2.6.2024 | Svátek má Jarmil


Diskuse k článku

Excelentní vztahy

Návštěva slovenského prezidenta Andreje Kisky v Praze je ve znamení úsměvů. Miloš Zeman označil česko – slovenské vztahy za excelentní a Kiska je označil za fantastické. Sametový rozchod naše národy uvedl do sametového soužití. Je to něco, z čeho se můžeme radovat a zároveň je to doklad správnosti rozhodnutí tehdejších vůdčích politiků Klause a Mečiara federaci seknout, byť se to stalo zcela nestandardním a nefantastickým způsobem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Boleslav 10.7.2014 8:38

Re: Můj favorit Argentina

Argentinci těsně vyhrají, po nějaké geniální Messiho akci (střele nebo přihrávce). :-)

R. Gramblička 10.7.2014 9:07

Re: Můj favorit Argentina

Überhaupt nicht! ich bin přesvědčen, že Argentina dostane na budku. Ohne Aussprache

P. Hofman 10.7.2014 7:54

Vztahy se Slováky

...máme pěkné, to zase jo, ale také každým rokem máme s nimi čím dál tím míň společného.

M. Franková 10.7.2014 8:02

Re: Vztahy se Slováky

Nepotřebuji mít se sousedem společnou zahradu ani jídlo na stole. Se sousedem chci mít dobré vztahy, aby po mé mojí zahradě a jídlu na mém stole netoužil.-))

P. Hofman 10.7.2014 8:07

Re: Vztahy se Slováky

Aha, tak to vy asi žijete někde na samotě u lesa a zbytek světa vás nezajímá?!

J. Boleslav 10.7.2014 8:11

Re: Vztahy se Slováky

Jsem rád, že mezi námi a Slováky došlo k tak civilizovanému rozdělení. Rozhodně je to lepší, než třeba rozpad Jugoslávie. Slováky ve společném státě držet nebylo rozumné.

P. Hofman 10.7.2014 8:22

Re: Vztahy se Slováky

V Československu ale nevládl Tito!!!

J. Boleslav 10.7.2014 8:26

Re: Vztahy se Slováky

Po pádu železné opony se prostě některé mnohonárodnostní státy východního bloku, uměle pohromadě udržované silou, rozpadly. CCCP, Jugoslávie, Československo. A jeden uměle rozdělený naopak sloučil. Dělat s tím podle mě nic moc nešlo.

P. Hofman 10.7.2014 8:28

Re: Vztahy se Slováky

S něčím šlo, s něčím nešlo. Vesměs se to ale neumělo.

M. Franková 10.7.2014 8:18

Re: Vztahy se Slováky

Aha. Takže, když chci mít se sousedem dobré a korektní vztahy, tak podle vás žiju na samotě u lesa a zbytek světa mě nezajímavá. Zajímavá dedukce.

P. Hofman 10.7.2014 8:21

Re: Vztahy se Slováky

Když chcete mít se sousedem dobré vztahy, tak s ním musíte mít něco společného. Když nemáte společného nic, tak ani nemůžete vědět, jaké ty vztahy vlastně jsou. Aby se jeden potom nedivil.

P. Čech 10.7.2014 8:19

Re: Vztahy se Slováky

Paní Franková, pro velmi mnohé lidi v Čechách a na Moravě, snad kromě Pražáků, byli Slováci bratři a nikoliv sousedé. Jsem přesvědčen o tom, že po Vaší zahradě a Vašem jídle žádný Slovák netoužil. Uvědomte si, prosím, že ČSFR nebyl Váš stůl, byl to stůl všech Čechů, Moravanů a Slováků. Uvědomte si, prosím, že existence samostatných národních států, které nejsou organizovány na občanském , ale národním a národnostním základě je téměř nepřekonatelnou překážkou existence EU. Ale to Vy asi nepochopíte, poněvadž předpokládám, že jste se narodila po roce 1989 či těsně před ním a navíc, že pocházíte z Prahy. Pokud se mýlím, potom se omlouvám.

M. Franková 10.7.2014 8:22

Re: Vztahy se Slováky

Mýlíte se ve všech bodech.

J. Boleslav 10.7.2014 8:27

Re: Vztahy se Slováky

Přesně tak.

P. Hofman 10.7.2014 8:30

Re: Vztahy se Slováky

Kromě posouzení paní Frankové(?) a Pražáků vám musím dát naprosto za pravdu.

J. Slanina 10.7.2014 8:38

Re: Vztahy se Slováky

To jste tomu zase dal na prrdel.

BTW I: Sousedy si, na rozdíl od bratrů, přece jenom tak trochu můžeme vybrat. S "bratry" tady byly 40leté, jistě víte jaké, zkušenosti.

BTW II: Máte snad něco proti Pražákům, obzvláště v kontextu s faktem, že nejméně polovina z nich je naplavenina z Moravy, některé dokonce až ze Slovenska?

P. Čech 10.7.2014 7:44

Doklad správnosti?

Možná, pochybuji. Zrovna tak to totiž může být dokladem nesprávnosti. Jediný způsob a doklad správnosti tehdejšího nedemokratického rozhodnutí by bylo referendum jak na české, tak i slovenské straně.Pakliže by se kterákoliv ze stran rozhodla většinově v referendu pro rozdělení státu, bylo by to rozhodnutí demokratické. Takto se jedná o zvůli několika mocichtivých vlastizrádců v čele s Václavem Klausem, Jánem Čarnogurským, Vladimírem Mečiarem a Janem Stráským.Lidmi a politiky, kteří se referenda, jakožto jediného demokratického institutu ke zjišťování a nastolování většinové vůle občanů bojí jako čert kříže. Bojí se demokratického rozhodování vlastních spoluobčanů. Podle mého názoru by rozdělení státu podpořili pouze Pražáci a Žiliňáci, možná i obyvatelé bánskobystrického regionu. Ostatní obyvatelé ČSFR by byli proti. Je to můj názor, podložený rozhovory o věci s velmi mnoha Čechy , Moravany i Slováky. A právě proto dnešní dobré vztahy mezi Čechy, Moravany a Slováky nemohou být dokladem právnosti tehdejšího vlastizrádného rozbití společného státu.

J. Boleslav 10.7.2014 8:16

Re: Doklad správnosti?

Myslím, že daný problém už zde byl opakovaně tolikrát probrán, že žádné nové argumenty neexistují. Komu je líto rozdělení, nechť začne pracovat na opětovném spojení.

P. Hlosta 10.7.2014 8:26

Re: Doklad správnosti?

Nic nebrání tomu se opětovně spojit,bude-li k tomu oboustranná vůle. Můžeme se domluvit stejně, jako se Pražák domluví s Brňákem, nebo Ostravák se zbytkem světa. Trochu problém sice bude kolem prachů, ale proč by se Česko nemohlo zříct v zájmu spojení se svých nároků a vlivů na Slovenské peníze. Slováci uslyší na zvýhodnění svého přistoupení do společné republiky, když zjistí, že z toho budou mít zisk. Češi chamtiví nejsou, jen chtějí zpátky to bratrství, ne?! ;-)

J. Boleslav 10.7.2014 8:28

Re: Doklad správnosti?

Už jsme se přece spojili, v Bruseli. Slováci tam mají svou stoličku a hvězdičku a jsou spokojení.

P. Hlosta 10.7.2014 8:34

Re: Doklad správnosti?

Ále jó! Nakonec se všichni spojíme v jednom šiku a potáhneme na společné nepřátele, kteří se z té EU potento.

P. Hlosta 10.7.2014 7:42

Česká koruna je pravdivější než euro

Zajímavý je vývoj České koruny v současnosti. Euro, jak každý ví, je měna skrývající ekonomickou realitu států euro zóny. Tedy Slováci jsou oproti nám ve výhodě, že euro je podrží. Česká koruna ale nepodrží. Momentálně hrozí opět deflace. Chudina by mohla jásat, ale důsledky mohou být fatální.

Takže je výhodou mít euro kryjící realitu ekonomiky, nebo mít zřetelné signály vlastní měny? Toť otázka pro ekonomy a jak známo, stejně jako u právníků, dva ekonomové mají tři názory na odbornou otázku. Pak je tu otázka na občana, jestli raději bere zakrývání tvrdé pravdy, nebo chce znát skutečnost.

Nejsem zastáncem názoru, že je třeba jít pod ochranu silného, ovšem ani toho, že trh vše vyřeší. Mám ale zato, že oproti Slovensku máme výhodu vidění reality. Naše koruna je slabá, jako naše ekonomika a žádná všeobecná EU pomoc nás nevytrhne. Ovšem kdybychom se stali součástí vzniklého superstátu, s jedním ministerstvem financí, jednou vládou, to pak by koruna ztratila jakýkoliv smysl. EU ovšem dosud neví, jestli tím superstátem chce být. Taky se neví, co na to USA. Já jsem pro zjevenou pravdu, ne pro zakrývání reality EU platidlem.

http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/ceska-ekonomika/ceny-prestaly-rust-cesko-opet-balancuje-na-hranici-deflace/r~75cade16069d11e4a60c0025900fea04/

P. Čech 10.7.2014 7:50

Re: Česká koruna je pravdivější než euro

Naše koruna je slabá? Možná. Ovšem jedině proto, že je uměle oslabována. Každopádně je silnější než EURO, nepřirozeně vytvořená měna, která žene státy eurozóny do vlastní záhuby. K rozpadu a do záhuby tak míří samotná EU a to jedině pro existenci EURA a Lisabonské smlouvy. Bez těchto dvou institutů by se mohla efektivně rozvíjet. Ovšem pouze za předpokladu uzákonění přímého rozhodování občanů jednotlivých zemí o zásadních otázkách existence EU. O tom to je.

P. Hlosta 10.7.2014 8:18

Re: Česká koruna je pravdivější než euro

Úmyslné oslabení měny má účel odvrátit deflaci. Ale jsou i takové odborné rozbory, které deflaci obhajují jako ozdravování ekonomiky pomocí jejího propadu.  Nemyslím si, že by silné státy EU dovolily pád co sami stvořily. Spíš předpokládám, že vědí proč chtějí svázanost eurem u států EU. Jednotná měna je silný mocenský prvek, zvláště v soustátí ekonomicky tak rozdílném.

P. Čech 10.7.2014 8:27

Re: Česká koruna je pravdivější než euro

Částečně musím souhlasit. Jednotná měna je silný mocenský prostředek. Ovšem k nedemokratickému prosazování věcí, které si občané nepřejí. Proč myslíte, že nejsou rozhodnutí Bruselských politiků schvalována v jednotlivých státech referendy? Inu proto, že jsou těmito politiky občanům států diktována. Kde je ona vzývaná demokracie? Není. V Evropě, kromě Švýcarska a Lichtenštejnska neexistuje. V EU se jedná o klasickou diktaturu menšin, která snad i některé dobré názory prosazuje diktátem. A o tom to je.

P. Hofman 10.7.2014 7:59

Re: Česká koruna je pravdivější než euro

Kurňa, Hlosto, čemu všemu vy nerozumíte?! Vy musíte ty noční šroubovat někde v Think Thanku Bílého domu!!!

P. Hlosta 10.7.2014 8:11

Re: Česká koruna je pravdivější než euro

Názor ještě neznamená, že problému rozumím. To si já nedovolím o sobě tvrdit, že bych rozuměl problému, na který mají rozdílné názory erudovaní ekonomové. Nebo jsem špatně pochopil a vy se podivujete čemu všemu nerozumím a ne že rozumím. Ach ta ohebná čeština! ;-))

P. Hofman 10.7.2014 8:34

Re: Česká koruna je pravdivější než euro

Kdepak, já se obdivuji vaší odvaze.

P. Maleček 10.7.2014 7:30

Dva kohouti na jednom hnojišti

U Masaryka se Štefánikem šlo o pragmatické spojení dvou národů, které by jinak byly pohlceny většími sousedy, tj. Maďary a Němci. Když ta vzájemná potřeba, byť zdánlivě (o střed Evropy se Němec s Rusem budou rvát navěky)pominula, došlo logicky k rozdělení.

Ale je pravdou, že ho velmi urychlila touha dvou kohoutů Mečiara s Klausem mít každý své hnojiště a ty miliardové červíky v něm jen pro sebe. Čarnogurský a spol. byli jen naivními mouřeníny těchto zájmů.

M. Franková 10.7.2014 7:36

Re: Dva kohouti na jednom hnojišti

Ještě nikdo ani neuvažoval o rozdělení státu, když jsem na vlastní uši slyšela od toho vašeho mouřenína Čarnogurského, že si "praje mít Slovensko ako další hvezdičku na modré vlajce Európy." Když to tenkráte řekl, nastalo ticho, že by pověstný špendlík buchl jako kovadlina o zem.jenže tomu tenkrát nikdo nechtěl věřit. Tak do toho Klause pořád netahejte, ten byl jen úředníkem dělení, nikoli spouštěčem.