20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

Konečně jednání, jak náleží

Z dobrodružných knížek víme, že piráty je třeba pověsit na šibenici za řetěz a napustit dehtem, aby tělo viselo na výstrahu dost dlouho. Dnes se s piráty zachází jinak. Nechávají se řádit a noviny otiskují plačtivé traktáty o tom, že je pirátství nevyhnutelný důsledek koloniálního dědictví a sociální nerovnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Tolman 25.5.2011 22:24

Pane Lazárku?

S. Lazárek 25.5.2011 22:35

Re: Pane Lazárku?

Ano?

J. Tolman 25.5.2011 22:36

Re: Pane Lazárku?

Máte něco k té kvantové provázanosti?

S. Lazárek 25.5.2011 22:38

Re: Pane Lazárku?

A měl bych mít?

J. Tolman 25.5.2011 22:40

Re: Pane Lazárku?

Ne. Jenom že jsme si slibovali, že se tohoto tématu  letmo dotknem.

S. Lazárek 25.5.2011 22:45

Re: Pane Lazárku?

No jo, máte pravdu.....:-))

Co mě na kvantové provázanosti fascinuje naprosto a zcela je to, že když po rozpadu částice měříte jednu z nich, měřením jí samozřejmě vychýlíte a teď to přijde......stejná výchylka se OKAMŽITĚ projeví i na částici, která se od místa interakce vzdaluje světelnou rychlostí. Nechci se rouhat, ale na tohle je i Bible jen Mateřídouška.......

J. Tolman 25.5.2011 22:55

Re: Pane Lazárku?

My máme problém, že fyzika momentálně ztratila pevnou půdu pod nohama a už jsem i četl názory, že možná navždy. Tu pevnou půdu ji přidělil Newton, a zde bych připomenul slavný pokus s vědrem vody, který byl znám dávno před Newtonem, ale ten byl první, kdo jej vyřešil na vědeckém základě, byť špatně. Newton zavedl pojem absolutního času a absolutního prostoru. Mach při řešení téhož problému (rotující vody v kýbli) přišel na správné řešení, a to že absolutní prostor není a voda se točí vůči veškeré hmotě vesmíru coby souřadnicovému systému. Ale pořád jsme měli prostor a čas. Potom přišel Einstein a sebral nám čas. On naboural i prostor a hmotu, ale ještě to nebylo tak zřejmé. Potom kvantoví fyzikové sebrali hmotu a dnes se ukazuje, že vlastně ani ten prázdný prostor není co býval, ba co víc, že vlastně jako takový ani neexistuje. Tudíž ani ta provázanost dvou částic v kvantovém světě, kde neexistuje vpravo, vlevo, nahoře dole, není tam čas, není tam hmota, pouze dva pravděpodobnostní shluky energie jsou spojeny svojí vlnovou funkcí, která se zhroutí v okamžiku, kdy se na ní podíváme:)). Takový je stručně dnešní stav.

J. Václavíková 25.5.2011 22:59

Re: Pane Lazárku?

Bingo!!!!!!!!!

S. Lazárek 25.5.2011 23:04

Re: Pane Lazárku?

Myslím si, že je to velmi výstižné shrnutí, pane Tolmane,moc  hezky se to čte. Já si ale nemyslím, že by věda přicházela o své "jistoty", jen lidský se řím dál tím víc zavrtává do králičí nory. Snaha spojit fyziku makro a mikrokosmu je enormní, ale bohužel v tom je zakopaný pes. Jediné s čím bych si dovolil nesouhlasit, je to, že by nám fyzikové vzali i jistotu času. Šipka času míří neomylně směrem do budoucnosti a i když tu někdo občas začne vyhrožovat třeba tachyony, zatím se tahle podlaha pod námi ještě nepropadla......:-)

J. Tolman 25.5.2011 23:10

Re: Pane Lazárku?

Již Einsteinova teorie relativity vedla k tomu, žer takový werich pronesl: Čas neexistuje. Čas si vymysleli lidi, aby věděli od kdy do kdy a co zato. 

Pokud nemáte hmotu, nemáte nic. Jakmile je hmota, musí bát v nějakém prostoru. ten prstor si sama hmota vytváří. Pokud máte dva pohybující se hmotné body v prostoru, jejich pohyb probíhá v něčem, čemu říkáme čas. Odstraňte hmotu, zmizí prostor i čas. Fyzikové, kteří na tohle přišli, nám sebrali čas, který nám dal Newton.

J. Tolman 25.5.2011 23:18

Re: Pane Lazárku?

Současná fyzika stojí na dvou pilířích, teré spolu nekomunikují: terii relativity a kvantové fyzice. Teorie superstrun je pokus tyto dva pilíře spojit v jeden. Matematicky funguje, bohužel zatím je neověřitelná, protože do kvantového prostoru se měřicími přístroji nedostaneme ani nedohlédneme žádným mikroskopem. Dostane se tam pouze náš duch, nebo chcete-li intelektem, představivostí, obrazotvorností. Čímž jsme se dostali na úroveň východních mystiků, kteří do těchto končin cestují již pár tisíc let a dospěli k velmi podobným závěrů, jako dnešní západní fyzika. 

R. John 25.5.2011 23:34

Si pane Tolmane děláte legrandu :-))

J. Tolman 25.5.2011 23:38

Re: Si pane Tolmane děláte legrandu :-))

Ne tak docela. Na toto téma jsou napsány vážné knihy a napsali je západní vědci. Tento názor patří mezi ty, které jsou na postupu.

S. Lazárek 25.5.2011 23:27

Re: Pane Lazárku?

Pokud nemám hmotu, můžu mát prostor. V hadronové éře a v éře záření, tedy v období inflace žádná hmota neexistovala,  přesto vznikal prostor a začel plynout čas. Čas je platný parametr i pro body, keré nemají klidovou hmotnost, jako je foton, i v něm se pohybují konečnou rychlostí, tedy jsou limitovány časem (který je je pro foto roven nule, to ano). Že na něj dále platí relativistické zákony a že se vnějšímu pozorovateli zcela specificky jeví při dopadu např. na horizont událostí, který ho pohltí je též pravda.

Fyzikové nám čas nesebrali, my jen díky nim teď víme mnohem víc, co ten pojem vlastně znamená.

Vesmír se rozpíná, my se rodíme a umíráme, jako všechno v něm a....tempus fugit......

J. Václavíková 25.5.2011 23:34

Re: Pane Lazárku?

Jak čemu.

R. John 25.5.2011 23:42

Hmota, energie, jedno jsou, pouze forma je jiná.

P. Vandas 25.5.2011 23:15

Re: Pane Lazárku?

 Mně se vaše elegantní sentence líbí, neb jsou pro mne poučné v oboru, který nezvládám, ale mám jej rád. Pane Lazárku, je sice pravda, že v Bibli se o těchto fyzikálních jevech nepíše, avšak abstraktní pohled na kosmos tato nepostrádá. Nemyslím si, že je třeba stavět do protikladu Bibli a vědu. Žijí vedle sebe dva tisíce let, a jedna druhou obohacuje a při tom nic jedna, druhé neubírá.

R. John 25.5.2011 23:25

Časů je několik, kolik libo, proto je relativní.:-)

  Jinak s tím prostorem, mne přímo hrůzou vstávají vlasy na hlavě, že prostor je "nic". jak by se "nicem šířila třeba gravitace ? Takže si myslím, že právě "obohaceným " prostorem o virtuální částice a možná i nějakého pole se fyzika dostává na nohy.

J. Tolman 25.5.2011 23:35

Re: Časů je několik, kolik libo, proto je relativní.:-)

Přesně. Momentálně převládá názor, že prostor je spíše fyzikální pole, než něco prázdného. S tou gravitací nevím. Einstein tvrdí, že gravitace je pouze zakřivení prostoru, jehož důsledky se nám jeví jako gravitační síla. Nicméně další teorie tvrdí, že existují gravitony. Zatím se žádný nepodařilo zachytit. Je třeba nezapomenut, že hmota, prostor a čas se projevují pouze v makroměřítku, od atomární úrovně výše. Ale v každém bodu našeho prostoru existuje dole mikrosvět, kde nic takového není. A celý tento mikro a makro svět jsou navzájem provázány do jediného organismu.    

S. Lazárek 25.5.2011 23:48

Re: Časů je několik, kolik libo, proto je relativní.:-)

Ano, nazývají to Higgsův oceán. Jen se neví, jestli onen oceán funguje na principu adiabatickém, či izotermním, což je zásadně odlišný pohled na vznik všech struktur ve vesmíru.

Gravitační síla je nevlastní sestra dalších tří základních sil, protože je o několik řádů slabší, než ostatní a tak nezapadá ani do tzv. TOE, kterou fyzikové považují za svatý grál moderní vědy. Pro její "legalizaci"  vymýšlejí buď gravitony nebo různé srážky superstrunových M brán (M brane theory) a tak, přičemž taková srážka by vlastně mohla být prý prapůvodním Velkým Třeskem.

Nevím jak vy, ale na mě z toho přišla horkost......:-)))

Dobrou, hezky jsem si poklábosil, děkuju a zase zítra, až Kajanovi zhasnou....:-)

J. Tolman 25.5.2011 23:52

Re: Časů je několik, kolik libo, proto je relativní.:-)

Já už jsem také polomrtvej. Dobrou noc a díky.

R. John 25.5.2011 23:55

Prostoru na atomární urovni je neurekom,

  nakonec, různé fáze hroucení hvězd to potvrzují, od  veleobrů, po neutronové hvězdy,  až po černé díry. Jejich projevem je právě nárůst gravitace, čím hmotnější, tím větší síla gravitace, je to pole, ale jaké má částice, to se asi dlouho vědět nebude. Ono zachytit neutrino není táké žádná legrace, tím spíše něco tak efemerního, jako je graviton.

J. Anděl 25.5.2011 23:55

Re: Pane Lazárku?

Vím, že když jsem si to četl, napadlo mě, že svým způsobem by mohl být jen jeden foton, který si je na všech místech a ve všech časech zároveň :-). To neberte tak vážně, to jsem já ztratil půdu pod nohama.

Fyzika se tady blíží zenovým koanům. Ty pracují s lidskou myslí tak, že jí vyzkratují (alespoň tak tomu rozumím) a přijde nelogické, přímé zření. Což ovšem není příklad výše uvedené úvahy.

V. Dosoudil 26.5.2011 12:34

Re: Pane Lazárku?

A to ještě není to nejhorší. My totiž ani nevíme, co je to ta "energie". A myslím, že tam je zakopaný neviditelný pes... :-)

R. John 25.5.2011 23:15

Zajímavé,

  ale pokud se pohybují rychlostí světla, jsou to relativistické částice a čas tam nehraje roli, jako by neexistuje a prostor se ( délky) se zkracují,  takže si mohou nějak předat "informaci". Ovšem čím a jak, to je fakt záhada. Ale také to nemusí být pravda. Protože by to mělo platit i pro částice ležící od sebe na vzdálenost celého  vesmíru . Jak to změřit a tuto teorii potvrdit, že platí na všech škálách ? Nepamatuji se přesně, ale v Hamburku dělali pokus se štěrbinou, fikaně udělali těch štěrbin několik za sebou, výsledek byl, že nějak foton věděl již v klidovém stavu(to ještě neexistuje), jak mu ty štěrbiny nastavili, také na "palici". 

J. Anděl 25.5.2011 23:52

Re: Pane Lazárku?

Je to to, čemu se věnuje knížka Schrodingerova koťata? :-)

S. Lazárek 25.5.2011 23:59

Re: Pane Lazárku?

Tak tak pane Aděli, duální povaha částice a Schrödigerova kočičí havěť.....:-))

Dobrou.

J. Václavíková 26.5.2011 0:19

Re: Pane Lazárku?

Taky všem dobrou noc!