2.6.2024 | Svátek má Jarmil


Diskuse k článku

Excelentní vztahy

Návštěva slovenského prezidenta Andreje Kisky v Praze je ve znamení úsměvů. Miloš Zeman označil česko – slovenské vztahy za excelentní a Kiska je označil za fantastické. Sametový rozchod naše národy uvedl do sametového soužití. Je to něco, z čeho se můžeme radovat a zároveň je to doklad správnosti rozhodnutí tehdejších vůdčích politiků Klause a Mečiara federaci seknout, byť se to stalo zcela nestandardním a nefantastickým způsobem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Čech 10.7.2014 7:53

Re: Dva kohouti na jednom hnojišti

Václav Klaus v rámci federace neměl žádnou naději na politický postup. To a pouze to bylo hlavní hnací silou jeho vlastizrádného jednání. U vladimíra Mečiara, Jána Čarnogurského a Jana Stráského to bylo obdobné, ikdyž ne stejné.

P. Maleček 10.7.2014 7:58

Re: Dva kohouti na jednom hnojišti

No závidím vám vaši naivitu ve spojení s Klausem coby jen úředníkem (tj. vykonavatelem vyšší vůle) rozdělení. Pakliže to ovšem nevztahujete na Klause coby vykonavatel vůle Ruska.Také jsem o tom mnohé slyšel a jeho pohled na řešení ukrajinskému problému to jen potvrzuje.

J. Boleslav 10.7.2014 8:18

Re: Dva kohouti na jednom hnojišti

Klausovi patří za jeho podíl na civilizovaném způsobu rozdělení velký dík.

P. Čech 10.7.2014 8:33

Re: Dva kohouti na jednom hnojišti

Mám na věc poněkud odlišný názor. Václav Klaus měl být za své vlastizrádné jednání odsouzen k doživotnímu žaláři. Jedině tak by dostal to, co mu za jeho politické působení patří.

J. Boleslav 10.7.2014 8:40

Re: Dva kohouti na jednom hnojišti

Jakého vlastizrádného jednání se podle Vás Klaus dopustil?

P. Rajman 10.7.2014 7:14

Zabrždené odsbolševické Česko

Podívejte se do Sudet a pak na jižní Slovensko a hned pochopíte proč je nekde integrace problém a jinde samozřejmost.Na tom žádné fantastické nebo nejlepší vztahy v historii nezmení.

M. Frank 10.7.2014 7:12

Bylo to pro mne bolestné,

a slovákům jsem tu snahu po samostatnosti vyčítal, ale z dnešního pohledu to bylo dobré řešení. Myslím že vztahy se zlepšily, není mezi námi žádné napětí a když se do finále tenisu, nebo hokeje nedostanem my ale slováci ano, mám aspoň kom u fandit :-) Jen m i chybí více slovenštiny v rozhlase a televizi.

J. Boleslav 10.7.2014 8:18

Re: Bylo to pro mne bolestné,

Vidím to úplně stejně.

D. Polanský 10.7.2014 6:22

Snad malá poznámka

Psychologický bylo rozdělení docela složité. Významná část Slováků silně propojena osobními a rodinnými vztahy s Čechy a Moravany nebo místem bydliště v Česku po rozdělení moc netoužila. Většina ale silně ano. Jsem Slovák a tyhle dvě tendence jsem osobně prožíval v naší rodině.

U Čechů a Moravanů to bylo trochu jiné, např. ani zdaleka tolik českých občanů nežilo na Slovensku jako tomu bylo opačně.

V každém případě rozdělení byl historicky, ekonomicky i politicky správný krok; i když se přiznám, že nějaká ta slzička byla i v mém případě.

A snad ještě maličkost, občas se v širší souvislosti uvádí i jméno M. R. Štefánika. Kdepak, to byl Evropan, ten nikdy po samostatném státě Slováků netoužil, vždy Slovensko viděl coby součást většího státního celku, daleko většího než byla ČSR. Ovšem v dané historické situaci se musel spokojit s ČSR.

M. Berka 10.7.2014 6:11

Poslední odstavec je naprosto přesný

Dva kohouti jsou na jedno hnojiště moc. Legálně = referendem, by se Československo nikdy nerozdělilo. V podstatě takové pěkné jedovaté  plivnutí do odkazu T.G.M...

P. Boublíková 10.7.2014 6:14

Re: Poslední odstavec je naprosto přesný

Referendem by se rozdělilo jak po másle, kdyby stačila vůle slovenské strany.

Rajčata vrhaná v Bratislavě po Havlovi už jste zapomněl?

E. Heusinger 10.7.2014 7:17

Re: Poslední odstavec je naprosto přesný

Bratislava není celé Slovensko. K vyvolání humbuku stačí několik procent obyvatel, ale na úspěšné referendum by to nestačilo.

Proboha, jen žádné referendum. My politici nejlépe víme ...

J. Boleslav 10.7.2014 8:20

Re: Poslední odstavec je naprosto přesný

Díky Bohu, že k tomuto velmi civilizovanému způsobu rozdělení došlo.

P. Boublíková 10.7.2014 6:00

Rozpad Československa

Na jedné straně velká lítost - bylo to jako amputace. Na druhé straně velká úleva, že proběhla bezbolestně.

Dnes už mě rozpad Československa nemrzí, současný stav (alespoň co se týče ČR) mi přijde historicky přirozenější. Připusťme si, že předválečné Československo bylo založeno na lži - na údajné existenci neexistujícího národa československého. Je otázka, zda bylo dobré po válce Československo znovu slepovat - byla to samozřejmě velká Benešova ambice. Ale možná by bývalo tehdy pro nás mnohem lepší nechat zrádný Slovenský štát jako válečnou kořist sovětům a získat stejný status jako Rakousko s tím, že železná opona by vedla po dnešní česko-slovenské hranici. Nu, to jsou jen takové fantasmagorie, Jalta byla také o nás bez nás stejně jako Mnichov.

P. Boublíková 10.7.2014 6:13

Re: Rozpad Československa

Kořeny rozpadu Československa tkví ve vzniku federace od počátku roku 1969 - zajímavý čánek o tom je na wiki http://cs.wikipedia.org/wiki/Federalizace_%C4%8Ceskoslovenska

S tím věru neměl nic společného ani Klaus, ani Havel, nýbrž to bylo dílo slovenských soudruhů. Snaha Slováků o emancipaci byla patrná po celou dobu trvání Československa. Bylo to dobře vidět na systému nejrůznějších institucí, které na území Čech a Moravy pracovaly pod názvem "českoslenský/á" a na Slovensku pod názvem "slovenský/á". Například Akademie věd (ČSAV versus SAV) a řada dalších, včetně té nejdůležitější, která ovládala vše v poúnorovém Českoslověnsku: v Čechách a na Moravě Komunistická strana Československa, na Slovensku Komunistická strana Slovenska. Slováci nic československého nevedli, všechno měli svoje - slovenské.

Prosila bych pana Heusingera i případně další, aby rozpad Československa neházeli na Klause, je to velice laciné. Aktivity Čarnogurského a spol. si ještě dobře pamatujeme...

I. Hil 10.7.2014 6:20

Re: Rozpad Československa

Omyl. Nebýt Ludovíta Štúra a jeho umělé slovenštiny mluvili by Slovani na dnešním Slovensku česky (podle Bernoláka) a považovali by se asi takové čechy jako Moravané...

P. Boublíková 10.7.2014 6:37

Re: Rozpad Československa

To už jste ovšem ve svých úvahách v době před-československé. Při vzniku Československa Slováci reálně existovali jako samostatný národ.

J. Jílek 10.7.2014 1:00

až na to, že čeští nezaostali ani o píď....

E. Heusinger 10.7.2014 0:58

Klaus,

nikoliv slovenští politici. Ti jen sehráli roli užitečných idiotů.

To Klaus toužil po samovládnutí.

J. Jílek 10.7.2014 1:07

Re: Klaus,

tak to je kec...

E. Heusinger 10.7.2014 1:20

Prdlajs

Havel ve funkci pevně ukotvený. Předseda vlády Slovák (úzus). Klaus pouhým místopředsedou? Nebo předsedou Federálu? Neslýchané.

J. Jílek 10.7.2014 1:36

Re: Prdlajs

Klaus se dokonce s Mečiarem dohodl na pokračování federace, když už byla mezitím rozdělena oběma delegacemi...

J. Jílek 10.7.2014 1:38

Re: Prdlajs

proč místopředsedou? Měl nárok na premiéra, jakýpak úzus?

M. Franková 10.7.2014 7:27

Re: Klaus,

Že Klaus toužil rozbít Československo může napsat buď někdo, kdo se v té době pohyboval mezi Marsem a Měsícem nebo absolutní ignorant faktů.

J. Slanina 10.7.2014 7:55

Re: Klaus,

Je i třetí možnost. Může to být také debil jako je Šoustal.

M. Franková 10.7.2014 8:13

Re: Klaus,

No jo, když já ale diagnozu páně Šoustala neznám.-)))

E. Sevrát 10.7.2014 7:29

Re: Klaus,

Na Slovensku Klaus založil ODS,byla to jediná novodobá pol.strana,která měla federální působnost.A jmenovala se stejně.Ono už divné bylo OF a na Slovensku VPN.ODS dokonce v Košicích volby vyhrála.Klaus i vzhedem k manželce neměl na rozdělení žádný zájem.

M. Franková 10.7.2014 7:37

Re: Klaus,

Asi tak.

J. Boleslav 10.7.2014 8:14

Re: Klaus,

Slováky ve společném státě rozumným způsobem udržet nešlo. Teď se stále potvrzuje, že je nám líp každému zvlášť.

M. Vondráček 10.7.2014 8:19

Re: Klaus,

a je to pravda, jako že se Heusinger jmenuju :-)