18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

Houdek kontra Viewegh

Dvě výrazné osobnosti se utkaly v polemice kolem známého případu Kavanaugh versus Blaseyová, právník a instruktor sebeobrany Pavel Houdek oponuje spisovateli Michalu Vieweghovi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 4.10.2018 16:32

Re: Sorose vyštvali z Maďarska.

Pokud založíte školu v Kongu, musíte projít sítem tamních zákonů, pokud ovšem nějaké zákony pro školy mají. Budu-li předpokládat, že ano, tak asi mají nějakou akreditaci, musíte mít patřičně vyškolené učitele (na VS speciálně), akreditační komise musí schválit učební plány a pod.

Budete-li mít takovou školu v Česku, mohou Konžané vyjít z toho, že už jednou schválená byla a mít podmínky mírnější.

Orbánova "škola" v žádné západní, třeskutě demokratické zemi včetně USA nebo Izraele, neprošla. Asi nebyla pro ně dostatečně vhodná - pro Východňáry, které je třeba vyučit o demokracii a občanské společnosti pomocí majdanů, ovšem vhodná je. Podle některých...

J. Anděl 4.10.2018 16:37

Re: Sorose vyštvali z Maďarska.

Myslíte asi "Sorosova škola", ne Orbánova.

OK. Tak se blížíme k cíli - i v Maďarsku tedy lze mít školu, aniž by měl člověk školu "ve své zemi" (píšu to zjednodušeně), ale platí pro ní tvrdší pravidla, kterými Soros neprojde? A teď jí přestěhuje do Berlína, kde mu projde.

Jak píšu výše, pokud jsou ta pravidla univerzální a vysvětlitelná tak, jak píšete (akreditace učitelů, schválené učební plány a co já vím ještě), tak nemám nic proti.

J. Václavíková 4.10.2018 16:41

Re: Sorose vyštvali z Maďarska.

Ta škola dlouhé roky požadavky prošla. Jenže Orbán potřeboval exemplárního nepřítele. Nemluvě o tom, že sám na ní vystudoval, a teď najednou zjistil, že je celá špatně.

J. Anděl 4.10.2018 16:48

Re: Sorose vyštvali z Maďarska.

Asi se ptám furt blbě.

Je evidentní, že Orbán postavil svou politiku mimo jiné na boji proti Sorosovi. Jak píšeš, "Orbánův Kalousek". To je ideologický boj a ten teď neřeším.

Nicméně přijali-li nový zákon, který změnil pravidla tak, že jsou v neprospěch Sorose, museli, domnívám se, nějak takový zákon zdůvodnit. A domnívám se, že oficiální důvod nezněl "potřebujeme vyštípat Sorose".

Třeba zákaz kouření v restauracích je zdůvodněn zdravím personálu, ostatních zákazníků, případně normou EU (možná, nevím) atp. Co je tedy důvodem v tomto případě? Ochrana maďarského národa a kultury před cizími vlivy? Oficiálně?

J. Václavíková 4.10.2018 16:53

Re: Sorose vyštvali z Maďarska.

Oficiálně prostě zakázal působení bez té školy v zemi původu, navíc to je spojeno s šibeničním nesplnitelným termínem. Klasická zástěrka.

M. Martinovská 4.10.2018 16:56

Re: Sorose vyštvali z Maďarska.

samotnou mně to zajímá. Ale to jde přece zkusit najít. Dcera byla v Maďarsku v létě i před rokem a prý tam byla teď spousta transparentů proti Sorosovi. Byli na střeše té univerzity, úžasná budova. Studoval tam kamarád. Prý tam bylo taky spousta studentů z ciziny. Ty cizí vlivy vypadají prvaděpodobně. Ale pokud chcete to oficiální zdůvodnění, tady v češtině ho přece máte vždy zprostředkované různými novináři. Novinky mi přijdou jako relativně neutrální zdroj. co třeba tady?

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/434759-demonstrace-nepomohly-madarsky-prezident-podepsal-zakon-proti-sorosove-univerzite.html

J. Anděl 4.10.2018 17:00

Re: Sorose vyštvali z Maďarska.

Dohledat to lze, ale člověk by řekl, že když se připlete k diskuzi zasvěcenců, bude rychlejší a jednodušší se jich zeptat :-) No a pak se člověk zaplete a už to jede....

Díky.

M. Prokop 4.10.2018 17:11

Re: Sorose vyštvali z Maďarska.

Oficiálně sjednocení podmínek pro v zemi působící školy.

J. Anděl 4.10.2018 17:19

Re: Sorose vyštvali z Maďarska.

Dobře, díky. Na to jsem se ptal.

Trochu mě to zklamalo, je to dost vágní, ale chápu, že takové oficiální zdůvodnění být může.

M. Martinovská 4.10.2018 17:26

Re: Sorose vyštvali z Maďarska.

No tak já jsem našla jiné oficiální zdůvodnění. Źe prý špatně udělovali tituly.

J. Anděl 4.10.2018 18:01

Ano, to také. To by ovšem byl důvod pro nějaké správní řízení nebo tak nějak.

V. Novák 4.10.2018 16:48

Re: Sorose vyštvali z Maďarska.

Ano, myslím Sorosova.

Ne - v Maďarsku teď nelze mít vysokou školu jako filiálku vysoké školy, která nikde neexistuje. Lze zřídit filiálku existující vysoké školy, třeba Oxfordu nebo Harwardu, MGIMO, nebo Dřevařské univerzity z Woodenhole, tedy školy, která existuje. Bez ohledu na to, jestli v zemi původu zakladatele nebo ne. Lze tam zřídit soukromou vysokou školu, která se netváří jako filálka neexistující školy a splňuje všechny maďarské zákony. Mají tam hafo i církevních vysokých škol, třeba arcibiskupskou v Esztergomu.

A ano, platí to univerzálně - jenže zatím se nikdo kromě Sorose nepokoušel takovou filiálku neexistující školy v Maďarsku zřídit. Mohl bych napsat něco o tom, že nikdo neměl tu drzost - ale nenapíšu, mohl bych být (ne vámi) osočen.

J. Anděl 4.10.2018 16:50

Re: Sorose vyštvali z Maďarska.

A Sorosova univerzita tedy tvrdí, že je filiálkou univerzity, která neexistuje? Vážně? To jsem neměl tu drzost předpokládat, takže se mi to nezdá, proto se ujišťuji :).

J. Anděl 4.10.2018 16:57

Re: Sorose vyštvali z Maďarska.

Nepodařilo se mi dohledat, že by se CEU vydávala za pobočku (ne)existující univerzity. Jen to, že byla založena a má nějakou centrálu v usa, ale to - podle mého laického názoru - neznamená, že jsou "pobočka". Jejich stránky jsou ale rozsáhlé, to není na pár minutek...

A nebo tomu v tomto bodě holt přestávám rozumět.

J. Václavíková 4.10.2018 17:00

Re: Sorose vyštvali z Maďarska.

Ty chceš vážně porozumět spiklenecké teorii? Nepřeceňuješ se? :-)

J. Anděl 4.10.2018 17:05

Re: Sorose vyštvali z Maďarska.

No, chtěl jsem, neuměl jsem se rozhodnout, jestli zrovna chci být klausovec nebo havlista... :)

A v průběhu debaty mě to zaujalo ještě víc. Pročtu si jejich stránky.

M. Martinovská 4.10.2018 17:06

Ofi. obvinění

tady vždycky budete mít (nejméně) dva protichůdné názory.

Našla jsem něco, co se blíží oficiálnímu obvinění, dám to sem i nahoru.

Maďarský premiér je otevřeným kritikem liberálních občanských organizací, které založil Soros. Opakovaně také Sorose obviňuje, že chce prostřednictvím finanční podpory některých organizací tajně ovlivňovat maďarskou politiku.

Minulý pátek Orbán prohlásil, že CEU, na které nyní studuje kolem 1400 studentů, porušovala předpisy při udělování diplomů. Univerzita to odmítá.

Podporu CEU vyjádřili maďarští vědci a výukové organizace, a také více než 500 předních mezinárodních akademických pracovníků, včetně 17 laureátů Nobelovy ceny. Výhrady k nové legislativě vyjádřilo také americké ministerstvo zahraničí. Více na: https://www.euro.cz/politika/protesty-nepomohly-zakon-proti-sorosove-univerzite-prosel-madarskym-parlamentem-1340364#utm_medium=selfpromo&utm_source=euro&utm_campaign=copylink

J. Anděl 4.10.2018 17:25

Re: Ofi. obvinění

Díky. Odpovím zde... Nejméně dva protichůdné názory mi nevadí, problém je dobrat se fakt, takových, na kterých se shodnou protichůdné strany. Třeba zpráva "loď aktivistické organizace XY vylovila z moře 500 uprchlíků" je fakt, k němu pak lze zaujímat různá stanoviska.

Pokud se neshodneme na nějakých minimálních faktech, jsou názory těžko posouditelné. Třeba když jeden tvrdí, že šlo o pokus o znásilnění, a druhý, že o nevinnou hru, je otázka, zda se shodneme na minimálním faktu, že došlo k zavlečení do prázdného pokoje, zalehnutí a neúspěšný pokus o svléknutí za asistence a naskakování kamaráda. Bez tohoto "faktu" se nedá debatovat. Pokud jedna strana třeba říká, že šlo o "zavlečení", zatímco druhá třeba (teď si vymýšlím) říká "vzal jsem jí za ruku a odvedl do pokoje, nijak se nebránila", jsme zase na začátku. Omlouvám se za míchání dvou témat.

J. Matuška 4.10.2018 16:48

Re: Sorose vyštvali z Maďarska.

... Soros prostřednictvím nadační sítě Open Society Foundations podporuje projekty na ochranu lidských práv na celém světě a uděluje například stipendia studentům. Pražská pobočka OSF byla založena v roce 1992. Podle DPA Soros do svých nadací vložil už 32 miliard dolarů (asi 710 miliard korun).

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/george-soros-open-society-foundation-madarsko-berlin-viktor-orban_1810041350_och

J. Václavíková 4.10.2018 16:50

Re: Sorose vyštvali z Maďarska.

Ano, přesně na tohle stipendium Orbán vystudoval.

J. Matuška 4.10.2018 16:57

Re: Sorose vyštvali z Maďarska.

Soros přiznal, že jeho nadace hrála klíčovou roli na Majdanu

Miliardář George Soros, který ročně do různých nevládních organizací investuje stovky miliony dolarů, v rozhovoru pro CNN přiznal, že sypal peníze do ukrajinské „revoluce,“ informuje portál WR.

Soros na otázku: „Jedna ze spousty věcí, kterou o vás lidé ví, je to, že během revolucí v roce 1989 jste financoval spoustu disidentských aktivit, občanských skupin ve východní Evropě, Polsku, České republice. Děláte podobné věci u na Ukrajině?“

Soros odpověděl:

„Vytvořil jsem nadaci ještě předtím než byla Ukrajina nezávislá na Rusku. A nadace funguje od té doby a hrála klíčovou roli v současných událostech.“ http://www.svetkolemnas.info/novinky/zahranicni/1159-soros-priznal-ze-jeho-nadace-hrala-klicovou-roli-na-majdanu

J. Václavíková 4.10.2018 17:13

Re: Sorose vyštvali z Maďarska.

No fuj, sponzorovat ukrajinské chartisty!

F. Šimek 4.10.2018 15:25

N E U V Ě Ř I T E L N É....

dvojka s kormidelníkem....jirirysH.OMARKARABUČENKOV-Prokop ! Kormidelník V.Hajková 383 ! BINGOOOOOO:-)))))))))))))))

R. Hroza 4.10.2018 15:16

ano

Naprostý souhlas, Astone a naprosté zděšení z toho p. Houdka.

J. Matuška 4.10.2018 14:45

Jmenování Petříčka ministrem ohroženo?

Nic není jisté, tvrdí Poche

Zdroj: https://eurozpravy.cz/domaci/politika/236323-exkluzivne-jmenovani-petricka-ministrem-ohrozeno-nic-neni-jiste-tvrdi-poche/

Miroslav Poche je vytrvalý, to se mu musí uznat. Házení vidlemi se mu nepodařilo, na poslední chvíli to zkouší ještě se šermováním vidličkou, že.

H. Omar 4.10.2018 14:59

Re: Jmenování Petříčka ministrem ohroženo?

A podporuje Jakla?

V. Kotas 4.10.2018 15:19

Re: Jmenování Petříčka ministrem ohroženo?

Jen aby někdo " nehodil " vidle do Poche.

H. Omar 4.10.2018 14:18

Někdo se tady chtěl spojit s Itálií?

https://ekonomika.idnes.cz/italie-dluh-krize-rozpocet-deficit-eu-d8p-/eko-zahranicni.aspx?c=A181003_185359_eko-zahranicni_mato

M. Prokop 4.10.2018 15:16

Re: Někdo se tady chtěl spojit s Itálií?

Jak spojit? Politicky nebo ekonomicky?

R. Neveselý 4.10.2018 15:20

Re: Někdo se tady chtěl spojit s Itálií?

Kdo?