23.5.2024 | Svátek má Vladimír


Diskuse k článku

Drátování imigrantů a mrkve

Bez vyústění vyzněla parlamentní debata o imigrační krizi a ono to jinak ani dopadnout nemohlo. Jde o problém výslovně exekutivní. Před volbami – našimi, ale také německými, francouzskými, italskými - imigrační problém nebyl na stole.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Anděl 22.1.2016 15:10

Re: Facebook a pokusy na lidech?

Ano, je to tak.

Není to asi v principu špatné, je to naučený mechanismus přežití, protože až na fatální chyby je většinou rozhodnutí většiny v krizové chvíli správné. Například když jde o to dát se na útěk, protože se blíží lvi.

V lidském světě ovšem už mnohdy nejde o takovéto bezprostřední řešení bezprostřední hrozby, tak vstupují do hry ideje a příslušnost k ideovým táborům, navíc se pohybujeme v různých skupinách, kde máme různé role (v rodině, v práci, s přáteli, tady na Psu atd.), tak se ta konformita nemusí projevovat tak černobíle a zjevně.

Vzhledem k tomu, že do jisté míry jsem schopen sledovat zkreslení, ke kterému přes všechnu snahu vždycky dochází při průchodu myšlenky z hlubin duše přes mozek do prstů na klávesnici v závislosti na prostředí a momentálním partnerovi v diskuzi, právě počítám s tím, že kdyby došlo na lámání chleba, těžko by bylo spoléhat na to, co tu lidé píší. A mám pochybnosti o naprosté většině sociologických a podobných výzkumů, které vyhodnocují tendence a konkrétní názory a nikoliv principy. Tím myslím třeba výzkum toho, jestli jsme spíš monogamní nebo polygamní, jestli si tu uprchlíky přejeme nebo nepřejeme, jestli jsme nebo nejsme rasisti atd. atp.

Myslím, že my lidé často neříkáme pravdu ne proto, že chceme lhát, ale protože to nedovedeme. Myslím, že říkat pravdu a nic než pravdu je vysoké umění.

J. Anděl 22.1.2016 15:35

Re: Facebook a pokusy na lidech?

Ještě mě napadá, že právě proto má pro člověka takový význam dobře volit, s jakými lidmi se bude stýkat, pokud to může ovlivnit, což velice často může. Právě pro tuto tendenci ke konformitě a snaze nebýt za divného.

Není to slabost, je to vlastnost (resp. slabost je to jen v tom smyslu, že se dá časem naučit tomu do nějaké, až třeba velké míry odolávat, tak jako se dá naučit zvedat velmi těžké činky). A s tou vlastností je rozumné počítat, místo abych ji znevažoval a vysmíval se jí - a pak se skrze ní dostával do područí špatných a ještě horších skupin. Tam bude jen pláč a skřípění zubů :-)

J. Anděl 22.1.2016 15:39

Re: Facebook a pokusy na lidech?

A poslední bod, aby byla trojice kompletní:

Tato vlastnost také nutí lidi snažit se donutit druhé, aby byli všichni stejní. Protože nechceme být divní - a pokud je z nějakého důvodu těžké to nějak udělat, vyvstává tedy snaha změnit druhé, abych přestal být divný.

To už osobně považuji za dost nebezpečné a škodlivé. Takže trocha otužování se v divnosti je pro zdraví jistě nutná.

Je rozdíl mezi tím nalézt si společnost, ve které se cítím dobře, a snažit se legislativně rozšířit tuto skupinu na celou zemi, kontinent či planetu.

P. Boublíková 22.1.2016 12:53

Lojza jílek

srovnává okupaci 68 s anexí Krymu!

http://www.novinky.cz/domaci/146677-obeti-invaze-v-srpnu-1968-bylo-vic-nez-se-dosud-uvadelo.html

J. Franke 22.1.2016 12:58

Re: Lojza jílek

Srovnávat to opravdu nelze. Nás jen "dočasně" okupovali, Krym si vzali na furt. Nebo se snad domníváte, že to bude taky jen na pár let?

V. Novák 22.1.2016 12:59

Re: Lojza jílek

Opravdu nevidíte jiný rozdíl?

O. Uživatel 22.1.2016 13:04

Uživatel požádal o vymazání
V. Novák 22.1.2016 13:05

Re: Lojza jílek

Ptal jsem se Frankeho...

O. Uživatel 22.1.2016 13:17

Uživatel požádal o vymazání
V. Novák 22.1.2016 13:31

Re: Lojza jílek

Když se ptám konkrétní osoby na její konkrétní názor na konkrétní věc, chtěl bych odpověď od oné konkrétní osoby a ne od jejího samozvaného ofčáčka.

Je to tak složité pochopit, otazníčku?

O. Uživatel 22.1.2016 13:33

Uživatel požádal o vymazání
A. Trick 22.1.2016 13:37

Re: Lojza jílek

Rysi, vyskoč!

Méééé.

V. Novák 22.1.2016 13:43

Re: Lojza jílek

Co jste na mém výroku opět nepochopil, otazníčku s komplexem posledního slova?

R. Veselý 22.1.2016 14:01

Re: Lojza jílek

Je to rysí hovádko.

O. Uživatel 22.1.2016 14:10

Uživatel požádal o vymazání
M. Prokop 22.1.2016 13:23

Re: Lojza jílek

Na Krymu byli sami a bez distinkcí, u nás si pozvali křoví a s distinkcemi.

Když už tedy mají být ty rozdíly.

V. Novák 22.1.2016 13:33

Re: Lojza jílek

Sice jsem se ptal Frankeho, ale napovím - co souhlas obyvatelstva? V případě Krymu spíše dlouhodbý sen a požadavek?

Nebo u vás někdo ty tankisty v 68. vítal?

Já tedy v MÉM okolí o nikom takovém nevím. Ale třeba máte jinou zkušenost...

O. Uživatel 22.1.2016 13:36

Uživatel požádal o vymazání
V. Novák 22.1.2016 13:45

Re: Lojza jílek

Ve VAŠEM okolí někdo ty tankisty vítal, samozvaný ofčáčku tentokrát Prokopův, ovšem stále s komplexem posledního slova?

V MÉM nikoli.

O. Uživatel 22.1.2016 14:09

Uživatel požádal o vymazání
P. Klouda 22.1.2016 13:45

Re: Lojza jílek

Čím ona většina podepsala jakýsi souhlas? Tím, že neemigrovala??

V. Novák 22.1.2016 13:50

Re: Lojza jílek

Třeba se Rys považuje za většinu...

P. Klouda 22.1.2016 13:51

Re: Lojza jílek

Vítku, teď Tě budu ~ ne s úmyslem provokovat ~ parafrázovat: zajímal mě názor pana Rysa....... 8)

S. Lazárek 22.1.2016 13:42

Re: Lojza jílek

Na Krymu loni nebyli, to až letos se Putin nechal slyšet, jak se mu tam zadařilo....:-)

A. Trick 22.1.2016 13:27

Re: Lojza jílek

Někteří to mají jako celoživotní téma.

O. Uživatel 22.1.2016 13:31

Uživatel požádal o vymazání
S. Lazárek 22.1.2016 13:38

Re: Lojza jílek

Krym "odebrali" mnohem sofistikovaněji, Rus už ví jak na to...:-)

J. Franke 22.1.2016 14:04

Re: Lojza jílek

Vidím na ruské straně stejné komunistické hajzly jako za CCCP, kterým navíc velí kágébák. Ale to není nic nového, že? Nebo mi snad budete nařizovat, co mám vidět? Třeba některé věci zkrátka nevidím a vidět vůbec nechci. Zvláště ty, co by ty kremelské svině mohli vzít jako polehčující okolnost k okupaci svrchovaného státu, kterému slíbili nedotknutelnost hranic výměnou za jaderné zbraně. Nikoliv ovšem za servilnost ke kágébácké kurwě. Ještě něco, milý pane Nováku?

J. Franke 22.1.2016 14:05

Re: Lojza jílek

Ne. A ani nechci a chtít nebudu.

P. Boublíková 22.1.2016 13:02

Re: Lojza jílek

Z hlediska věčnosti je všechno jen na pár let :-)

I zapůjčení Krymu Ukrajině.