:12

Před časem jsem v nějaké diskusi o sdílených koloběžkách a kolech nazval prostitutky "sdílenými ženami". A neujako se to. Stále se jim říká stějně několika "nekorektními" výrazy.;-D

J. Kalina 9.12.2022 9:56

móda pro blbce, nic víc. Parametry nikoho nezajímají. Čekám na nějakou mini GIGA FAKTORY.

Většina občanů se začíná seznamovat spíše s gigafakturou!

J. Rybník 9.12.2022 10:00

Přesně tak!!

J. Rybník 9.12.2022 10:02

Pane Hajský, mě už to napadlo několikrát. Tahle češtinová kurvidla zatemňují běžný význam. Ale je to pochoutka pro ilsnery, machy a polesne-rysy.