20.1.2022 | Svátek má Ilona


Diskuse k článku

Hra o informace

Je to paradoxní, že jediný, kdo veřejnosti podal konkrétní informaci o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, byl jeho předchůdce v úřadě, totiž Václav Klaus. On potvrdil, co mnozí tušili, že Zemanovo holdování alkoholu mu poškodilo játra.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hatina 15.10.2021 2:58

Tedy, dovolil bych si odhadnout, že tohle už není hra o informace, protože o mnoho více informací už nebude. S tímhle totiž tvůrci Ústavy nepočítali, že samotná informace o zdravotním stavu prezidenta bude takové politikum, že jejím sdělením se bude rozhodovat o jmenování premiéra a vlády.

Proto je taky v té Ústavě uvedeno "nemůže-li prezident republiky svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat" - a nikoliv "až o tom rozhodne taková či onaká komise, kterých si každá partaj může najmenovat kolik chce"..

A dá se předpokládat, že právě ti nezávislí odborníci se do toho zatáhnout nedají aby v tomto záleželo na jejich verdiktu.

O co totiž jde, zjistíme při prostudování onoho článku 66 Ústavy (a jemu blízkých), že nyní záleží na dokonalém timmingu.

Že sice jak uvedeno "Senát jedná o aplikaci článku 66 ústavy o pozastavení funkcí zcela vážně" - jenomže pokud by k tomu došlo v nejbližší době. tak onu pravomoc jmenovat premiéra a novou vládu - přebírá kdo? Inu předseda staré sněmovny, což je zmíněný pan Vondráček z ANO, který premiérem jmenuje, koho asi? Svého šéfa, pana Babiše, pochopitelně

Zatímco, onen přesun pravomocí by se hodil před-vládní koalici, až od onoho 8.listopadu, až by si zvolila nového předsedu parlamentu. (Což tedy - ale mimo jiné značí, že do té doby si musí tato koalice pod Fialou předem dohodnout rozdělení všech státních funkcí a benefitů , aby se pak už hlasovalo načisto, bez dalších dohadů). Řeklo by se, počkáme.

Jenomže, pokud se tedy bude čekat, tak do toho může vstoupit Zeman, a sám si do té doby jmenovat premiérem koho chce, třeba pro změnu zase Babiše...

A jak jsem napsal nahoře, těžko mu v tom budou ti opravdoví odborníci bránit, nebo vystavovat nějakou bumážku, o tom jestli smí nebo nesmí na té nemocniční posteli podepisovat nějaká jmenovací lejstra. Do toho totiž, zase těm doktorům nic není..

V. Klepetko 15.10.2021 4:44

Prezident může jmenovat nějakou novou vládu teprve poté, co stará vláda podá demisi. Což se podle Ústavy stane až po ustavující schůzi sněmovny.

Jestliže bude v tu chvíli prezident v pořádku, tak přijme tu demisi on sám. Kdyby nebyl schopen vykonávat svůj úřad, tak ho zastoupí (po aktivaci čl. 66) nově zvolený předseda sněmovny.

Takže k čemu ten spěch? Demise a jmenování nové vlády nemůže proběhnout dříve než v druhém listopadovém týdnu...

P. Hatina 15.10.2021 8:17

Jo, jak jsem se ted díval, máte pravdu, tak si halt počkáme do toho 8.listopadu. A pak tedy až vláda podá demisi, začne ten frmol, kdo z nich Babiš nebo Fiala doběhne k Zemanovi dřív :))

K. Machala 15.10.2021 2:42

Pojmy jako poučený laik a odborník podle razítek udělovat nelze, v podstatě jde o terminologii té méně vzdělané a o to rigidnější části lékařů, kteří rádi místo argumentace k věci argumentují ad personam, protože věcně argumentace nejsou schopni. Někdo mimo lékařský stav může o některých skutečnostech z medicíny vědět násobně víc než některý lékař. Tak jako některý pěstitel bez agronomického vzdělání může vypěstovat lepší brambory než agronom. Posvátná úcta k titulům nic nezaručuje, mně se jeden lékař bez uzardění přiznal, že nezná základní dělení imunitního systému. A ani se za to nestyděl, prý to při léčbě nepotřebuje... Není zlatem vše, co se třpytí.

P. Velenka 15.10.2021 1:33

Už to skoro ani není legrace; jak se autorovi něco nehodí do krámu, leje špínu bez důkazů všude kolem. Tentokrát na Radka Vondráčka.

M. Šejna 15.10.2021 0:16

Astone,

ty jsi tim Zemanem úplně posedlý. K čemu ho potřebuješ? Vždyť aktuálně není Zeman vůbec nutný k nějaké parlamentní a vládní cinnosti.

Vítěz voleb může jednat o koalici bez Zemana. Dokojce se může Fiala sám pověřit jednáním o nové vládě.

Nová sněmovna se ustaví až po 8. listopadu. Pak teprve může být oficiálně jmenován Fiala novým premierem.

Takže prezidenta potřebuje vítěz voleb až po 8.listopadu. Do té doby se může Zeman válet v nemocnici.

A. Holík 15.10.2021 0:23

Ne, prezidenta potrebujeme kazdy den, a bere za to kralovsky plat. Jestli je dnes jasne, ze neni schopny, uz ma bezet priprava na nove volby.

M. Šejna 15.10.2021 0:29

Takže Fiala musí počkat, než si zvolíme nového prezidenta?

Tak to si tedy počká. ;-D

Z. Koutecký 15.10.2021 1:50

Nikoliv, pane Šejno, pokud se Sněmovna a Senát usnesou, že prezident není ze závažných důvodů schopen vykonávat svoji funkci, přebírá předseda Sněmovny, podle článku 66 Ústavy, jeho pravomoc jmenovat novou vládu. Takže nemusí Fiala ani moc dlouho čekat. Záleží v podstatě jen na Sněmovně, jak rychle rozhodne. Zřejmě však bude nutno počkat na na novou Sněmovnu, kde mají vítězné koalice většinu. Ta se pravděpodobně nesejde dříve než třicátý den po dni voleb podle čl. 34 Ústavy.