1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

Lidstvo? Ne. Čína!

První šlápotu vtiskl do měsíčního povrchu Američan Neil Armstrong, načež komentoval svůj počin slovy, že jde o velký skok pro lidstvo. V pátek Číňané vysadili svého druhého Nefritového králíka na měsíční povrch, tedy výzkumné vozítko. Tentokrát ale bude brázdit terén ve von Kármánově kráteru v Aitkenově pánvi – na odvrácené straně Měsíce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
E. Pawlica 7.1.2019 8:21

Re: Aspoň, že se v kosmonautice zas něco děje.

E s háčkem tam patří, neboť jde o českoslovenštinu, víme? A jestli nejste příbuzný s těmi třemi, tak váš ujo byl určitě Terazky.

Mimochodem to spojení, že něco napředuje ... ku předu je epesní, nedokážu si představit, že by něco "napředovalo nazad".

Nenandal jsem vám to, protože to mám v paži, ale klidně byste mohl pracovat i jako moderátor dnes bohužel už i ve veřejnoprávním sdělovacím prostředku. Češtinu úspěšně przní už i tam.

E. Pawlica 7.1.2019 8:14

Zabili jste mi strejčka, tady máte po hubě!

"Čína se bude též o své výsledky dělit se světem." Tak píše Richard Vacek. A protože se škaredý svět nechce dělit o své výsledky s Čínou, tak Čína krade světu patenty a vyrábí padělky. Tak píšu zase já.

R. Gramblička 7.1.2019 8:13

Re: Aspoň, že se v kosmonautice zas něco děje.

To jste mi to nandal! Pokud vím, Husáka, Bureše ani Bubílkovou v příbuzenství nemám. A ano napredovať je slovenské slovo = postupovat kupředu. Nějak mně nenapadlo české synonymum. Mimochodem, když už se tak snažíte, aspoň to "ě" jste si mohl ohlídat

P. Boublíková 7.1.2019 8:11

Re: Odvrácená strana Měsíce, odvrácená strana Číny

Máme chodit nahatý?

Asi před měsícem jsem obešla pět obchodů prodávající oděvy zvučných značek. Ne že bych mermomocí toužila po luxusu, ale schválně jsem zkusila, zda se mi podaří koupit jiný než čínský zimní kabát. V pátém obchodě jsem to vzdala...

E. Pawlica 7.1.2019 8:10

Re: Mezinárodní zápletka?

Co tím chtěl těmito přečetnými slovy básník Vaníček vlastně říci?

V. Kotas 7.1.2019 8:06

Re: Odvrácená strana Měsíce, odvrácená strana Číny

Ono v mnoha případech nic jiného v tom sortimentu není.

E. Pawlica 7.1.2019 8:06

Re: Aspoň, že se v kosmonautice zas něco děje.

Počúvajte, Gramblička a čo je to hen ten oný "napředuje"? Nie je to akýsi slovakismus? Či je to akási sprosťačinka? Že vy stě príbuzný s Husákom, Babišom alebo aj s Bubílkovou?

J. Vobr 7.1.2019 8:06

VACEK DISKUTUJE

:-)))

R. Vacek 7.1.2019 8:02

Re: Ano, " zlí " Američané POZNÁVAJÍ Vesmír ( nedobývají ho jako

V době, kdy Amerika takřka ve všech oblastech představovala tu nejvyšší úroveň, pro ni bylo snadné sdílet s ostatními své výsledky. A nejen snadné, mnohdy i výhodné. Například zmiňované GPS nabídnuté celému světu ameriku nestálo ani dolar navíc. Kromě toho zkomplikovali (zdražili) vznik alternativního systému. Přitom jejich globální oponenti ten systém museli stejně vybudovat - spoléhat se na dobrou vůli potenciálního soupeře nemusí být to nejlepší. Víme, že USA systém GPS vypnulo všem ostatním tam, kde to potřebovalo.

To podstatné pro vůdčí roli ve světě jsou špičkoví odborníci. Dříve nebyl pro ameriku problém jim nabídnout lepší podmínky, než jinde. Proto vidíme pod odbornými články téměř vždy krkolomná čínská jména. Ale dnes má i Čína prostředky, aby špičkoví odborníci zůstávali/vraceli se/přicházeli do Číny. A jakmile Čína jasně převezme svou vůdčí roli, kam jenom nedopatřením nepatří (Čína se stala zaostalou, protože její vůdcové nepochopili průmyslovou revoluci), bude se též o své výsledky dělit se světem. Protože to bude i pro ni výhodné.

J. Vobr 7.1.2019 7:56

Re: Armstrong myslel lidstvem USA.

:-)))

H. Omar 7.1.2019 7:54

Re: Odvrácená strana Měsíce, odvrácená strana Číny

Tak proč to kupujete?

H. Omar 7.1.2019 7:50

Re: Armstrong myslel lidstvem USA.

NASA námi náhodou neziskovka?

R. Gramblička 7.1.2019 7:37

Re: Aspoň, že se v kosmonautice zas něco děje.

... z celkového rozpočtu

R. Gramblička 7.1.2019 7:36

Re: Aspoň, že se v kosmonautice zas něco děje.

Astronomie mně zajímá od dětství a přehled si udržuji stále. Samozřejmě, pomocí přístrojů napředuje poznávání vesmíru rychle ku předu, dnes kolem Země poletují stovky různých satelitů, nemálo jich je rozesetých po sluneční soustavě, ale já měl na mysli poznávání s lidskou posádkou. Jen na Měsíci už mohla dávno fungovat základna, mohli sme tam mít již první továrny, teleskopy, výzkumná centra. Mně je jasné, že by to bylo o dost dražší, ikdyž ani to by nemuselo být až tolik, kdyby se přehnaně nelpělo na bezpečnosti a zdraví posádky. našlo by se dost lidí, kteří by do toho šli i za cenu zhoršení zdraví a kratšího života. Koneckonců, přes Atlantik jsme se taky nepouštěli až po té, co jsme maximalizovali bezpečnost plavby. Vemte si, že v USA poslední dekády má NASA rozpočet kolem 0,5%, zatímco armáda má furt 17-20%

J. Vaníček 7.1.2019 7:28

Re: Armstrong myslel lidstvem USA.

Nechci se přít, ale Armstrong rozhodně myslel lidstvem lidstvo, tedy lidi na planetě Země. Jenom netušil, jak se to všechno vyvrbí. Nevěděl, tehdy bez neziskovek a vykladačů (jako je Neff, například), ani nemohl vědět, že lidstvo není třeba Čína. Taková špionážní prdlavka, která má asi 1/4 nebo 1/3 obyvatel Země a který to "Evropa" natře. Třeba s piráty.

R. Vacek 7.1.2019 7:22

Re: Cinanum to vsichni platime. Ve zbozi Made in China.

My totiž víme, že průmysl je fuj, co ničí životní prostředí a vede nás do pekelného inferna. Proto děláme vše možné, aby u nás nová továrna nevznikla.

J. Fridrich 7.1.2019 7:18

Re: Kremelský vliv v redakci NP

Hermann Julius Oberth byl německý fyzik a průkopník v oblasti raket - narozený v Rumunském Sibiu. Spolu s Ciolkovským a Goddardem je považován za jednoho z nejvýznamnějších teoretiků kosmických letů.

J. Fridrich 7.1.2019 7:14

Re: Armstrong myslel lidstvem USA.

To vám prozradila vaše soudružka učitelka na základce, že ? Odvedla vlastně " dobrou " práci, někteří prost'áčci s tím vystačí celý život..

J. Holíček 7.1.2019 7:12

Re: Mezinárodní zápletka?

Pěkný fejetonek, ten se nebude Hájkovi líbit. :-))

J. Fridrich 7.1.2019 7:11

Re: Aspoň, že se v kosmonautice zas něco děje.

" a vono skoro nic " - asi toho o poznávání Vesmíru mnoho nevíte.. Mám na mysli skvělé sondy k blízkým i vzdáleným planetám i asteroidům naší Sluneční soustavy + průzkum vzdálených hlubin Vesmíru - až k jeho počátku za pomoci například Hubbleova vesmírného dalekohledu, rentgenové observatoře Chandra a mnoha dalších úspěšných " průzkumníků " za miliardy dolarů

K. Horák 7.1.2019 7:05

Armstrong myslel lidstvem USA.

....

J. Holíček 7.1.2019 7:01

Re:

To nemají velvyslanci dělat, aby na plnou hubu vyzvonili, co jim premiéři jen naznačují. :-))

J. Havelka 7.1.2019 6:58

Čínský kosmonaut na Měsíc?

Když bylo jasně dokázáno prof. ntss Petrofem Cskuckykucky, že Van Allenovy pásy nepustí ani myšku? Tak i Čína už lže? Tak už zbývá věřit jen pravdomluvnému CCCP a Andrušovi. Včera u Moravců povídal: "my sme něni ve vládě ani rok"! Už nikdy cizince v Kotlince za premiéra! Chceme rodilého Čecha, třeba vyznamenaného Ringa, přinejhorším náhradního brankáře Arsenalu!

J. Richter 7.1.2019 6:55

Re: Kremelský vliv v redakci NP

..a tudíž nacistu-komunistu na Hradě.

P. Dvořák 7.1.2019 6:55

Re: Gagarin

Podle některých důvěryhodných zdrojů tam vůbec nebyl. Proto ho museli později zavraždit a vypadalo to jako nehoda.

Pro blbce: Dělám si legraci. Vůbec ho nemuseli zavraždit, ale chtěl to již malinkatý Putin.

R. Gramblička 7.1.2019 6:54

Aspoň, že se v kosmonautice zas něco děje.

Když si vzpomenu, jaká očekávání s rozvojem dobývání vesmíru měli Clark, Heinlein či Asimov... a vono skoro nic. Snílkové. Ale umožnili mi taky hezky snít, za to jim věčná sláva

R. Gramblička 7.1.2019 6:49

Re:

:-)))

EU - světadíl, kde zítra znamená předevčírem

V. Kotas 7.1.2019 6:48

Re: Kremelský vliv v redakci NP

Službu zde mají jiní kabrňáci.

V. Kotas 7.1.2019 6:45

Re: Mezinárodní zápletka?

V nich se nevyzná ani sám Pánbůh.

R. Gramblička 7.1.2019 6:43

Re: Kremelský vliv v redakci NP

Ani nechci vědět, co ovlivňuje vás, Wiszniewski, nejspíš demence. Ciolkovskij se narodil jv od Moskvy, což je až po Ural stále v Evropě. Teď nevím, zda si těma hranicema EU děláte prču nebo ne. Co Norsko nebo Albánie? Že by už Afrika? Ano, je s podivem, že zrovna Neff se sekne s Goddardem, ale je to od něj jediný omyl. A co se Obertha týče, byl to Evropan jak poleno, bez ohledu na to, co vyznával