8.7.2024 | Svátek má Nora


Diskuse k článku

Klaus nechce otrokářský systém

Další veto zákona schváleného socialisty a komunisty přišlo z Hradu. Tentokrát jde o zákon, podle něhož by měl zaměstnavatel platit nemocenskou v prvních dvou týdnech. Odvody na nemocenskou by jim měly klesnout z 3,3 procent na 1,4 procent. "To by mohlo být opodstatněné pouze v systému, v němž zaměstnavatel vlastní zaměstnance, což z historie známe jen a jedině z éry otrokářství," zdůvodňuje Klaus svoje veto.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Dana 1.4.2006 0:38

Re: No, už vidím, jak uvádíš důvod propuštění "častá nemocnost"

a navíc už vidím firmy, jak se derou o to, zaměstnávat lidi starší, kteří jsou v nebezpečí častějších nemocí...
Halladin 1.4.2006 0:42

Re: Re: No, už vidím, jak uvádíš důvod propuštění "častá nemocnost"

Hele pV, samozřejmě že se nedá jako důvod častá nemocnost. Nějakej důvod, jak někoho propustit na hodinu se vždycky najde. Anebo s maximálně měsíčním odstupným. Zatím jsem spíš zažíval, že se zaměstnanci posílali " marodit" když nebylo do čeho píchnout.
pV. 1.4.2006 0:49

Ano, to se dělalo, nepopírám...

S tím důvodem "na hodinu" to už taková sláva není, pokud se zaměstanec brání. Řeknu ti to takhle - oba jsme ze "staré školy", kdy nás prostě naučili, že za svoji práci ručíme, že sami od sebe nepustíme zmetek. Potom hodně věcí dává smysl. Ale doba a názory jsou už jinde, věř tomu. A existuje stále více zaměstnanců, kteří vůbec netuší, co a jak mají dělat, ale Zákonník práce mají zmáknutý dokonale. Fakt, znají svoje práva. Neposuzuj lidi podle sebe...
Zaměstanec nevydělávajá jen na svoji mzdu + odvody + nějaký ten "zisk" pro zaměstnavatele, ale taky na svoji dovolenou, volno, sociální programy a odstupné. Teď ještě bude také vydělávat na nemocenskou. To je prostě ekonomika, s tím nic neuděláš :-)
JM 2.4.2006 11:00

Re: Re: Re: No, už vidím, jak uvádíš důvod propuštění "častá nemocnost"

Tedy, omlouvám se, že vám do toho vstupuji, nemaje jakožto celoživotní zaměstnanec nižádných praktických zkušeností, ale .. "..si zaměstnanec uvědomí, že pokud bude zaměstnavaztele něco stát, bude při propouštění prvý na řadě." & "nějakej důvod, jak někoho propustit na hodinu se vždycky najde." .. takže proč ten zákon nepřijmout, vždyť my už si najdeme způsob, jak ho ojebat, šak sme Češi, né? Šak se nějak domluvime, né? Něco jako s tou "sociální výstavbou"? Ale třeba jsem to jenom špatně pochopil .. žejo?!?
Andy 1.4.2006 0:47

Re: Re: No, už vidím, jak uvádíš důvod propuštění "častá nemocnost"

Dano, vyšší nemocnost se neodvíjí od věku, ale od příjmové skupiny. Tohle není opatření, které by fakticky vyléčilo nemocné zaměstnance, ale proti zneužívání nemocenské.
Tam, kde pracuji, marodí výhradně ti z výroby, kteří mají platy pohybující se okolo průměru, ty nic moc netratí. Jsou to všechno hodně mladí lidé, bez vztahu k práci a s pocitem, že netřeba si práce vážit, vždyť o nic nejde.
Starší zaměstnanci si práce více považují, mají zkušenosti s tím, jak je to někdy těžké ji sehnat.
A zaměstnavatelé to ví, nejsou blbci. Kdyby byli, nebyli by to zaměstnavatelé, ale nezaměstnaní.
Nebo poradci na ministerstvu práce a sociálních věcí.
pV. 1.4.2006 0:54

Souhlasím, starší zaměstnanci bývali nejlepší, když jsem ještě zaměstnával

Pokud ovšem nebylo heslem firmy flexibilita, ať už je to cokoliv...:-(
Ps. Úplně nejlepší (nejférovější) byly lidé propuštění po výkonu trestu, ale to asi souvisí s mojí povahou :-)
Miky 1.4.2006 1:05

Re: Re: Re: No, už vidím, jak uvádíš důvod propuštění "častá nemocnost"

Přesně tak to funguje.Děkuji,za váš názor.
Halladin 1.4.2006 9:12

Re: Re: No, už vidím, jak uvádíš důvod propuštění "častá nemocnost"

Hele pV, samozřejmě že se nedá jako důvod častá nemocnost. Nějakej důvod, jak někoho propustit na hodinu se vždycky najde. Anebo s maximálně měsíčním odstupným. Zatím jsem spíš zažíval, že se zaměstnanci posílali " marodit" když nebylo do čeho píchnout.
Ladislav N. :-))) 1.4.2006 11:06

Re: Nějakej důvod, jak někoho propustit na hodinu se vždycky najde.

Vidím, že vaše socialistická nátura se taky občas projeví "naplno"... :-O
zalozak 1.4.2006 0:45

Haladine....

Bohuzel tohle neni ale vubec pravda. System kde zamestnavatel proplaci (nekdy i ve vysi originalni vyplaty) dobu nemocnosti samozrejme existuje v mnoha mistech sveta. Dokonce , svete div se i v te "emerice" u nekterych firme, jenze ani v jednom pripade to neni statem definovane narizeni. Ma li to firma v smlouve s konkretnim zamestnance, nebo skupinou zamestnancu je to zase pohadka o necem jinem. Mimochodem ja kdyz jsem mel firmu tak jsme take proplaceli plnou vyplatu jenze se to delalo formou pojisteni ... kde technicky pojistenym byl zamestnancec akorat pojistne mu bylo placeno zamestnavatelem. Ale hlavne, takoveto reseni bylo "privilegiem" ktery urcita company nabizi nikoliv povinost. Tahle absurdni zhovadilost je dalsim krokem kterym se SOCIALISTICKA vlada snazi trestat zamestnavatele za to ze nekoho zamestnava. Pripaden, statem placeni urednici nestarajici se o to kde se penize berou prepokladaji ze to v ostatnich podnicich funguje take tak.
Honza 1.4.2006 8:11

Zaměstnavatel při příjímání nového zaměstnance bude odhadovat jeho zdravotní stav

A bude si pokládat otázku, jakhodně by mohl adept na práci marodit. A stane se to jedním z nejvíce důležitých hledisek. A lidé více nemocní budou mít menší šanci na zaměstnání.
Výborný socialistický nápad. A trochu počtů:
Při prům. mzdě 20 tis. ušetří zaměstnavatel 1,9 %, tj. 4560,- Kč. Při průměrném marodění 20 dnů (mimochodem skoro největším v Evropě, ne-li vůbec) zaplatí na dávkách asi 3 x tolik, než jsou úspory.
Osobně si myslím, že nemocenské pojištění by mělo být jako kombinace minimálního plnění garantovaného státem (např. 180,- Kč/den) a dobrovolného komerčního pojištění.
Profici v pojišťovnách už by asi uměli odhalid pseudomarodění zaměstnaců ve stavebních firmách v zimních měsících a další zneužívání. Průměrná nemocnost u nás, která je 3 x větší, než ve staré Evropě, je dosti hrozivé. A samozřejmě to stojíobrovsképeníze i ve zdravotním systému.