22.5.2024 | Svátek má Emil


Diskuse k článku

Dvě lady se střetnou

Jakmile se žena dostane do čela velmoci, obvykle zanechá za sebou šlápotu. Na Marii Terezii vzpomínáme dodnes, královna Viktorie je pojem historicko-kulturní a na paní Thatcher vzpomínáme s podobnou jiskrou v oku, jako když padne zmínka o Churchillovi. Ani paní Merkel nezmizí beze stopy, jen je předčasné odhadovat, jaká bude.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 13.7.2016 11:17

Re: Spory mezi signatáři UNCLOS, tedy Umluvy OSN

Podotkl odborník na cokoli. :))))

O. Uživatel 13.7.2016 11:22

Uživatel požádal o vymazání
R. Veselý 13.7.2016 11:19

Re: Spory mezi signatáři UNCLOS, tedy Umluvy OSN

To jsi se zase ztrapnil rysoune blboune, viď ? :-)

O. Uživatel 13.7.2016 11:22

Uživatel požádal o vymazání
J. Matuška 13.7.2016 10:26

Čína jenom dokazuje, že je VELMOC...

Nedělají Američané to, co se jim hodí do "krámu"?

Na mezinárodní konferenci v Itálii byl přijat Římský statut Mezinárodního trestního soudu... Spojené státy /v době, kdy byl prezidentem Bill Clinton/ smlouvu podepsaly, ale už ji neratifikovaly. George W. Bush po nástupu do úřadu v roce 2001odvolal i její podpis. WIKI

M. Prokop 13.7.2016 10:32

Re: Čína jenom dokazuje, že je VELMOC...

Nepochybně by chtěla být velmoc ....

O. Uživatel 13.7.2016 10:38

Uživatel požádal o vymazání
H. Balzám 13.7.2016 10:46

Re: Čína jenom dokazuje, že je VELMOC...

Čína jenom dokazuje, znovu a znovu, že je to nedůvěryhodný stát, se kterým neradno obchodovat, natož nějakej partneršaft.

V. Novák 13.7.2016 10:51

Re: Čína jenom dokazuje, že je VELMOC...

Mezinárodního trestního soudu se věc vůbec netýká.

M. Prokop 13.7.2016 10:56

"Mezinárodního trestního soudu se věc vůbec netýká."

Určitě netýká.

A co tohohle? Mezinárodní arbitrážní soud v Haagu.

O. Uživatel 13.7.2016 11:05

Uživatel požádal o vymazání
V. Novák 13.7.2016 11:21

Re: "Mezinárodního trestního soudu se věc vůbec netýká."

1) S arbitráží musí soulasit obě strany a předem prohlásit, že budou rozhodnutí arbitra/ů respektovat bez ohledu na to, jaké bude. Což Čína odmítla.

2) Ve věci mořských hranic rozhoduje mezi signatáři UNCLOS Mezinárodní soud pro mořské právo se sídlem v Hamburgu. Čína i Filipíny jsou signatáři UNCLOS, dokonce ji ratifikovaly, takže příslušný soud je jasný. Spornější by to bylo v případě třeba Izraele nebo USA, které UNCLOS neratifikovaly.

J. Matuška 13.7.2016 12:32

Re: Čína jenom dokazuje, že je VELMOC...

A já to tvrdil?

R. Brzák 13.7.2016 10:19

potenciál žen v politice ?

Pokud žena vstoupí do politiky jako politička, v tomto mužském světě a pod vlivem moci nad druhými lidmi se z ní stane vůdčí samice. A to vede k produkci testosteronu - a tedy k podobným efektům i koncům, jako s politiky- muži. Prostě bude paranoidní a mít strach (o druhé, o své místo a moc) a pod vlivem strachu my lidé generujeme chybná rozhodnutí. Žena je více vázána k přirozenému, protože je matka. Není-li ani matka, je tato jediná její výhoda oproti muži ve vztahu ke korumpujícímu a zkreslujícímu vlivu moci nad druhými lidmi vepsí.

Co je ale zcela zásadní výhodou ženy, je její moc nad mužem. Tento přirozený efekt se uplatňuje neustále. Ani politik se mu nevyhne. A tento bychom měli vyhodnocovat. Takže když volíme politika, když už nad sebou potřebujeme vůdčího samce, měli bychom dobře prozkoumat i jeho rodinné pozadí - tedy ženu, která mužem vládne. Anebo rovnou volme manželský pár - do zastupitelského sboru, když už nejsme tak zodpovědní, abychom se rozhodovali demokracií přímou.

O. Uživatel 13.7.2016 10:20

Uživatel požádal o vymazání
R. Brzák 13.7.2016 10:24

Re: potenciál žen v politice ?

Díky za zájem - ale nepřipadám si tak. Naopak, přirozené věci přijímám s radostí. Co Vy?

O. Uživatel 13.7.2016 10:36

Uživatel požádal o vymazání
R. Brzák 13.7.2016 10:41

Re: potenciál žen v politice ?

Ano, to je dost velký level, na který ještě nemám - ale je to cesta...

H. Balzám 13.7.2016 10:25

Re: potenciál žen v politice ?

Je to jinak. Politika, to je typicky mužská činnost, takové sofistikované poměřování pinďourů a nebo chlubení, kdo ulovil většího mamuta. Jen následování přirozenosti lidského zvířete. Pokud se tedy do tohoto procesu pustí žena, je to z mého pohledu odchylka od normálu. Něco jako vojačka nebo hornice, dle mého porucha hormonální výměny. Zákonitě z toho nevznikne nic dobrého. Tím nechci brát ženám chuť jít do politiky, ale za sebe říkám, že je to nezdravé.

M. Prokop 13.7.2016 10:34

Re: potenciál žen v politice ?

Tahle verze vypadá reálněji, než ta páně Brzákova.

To "poměřování pinďourů" má dobrý účinek na voliče.

R. Brzák 13.7.2016 10:46

Re: potenciál žen v politice ?

Přeci jen - matriarchát v některých kulturách i v našich prehistorických časech (dá-li se věřit archeologům) by naznačoval, že s tím "poměřováním pinďourů" se ženy vyrovnávají například tím, že poměřují množství dětí, které porodili. Což je rozhodně racionálnější, protože množství dětí znamená množství bojovníků, kteří se za svou šéfku a její názor postaví...

M. Prokop 13.7.2016 10:51

Re: potenciál žen v politice ?

Fakt je, že společnosti s matriarchátem byly jaksi v menšině. Bylo by zajímavé zjistit proč, já to nevím.

Že se někdo za někoho postaví také není automaticky zaručeno.

H. Balzám 13.7.2016 10:56

Re: potenciál žen v politice ?

Matriarchát je mýtus, alespoň v té podobě, jak ho vidíte vy. Skutečný matriarchát byl postaven na tom, že žena byla důležitým prvkem společenství, to ano, ale nikdy řídícím prvkem. Válku a lov stále vedli a řídili muži a bez toho by taková struktura okamžitě zanikla.

R. Brzák 13.7.2016 11:02

Re: potenciál žen v politice ?

A to vidím stejně, jako Vy. Jenže válka je jen krátké období. Lov pak je mužská práce. Do té se žena nepletla - proč taky?

Bohužel nevím přesně (neb jsem v té době nežil), jak matriarchát fungoval. Ale položím otázku - jestliže válka skončí, je správné, aby válečný manažer vedl skupinu v míru? A tady je potenciál ženského vedení. Samozřejmě, nejlepší je "nevedení", jen obchod, tedy spolupráce.

H. Balzám 13.7.2016 11:06

Re: potenciál žen v politice ?

Historie lidstva je historií válek. I my stále válčíme, nenechte se plést tím, že nenosíme uniformu a pušku. Život je boj o přežití.

R. Brzák 13.7.2016 11:14

Re: potenciál žen v politice ?

S tím opět nesouhlasím. Přestože jsou války největšími a nejvýraznějšími ději, historie lidstva je pořád stejná - proces zrození jako totálně závislého jedince a jeho život jako proces osamostatňování a získávání svobody a odpovědnosti až ke smrti, což je okamžik pozbytí poslední závislosti (na kyslíku). Ten je samozřejmě narušován vnějšími vlivy, ale i mezi nimi jsou války jen krátkými obdobími. Tento exkurz do historie jedince jsem provedl v reakci na Vaše - život je boj o přežití. S tím se dá omezeně souhlasit. Jenže ten boj se mnohem častěji odehrává bez zbraně v ruce a spíše v duši člověka, jak se stává zralejší.

H. Balzám 13.7.2016 11:23

Re: potenciál žen v politice ?

Vy se příliš soustředíte na podobu války - tanky tady, tanky tam, deset divizí ženistů, uráááá.... Pro mě je válka, nebo chcete-li boj, vše od narození až do smrti. I ten obchod je vlastně bojem. Bojujeme o lásku bližních, bojujeme o jídlo, o místo na slunci, o zaměstnání, potom o výplatu za to zaměstnání... A pro ten boj jsme náležitě vybaveni, evoluce nám dala prostředky, jak to přežít a vyhrát. Přečtěte si mistra Sun Tze, O umění válečném, zjistíte, že je to vynikající manažerská příručka :-)

R. Brzák 13.7.2016 10:35

Re: potenciál žen v politice ?

Nemyslím si, že jsme ve velkém rozporu. Ale odchylka od normálu je už sama politika - tedy proces dlouhodobého pěstování moci nad sebou. Pro člověka je přirozené být svobodný a za sebe odpovědný - pouze v krizovém období svou svobodu omezí ve prospěch společně sdílené bezpečnosti. Ale jakmile krize pomine, je nutné se vrátit ke svobodě - protože jinak se jedinec stává nezodpovědným či se udržuje jeho míra závislosti na moci nad sebou. Ale život člověka je proces dospívání od naprosté závislosti k naprosté svobodě a odpovědnosti (a konečným stavem nezávislosti je smrt). Takže politika je vlastně překážkou přirozeným procesům v životě člověka.

H. Balzám 13.7.2016 10:44

Re: potenciál žen v politice ?

Není to tak. Člověk, tak jako téměř všichni vyšší primáti, je tvor stádní, s přísnou hierarchií a strukturou tlupy. Alfa samec je jasná věc. Proč myslíte, že není možné změnit lidskou společnost tak, aby politici nebyli nebo se netvářili být našimi vládci, ale naopak našimi zaměstnanci, jak předpokládá koncept demokracie? Protože většina lidí stále potřebuje svého alfa samce, císaře pána, cara, vrchního velekněze....

R. Brzák 13.7.2016 10:52

Re: potenciál žen v politice ?

Nesouhlasím. To, co popisujete, je fungování rodiny. A i alfa samec má svůj protipól v alfa samici. Ta rozhoduje o všech věcech, které nejsou v přímé souvislosti s okamžitým ohrožením. Vede tlupu ke zdroji potravy - a samec nemusí nutně jít vpředu, ostatně, logicky, predátor je vždy nebezpečnější ze zálohy zezadu.

Ale politika je "přetažením" krátkodobého rizikového managementu na dlouhý časový úsek. Je to vlastně stav, kdy alfa samec tvrdí alfa samici - musíme bojovat! - a proto ji nepustí k vedení tlupy za pokojnou pastvou...